Hrajeme.cz
Představení hryPro rodinné hraní

Co to čmáráš? je jednoduchá kreslicí hra pro každého

Pokud hledáte svižnou a jednoduchou hru, kterou si zahrajete s kýmkoliv a dobře se při ní pobavíte, pak vyzkoušejte párty hru Co to čmáráš? Určena je pro 3–7 hráčů od 12 let, ale zvládnou ji i mladší děti. Je to hra, ve které všichni hráči současně kreslí podle zadání a následně hádají, co kreslili ostatní. Času ale máte málo, takže vůbec nezáleží na tom, jak dokonale umíte kreslit. Důležitější je, jak se vám podařilo slovo vystihnout.

Hra obsahuje velký balíček karet. Každá obsahuje tři slova, která si jsou významově velmi blízká. Každý hráč obdrží list z bloku, který je rozdělený na devět políček, do nichž bude kreslit a kam si bude zaznamenávat získané body. Hraje se na devět kol, budete tedy v každé partii postupně kreslit devět obrázků.

Pro každé kolo si zvolíte moderátora, který otočí kartu s tématem a zároveň přesýpací hodiny, které určují čas pro kreslení (30 s). Bude také zahajovat hádání a počítání bodů tohoto kola. První fází hry je tedy kreslení. Každý hráč si tajně a náhodně vylosuje černý žeton, který určí, jaké ze tří slov bude kreslit. Vaší snahou je, aby obrázek poznalo co nejvíce hráčů. Pokud neuhádne nikdo, o body přijdete. Hádání přijde na řadu ve druhé fázi. Každý má svou sadu žetonů s čísly 1–3, které přiřazuje ostatním hráčům podle toho, jaké slovo podle něj kreslili.

Nakonec si spočítáte body. Hádající hráč dostane bod za správný tip, o bod naopak přijde v případě, že tipoval špatně. Kreslíř získá bod za každého hráče, který uhodl, co kreslil, o dva body ale přijde, pokud neuhodl nikdo. Po skončení 9. kola si sečtete všechny body. Zvítězí hráč s nejvyšším skóre.

Jak vidíte, pravidla hry jsou jednoduchá. Vtip a zábavnost hry spočívá především v tom, že slova na kartě mají podobný význam, například stíhačka, tryskáč, letadlo. Při kreslení se proto snažíte vystihnout jemné rozdíly. Zároveň jste ale pod časovým tlakem, takže musíte být výstižní, rychlí a při kreslení úsporní. Díky tomu nezáleží na tom, jak umíte kreslit, ale zda dokážete vystihnout důležitý aspekt, podle kterého ostatní slovo poznají.

Je potřeba upozornit na to, že některé trojice slov nejsou zcela vyvážená, takže si pak někdo vylosuje „jednodušší“ slovo na kreslení. Projevit se to může především při hraní s dětmi. Celkově ale kreslíte devětkrát, takže se tento malý handicap smaže. Děti okolo 10 let hru zvládají velmi dobře. Některá témata ale doporučuji přeskočit (například rum, gin, whisky).

Hra se evidentně inspirovala u jiné kreslicí hry a hádáním toho, co kreslili ostatní hráči, a to Pictomanií od Vládi Chvátila. Její druhou edici vydal 2018 MindOK ve spolupráci s CGE. Co to čmáráš je o něco jednodušší.


Související články:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář