Hrajeme.cz

Osadníci z Katanu

Originální název:
Die Siedler von Catan, The Settlers of Catan
Rok vydání:
1995
Počet hráčů:
3 až 4
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 10 let
Doba hraní:
Dlouhotrvající hra – 60 až 120 minut
Doporučení rodiny:
Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti
Doporučení hráče:
Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti

Katalogové číslo: 11111 Kategorie: , Štítky: ,

Popis

Přeneste se v čase do doby objevných cest. Vaše lodě po dlouhé, úmorné cestě plné strádání dorazily k pobřeží neznámého ostrova. Prý se mu říká Katan! Ale vy nejste jediný, kdo ostrov objevil. I další neohrožení námořníci se vylodili na pobřeží Katanu. Muži a ženy z vaší výpravy zakládají první dvě osady. Země je naštěstí bohatá na nerostné suroviny. Postupně stavíte silnice, budujete vesnice, ze kterých později vyrostou města.

Veškeré dění na ostrově určuje výměnný obchod. Některých surovin máte dostatek, jiné chybí. Rudu za vlnu, cihly za dřevo – obchoduje se podle aktuálních potřeb na právě zamýšlenou stavbu.  Je třeba jednat promyšleně! Zakládejte vesnice na strategických místech, obchodujte výhodně, pak budete mít šanci na úspěch. Ale ani vaši spoluhráči nejsou padlí na hlavu. Vytyčte si cíl: Staňte se pánem Katanu!

Osadníci z Katanu znamenali přelom v novodobé historii stolních her. Nejen, že jsou hrou chytrou i vtipnou zároveň. Díky variabilnímu hernímu plánu se hra vyvíjí pokaždé výrazně jinak a léta vás neomrzí.

 

Rozšíření hry

 

 

Další informace

Počet hráčů

Věk hráčů

Doba hraní

Počeštění

Rok vydání

Míra náhody

Míra interakce

Míra složitosti

Míra humoru

Doporučení rodiny

Doporučení hráče

Výrobci

,

Autoři

Hra/Rozšíření

Pravidla hry:

Odkazy:

Recenze

 1. MMM

  Bola to vôbec prvá hra, ktorá ma donútila zamyslieť sa: Prečo pri hode dvoch kociek je ich súčet častejšie 7 ako 12? A prišiel som si sám na to, že súčet 7 má až 6-násobne vyššiu šancu, že nastane ako súčet 12, na čo som bol vtedy ako asi 8-ročný veľmi hrdý, keďže na to nevedelo prísť ani veľa dospelých. Pri hre neznalých majú potom hráči, ktorí ovládajú pravdepodobnosti podstatnú výhodu. Preto ma aj celkom bavila, až pokým som to nevysvetlil ostatným… :-D. Myslím, že táto hra je veľmi dobrým odrazovým mostíkom do sveta hier, v ktorých sa už treba zamyslieť, že aj šťastie nejako funguje. Zaujme hlavne začiatočníkov, pokročilých menej. Ak mám porovnať jej herné mechanizmy s modernejšími hrami tohto typu, musím povedať ako tu už zaznelo – je prekonaná. Pripadá mi ako Minecraft, ktorému už búcha po hlave Survivalcraft alebo Newtonova mechanika rozmetaná Teóriou relativity. Vážme si však to staré prekonané – pretože podobný osud čaká aj to nové, len stojí o stupienok vyššie. (PS: sorry za slovenčinu, pokus o češtinu by vyzeral smiešne :-))

 2. sirrka

  Velmi povedená hra, jednoduchá pravidla, svižná hra, děti baví smlouvání a vyměňování surovin, interakce mezi spoluhráči je fajn, že si každý nehraje jen na svém písečku. Občas trochu naštve, že inkasování surovin závisí na kostkách, a když člověk delší dobu nic nedostane, tak to moc velká zábava není.

 3. Frankie

  Asi prvni poradna deskovka, kterou jsem se dostal do deskovkoveho sveta. Nahrali jsme se toho spousty, bavilo nas to, obchodovani byla zabava i nechut zaroven, podle situace.
  Uz jsem si ji par let nezahral, a asi ani nezahraju, jsou lepsi hry, ktere tolik nezavisi na nahode.

 4. plecniak

  Už sú lepšie hry …

 5. Effka

  výborná hra ke které se často vracíme, hrajeme jí s přáteli i rodinou, doma i v hospůdce 🙂 můžu jen doporučit

 6. Tomy35

  Jedna z prvních „lepších“ her co jsem hrál. Slova jako „dej mi hlínu, dám ti dvě dřeva“ jsou stále v mé paměti, i když to první nadšení s postupem a vývojem komplexnějších her upadlo. Jednoduché pravidla, nízká časová náročnost ji řadí k ideálním začátkům s hraním deskovek. A i když je v této hře relativně málo interakce mezi hráči, emocí bylo vždy poměrně hodně.

 7. vasek

  Výborná hra pro všechny. Jasná pravidla, která se rychle naučíte.

 8. dirgesinger

  Osadníci z Katanu patří do takzvané „Velké klasické trojky“ (Ticket to Ride, Carcassone a Osadníci). Pokud máte kolem sebe nehráče a chcete je lehce uvést do Vaší oblíbené zábavy, tak šáhnout po jedné z těchto klasik, je doslova sázka na jistotu.
  V Osadnících hodně rozhodují kostky a proto se zkušenější hráči často přiklání k diplomacii (Odtud celosvětově nesmrtelná hláška „Wood for sheep.“). Herní plán je rozdělen na hexagonové políčka a každé z nich představuje krajinu, kde můžete těžit/sbírat nějaké suroviny a to jen tehdy padne li vám správné číslo na kostkách. Za suroviny si hráč kupuje akční karty, buduje vesnice, města a cesty. Vítězem se stane ten, kdo dosáhne jako první deseti bodů.
  Jednoduchá a svižná, vhodná pro všechny generace.

 9. vendulala

  Retro! Graficky i designově. Jednoduchá, svižná a nenáročná hra, ideální pro rodiny, které hry moc neprožívají, ale chtějí mít něco doma. Je to jasná volba pro zimní večery, ovšem má taky dost silný nasírací potenciál při umísťovní zlodějů a smlouvání, takže například s manželem už ji hrát nemůžu…

 10. xurbanh1

  Osadníci jsou sázka na jistotu. Hru se naučila i naše babička! Kdykoli přibereme do hry někoho nového, je schopný během pár minut hrát a nestalo se, že by hra někoho nudila. Nejlepší je, že k získání vítězných bodů nemusí vždy vést jen jedna cesta. Stává se, že ostatní jsou tak zahleděni do počítání svých měst a vesnic, že vůbec nepočítají s tím, že si někdo závěrečným tahem udělá dva body za největší vojsko, nejdelší cestu a ještě vyloží desátý vítězný bod. To je pak ovšem ohodnoceno spoustou křiku, že to snad není možný. Taktéž obchodování se surovinami bývá sranda. Někdy tak veliká, že se páry pohádají. Protože proč by mu drahá polovička neměla chtít vyměnit dřevo, když on ho zrovna potřebuje? No protože na něj přece kašle a záměrně hraje proti němu! 😀 Naštěstí se u Osadníků zatím nikdo nepopral. 😀

 11. Slado42

  Nestárnoucí klasika na trhu i mezi širším publikem hráčů. Pro zkušenější už moc není, jelikož se dá najít mnoho podobných her s menším prvkem náhody. Nicméně i Osadníci vyžadují zkušenost a není už náhodou, že na turnajích většinou vyhrávají ti samí hráči. Osadníky vždy rád vytáhnu s nehráči, nebo na oddech se zkušenějšími. Baví mě totiž stále.

 12. cSf.Loser

  Pro mne hrozně zvláštní hra, která mi vůbec nesedla. Graficky je dle mého názoru hra otřesná. Pravidloově asi jednoduchá, ale zkušenější hráč získá výhodu v podstatně už při setupu a pak? Pak už to záleží jen a jen na štěstí. Ano můžete ovlivnit, kam stavíte své vesničky, ale když to nepadá tak s tím vůbec nic neuděláte. Chcete obchodovat? no to sice můžete, ale každý protihráč vidí co potřebujete a proč to chcete a proto obchody nejsou možné a pokud ano tak za nehoráznou cenu. Prostě z té hry mám hrozný pocit a byl jsem rád, že skončila.

 13. Plastík

  Touhle hrou začínáme 8 z deseti hráčských večerů. Je to legenda mezi deskovými hrami. Každý by ji měl mít aspoň 5x zahranou. Obchodní, strategická a hlavně zábavná.

 14. pAndulka

  Skvělá časově i na pochopení nenáročná hra. Vždycky si ji ráda zahraju – i několikrát za sebou. Mám ji dokonce ve dvou kusech. Pro mě má hra vyvážený poměr strategie a náhody a také přiměřenou možnost poškodit protihráče. Variabilita hracího plánu dělá každou hru o trochu jinou a vyžaduje volbu přiměřené strategie. A ačkoli je uvedený počet hráčů 3-4, hra je zábavná a napínavá i pro dva hráče. Naopak ve čtyřech hráčích už je na plánku poněkud těsno.

 15. Nathien

  Dobrá hra na uvedenie nových ľudí do sveta stolných hier. Pre „profíkov“ už je trochu prežitá a dajú sa nájsť aj lepšie – menej závislé od náhodného hodu kockami.

 16. Behe

  Věčná klasika. Na několik let na ni zapomenete a když na ni narazíte, musíte si ji zahrát. Rychlý setup, jednoduchá pravidla, přístupnost… to vše dělá z Osadníků výbornou hru, kterou si můžete zahrát v podstatě s kýmkoli.

 17. Razer

  Evergreen. Často se k této hře vracíme. Ideální v max. počtu hráčů. Snadná pravidla a občas uspokojující kombinace. Problém nastane když člověk špatně hru rozehraje a pak po zbytek hry nemá moc co dělat, protože mu nepadaj suroviny. Hra je hodně konfliktní, zažil jsem u ní nespočet partnerských hádek:) Z dnešního pohledu už zaostává co se týče kvality zpracování herních komponent.

 18. Xaws

  Lehká budovatelská hra, vhodná i pro děti. Hod kostkami do ní vnáší prvek náhody, takže mají všichni šanci. Někdy je při nevhodném rozestavení vašich vesnic na začátku frustrující, jelikož nemáte zdroje a pak jste ve hře jen do počtu. Většinou je ale hra napínavá až do poslední chvíle.

 19. Uranman

  Dobra hra, ktora je vsak na moj vkus (bez rozsireni) dost o nahode.
  Tuto hru hravame s kamaratmi a rodinou pomerne casto, avsak pouzivame karticky z rozsirenia Kupci a Barbari namiesto hadzania kociek. S tymito kartickami je tato hra takmer dokonala. Nuti vas premyslat niekolko tahov dopredu, musite mat dobre vyjednavacie schopnosti pri „tradovani“ surovin a navyse pri nahodnom rozmiestneni cisel a karticiek krajiny, odokryva takmer nekonecne mnostvo moznosti.
  Povodna hra, kde sa hadze kockami je vsak viac o nahode a po istej dobe pridete na to, ze ak nestihnete postavit svoju dedinu/mesto na najcastejsie padajuce cisla, je takmer nemozne vyhrat.
  Ak by som mal niekomu odporucit nejaku trosku zlozitejsiu hru pre zacinajucich hracov, bola by nou takmer urcite osadnici z Katanu. Velmi rychlo si osvojite zaklady a je to idealny vstup do sveta deskoviek.
  Moje sucasne hodnotenie je ovplyvnene tym, ze ju doma hrame neustale dokola a mozno by to chcelo istu pauzu, aby som sa opat navnadil na dalsie hry.
  V konecnom dosledku vsak ide o dobre prepracovanu a vybalansovanu hru, ktora urcite potesi vsetkych zaciatocnikov ale aj pokrocilych hracov, hladajucich hru pre maximalne 4 hracov na maximalne 1 hodinku.

 20. mousimo

  Naše nejoblíbenější hra, kterou hrajeme již pět let a pořád nás neomrzela. Nejlepší je ji hrát ve třech, nebo v rozšířené verzi pro 6 hráčů ji hrát v pěti. Super

 21. Mates2003

  Patří do trojky mých nejoblíbenějších her, Vždy se hraje jinak a to je na ni tak dokonalé.

 22. SarkaB

  Osadníci z Katanu, stejně tak jako Carcassonne, podle mě patří mezi základní stolní hry, které by měl každý správný hráč deskovek znát. U nás v rodině to byla první stolní hra, pokud nepočítám domino, člověče nezlob se a dostihy a sázky a všichni jsme si ji prakticky ihned oblíbili. Možná právě díky tomu, že to bylo úplně něco jiného, než jsme do té doby hráli.
  Jednoduchý herní systém, lehká pravidla a poměrně svižné tempo udržely pozornost i u mého mladšího bráchy, takže tuto hru mohu doporučit i rodinám s dětmi. Nejoptimálnější pak je, když se hraje v plném počtu, ale i ve třech se dá užít kopa legrace. Někoho možná může odradit náhoda u házení kostek, nebo fakt, že když vám nepřijdou ty správné suroviny, tak už se ztráta dohání hůře, ale všechno jde, když se chce. I když v dnešní době díky ostatním kamarádům hrajeme spíše jiné a náročnější hry, stále se k Osadníkům ráda vracím. 🙂

 23. Tindo

  Osadníci z Katanu jsou dobrou hrou, která ani po dvaceti letech od svého vydání neztrácí své kouzlo. Díky své jednoduchosti a zajímavému mixu různých prvků jsou velmi dobrou vstupní branou do světa moderních deskových her. Z pohledu náročnějšího hráče se Osadníci z Katanu jen těžko vyrovnají současným nejoblíbenějším hrám, ale stejně je milé se k této hře jednou za čas vrátit, protože má v sobě tajemné nostalgické kouzlo.

  Téma osidlování ostrova hezky prostupuje hrou. Během dlouhých let se také postupně zkvalitňuje grafický kabát hry, kde nejnovější vydání rozhodně nezaostává za současnými hrami. Michael Menzel, autor nejnovější verze, rozhodně patří mezi nejtalentovanější ilustrátory deskových her.

  Osadníci z Katanu jsou podle mne dobrou hrou především proto, že hráči staví svá sídla na společném omezeném prostoru. Rozvoj jednoho hráče je tak často zhatí plány druhého. To vytváří pěkný prvek soupeření bez toho, aniž by jeden hráč druhému cokoliv vybudovaného zničil nebo dobýval. Tento princip ještě doplňuje náhodné přibývání surovin na základě hodu kostkou, obchodování mezi hráči a skryté akční karty, které mohou zajímavě a nečekaně ovlivnit hru i výsledek.

  Pokud hledáte podobně přístupnou a jednoduchou hru, ale s jiným tématem, možná by vás mohla zaujmout hra Ticket to Ride. Alternativou pro náročné hráče může být hra Terra Mystica.

 24. Spud.Murphy

  Na tuto hru jsme slyšeli jen chválu, tak jsme si ji půjčili z knihovny. Dobře jsme udělali, že jsme si ji hned nekoupili. Nemůžu říct, že hra je špatná. Myslím, že pro rodiny s dětmi dokonce dost dobrá, ne však pro náročnější hráče. Samozřejmě, hráli jsme to bez rozšíření a možná s nimi to teprve dostane grády, ale to posoudit nemůžu. Proto hru nezavrhuji a s rozšířeními ji dám ještě šanci. + jednoduchá pravidla, – velký podíl náhody, počet hráču jen 3 nebo 4.

 25. Peet

  Dobrá hra, hodně záleží jak se kdo dokáže prosadit a „vnutit“ ostatním své potřeby. Jako nevýhoda se mi zdá, že je občas některý z hráčů brzy „odříznut“ a prakticky tak ztrácí šanci na výhru. Především při hře 4 hráčů už se zdá ostrov poměrně malý. Takže ideální počet pro hru jsou 3 lidé 🙂

 26. cornello

  Hra osadníci z katanu mě přišla jako obyčejná hra. Hru bych si nekoupil ale možná to bylo způsobeno partou lidí, se kterými jsem to hrál. Při další možnosti si zahrát osadníky, aktualizuji hodnocení. Dávám tomu naději, vypadalo to dobře.

 27. konrad

  Skvelá klasika, nenáročná na rozmýšľanie. Hra je zvyčajne svižná a netrvá dlhšie ako hodinu.
  Jediné malé bezvýznamné mínus je obmedzený počet hráčov 3 alebo 4, čo sa ale dá jednoducho vyriešiť zakúpením expanzie.

 28. mnaulinka

  Skvělá hra, kterou si rádi zahrajeme i ve dvou – dává nám to naopak větší prostor k vymýšlení různorodých strategií.

 29. Orel91

  Tuhle hru jsem hrál již mnohokrát a určitě ještě mnohokrát budu. Patří totiž ke klasice v mé sbírce. Byť je základní princip jednoduchý (což není na škodu), tak prvek náhody (při hodech kostkou či v akčních kartách) v kombinaci s prvkem smlouvání s ostatními hráči zajistí, že vás hra neomrzí ani po mnoha opakováních. Díky lehce pochopitelným pravidlům je hra vhodná i pro mladší hráče, což přináší možnost zapojit do hry celou rodinu. Lehce omezující může být pak nutnost alespoň tří hráčů, která se však dá eliminovat vhodným rozšířením (např. Kupci a Barbaři), jež navíc dá hře zcela nový rozměr.

  + Jednoduchá, pravidla nejsou náročná
  + Vhodná i pro mladší hráče
  + Neomrzí ani po mnoha opakováních
  + Pěkné grafické zpracování a figurky

  – Bez rozšíření nelze hrát ve dvou

 30. cake007

  Perfektní hra, kterou hrajeme s přáteli pokaždé, když se vidíme. Velice nás baví zákeřnosti, které se díky akčním kartám dají podnikat. Doporučuji hráčům hodně smlouvat, protože díky smlouváním se posouváte hodně kupředu. jediné co mi tu chybí je větší zákeřnost akčních karet, snad příště v nějakém rozlišení 🙂

 31. lenulefazole

  Snad první hra z oslav a posezení s přáteli! Máme ji léta a stále se k ní vracíme. Doporučuji.

  Dětem jsme koupili Osadníci z Katanu junior a až na malé nedostatky, které popíšu právě u juniorských osadníků, se dětem hra moc líbí.

 32. matewr

  Osadníci jsou asi nejznámější moderní deskovou hrou v Čechách. Nutno říci, že zřejmě oprávněně, hlavně díky nenáročnému, ale chytlavému tématu osidlování a také zásluhou toho, že nabízejí vysokou míru interaktivity mezi hráči v podobě obchodování. Právě tento fakt dokáže i z náhodné hry udělat hru vyváženou, ale stále napínavou. Samotné téma je lehce pojato a tím pádem se do něj snadno vklouzne i nehráčům a přitom hra stále působí vcelku atmosfericky. Pro také hraje variabilní hrací plán, což dělá z každé hry unikátní zážitek. Bohužel je zde také docela dost záporů. Zaprvé je hra z valné většiny o náhodě, která se jen těžko ovlivňuje a z velkou pravděpodobností, právě ona bude rozhodovat o vašem úspěchu, či neúspěchu. Za druhé je hra nevyvážená, k vítězství většinou vede jen jedna nebo možná dvě osvědčené cesty a poté už záleží na spoluhráčích a náhodě jak vám budou nápomocni. No a za třetí hra se dá hrát jen ve třech a ve čtyřech. Více hráčů a hlavně varianta duelu, by hře více než prospěla. Celkově se ale stále jedná o dobrou hru, která už však byla překonána mnohými jinými deskovými hrami.

 33. Kentril

  Velmi znama hra v Ceske republice. S touto hrou se poradaji turnaje, ackoliv nevim, jak je mozne, ze prave s touto hrou, kdyz tam rozhoduje hodne nahoda. Mozna, aby vyzkouseli rychle strategicke mysleni hracu. Cekal jsem, ze hra bude o necem jinem. Zrejme si ji v cesku hodne zamilovali pro jeji nenarocnost. S malymi detmi se da hrat a neni prilis slozita. Pokud nebude nejhur, tak po teto hre zrejme nesahnu.

 34. XiQiX

  Pro mě osobně velké zklamání a velmi nudná a nezajímavá hra v které se všechno točí kolem náhody tudíž člověk nemůže hrát. Připomíná mi člověče nezlob se, které absolutně nesnáším. Nechápu jak může být tak populární.
  Pokud chcete hrát s šestiletými dětmi, tak vám tato hra postačí, ale pokud chcete opravdu hrát, tak Vám tuto hru opravdu nedoporučuji.

 35. chajim

  Staří dobří Osadníci. Pro mě hra, která neomrzí. Pokud s deskovkami začínáte, tak je to jasná volba. Tahle hra totiž chytne, alespoň na začátku herní dráhy, téměř každého a pokud se řekne rodinná hra, tak si vybavím přesně tuto hru. Hod dvěma kostkami na začátku kola vnáší do hry moment napětí. Budování měst a silnic není tak úmorně nepříjemné jako u jiných budovatelských her, kde musíte kostičku vytěžit, položit na plán, sebrat z plánu apod. Zde jen zaplatíte příslušné karty a stavíte. Nejlepším prvkem hry je pro mě však obchodování, které do hry přináší prvek interakce se spoluhráči. Není to tedy ten typ hry, kdy každý sedíte zadumaně nad deskou a přemýšlíte o svém dalším tahu. Zde spolu mluvíte, smějete se, vyjednáváte.

 36. Pedestrian

  Kvalitní hra, prověřená časem. Už ji tolik nehráváme, ale raz za čas ji vytáhneme a vždy baví.

 37. matewr

  Pěkná diplomatická hra, která je vhodná hlavně jako zasvěcení do moderních deskových her.

 38. amek

  Osadnici z Katanu
  Jednoducha deskova hra pro 3 az 4 hrace. Plan se sklada z jednotlivych hexu s motivy krajiny. Kazdy typ krajiny produkuje urcitou surovinu. Na kazdem hexu je umistene cislo 2-12 a kazdy hrac ve svem kole provede hod 2k6 aby se zjistilo ktere suroviny jsou v tom kole vyprodukovany. Pomoci techto surovin hrac nakupuje cesty, osady a mesta, ktera poklada na spojnice jednotlivych hexu a tim zabira nova mista na mape ostrova Katan. Cilem hry je nasbirat 10 bodu. Krome bodu za osady a mesta jeste hraci bojuji o nejdelsi cestu a nejvetsi armadu. Zabavny aspekt hry je zlodej, ktery se premistuje na jakykoliv hex vzdy kdyz nektery z hracu hodi 7.

  Diky hodum kostkou je v teto hre pomerne vysoky prvek nahody. Nekdy i osady postavene na nejvice nepravdepodobnych cislech mohou zvratit hru. I proto tato hra vyzaduje pevne nervy a umeni prohravat. 🙂

  Pokrocili hraci mohou rozestavit plan ostrova Katan nahodne a ziskat tak pokazde naprosto jinou hraci plochu. Hra je tedy silne variabilni a hned tak se neomrzi. A kdyby nahodou, maji Osadnici ruzna rozsireni, ktera hru spestri, nicmene i prodlouzi.

  Poznamka: prestoze na obalu je napsano, ze hra je urcena pro 3-4 hrace, bavime se u ni pomerne dobre i ve dvou.

  Narocnost pravidel: nizka (2/5)
  Zabavnost: vysoka (5/5)
  Variabilita: vysoka (4/5)
  Faktor nahody: vysoky (4/5)

  Ohodnoceni: 4/5

 39. Atik-Dick

  Pustý Katan nebo bohatý ostrov?
  Tahle hra v základu už má třetí verzi, mé hodnocení se bude dotýkat všech, eventuelně co se týká herního materiálu budu hodnotit každé vydání samostatně.
  Ačkoli myšlenka „“obsazování území a sbírání výnosů““ není až taknová, geniální myšlenka je v různosti herního plánu. To dává této hře originalitu. V umísťování číslic na jednotlivá pole a v dřevěné verzi i možnost různosti položit přístavy nutí hráče budovat taktiku hry ad hoc – každou jednotlivou hru osobitně. Další, bezesporu velkou výhodou pro začínající hráče, je možnost bez zdlouhavých potíží vytvořit jednoduchou variantu – poušť doprostřed, pořípadně umístění některých polí na konkrétní místa. I když se to úplně neshoduje s pravidly, ale pokud se hráči na tom domluví, neviděl bych v tom problém. A to všechno ještě umocněno dvěma kostkama, kde sice statistická pravděpodobnost nějaká je, ale není radno se na ní spoléhat. (Loni na turnaji v Budějovicích při jedné hře ze sedmi hodů padla třikrát dvanáctka a dvakrát dvojka; na mistrovství republiky v rámci festivalu Deskohraní v jedné hře tři kola nepadla osmička vůbec, po jedné osmičce pak asi dvě kola taky nic.) Taky to dává nutnost budování jiné taktiky ve třech hráčích, jiné ve čtyřech hráčích.
  Pravidla jasná, stručná, srozumitelná, a v dřevěné verzi je skrácený návod úplně pochopitelný i pro nechápavé. Při hodně přemýšlivých hráčích doporučuji stannovit čas na tah, jinak se hra může protáhnout i na dvě – dvě a půl hodiny. (Mimo to, že je pak člověk nervóznější.) Osvědčilo se nám 20 -30 sekund na tah. Turnajová verze 90 minut plus dvě kola má nevýhodu, že první může záměrně zdržovat hru.
  Horší je to už s kvalitou herního materiálu. V dřevěné verzi se mi pohodlně vešlo do krabice i rozšíření pro 5-6 lidí, a nemusel jsem to mačkat. Černé plátěné pytlíky – údejně na přenos hry – jsou zbytečné. Krabice je na nošení v ruce dobrá, v batohu v těch pytlích stejně riskujete pokřivení. Podle mne jsou opravdu k ničemu. Velikost a materiál herních polí a karet nákladů plus cesty a vojska – tvrdý karton – přijatelný, kvalita kartiček surovin taky přijatelná, grafika dostačující. Herní materiál – města,vesnice, cesty – v dřevěné verzi na úchop dobrá. Škoda, že pole moří a přístavů nejsou spojená. Při drncnutí do hry nebo stolu se to všechno rozbije. Tento problém vyřešili v novší verzi, ale tím dali napevno uspořádání přístavů – kde se úplně nestřídá přístav 2:1 a přístav 3:1. Hodně nepraktické v této verzi je na úchop do prstů vesnice a cesta. Designově je to sice hezké, ale nepraktické. Tohle se tedy hodně nepovedlo!!! Hezké, levné a nové ještě neznamená i lépe praktické. V poslední verzi grafiku karet udělali opravdu hezkou, ale nevyváží to (pro mne) nepraktičnost herního materiálu. Ideální by bylo další verzi udělat znovu dřevěnou, skládací moře s opravenými přístavy, a grafiku karet tu nejnovější.
  Ačkoli je to moje srdcovka a já jsem této hře propadnul, dávám 5 bodů proto, že při hře v pokročilejším stavu se projevuje „“hráčska škodolibost““ – přemlouvání hráče, který přesouvá zloděje, proč má poškodit soupeře místo mne. Někdy je to opravdu k smíchu. A jak jsem psal při recenzi Dobyvatel vesmírů, hraní her je vždycky závislé na náladě a na partě hráčů. Takže hraju všechno možné a hraju to rád, protože si u toho odpočinu a někdy i zasměju.

Přidat recenzi