Hrajeme.cz

Citadela

Originální název:
Ohne Furcht und Adel, Citadels
Rok vydání:
2000
Počet hráčů:
2 až 7
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 10 let.
Doba hraní:
Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut
Doporučení rodiny:
Není známo nebo nedokážeme zařadit.
Doporučení hráče:
Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Katalogové číslo: 11120 Kategorie: , Štítek:

Popis

„Pole pokrytá krůpějemi ranní rosy se halí do cárů mlhy, slunce vystavuje svoji tvář na obzoru, první paprsky prohledávají úrodné roviny. Přes oblaka mlhy prosvítají obrysy postav, udatných hrdinů, kteří povstali, aby osvobodili zem a nechali ji rozkvést do plné krásy. Zemani tohoto kraje, kteří byli využiti jako loutky, dosud slouží zájmům stínových rytířů.“
(„Třetí kniha městského písaře Mladoty“, dne 13. měsíce máje, l.p. 1478)

Hra s pěknou grafikou karet. Cílem hráčů je postavit své město z karet staveb. Za každou kartu musí ale zaplatit zlatem. K němu se mohou dostat pomocí dalších karet hrdinů. Každý z osmi hrdinů má určité silné a slabé stránky, které hráč během tahu využívá. Je také důležité skrýt svoji totožnost před protihráči a odhadnout jejich strategii. Hráč, který na konci hry vlastní nejvíce obodované město, vyhrává.

Další informace

Míra náhody

Počet hráčů

Věk hráčů

Doba hraní

Počeštění

Rok vydání

Míra interakce

Míra složitosti

Míra humoru

Doporučení rodiny

Doporučení hráče

Výrobci

,

Autoři

Pravidla:

Odkazy:

Recenze

 1. ZIPaaK

 2. MK2

 3. Lukas

 4. vášula

 5. Baliend

 6. HV

 7. Lachvos

 8. Evasc

 9. Venca

 10. Lubiii

 11. Radimur

 12. janapo

 13. amek

 14. Jenick

 15. Mič

 16. Tonda

 17. mlcuchj

 18. Blackhex

 19. Gabebara

 20. rokoko73

 21. Mrkew

 22. sarka.p

 23. MestoProDeti.cz


  Citadela je zábavná karetní hra, v níž se navenek staví jádro imaginárního města, ovšem v druhém plánu se hráč pomocí taktického myšlení poučuje o přetvářce, psychologii a vlastně trochu i o politice. Principem pravidel je totiž to, že si všichni zúčastnění na začátku každého kola skrytě vyberou nové role, které v budovaném městě mají odlišné pravomoci. Můžete být jednou z osmi postav, například vrahem, zlodějem, kupcem, knězem a dalšími.
  Postupně pak hráči v určeném pořadí odhazují své pomyslné škrabošky a podle dispozic figury vybírají daně, okrádají, škodí v sousední městské čtvrti, ale především se snaží postavit co nejhodnotnější město vlastní. Karty staveb se lížou z balíku (celkem jich je 65) a člení se do pěti skupin označených barvami, přičemž bodově zvýhodněná je čtvrť, která obsahuje od každého typu budovy alespoň jeden kus. Většinou je velký zájem o speciální fialové karty, které svému majiteli po začlenění do města poskytují zajímavé výhody.
  Hra je uzpůsobena tak, že se dá hrát i ve dvojici či trojici, kdy si každý vybírá hned dvě postavy, ovšem teprve od čtyř osob výše má ten správný spád. Vzájemné působení a bezeslovná komunikace mezi zúčastněnými hráči je tím zábavnější, čím lépe se znají. Citadela je tedy vhodná pro rodinná posezení a setkání s dobrými přáteli. To se pak ani nestačíte rozkoukat a už se rozdává na čtvrtou partii v řadě. Při častém hraní je dobré si na karty charakterů, které jsou často v ruce, pořídit nějaké fólie, protože kvůli ohmatání by mohly být protihráčem rozpoznatelné i z rubové strany, což by kouzlo Citadely značně pokazilo.

  Recenze převzata z webového portálu Město pro děti.cz http://www.mestoprodeti.cz – web o kultuře pro děti od 3 do 15 let.

 24. jonascz

 25. anupinka


  Někdo by mohl říct, že krabička Citadely je, vzhledem k její ceně, příliš malá. Je pravda, že v ní najdete pouze 65 karet staveb, 8 karet postav, kartu začínajícího hráče a 30 zvláštních penízků, ale tady se platí především za nápad a rozhodně také za krásné grafické zpracování. Všechny obrázky na kartách vypadají velice tajemně a opravdově, jejich autor si s nimi skutečně vyhrál.

  Cílem hry je vyložit 7 karet budov, za které musíte zaplatit příslušné množství penízků, a za tyto budovy získat více bodů než spoluhráč. Různé výhody, které vám pomohou v cestě k vítězství, získáte pomocí karet postav, které si pro každé kolo vybíráte nově. Nikdo pak neví, kdo je kdo a co se dá od koho čekat.

  V ostatních recenzích se objevují různé názory na hru ve dvou hráčích. Já osobně jsem Citadelu ještě v jiném počtu, než ve dvou, nehrála, ale přijde mi takto naprosto skvělá. Musíte taktizovat, pamatovat si, které postavy jste si zvolili (protože na rozdíl od většího počtu hráčů volíte místo jedné postavy dvě), a které postavy jste naopak předali spoluhráči a musíte se snažit odhadnout, které z nich si on vybral, abyste mu mohli co „nejlépe“ uškodit.

  Citadela není hra pro mírumilovné osoby, protože zde prostě musíte kout pikle, jak jen to jde, ale zároveň nesmíte zapomenout na zajištění vlastního prospěchu. Určitě bych ji ale doporučila všem milovníkům karetních her, u kterých se musí přemýšlet.

 26. Martin

 27. Aulus

 28. Raiden

 29. Jacob

 30. Simfouska

 31. ivetacek

 32. James Marlow

 33. Patrikhm

 34. xkocour

 35. ZaPa

 36. Jirka

 37. Raptor

 38. Darlin

 39. Yar.

 40. Darkman

 41. Ptacnik

 42. RTMyšák

 43. Smrták

 44. abekara

 45. lolook

 46. kalt.w1nd

 47. Kasparov

 48. blackfighter

 49. Davides9

 50. AMW

Přidat recenzi