Hrajeme.cz

Citadela

Originální název:
Ohne Furcht und Adel, Citadels
Rok vydání:
2000
Počet hráčů:
2 až 7
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 10 let.
Doba hraní:
Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut
Doporučení rodiny:
Není známo nebo nedokážeme zařadit.
Doporučení hráče:
Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Katalogové číslo: 11120 Kategorie: , Štítek:

Popis

„Pole pokrytá krůpějemi ranní rosy se halí do cárů mlhy, slunce vystavuje svoji tvář na obzoru, první paprsky prohledávají úrodné roviny. Přes oblaka mlhy prosvítají obrysy postav, udatných hrdinů, kteří povstali, aby osvobodili zem a nechali ji rozkvést do plné krásy. Zemani tohoto kraje, kteří byli využiti jako loutky, dosud slouží zájmům stínových rytířů.“
(„Třetí kniha městského písaře Mladoty“, dne 13. měsíce máje, l.p. 1478)

Hra s pěknou grafikou karet. Cílem hráčů je postavit své město z karet staveb. Za každou kartu musí ale zaplatit zlatem. K němu se mohou dostat pomocí dalších karet hrdinů. Každý z osmi hrdinů má určité silné a slabé stránky, které hráč během tahu využívá. Je také důležité skrýt svoji totožnost před protihráči a odhadnout jejich strategii. Hráč, který na konci hry vlastní nejvíce obodované město, vyhrává.

Další informace

Míra náhody

Počet hráčů

Věk hráčů

Doba hraní

Počeštění

Rok vydání

Míra interakce

Míra složitosti

Míra humoru

Doporučení rodiny

Doporučení hráče

Výrobci

,

Autoři

Pravidla:

Odkazy:

Recenze

 1. Frankie

  Super hra, krasne ilustrace, kompaktni.
  PRekvapive propracovana, libi se mi moznost odhadovat, co budou delat ostatni hraci a hrat kolem toho.
  Doporucuji

 2. Svob

  Nečekal jsem že balíček karet a pár žetonů dokáže skupinu až o 7 hráčích zabavit na tak dlouho dobu. Skvělá intrikářská hra, rychle ubíhající a lehce občas ubíjející (když umírá kupec často)

  +
  lehké na naučení
  Variabilita
  dlouhodobá hratelnost
  Grafické zpracování


  občas může rozvířit krev 😀

 3. Jiří Aberle

  Vynikající hra krásně malovaná, která se hodí i na cesty. Výborně lze hrát již ve dvou hráčích. Hráč se snaží vybudovat město složené z osmi co nejcennějších budov. K tomu mu pomáhají různé postavy, př.: Mordýř, Zloděj, Čaroděj, Král, Kněz atd. Jelikož obsahuje i prvky škodění, může občas při hře dojít i ke konfliktním situacím 😀

 4. vasek

  Rychlá karetní hra, vcelku jednoduchá pravidla. Jde hrát dobře jak ve dvou hráčích, tak i ve více, maximum je dokonce 7.
  Karty jsou pěkně graficky zpracované, ale po čase dojde ošoupání, doporučil bych zalaminování nových karet, ať se ušetří pro budoucí hry.

 5. spartik

  Naše úplně první hra, hráli jsme jí do roztrhání těla. Mohu doporučit je to srdcovka. škoda špatné kvality karet, protože se rychle ohrají. Doporučuji hned obalit.

 6. Slado42

  Citadelu jsem hrál již mnohokrát a musím říct, že mě pořád baví. Základem jsou snadná pravidla, dá se sbalit na cesty a hrát ve větším počtu hráčů (v méně než 4 za mě nemá cenu). Dokáže být ale značně konfliktní, a proto není pro každou deskoherní skupinu. Pokud vám to ale nevadí, určitě si Citadelu užijete.

 7. dirgesinger

  Klasická karetní podkopávačka. Máte škodolibé kamarády? Citadela se jim určitě zalíbí.
  Úkolem je postavit to nejhonosnější město. Hra je jednoduchá a zvládnou ji i nehráči.

 8. Vojta

  Jednoduchá karetka.

 9. jerrrycek

  Herní klasika a jedna z prvních „moderních“ her, kterou jsem hrál. V každém kole si zvolíte jednu postavu a stavíte budovy. To zní jednoduše. Když pak ale dostanete do ruky všechny ty postavy tak začnete kombinovat – mohl bych si vzít Mordýře a zabít Stavitele, ale tak by se mi hodilo, kdybych mohl v příštím kole začínat, tak si vezmu Krále… no ale.. tím pádem si Mordýře může vzít někdo jiný a zabít mě.. a tak dále :). Hra zahrnuje hodně plánovaní, nečekaných momentů, ukradených peněz a spoustu fajn zážitků. Určitě ji doporučuji a i když se hra lépe hraje ve více hráčích, tak i tak je dost dobře hratelná i ve dvou.
  Hru jsem koupil i s rozšířením ale musím se přiznat, že jsme se k rozšíření nikdy nedostali.

 10. cSf.Loser

  Další klasika v naší sbírce. Hra, kterou má smysl hrát i ve vyšším počtu hráčů. Naprosto čisté blafování. Nějaká ta stavba budov a moře taktiky. Karty jsou takové napůl, některé jsou krásné graficky, některé bych nejraději rovnou zahodil jen podle toho jak vypadají. Rychlá hra, rychle odehraná kola. Podle mě v určitých oblastech dosud nepřekonaná hra.

 11. matrosh

  Citadela je jednou z těch, které mám opravdu dlouho a jistou dobu jsem je prakticky nehral. Ale nedávno jsme po tom z nudy sáhli a překvapilo mě, jak je to dobré a taky jak je možné že jsem to zapomněl. V podstatě je to budovatelský poker. Blaf, odhad soupeře, taktika a v posledni řadě i trochu štěstí v nabírání karet staveb. Opravdu kvalitní hra, vhodná i na cesty.

 12. Nathien

  Jednoduchá, rýchla hra s dobre spracovaným konceptom získavania schopností postáv. Skvelá keď hráte s niekým, koho dobre poznáte a dokážete predvídať jeho myslenie, inak sa čas kúzla asi vytratí.

 13. Behe

  Parádní párty hra. Můžete ji hrát ve dvou nebo až v sedmi hráčích a v jakémkoli počtu funguje skvěle. Blafování, odhadování tahů soupeřů, taktizování… to vše v této jednoduché hře najdete. U hraní jsem se vždycky dobře pobavili. Obrovské plus jsou jednoduchá pravidla a rychlý setup, což je u párty hry stěžejní. Určitě doporučuji.

 14. Lunaretta

  Pěkná odpočinková hra ke kávě s přáteli, zažene nudu a zabaví mysl, když už nevíte o čem se dál bavit. Zatímco jeden vybírá ostatní si mohou povídat třeba o svých zážitcích a co je nového. Vhodné pro všechny a proto všem doporučuji. Hra neomrzí.

 15. jarmuk

  Krásná intrikánská hra, lepší ve více lidech, optimální 5-6 hráčů

 16. Durdas

  Jedním slovem – „skvělé“!
  Tahle hra mne úplně pohltila. Nejen svým herním mechanismem, ale i svým výtvarným zpracováním. Není ve hře karta, která by nebyla krásná. 🙂
  Nejčastěji hru hraji ve dvou a i tak je to zábava (i když si občas trochu upravujeme pravidla). 😉 Člověk se musí rozmýšlet před každým kolem jakou zvolí taktiku a jak zareaguje na nastalou situaci, a to je dobře, že hráč nenechá tak úplně mozek odpočívat.
  Ve třech je hra také zajímavá a přináší do toho ždibec většího taktizování. Jsem zvědavý, jaké by to bylo ve čtyřech, ale i v malém počtu hráčů je to opravdu super!
  Za mě jasných 5*.

 17. SarkaB

  Zajímalo by mě, jak je mohlo napadnout vymyslet něco takového. Když jsem s Citadelou začínala, myslela jsem si, že začínající hráč bude mít vždy tu největší výhodu. Po čase jsem ale zjistila, že je hra dobře vyvážená a jet první ne vždy znamená být na tom nejlépe. Tahle hra je jako ženy, plná intrik! Člověk aby neustále plánoval, ale vždy vás nakonec něco, v tomhle případě někdo, překvapí.
  Osobně mám tuhle hru ráda spíše ve větším počtu hráčů, protože je to ještě více nevyzpytatelnější a hra je pak plná nečekaných zvratů a plná napětí 🙂 Takových pět až šest lidí je ideální stav.
  Těším se, až si vyzkouším rozšíření 🙂

 18. cornello

  Už dlouho jsem nehrál, protože jsem to půjčil známým. To o něčem svědčí 🙂
  Vřele doporučuji

 19. hromadalidi

  Karetní hra, která dokáže poměrně s málo herními komponenty (pár desítek karet, karty postav a žetony mincí) zcela pohltit partičku hráčů. Pokud se tedy samozřejmě daná skupina nechá. Výtečně řešení výběr postav, vcelku velké napětí, kdo je kdo a koho pak tedy okrást, případně připravit Mordýřem o život. Nejlepší je dle mého názoru buď ve dvou, kdy každý hraje za vícero postav a lze tak zajímavě kombinovata, anebo poté tak ve 4-5, ve větším počtu se pak může trochu vléci. Jinak se, ale dá sehrát do 30-45 minut. Pravidla jsou jednoduchá. Jen prostě nesmí přijít nějaký škarohlíd, jenž se urazí pokud ho jednou okradete, či náhodou se dostane pod kudlu vrahovi. To je potom těžké, ale tak je to skoro u každé hry. Sečteno a shrnuto příjemná karetní odpočinkovka, která lze vzít díky malým nárokům na prostor vlastně kamkoliv.

 20. Orel91

  Když jsem hrál Citadelu poprvé, tak mě příliš nenadchla. Avšak při druhém pokusu to byla již jízda! Velkou roli na tom měla změna kolektivu. V případě, že hráčské obsazení bude složeno z lidí, schopných přemýšlet dopředu a vymýšlet strategie, pak vám hra nabídne spoustu zábavy i po mnoha opakováních. Díky velké variabilitě postav (možno ještě rozšířit o rozšíření Temná země) a možnosti zapojení mnoha hráčů (2-7) vám hra nabízí obrovské množství možných postupů, jak dosáhnout vítězství. Ovšem, můžete jen hádat, co na vás vymyslí ostatní!

  + Velice kvalitní herní systém, jenž je dobře vyvážený
  + Variabilita postav + možnost rozšíření (Temná země)
  + Neohraje se tak rychle
  + Může se zapojit velký počet hráčů
  + Pěkné zpracování karet

  – Kupec bude umírat často (:-D)

 21. XiQiX

  Jedna z prvních her, které jsem si pořídila a dodnes mne velmi baví. Herní variabilita zajištěná nesutálím měněním rolí umožňujě hráčům v každém kole úspěšně změnit kabát a dle chuti si někoho odkrounout, okrást, či očarovat. Vše dle libosti, pokud se Vám ovšem podaří dobře odhadnout své protihráče. Hra plná intrik, napětí a škodolibosti, která mě snad nikdy nepřestane bavit.
  A nejen mě. Vzhledem k lehkým pravidlům se do vírů Citadeli lehce dostanou i úplní začátečníci a budou pak s chutí budovat svou nejlepší Citadelu všech dob.
  Neodolala jsem a pořídila si i rozšíření Temná země, která hru parádně osvěžila dalšími škodolibými postavami.

 22. Benule

  Citadelu máme doma už několik let, jednu dobu jsme ji hráli pořád, pak jsme poněkud pozapomněli (či spíše už jsme jí byli přehraní a potřebovali si oddechnout) a minulou sobotu se k ní po čase vrátili. A musím říct, že nás znovu nadchla – hráli jsme v šesti lidech, pro některé to byla první hra, tak se nám první partie protáhla na 1,5 hod, nicméně i tak se noví hráči rychle zorientovali. Hra je strategická, ale je třeba v průběhu hry své plány často měnit, protože postavy se vzájemně ovlivňují, okrádají o karty či peníze, dokonce i zabíjejí, a na začátku každého kola můžete jen tušit, kdo za jakou postavu bude hrát… Ideální počet hráčů je podle mě 4 a více, i když se dá hra hrát i ve dvou, mě osobně tato varianta moc nezaujala. Malé balení a málo „součástek“ z ní dělá také ideální hru na cesty. A za mě ještě jedno velké plus za ilustrace.

 23. Kentril

  Skvela hra na blafovani a budovani vase imperia. Na zacatku kola mate volbu postavy, kterou se na toto kolo stanete. Kazda ma specialni vlastnosti. Vasim cilem je vybudovat co nejvice budov a ziskat tak cenne body. Lze ji hrat i ve dvou hracich, nicmene cim vice hracu hraje, tim se hra stava obtiznejsi a dynamictejsi. Hra ma jednuducha pravidla, coz je jeji velke plus. Hra ma velmi kompaktni krabici, takze ji muzete kdekoliv vydelat z bundy a zahrat si s kamarady.

 24. matewr

  Citadela se tváří jako nenáročná zábava plná dedukce a blafování. Ve skutečnosti se jedná o vcelku složitou strategickou hru, ve které je nutné plánování svých tahů dopředu, a navíc ještě i blafování, což spojit dohromady moc dobře nejde. Samotné téma je přitom příjemné, stejně tak hratelnost hry. Bohužel však, na užívání si z přetvářky není moc času. A právě to, že je hra složitější, než by mohla být, mi kazí herní zážitky a moc se ke hře nemám chuť vracet. A to hlavně z důvodu, že karetní hra, by měla být rychlou a vcelku nenáročnou zábavou, což Citadela rozhodně není. V každém případě stále se jedná o chytrou a zábavnou hru.

 25. Pedestrian

  Dřív jsem tuhle hru měl vysoko, dokud jsem s ní neměl pár velmi špatných zkušeností. Je zdlouhavá, hlavně při více hráčích.

 26. cicam

 27. loko9

 28. Dave

 29. Fargo

 30. Zeppe

 31. HoK

Přidat recenzi