Hrajeme.cz

Fazole

Originální název:
Bohnanza
Rok vydání:
1997
Počet hráčů:
3 až 5
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 12 let.
Doba hraní:
Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut

Katalogové číslo: 11257 Kategorie: Štítky: ,

Popis

Každý hráč obchoduje s fazolemi, které zasadil na svých polích a které poté prodává co nejvýhodněji. Čím více stejných fazolí posbíral na svém poli, tím více obdrží zlatých mincí. Bohužel jsou ale hráči nuceni prodat své fazole většinou příliš brzy, než aby z nich získali optimální výnos. S nechtěnými fazolemi, které hráči snižují výnosy mohou pěstitelé mezi sebou obchodovat…

Další informace

Míra náhody

Počet hráčů

Věk hráčů

Doba hraní

Počeštění

Rok vydání

Míra interakce

Míra složitosti

Míra humoru

Doporučení rodiny

Doporučení hráče

Výrobci

,

Autoři

Články na Hrajeme.cz:

 • .

Pravidla:

Odkazy:

 

Recenze

 1. SD123

  +
  obrázky, grafika, názvy fazolů
  princip hry obecně, krásně se u toho povídá, smlouvá a přemlouvá
  lehká na pochopení, jednoduchý princip a možnost „vlastní režie“


  možnost 3. fazolového pole jsme nikdy nevyužili (možná lepší varianta za 2 fazolary), ani nám nechyběla

  ?
  Po konci tahu si dobírá pouze končící hráč nebo všichni? Na tom se nemůžeme shodnout a v pravidlech jsme to nenašli

 2. KarelZendulka

  Pro milovníky smlouvání a diskutování jasná volba, vždy jsme se dobře pobavili.

 3. Cermakov1

  Jednoduchá, rychlá, určitě doporučuji

 4. calamity-jane

  Překvapivě nadchne 🙂

 5. lenulefazole

  Novinka u nás v rodině. Dlouho jsme se do ní nějak nemohli dostat, asi proto, že ji chce hrát maminka s dvěma kluky 5 a 7 let… nějak nám tam chyběla ta představivost těch dvou políček a pak pochopit to, že jde jen o „handlování“, včera jsme ji hráli prvně, dnes jí ale kluci chtějí zase. Jinak: kluci vydrželi celou hru, i když se čtením pravidel a neustálým vysvětlováním to bylo pro mě náročné, i přesto jsme to dali a bylo to fajn. Jdeme do dalšího kola. Nebojte se toho. My taky byli doposud zvyklí na hry, kde se staví nebo jsou jen o postřehu..

 6. P.

  Vtipná hra, která staví hlavně na komunikaci – není dobré hrát s introverty a hráči, kteří si primárně rádi „staví sami pro sebe“. Hra je rychlá, svižná a má jednoduchá pravidla – čím více hráčů, tím lépe.

 7. veronika pemlová

  já tuhle hru prostě nemám ráda

 8. Pedestrian

  Neprávem opomíjená, skvělá, vtipná karetka

 9. RoMi

 10. Blackhex

 11. Martin

 12. Patrikhm

 13. Číňan

 14. Mazec

 15. madrianova


  hra fazole je moc zábavná karetní hra,pro více hráčů. Dobře hratelná ve 3 i ve 4. Kšeftování s fazolema je zábavné, hra je založena na komunikaci a handlování fazolí s ostatními spoluhráči. Ve dvou se hrát nedá. Je určena pro více hráčů. Mě osobně nejvíc baví ve 3. Hrajeme ji i s rodiči na chalupě a hodně se u toho vždy pobavíme. Pěkně se zde ukazují i charaktery lidí 🙂
  Kdo je hodný, handluje hodně a všechno, kdo chce zvítězit stůj co stůj jen něco a někdy, no ale žgrt je žgrt a ani fazolku pro druhého nepustí… :-)Pro koho je hra určena: pro partu kamarádů, pro rodinu, do hospůdky atd.
  Doporučuji jistě vás hra nezklame.

 16. karelik

 17. Čaňa

 18. Piestany

 19. ZdenT27

 20. ikri

 21. Bumla

 22. esther.f

 23. Wotton

 24. Tramvaj

 25. Michal

 26. smaza

 27. Terw

 28. darwin

 29. skyfire


  Tak tohle je přesně ta hra, když se chcete u hry bavit, hádat se o výhodnosti své nabídky a hanit nabídku soupeře, přesvědčovat, manipulovat, ale taky trochu dopředu uvažovat a plánovat. Herní systém hry je velice jednoduchý a pochopí ho velice rychle každý. Prvek náhody je poměrně velký a to je celkem logické, když se karty míchají a z těch se bere, ale bez něj by to nešlo a hře nemůže ani náhodou uškodit. Je na každém hráči, aby když mu karty nesedi je nějak vyhandloval, zbavil se jich, získal jiné…..
  Základ hry je postaven na tom, že každý hráč má v ruce pět karet s různými druhy fazolí, kdy každý druh má svoje číslo a toto taky značí kolik karet s daným druhem je ve hře. Každý má před sebou dvě nebo tři pole (když si jej dokoupí) a na ně si podle určitého systému musí jednotlivé druhy sázet a snažit se sehnat co nejvíc fazolí jednoho druhu. Čím víc, tím při sklizni víc peněz. Penízky jsou na rubových stranách karet fazolí, takže při sklizni se vždy určitý počet sklízených fazolí promění v peníze a dají se bokem. O to míň je daného druhu poté ve hře, protože sklizené fazole se poté opět zamícháním dostávají do hry. Je proto taky dobré sledovat čeho a kolik je zhruba venku ať pak člověk nepěstuje a neshání něco čeho už moc není. Další důležité pravidlo hry je, že karty v ruce nesmí měnit své pořadí, zkrátka v pořadí jak se mi karty dostanu do ruky, tak při sázení mou ruku musí opustit. Ale dá se jich taky zbavit jinak a to právě obchodem s protihráči. To byl jen nástin jak hra přibližně funguje, zbytek si musíte vyzkoušet sami.
  Co se týče počtu hráčů, hra je pro 3-5 hráčů, kdy zábava prudce stoupá s počtem hráčů, takže v pěti je to naprosto nej. Hra zabere podle počtu hráčů hodinu až dvě. Výhoda hry je v tom, že ať je na tahu kdokoliv, díky možnosti obchodovat hrají prakticky pořád všichni a nikdo se nenudí.
  Hru můžu jednoznačně doporučit. Pro chvíle, kdy se nechce moc přemýšlet a počítat, ale chce se bavit a komunikovat je tohle jednoznačná volba.

 30. Kalibulus

 31. BuBen

 32. Matt

 33. Rambo

 34. tenista

 35. Erumoico

 36. Lubbo

 37. Rybka

 38. Bibík

 39. SasaKrasty

 40. aja

 41. Sabera

 42. Ajeenka007

 43. luciáš

 44. Last_Elf

 45. kath

 46. tondakolik


  Fazole, Fazole, Fazole…
  Tak nějak jsem dopadl. Fazole jsou nejlepší karetní hrou co znám. Skutečně se pro mne staly jakousi závislostí a hru hraju kde je to jen možné.

  Hra obsahuje 20 druhů fazolí (pokud budete mít rozšíření můžete mít druhů podstatně více) z nichž každého druhu fazole je jiný počet – což znamená, že každý fazol má jinou „“hodnotu““. Při hře musíte sázet fazole z vaší ruky na pole, která máte před sebou a zasazené fazole sklízet v tu nejvhodnější dobu, aby z nich byl co největší výnos. Ale pozor, karty nemůžete z ruky vynášet v libovolném pořadí. A o tom je celá ta hra – fazole, které vám v ruce překáží prostě s někým vyměníte za jiné, které se vám hodí. Během hry tedy nesmíte nikdy „“usnout““. Neustále můžete něco získat.

  Pravidla jsou velmi jednoduchá a každý nový hráč je pochopí při svém prvním nebo druhém tahu. Jen zasadíš první a můžeš i druhou kartu fazole, potom otočíš dvě karty z balíčku a vyměníš s ostatními – případně si rovnou zasadíš, potom povyměňuješ co se ti nehodí, případně někomu něco vnutíš zadarmo (skutečně je potřeba někdy nutit i zadarmo) a pak si jen dobereš tři karty a pak už jen sleduješ další hráče a nabízíš za jejich fazole.

  V klubovně se velmi rychle hra stala nejhranější hrou. Musíte neustále vnímat a překřikování je naprosto běžnou záležitostí. Přihazování lepších nabídek jen abyste získali tu fazoli, co právě potřebujete. Skvělá zábava a velmi příjemné trávení volného času s kamarády.

 47. Amahuska

 48. Tom

 49. slonik

 50. aneken

 51. eVik

 52. ZUZKA

 53. deril

 54. dajo

 55. svanicka

 56. Mirek

 57. azzinello

 58. H.O.N.Z.I.K

 59. iwe

 60. Martin Plesnivý

 61. qcpx

 62. poutník


  Pokud se sejdou hráči, tak hratelná hra. Pokud je někdo, kdo chce za každou cenu vyhrát, lehce hru zkazí. Prvek obchodování, na kterém je hra založená, je fakt dobrý, ale to je tak všechno. Stane se, že Vám ty správný fazole prostě nepřijdou a hraje se téměř bez Vás. Někdy si ji zahraju, ale odvařenej z toho teda nejsem.
  Ovšem pozor, pro menší děti to je parádní zábava, jsou nadšený z každé výměny karet. Takže nezavrhovat.

 63. fojtik

 64. summ

 65. jakub

 66. ond

 67. eklp fistronek


  Je to skvělá hra, ale záleží na kolektivu (asi jako u všech her). Hra je o handlování, krysaření a vychytralosti. Taky je velice komunkativní. Snažíte se měnit karty na ruce, aby jste je měli v tom správném pořadí a mohli vesele sázet a hodně sklízet. Proto nepotřebné karty musíte udat soupeři a snažit se ho přesvědčit, jak je to pro něj výhodné. Velice zábavné a někdy hlasité. Vřele doporučuji.

 68. Veena

 69. paladin91

 70. rix

 71. Žížalka

 72. Malicka

 73. Linhard

 74. Esc

 75. Dodo

 76. Veverka

 77. pospa

 78. Majak

 79. Pablíčko

 80. Papo Shimitz

 81. Honza

 82. Markéta

 83. Shako

 84. Kamčatka

 85. Peter Liska

 86. Mirka

 87. dilli

 88. GeniuZ

 89. XiXaO


  Nejlepší poměr kvalita versus cena! Nejlepší zábava! Nejlepší cena! Nejlepší grafika! Nejlepší přezdívky fazolí! Perfektní hra! Prostě nejlepší karetní hra!
  Někdy uděláme mega Bohnanzí pařbu, co vy na to?

 90. Adam

 91. Merlin

 92. Lucinka21CL

 93. doriang

 94. Dr.Lazarus

 95. Irbis

 96. Kvačka

 97. Panzer

 98. Robert

 99. Michal

 100. Anna

 101. REM

 102. Bluefish

 103. Gandalf

 104. káča

 105. Cipísek

 106. Roman

 107. tonal

 108. Rubic(k)

 109. Luko

 110. WillBlack

 111. golmon

 112. Hrubiduk

  S touto hrou jsem se seznámil víceméně náhodou před asi dvěma lety, když ji, ještě s německými pravidly přivezla jedna moje kamarádka – z Německa 🙂 Přiznám se, že po prvním hraní jsem byl poněkud rozpačitý a hra mě zaujala snad jen tím, že při ní byla opravdu legrace.
  Jak se postupně rozvíjí moje „“úchylka““ v hraní jakýchkoliv her, narazil jsem čirou náhodou na českou verzi pravidel, které mi objasnily některé nejasnosti z prvního hraní. A odtud už bylo opravdu blízko k nákupu jak základní sady (nyní lze i v ČR), tak i rozšíření (zatím asi jen v německy mluvících zemích – já konkrétně ve Vídni).

  Takže:
  Myšlenka hry – ať máte k zahrádkaření jakýkoliv vztah, na slabou hodinku se z Vás stanou pěstitelé fazolí, jichž je, věřte nebo ne, docela hodně druhů. Každý druh je jinak vzácný a tak za něj dostanete víc, nebo méně peněz.
  Pravidla – možná na první pohled složitá, možná i při první hře budete muset pravidla konzultovat, ale potom hra začne mít spád a užijete si legraci.
  Design – hrací karty jsou vyvedeny kvalitně s velmi vtipnými obrázky

  Co říci závěrem? Tuto hru můžu vřele doporučit, pokud máte k dispozici skupinku 4-5 lidí, kteří mají smysl pro humor a máte čas okolo hodinky. Poté se Vám lehce pod kůži dostanou výrazy jako poblijón, boxer, tyčkin, pistolník a pod. A budete se hodně smát.

 113. Odoren

 114. Čajovna 82 vůní

 115. Surt

 116. Katka Girgensohn

 117. pogo

 118. Martin Blatný

 119. Agáta

 120. Kolík Aťsepicnu

 121. Jersey

 122. Láďa Smejkal

 123. otakar zatřepálek

 124. Jaromír Kovařík

Přidat recenzi