Hrajeme.cz

Go

Originální název:
Go
Rok vydání:
není známo
Počet hráčů:
2
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 8 let.
Doba hraní:
Není známo (nebo nelze určit)

Katalogové číslo: 11411 Kategorie:

Popis

Go je strategická a kombinační desková hra, která se hraje na hracím plánu (desce) 19 x 19 průsečíků černými a bílými kameny. Všechny kameny mají stejnou hodnotu (na rozdíl od např. šachu). Jedná se pravděpodobně o nejstarší dosud hranou deskovou hru na světě s velmi zajímavou historií. Původem pochází z Číny.

Pravidla go jsou velice jednoduchá. Je jich celkem 6 (zahájení partie a střídání tahů, zajímání kamenů, zákaz sebevraždy, zákaz opakování situace na desce – boj o ko, ukončení partie, počítání výsledku) a dají se vysvětlit během 5 minut.

Go je hra umožňující ohromné množství kombinací (řádově několikrát více než šachy), nicméně její filozofie je postavena tak, že ji mohou hrát okamžitě i hráči, kteří se teprve naučili pravidla. Zkušenostmi získanými hraním, případně studiem (určitě ve vyšších fázích svého hráčského vývoje) pak hráči pronikají do tajů hry a objevují další a další z nepřeberných variací, které tato hra umožňuje.

Další informace

Míra náhody

Počet hráčů

Věk hráčů

Doba hraní

Počeštění

Míra interakce

Míra složitosti

Míra humoru

Hra/Rozšíření

Pravidla:

Odkazy:

Recenze

 1. MMM

  GO je úplne najstaršia spoločenská hra, ktorá pretrvala dodnes. Kedysi pradávno si Číňania z dlhej chvíle začali ukladať zrnká bielej a tmavej ryže vedľa seba, nejako ich to pochytilo, vytvorili si pravidlá aby to malo aj nejaký zmysel a hľa, prvotriedny strategický abstrakt bol na svete. Pochytilo to ďalších a rozšírilo sa to ako epidémia. V našich končinách aj tak veľa ľudí túto hru nepozná, tu je preferovanejší šach. Go je *najprekombinovanejšia* hra vôbec a keďže je to úplny abstrakt, tak pôsobí dosť nepútavo. Napriek tomu myslím, že si zaslúži aby ju ľudia aspoň poznali, raz si ju zahrali a tí taktickejší si ju možno aj obľúbia.
  Pri GO sa dá ľahko dosiahnuť pocit, že vám každú chvíľu vybuchne hlava. A to je práve ten stav, pri ktorom sa mierne zvyšuje IQ (nečakajte, že to z vás urobí Einsteinov, ale možno skôr prídete na to, prečo je v Newcombovom probléme lepšie zobrať si len krabicu B).

 2. Slado42

  Letošním rokem trochu ztratila svůj primát jediné hry, ve které jsou lidé lepší, než počítače, což je až trochu děsivé. Každopádně za to jak dlouho odolávala si 5* rozhodně zaslouží. Je to zkrátka jednička mezi abstraktními hrami.

 3. Luksahol

  Hodnocení hry Go je jistě oříšek, jako abstraktní hra v lecčem podobná šachům totiž podléhá problémům učící křivky (abyste byli dobří, musíte co nejvíce hrát). S tím, že se zlepšujete, pak roste zábava, protože najednou dokážete předvídat, dokážete rozpoznat chyby, dokážete plošně strategizovat či si dokážete užívat tvary, jež na gobanu (hrací desce) vznikají. Jedná se tedy o časovou investici, pokud ale máte k abstraktním hrám blízko, mohu jen doporučit. S hraním Go se navíc pojí i sociální aspekt objíždění turnajů, které v ČR stále žijí, a kde se můžete setkat se spoustou zajímavých lidí.

 4. cinan

  nejdokonalejší abstraktní hra. Hluboká jak vesmír sám 🙂

 5. Satsugen

 6. Reagean

Přidat recenzi