Hrajeme.cz

Agricola

Originální název:
Agricola
Rok vydání:
2007
Počet hráčů:
1 až 5
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 12 let.
Doba hraní:
Dlouhotrvající hra – 60 až 120 minut

Katalogové číslo: 12400 Kategorie: Štítky: , ,

Popis

„Agricola“ je latinský výraz pro farmáře. Malé hospodářství – dřevěná chýše se dvěma místnostmi a dva lidé, kteří v této chýši žijí. To je základ této hry, která vás přenese do těžké doby 17. Století, kdy si lidé na farmách museli sami zaopatřit své živobytí. Čeká vás pěstování zemědělských plodin, chov zvířat, různé profese – prostě spousta věcí, které se na takové farmě mohly odehrávat. A to vše na pozadí originálních a téměř dokonale vyvážených herních mechanismů.

Rozšíření hry Agricola:

Další informace

Počet hráčů

Věk hráčů

Doba hraní

Počeštění

Rok vydání

Míra náhody

Míra interakce

Míra složitosti

Míra humoru

Doporučení rodiny

Doporučení hráče

Výrobci

,

Autoři

Hra/Rozšíření

Pravidla:

Odkazy:

Pomůcky:

Recenze

 1. Miroslav Charvát

  Parádní hra, kde si stavíte svoji farmičku. Hodně komplexní, ale nakonec to zvládli moje dcery už v 10 letech.

 2. Frankie

  Excelenetni hra, mam nahrano uz mozna nekolik desitek partii a neni ohrana. Vzdy zalezi na skupine lidi, se kterymi se hraje, byt si primo neskodime, tak je potreba zvazovat nejlepsi tahy souperu a hrat kolem nich.
  Krasne je mit na konci peknou farmicku, idealne vse obsazene.
  Hravame vetsinou v peti lidech, cca 3 hod.

 3. fazul

  Skvělá eurohra s relativně jednoduchými pravidly, množstvím možností daných hracím plánem a kartami a spoustou materiálu na „stavbu“ farmy. A dá se hrát i sólo. Přesto ne úplně pro každého a pro každou příležitost.

 4. pavel t

  parádní strategicko-taktická hra se snad ještě krásnější atmosférou. pro hráče určitě povinnost aspoň několikrát zahrát, pro nehráče překvapivě zajímavá možnost vstupu do světa náročnějších her (sám bych to neřekl, ale mám několik známých, kteří se stali hráči právě přes Agricolu)

 5. stepanstocek

  Asi moje nejoblíbenější eurohra. Agricola je klenotem, který ale rozděluje hráčskou komunitu na zastánce této hry a lidi, kteří ji přímo nesnáší. Stále platí, že se jedná o velice kvalitní hru. Na hře mě baví hlavně ten neustálý nedostatek surovin, akcí a mozkových buněk k dokonalé optimalizaci. Hra trestá špatné hraní až nemilosrdně a nováčci s ní mohou mít velký problém. Na druhou stranu se ke konci podíváte na desku a uvidíte tu vaší krásnou farmičku a pravděpodobně si řekněte, příště budu hrát na kravičky. zeleninu, nebo něco úplně jiného. Karty rozšíření vám umožní zkoušet každou hru něco jiného. A to že nevyhrajete, přeci vůbec nevadí, se svojí prací budete spokojeni.

 6. plecniak

  Jedna z naj hier !

 7. klapinka

  Agricola je moje nejoblíbenější hra. Pravidla se ze začátku zdají hodně složitá, ale po pár hrách už to nikomu ani nepřijde. Hra má omezený počet kol takže se nikdy nedá stihnout všechno. Karty profesí a malého vybavení do hry přidávají pestrost.

 8. Adam Walder

  Naprosto vynikající hra, která po mnoha letech sesadila na žebříčku BGG dříve neporazitelnou jedničku Puerto Rico. Velice příjemný mechanismus a hlavně skvělé a silné téma výstavby a zvelebování svého hospodářství podpořené desítkami dobových povolání a předmětů, které hráči usnadní těžký život na statku dělá z téhle, byť lehce náročnější hry, naprostou nutnost každé hráčské sbírky.

 9. spartik

  Naše jedna z první opravdu komplexních her. Obavy byli, ale manželka si jí velmi oblíbila. Nekonfliktnost je to co jí na to nejvíce baví. Nic jí nebořím, nekradu, prostě si buduje tu svou farmičku… dnes jí překonala Caverna.

 10. Slado42

  Musím říct, že po vydání Caverny jsem na Agricolu trochu zanevřel, i když do té doby to byla pro mě skvělá euro hra. Vždy jsem si ji rád zahrál a to platí i nyní, ale musím říct, že Agricola neodpouští. To je pro mě možná nyní, při srovnání s Cavernou, trochu problém, jelikož v Agricole je tlak na hráče neskutečný. Zdaleka se nedá stihnout vše, co chcete a vlastně nutně potřebujete. To dokáže vyvolat někdy až trochu nepříjemný pocit, což je škoda. Strategie je to ale báječná, proto 4*.

 11. cinan

  dlouho trvalo než jsem jí vzal na milost, ale je fakt výborná

 12. eMdzeJ

  Zatím nejlepší euro hra, co jsem kdy hrál. Je to hra, u které se musí hodně přemýšlet hned, ale zároveň i hodně dopředu a nebýt smutný z toho, když protihráč obsadí něco, co úplně zboří mé plány. To je ale na tom to skvělé. Bohužel je to ale i kámen úrazu této hry. Někteří lidé si jí prostě nezahrají, protože se opravdu musí stále přemýšlet. A to je škoda. Přichází o hodně. Hra mi vždy přijde strašně krátká a málokdy se mi podaří splnit všechno, co bych chtěl. A tak se nezbývá než těšit na další partii. Pokud ale hledáte zjednodušenou verzi Agricoly, sáhněte po Caverně (a pak si budete nadávat, že jste si nevzali plnokrevnou Agricolu 😀 / nebo taky ne).

 13. majci

  Moje srdcovka <3

  Pro mě velmi zajímavá hra, ale nezaryté deskovkáře neosloví. Jednoduchý princip, nutno ale přemýšlet dopředu. Já osobně ji mám velmi ráda.
  Díky více možnostem nalosování povolání a nástrojů se stává hodně variabilní 🙂
  Smutné je, že po vydání Caverny tahle hra u mě hodně klesla 🙁

 14. marektomas98

  Z mého pohledu už dnes překonána hra.
  Poměrně dost omezující strategii nutností soustředit se na všechny druhy zeleniny a dobytka. Zároveň velmi omezující v možnost. Dneska už více možností nabízí pokračovatel Caverna.

 15. pillgr1m

  Super hra, vhodná aj pre začiatočníkov 🙂

 16. elvism

  Díky omezenému počtu kol vás hra pořád drží v u určitém stresu, protože se nedá stihnout vše. Pořád musíte přemýšlet co udělat, co se vyplatí a co už ne. Trošku mi vadí právě toto všudepřítomné plánování a počítání, jak to vše nejlépe udělat. Nepovažuji hru za typickou oddychovku, ale spíše za plánovací strategii.

 17. SOVRIN

  Pecka pro fandy Euro her. Hra je zasazena do příjemného prostředí, kde si budujete co nejkomplexnější farmu, ale zde idylka končí, protože vás čeká neustálý „boj“ o suroviny a dobytek. Žádné kostky, takže prakticky nulový vliv náhody (kromě úvodního nalosování karet profesí) a vše záleží jen na vámi zvolené strategii. Hru jsem hrál ve 2-4 hráčích a nejvíce mě bavila ve 2 hráčích, protože s rostoucím počtem hráčů ubývá možností, které se dají zahrát (respektive možnosti je ve hře přehršel, ale hrajete-li třeba až jako čtvrtý v pořadí, tak vám soupeři zaberou nejvýhodnější tahy). Docela pravidelně seznamuju s Agricolou nové lidi, tak velmi oceňuju možnost výběru ze 2 herních variant – pro první hry je rozhodně vhodnější hrát pouze rodinnou verzi, která je i tak dost komplexní. Ostatně onu rodinnou verzi hraju častěji a i tak mě hra dost baví. Pokud si hru zahrajete, propadnete jí a budete hrát plnou verzi, tak je po čase příjemným osvěžením návrat k rodinné variantě hry, která se hraje svým způsobem úplně jinak.

 18. Shaman

  Agricola je podle mě jedna z nejpřehypovanějších her, které jsou momentálně na trhu. Je to Euro jako vystřižené, nesporně velmi komplexní a propracované, ale občas prostě velmi zdlouhavé a nudné. Grafická stránka hry je v tomto případě dost subjektivní, mě osobně se moc nelíbí, ale tady je to vážně věc preferencí. Komponenty jsou dřevěné a i když svou funkci zastanou dobře…není to ono (opět silně subjektivní názor). Karty by dle mého snesly trochu detailnější ilustrace, ale na druhou stranu je z nich hned jasné, jaký bonus přidávají. Co mě na hře ale vadí nejvíc je její přehnaná orientace na jídlo. Sice nabízí spoustu možností, všechno se ale nakonec smrskne na to, zda své rolníky nakrmíte, nebo ne. Navíc se občas dokáže až neuvěřitelně táhnout. Stěžovat si na nedostatek konfliktu je u Eura hloupost-prostě se připravte že nebudete s ostatními ani tak soupeřit, jako spíš hrát vedle nich. V tuhle chvíli nevidím důvod, proč hrát Agricolu, když existuje téměř totožná, jen prostěš vylepšenější a zábavnější verze – Caverna.

 19. Senjorota

  Fajn budovatelské euro. nevýhodou jsou složitá a nepřehledná pravidla.

 20. Betty

  Dokonalá, dá se hrát i s mladšími dětmi, jen se na ně nesmí spěchat, učit postupně, dcerka s náma nakukovala od 4 let a od 6ti hrává v pohodě, pravda plnohodnotnou taktiku nezvládá, ale nijak to nenarušuje hru samotnou.

 21. c00p3er

  Nevím proč, ale vůbec mě nebavila a to jsem jí dal několik příležitostí.

 22. RockPhill33

  Agricola se dá skvěle hrát ve 2 i více lidech, což moc oceňujeme. První hra je trochu chaotická, ale to je dané hlavně řadou možností, které lze hrát. Kola utíkají rychle a člověk má stále pocit, že nic nestíhá, což je trochu frustrující. Jinak je to pěkná a zábavná hra, ke které se rádi vracíme.

 23. Sidus

  Ve 3 hráčích skvělá hra. Hru hrajeme s rozšiřujícím balíčkem 240 karet, které jsou v zahraničí běžně součástí základní hry – v Čechách je prodáván zvlášť, aby základní hra byla českému hráči cenově dostupnější. Vzhledem k tomu, že právě variabilita karet tvoří duši Agrikoly, vřele doporučuji hrát s tímto „rozšířením“.
  + hra u které se musí přemýšlet – zejména na začátku přijít na nejvhodnější kombinaci karet
  + improvizace – velmi často musíte umět svoji strategii pružně přizpůsobit vývoji hry
  + neskutečná znovuhratelnost – daná obrovským množstvím různých kombinací karet
  + silné téma – vše dává smysl, před očima vám roste malé rodinné hospodářství
  + příjemné emoce – když se vám narodí miminko nebo prasátko
  – nepříjemné emoce – frustrace, že musíte neustále krmit rodinu a nestíháte dělat vše, co byste chtěli
  – těžká hra – pro někoho může být až moc, ale obsahuje i variantu snadnější rodinné verze

 24. Milford

  Skvěle zpracovaný herní systém. Z toho mála co jsem zatím hrál, tak asi nejlepší.
  + Kombinace karet povolání a vylepšení, dělají z každé partie unikát. Je nutné přizpůsobovat celou strategii těmto kartám.
  + Dřevěné dílky, které umožnují si pěkně stavět svoji farmu. Na konci hry se na ni vždy pěkně kouká.
  + Na konci je vždy pocit, že to šlo udělat ještě lépe. Což je motivace do další hry.

 25. jarmuk

  Za mě velké zklamání, dal jsem tomu 4 hry a vůbec mě nebaví.
  hromada věcí, ale žádná interakce. Na můj vkus podezřela vyhajpovaná hra.

 26. Spud.Murphy

  Hra Agricola je pro mě a mé kamarády nejlepší hrou, ke které se rádi vracíme. Když nad tím tak přemýšlím, tak se vlastně vracet nemusíme, protože jsme ji nikdy nepřestali hrát. Vlastníme rozšíření (karty profesí a malých vybavení) a díky tomu je hra ještě lepší. Někdy si říkám, jak to nemám skvěle rozehrané a na tuty budu první a mnohokrát mě překvapí, jak jsem se mýlil. Variantu pro jednoho jsem nezkoušel. Většinou hrajeme ve třech nebo čtyřech, ale shodli jsme se, že v pěti to bylo nejlepší. Jediná nevýhoda na této hře je zdlouhavé chystání a balení hry. ALe jinak můžu vřele doporučit!

 27. Boulderman

  Perfektní bezchybná hra, s neobyčejným množstvím strategií a cest k výhře

 28. konrad

  To, že sa hry hrajú najlepšie v maximálnom počte hráčov je samozrejmé. Veľkou výhodou tejto hry je ale možnosť zahrať si ju aj sám. Agricola sa dá hrať extrémne súťaživo pre stratégov, ale rovnako zaujme aj oddychových hráčov (ako moja manželka) kedy cieľom nie je len nahrať množstvo bodov, ale zároveň si postaviť svoju farmu na svoj obraz, s veľkým domom a stádami zvieratiek pobehujúcim po pastvinách. Všetko záleží len na spoluhráčoch.
  Množstvo profesií a vybavenia spestruje hru, takže žiadna hra nie je rovnaká.

  Zároveň z hier od U. Rosenberga s podobným štýlom (Le Havre, Caverna) dejovo najkrajšia(subjektívne) takže pre nás voľba č.1

 29. lapin

  Jak odradit své přátele? Začněte je učit Agricolu. Ona je opravdu jednoduchá až triviální (ve svém principu a díky všudypřítomným popiskům), ale ve své zkušenosti jsem se setkal s málokým, koho zaujme na první pohled – jako mne – a pronikne za hrůzu z množství materiálu.
  Partie jsou si podobné díky (velmi lákavému) koloběhu, ale stačí minimální změna v kombinaci profesí, malého vybavení, počtu hráčů či jen uvažování soupeře nebo pořadí karet v rámci etapy – a všechno se změní. Doporučuji s malými rozšířeními (mám vyzkoušené Č, Ö, Z a poněkud zvláštní X).

 30. TomassoP.

  Dlouho jsem hledal hru, kterou bych mohl hrát se svou ženou, která se hraní čehokoliv, co má náznak boje brání. Pak jsem s kamarádem zahrál jednoho večera agricolu, která mě tak nadchla, že jsem si ji objednal. Mimo jiné mě lákala i možnost, zahrát si tu hru sám, pokud by ženu nezaujala. To se ovšem nestalo, takže od té doby hrajeme pravidelně 🙂

Přidat recenzi