Hrajeme.cz
Nové hryPro náročné

Ve hře Neanderthal poznáte drsný život lovců mamutů

Nestává se tak často, aby u nás vyšla tak zvláštní hra, jako je Neanderthal: Lovci mamutů. Zvláštní je hned z několika důvodů. Je určena pro netradiční počet hráčů: 1–3, takže si ji můžete zahrát i jako sólo hru, her pro 3 hráče není mnoho. Je to hra, kterou ocení především náročnější hráči, kteří mají rádi tematické a propracované hry s komplexními pravidly. Především vás ale osloví tím, jak zpracovává téma vývoje člověka v době lovců mamutů a především rozvoje jazyka a mozku, takže se díky této hře můžete leccos naučit.

Neandertal-obsah_baleniSoučástí pravidel jsou podrobné poznámky na vědecké úrovni a autorova esej shrnující vědecký podklad pro jeho hru. Autorem je totiž Phil Eklund, který již vytvořil několik her založených na vědeckých a historických informacích. proslavil se hrou High Frontier, ve které stavíte raketu a letíte do kosmu. Ve hře Neanderthal vychází z předpokladu, že pračlověk po dlouhé období zdokonaloval své jazykové schopnosti až do okamžiku, kdy se jednotlivé mozkové oblasti propojily a umožnily plynulou řeč. Takže jazyk je tím klíčovým momentem, který odstartoval období vynálezů a kultury.

Neanderthal_placards-CS2-02F-01_UprVe hře Neanderthal budete soupeřit o to, která vývojová větev pračlověka bude úspěšnější, zda archaici (archaický homo sapiens), neandertálci či kromaňonci. Budete usilovat o to, aby váš rod přežil v drsných časech pravěku a v rámci možností se rozvíjel. To se bude dít tehdy, pokud se vám podaří propojovat jednotlivé oblasti mozku. Proto má hráčská deska podobu hlavy se schématem mozku.

Zajímavostí hry je, jakým způsobem určuje závěrečné skóre a výsledek hry. Závisí totiž na zvolené sexualitě: promiskuitní, harémové a párové. Každá totiž hráči upravuje podmínky hry a určuje závěrečné bodování. Podle ní tedy upravujete svou herní strategii. Na začátku hry si můžete zvolit ze dvou náhodně určených možností.

neandertal-lovci-mamutu-karty-sexualityKaždý hráč má na začátku kostky populace, které představují starší, manžele a lovce, záleží na to, kde jsou umístěny. Barevné disky pak znázorňují slovní zásobu z různých sfér života – společenská, přírodní a technická. Díky nim budete váš kmen vyspívat, vynalézat různé nástroje, udržovat jednotu kmene, povyšovat členy kmene, atd.

Ve hře tedy rozvíjíte svůj kmen, vysíláte své lovce na lov, zároveň se střetáváte s ostatními hráči, ale můžete s nimi i vyjednávat a obchodovat. Vysíláte své lovce na lov. Lehce se také stane, že dojde k boji. Boj se řeší pomocí kostek. Použijete kostku za každého lovce a o zásahu rozhoduje i vyspělost kmene a vynález zbraní. Náhoda má tedy ve hře své místo.

Hra Neanderthal simuluje období pravěku. Můžete tak zažít, jaké to asi tak mohlo být při zrodu kulturního člověka. Nebylo to snadné. Malá krabička hry skrývá mnoho jedinečných příběhů, které můžete objevovat, a především tvořit.

Související články:

Hra Neanderthal: Lovci mamutů v katalogu Hrajeme.cz:

 

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář