Hrajeme.cz
ČlánkyPřečtěte siVideoZe zahraničí

Veletrh hraček v Norimberku ukázal novinky

Přelom ledna a února je vyhrazen odbornému veletrhu hraček v Norimberku. Letos se konal ve dnech 28. ledna až 2. února. Setkává se zde především odborná veřejnost, zástupci vydavatelů a výrobců hraček a her z celého světa, aby se seznámili s novinkami a domluvili spolupráci s partnery. Nechybí zde ani zástupci českých vydavatelů, kteří vybírají to nejlepší, co by mohli přinést i v českém vydání. První novinky již oznámil Blackfire a další budou následovat (přehled všech novinek pro letošní rok najdete na stránce Kalendář novinek 2015.

Logo Spielwarenmesse 2015Na veletrhu jsou k vidění nové hry, často i v podobě prototypu, takže si zájemci mohou udělat představu o tom, co který autor/vydavatel připravuje či brzy bude k dispozici. Většina z těchto novinek bude představena na podzimním veletrhu her v Essenu, který je určen široké veřejnosti. Ale i tak je zajímavé sledovat, s čím jednotliví vydavatelé chtějí hráče oslovit a co nabídnou. Podívejme se alespoň na několik příkladů.

Rodinné a strategické hry

Alea představila předělávku pěkné karetní hry Witch’s Brew. Bude se jmenovat Broom Service. Původní hru upravuje a rozšiřuje. Pokud se podaří zapracovat ikony místo popisů, velmi to pomůže k lepší hratelnosti.

Bei Asmodee werden zahlreiche Neuheiten und Klassiker gezeigt. (At Asmodee, numerous novelties and classics are displayed.)Asmodee připravuje hru Elysium od autorů zdařilé hry Splendor. Novinka vás zavede do řecké mytologie. Cílem hráčů je vstoupit na Olymp a stát se součástí legend. Hráči získávají karty hrdinů, předmětů, síly a bohů, díky různým efektům poskytují zlato a vítězné body. Hraje se na pět kol. Je to jedna z očekávaných novinek. Pro příznivce závodní hry Formula D budou k dispozici nové tratě Austin a Nevada Ride.

Eggertspiele chystají kostkovou verzi Kroniky panství nazvanou My Village od Inky a Markuse Brandových. Určena bude pro 2–4 hráče. Herně by se ale od původní deskové hry měla lišit. Vzhledem k tomu, že hra Camel Up (česky Velbloudí dostihy) slavila úspěch, není překvapením, že se dočkáme rozšíření. Nazvané je Supercup. a bude obsahovat čtyři nové moduly k původní hře. Mimo jiné si ji budete moci zahrát až v deseti hráčích.

Fantasy Flight Games připravují novou řadu her Euroline. Uvidíme, co všechno přinese.

Marco-Polo-boxHans im Glück bude mít novinku Auf den Spuren von Marco Polo. Zajímavostí je, že autory jsou Simone Luciani a Daniele Tascini, které můžete znát díky hře Tzolkin: Mayský kalendář od CGE. Hra Marco Polo je určena pro 2–4 hráče, kteří zopakují pouť slavného cestovatele. Každý hráč představuje jinou osobu a má speciální schopnosti. Ve hře jsou využity kostky. Připravuje se také výroční vydání hry El Grande, které bude obsahovat všechna dosud vydaná rozšíření a také něco navíc.

Pegasus Spiele představil celou řadu her, novinek i převzatých. Nás zajímá například rozšíření hry Istanbul, které má název  Mokka und Bakschisch, nebo hra Hospital Rush (české vydání připravuje Blackfire).

Piatnik se rozhodl vydat reprint staré hry Der Stern von Africa z roku 1951. Hra je určena pro 2–6 hráčů, kteří v Africe pátrají po vzácném diamantu. Když je nalezen, začne závod, který určí vítěze.

Schmidt Spiele bude mít hru Vienna, určenou pro 3–5 hráčů. Zavede vás do Vídně 19. století s mnoha možnostmi tohoto velkého města. Ve hře se pracuje  s kostkami.

Zoch Verlag připravuje párty hru Dream Team. Jedná se o komunikační hru pro 4–10 hráčů.

Dětské hry

Unser-Baumhaus-hraAmigo připravilo novou dětskou kooperativní hru Unser Baumhaus pro 2–6 hráčů od 5 let, kteří společně staví domeček na stromě. Musí to stihnout dříve, než přijde bouřka. Další z novinek vám bude povědomá, protože se jedná o jednodušší verzi Fazolí. Jmenuje se Mein Erstes Bohnanza. Zjednodušuje se především sázení fazolí a bodování. Děti se musí naučit především dobře držet a řadit karty.

Haba se specializuje na kvalitně připravené dětské hry. Jejich novinkou bude hra Blumenfee, která svými principy vychází z Ovocného sadu. Díky svému provedení se bude líbit především holčičkám. Hráči mají za úkol společně vysázet květinovým záhonek dříve, než přijde víla. Novým prvkem ve hře je zapojení kromě barev také tvarů. Hra má oboustranný herní plán.

 

O šíři nabídky veletrhu vás přesvědčí video (Spielwarenmesse 2015 Impressions):

 

Následující, již 67. ročník veletrhu v Norimberku se uskuteční 27. ledna až 1. února 2016.

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář