Hrajeme.cz
NávodyNové hryPro náročnéVideo

Charterstone je hra, kterou si tvoříte sami

Po úspěšné hře Scythe vydalo Albi v češtině další hru, jejímž autorem je Jamey Stegmaier. Je to Charterstone, strategická hra s inovovaným legacy konceptem. Během hry nic neničíte, naopak tvoříte. Hra je určena pro 2–6 hráčů od 14 let. Na začátku je hrací plán téměř prázdný, a vy ho společně s ostatními hráči postupně zaplníte, a to tak, že na něj postupně budete lepit budovy. Celkem vás čeká 12 partií, v podstatě taková kampaň. Po jejich skončení budete znát vítěze a budete mít hotovou jedinečnou hru, kterou jste si sami vytvořili a kterou si kdykoliv můžete znovu zahrát.

Ve hře se stáváte osadníky, kteří na příkaz krále budují vesnici na okraji království. Základním mechanismem je umisťování dělníků na akce. Jejich prostřednictvím každý z hráčů staví svou vesnici, získáváte suroviny a odměny. Své dělníky můžete vysílat do různých budov na herním plánu. V průběhu kampaně budete odemykat nové možnosti a budovy, získávat nová pravidla. Vaše rozhodnutí ovlivní celou další hru a její celkovou podobu. Po skončení každého dílu kampaně si získané suroviny a karty uložíte do vlastní krabičky, která je součástí hry. Tak si je přenesete do nové herní partie.

 

Hra je bohatě vybavena herním materiálem, který je v krabici pečlivě uložen. Základním pokynem hry je, že můžete vyndat je to, k čemu dostanete pokyn. Nedívejte se na nic dopředu, jinak byste se ochudili o tajemství, se kterým hra pracuje, a to by byla škoda. K dispozici jsou pravidla, která si budete postupně doplňovat, a také pravidla automy, která bude řídit ty čtvrti, u nichž vám chybí hráč. V případě nejasností se můžete podívat do připravených FAQ.

Pokud byste si budování hry chtěli zopakovat i s jinými hráči, můžete si pořídit tzv. recharge pack a na druhé straně desky vytvořit novou hru. Obsahuje komponenty, které se během hry nevratně mění, jako karty budov či příběhové karty.

Charterstone přináší jedinečný koncept, který určitě stojí za vyzkoušení. Ideálně si zahrajete v pevně dané skupině. Je skvělé, že tuto hru máme k dispozici v češtině.

Jak se hraje Charterstone (Albi, délka videa: 27:48 min.):


Související články:

Charterstone v katalogu Hrajeme.cz:

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář