Hrajeme.cz
Herní akce

Essen 2018: První dojmy z veletrhu SPIEL

Ve čtvrtek 25. října se otevřely brány mezinárodního veletrhu SPIEL v německém Essenu. Máme za sebou druhý den této největší akce zaměřené na moderní společenské hry v Evropě. Až do neděle 28. října se zdejší výstaviště změnilo ve velkou hernu, a především místo setkání všech příznivců deskových her z celého světa. Můžete zde potkat známé i začínající autory. K dispozici je neuvěřitelné množství novinek. Platí, že veletrh je opět větší, a to jak co se týká místa, tak počtu her. Zájemci si ale díky většímu počtu vystavovatelů mají šanci najít místo u stolu a nějakou hru si vyzkoušet.

Podívejte se na fotky z veletrhu:

O Podmořská města je zájem.Azul v nové podobě vypadá opět výborně.Sorcerera si můžete vyzkoušet. Finální podoba je ve výrobě.Velká hra Monument.Autor hry Quartino Petr Doubek.CGE je v Essenu vidět.Česky hra vyšla jako Rivalové.Railroad ink je menší, ale pěkná hra.Figurkovka nemůže chybět.Opčík a jeho Hypergrid v Essenu nechybí.I CBG má již tradičně v Essenu stánek.Cejlon je překvapivě o pěstování čaje.

 

Mezi novinkami nechybí ani řada her, které před pár dny vyšly u nás, takže si je již můžete vyzkoušet a pořídit v češtině. Jmenujme například závodní hry Rivalové, akční kooperativní hru Příběhy pirátů, rozšíření Kolonie ke hře Mars: Teraformace, 18Lilliput nebo Discover: Země neznámá. Jsou tu také hry, které v dohledné době u nás vyjdou, například hra Detektiv, rodinná hra Modrá laguna, monstrózní Gloomhaven. Nebudu vyjmenovávat všechny.

Přesto, že je na veletrhu nepřeberné množství novinek, není zde žádný výrazný hit, žádná hra, který by převyšovala ostatní. Hráč zatím zaujaly například tyto hry (podle žebříčku oblíbenosti, který dělá BoardGameGeek): Coimbra, Azul: Stained Glass of Sintra, Teotihuacan, Newton, Gugonk, Blackout: Hong Kong, Railroad Ink, Fuji, Podmořská města, Detective, Everdell, The River.

Mě osobně zaujala nová podoba hry Azul, která pracuje se „skleněnými“ dlaždicemi, z nichž vytváříte barevné vzory. Vypadá to na příjemnou rodinnou hru, kterou si zahrajete i s nehráči, a nejen proto, že je krásně provedená. Mezi novinkami se neztrácí novinka Vládi Suchého Podmořská města, která je mezi novinkami na 11. místě, přestože si ji zájemci mohou vyzkoušet jen na stánku nového českého vydavatelství Delicious Games. Vidět je také párty hra Trapwords, kterou vydalo CGE (pohybuje se na 20. místě).

Již před Essenem mě zaujala menší hra Railroad Ink, ve které kreslíte dopravní sítě fixou podle toho, co v daném kole padlo na 4 kostkách. První zkušební hra byla velmi příjemná. Jako filler je to výborná hra. Pěkná by mohla být také hra Cejlon. Především by ji mohli ocenit milovníci čaje. Z rodinných her by nad průměr vystupuje hra The River od Days of Wonder. Protože mám rád karetní hru 7 divů světa, neváhal jsem, a pořídil jsem si rozšíření Armada. Do hry přináší malou desku s lodičkami a nové karty. Zajímavá by také mohla být hra Alone od Horrible Games, ve které skupina hráčů připravuje pasti hrdinovi, za kterého hraje jiný hráč.

Věřím, že se další zajímavé hry postupně vyloupnou z šedi. V následujících dnes budeme testovat, takže se můžete těšit na další zprávy.


Související články:

 

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář