Hrajeme.cz
Nové hryPro rodinné hraní

Farao: Tajemství prastaré hrobky je dobrodružná rodinná hra

Další ryze českou hrou, která letos vyšla, je Farao: Tajemství prastaré hrobky. Jejím autorem je Jiří Slavík, ilustrátorem Petr Štefek a vydalo ji Dino ve spolupráci s Czech Board Games. Je to rodinná hra, ve které má každý hráč skupinu archeologů, kteří prozkoumávají prastarou pyramidu, která skrývá nejrůznější tajemství, ale i nebezpečí. Jejich úkolem je najít skryté starověké nápisy a s jejich pomocí pak otevřít Imhotepův sarkofág. Hra je určena pro 2–6 hráčů od 8 let. Jednu partii zvládnete do 45 minut.

Když dostanete do ruky, může vás překvapit větší váha krabice, než bývá u Dina obvyklé. Obsahuje totiž hodně herního materiálu v podobě žetonů, hrací desky a hráčských desek. Vše je z kvalitního kartonu. Postavy archeologů jsou také kartonové, ale mají pěkné barevné stojánky, takže se nemusíte bát, že byste po chodbách pyramidy pobíhali s obyčejnými figurkami. Pro méně zkušené hráče bude zpočátku obtížné se ve všech žetonech zorientovat. Nesmí se však nechat zaskočit. Hra má dvě varianty, rychlejší Malou pyramidu a obtížnější Velkou pyramidu. V jednodušší variantě budete používat základní dílky pyramidy a předmětů, v obtížnější pak všechny.

Každý hráč má k dispozici tři archeology, kteří budou postupně odkrývat skryté chodby pyramidy, sbírat věci  a především nápisy, které je postrčí k úspěchu ve hře. K pohybu slouží šestistěnná kostka. Obvykle postoupíte o tolik polí, kolik vám padne. Může se však stát, že skončí předčasně, například ve slepé uličce. Nesmíte se totiž vracet na dílek, který jste právě opustili. Pokud to ale jde, musíte pokračovat, i kdyby to pro vás nebylo výhodné. Během svého pohybu můžete sbírat různé předměty, na které narazíte, a ty vám pomáhají v dalším pátrání. Můžete však narazit na nejrůznější pasti, závaly, zamčené dveře, a ty vás zastaví, či dokonce zabijí, takže vaše figurka opustí herní plochu, nepřijdete však o ni. Když máte správné předměty, pomohou vám tyto překážky překonat.

Hra Farao je vlastně takový závod v hledání nápisů. Odkrýváte přitom cesty skrz pyramidu. Díky variabilnímu hernímu plánu, bude vaše pátrání vždy napínavé. Můžete přitom využívat objevů ostatních hráčů, hru to činí taktičtější. Velkou roli hraje ve hře náhoda. Velmi ji ovlivňuje hod kostkou na pohyb, ale také náhodné rozmístění herních dílků. Na jednu stranu to do hry vnáší tajemství a napětí, na druhou se nezbavíte pocitu, že ten druhý vyhrál prostě proto, že měl víc štěstí. Děti ale hra baví a dává šanci uspět i mladším a méně zkušeným hráčům.

Pro první partii doporučuji zahrát jednodušší variantu, která je rychlejší. V následujících hrách se už pusťte do plné hry, je určitě zábavnější. Přehledovou kartu s políčky a předměty však mějte po ruce. Hra má svou atmosféru a spád. Zároveň je také interaktivní, protože se hráči mohou „přepadnout“ a něco si ukrást. Pro děti je princip postupného objevování plný dobrodružství.


Související články:

Farao: Tajemství prastaré hrobky v katalogu Hrajeme.cz:

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář