Hrajeme.cz

Poštovní kurýr

Originální název:
Thurn und Taxis
Rok vydání:
2006
Počet hráčů:
2 až 4
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 10 let.
Doba hraní:
Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut
Doporučení rodiny:
Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne.
Doporučení hráče:
Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Katalogové číslo: 11952 Kategorie:

Popis

Vaším cílem je postavit úspěšnou poštovní síť. Ale v čem vlastně spočívá to tajemství? Máte talent spojovat ta správná města, pořizovat poštovní vozy, když je potřeba a zřizovat poštovní stanice? Můžete se také pokusit proniknout do nových zemí. Vše závisí jen na vaší strategii. Na herním plánu najdete i dvě města z České republiky – Plzeň a České Budějovice.

Další informace

Míra náhody

Počet hráčů

Věk hráčů

Doba hraní

Počeštění

Rok vydání

Míra interakce

Míra složitosti

Míra humoru

Doporučení rodiny

Doporučení hráče

Výrobci

,

Autoři

,

– Pravidla hry Poštovní kurýr
– Funagain Gameweb
– BoardGameGeek
– Svět deskových her
– Možnost nákupu na Slovensku.

Recenze

 1. Frankie

  Postovniho kuryra jsem hral asi dvakrat, ale z nejakeho duvodu me prilis nezaujal.
  Doporucit bych to nedokazal.

 2. mousimo

  Nenáročná hra, která není moc na párty, vyžaduje soustředění. Pěkně zpracovaná, pravidla jsou jednoduché.

 3. Gelf

  Poštovní kurýr je hezky zpracovaná a vcelku zábavná hra. Vhodná je spíše pro dlouhé zimní večery nebo deštivé dny (na párty určitě ne :)). Dá se hrát ve dvou až čtyřech hráčích, osobně jsem ji hrál ve dvou a myslím, že hratelnost tím (oproti hře ve více hráčích) nijak netrpěla.

  Pravidla jsou jasná a srozumitelná a jejich přečtení nezabere víc než pár minut. Vysvětlit je ostatním hráčům také zabere jen chvilku.

  Hrací plán představuje mapu s německými, švýcarskými, rakouskými a českými městy, které jsou barevně odlišeny podle zemí, ve kterých leží, a mezi sebou různě propojeny cestami. Vaším hlavním cílem je mezi těmito městy budovat síť poštovních tras a to tím, že si berete kartičky s názvy měst a skládáte je za sebe. Podmínkou je, aby města šla za sebou tak, jak spolu sousedí na mapě (musí mezi nimi vést cesta). Když si myslíte, že máte dostatečně dlouhou trasu, do měst umístíte domečky (poštovní stanice), kartičky vrátíte a začínáte budovat trasu novou. Čím je delší, tím více je za ni bodů. Ty získáváte i za další věci, např. pokud máte domečky ve všech městech dané země nebo alespoň jeden domeček v každé zemi, či za dostavníky (ty představují další speciální kartičky, které sbíráte) a také za ukončení hry. V celém tomto vašem počínání vám navíc ještě pomáhají čtyři pomocníci z řad poštovních úředníků, z nichž si můžete během svého tahu jednoho zvolit a využít jeho speciálních dovedností.

  Hra končí v momentě, kdy buď jeden z hráčů má domečky ve všech městech na mapě, a nebo vlastní dostavník nejvyšší hodnoty. Nestává se však automaticky vítězem, vítězí ten hráč, který má po sečtení nejvíce bodů.

  Celkově tuto hru hodnotím jako velmi povedenou, nenáročnou, jen mírně taktickou ale spíše oddychovou, vhodnou i pro děti školního věku. Rozhodně se po prvním hraní neomrzí.

 4. hromadalidi

  Povedená deskovka z poštovního světa, kdy křížem krážem brázdily svět kočáry naložené dopisy, balíky a podobně. Hra je graficky velmi příjemná a nabízí vcelku jednoduchý koncept, vytváření v podstatě poštovních tras po jednotlivých městech herního plánu. Najdeme zde i města česká, takže i domácí fanoušek zaplesá. Co se týká pravidel tak patří do kategorie jednoduchá a pochopí je i menší caparti. Hratelnost je vyvážená jak ve 2, 3 nebo 4 hráčích a zároveň hrací doba nepřesahuje jednu hodinu. Náruživý deskovkář by možná chtěl více taktických možností, ale na to jsou hry jiné s mnohem těžší krabicí.

 5. Kentril

  Jedna z mych prvnich her na doporuceni od znamych. Ma pomerne hezke graficke zpracovani. Pravidla jsou uplne jednoducha, takze hru muzete hrat i s malymi detmi. Sestavujete ruzne dlouhe trasy pomoci karet. Mate na vyber vyuzit jednoho ze ctyr uredniku – coz je v podstate volitelna akce – rozadni novych karet, vzit si dve karty, vylozit dve karty, vzit si vyssi kartu hodnotici kartu za sestavenou trasu. Rekl bych, ze ma i malinko podtext uceni mest na mape. Doporucuju jako oddychovku pro kazdeho.

 6. XiQiX

  Další varianta na Kamionem po Evropě. Hra je vhodná pro děti, ale opravdové hráče nenadchne. Je to prostě taková nouzovka, když příjdou na návštěvu lidi, kteří si chtějí zahrát něco nenáročného.

 7. skyfire

  Jedna s mých nejstarších her ve sbírce, která i za ty roky neomrzela. Parádní ve všech počtech hráčů, rychlá na nachystání, jednoduchá na pochopení, pěkně vypadá, zkrátka fajnovka.

 8. SASAN_KING

 9. nelus

 10. kapibedrunka


  Jedná se o hezkou a jednoduchou hru dobře hratelnou ve dvou, třech i čtyřech. Některé recenze tvrdí, že hra není vůbec záškodnická. Jestliže ale hrajete ve dvou, máte trochu paměť a sledujete, co sbírá protihráč, dá se docela slušně škodit i v této hře. Dost často se stává, že čekáte na určitou katičku a když vidíte, co má Váš soupeř vyloženo a kde má již na mapě obsazeno, dá se velice dobře určit jeho záměr už někde v polovině hry.
  Hra je moc hezky zpracována a cestovat po historické mapě je prostě radost, která se dá ještě znásobit sbíráním bonusových bodů.

 11. Zeppe

 12. Mala

 13. ZIPaaK

 14. Kubusz

 15. Martin Choděra

 16. MK2

 17. Agrael

 18. ladcu

 19. Lachvos

 20. mlcuchj

 21. MiW

 22. Vašek

 23. Bek

 24. Gabebara

 25. rokoko73

 26. anupinka

 27. JayTea

 28. Aratinga

 29. Pavel

 30. Aulus

 31. vaseklu


  Tato hra je založena na principu propojování měst pomocí imaginární nepřetržité cesty, za kterou pak dostáváte body. Záleží tu jak na její délce, tak na jejím umístění, protože na mapě jsou různé regiony po 1 a více městech, za jejichž kompletní obsložnost pak získáváte body navíc.

  Tuto hru jsme mnohokrát hráli ve dvou i třech hráčích a je skvěle hratelná i ve dvou(takové hry si vybíráme především), ale přijde mi, že při větším počtu je u ní o malinko větší zábava.

  Hra má jeden z jednodušších návodů, dále obsahuje barevně odlišené domečky, karty s nápisy měst, herní plán, kartičky spřežení a body v podobě čtverečků z tvrdého papíru s různými body, které v průběhu hry sbíráte.

  Cena hry je řekl bych odpovídající obsahu a jistě mile překvapí, že jsou k dostání i její rozšíření, které hru dělají ještě zajímavější o tom však zas jindy. Samostatná základní hra je také velice dobře hratelná a určitě ji doporučujeme!:)

  PS: Celkem nás udivilo, že v CZ i GER vydání hry jsou stejné názvy měst, tzn. GER, určitě by nebylo na škodu lokalizovat hru kompletně do CZ, ale to je asi jediná výtka, kterou bychom měli..

 32. Raiden

 33. Atik-Dick

 34. morgouse

 35. ivetacek

 36. Patrikhm

 37. ZaPa

 38. Vojta

 39. Vojta38

 40. daveduck

 41. nazy

 42. jitkalambent

 43. Darkman

 44. Elenai

 45. abekara

 46. Kasparov

 47. PetATL

 48. drumman

 49. hypik

 50. Domule99

 51. RadimB

 52. Martin Brnak

 53. Petr

 54. Morta

 55. little

 56. Loretta

 57. karelik

 58. bacil

 59. Hans Joachim Marseille

 60. Veroslavka

 61. Jiří Vorel

 62. Zdenek_

 63. zegoda

 64. dubis

 65. colonel

 66. kocourecek

 67. ZdenT27

 68. KOLMI

 69. sully.mich

 70. pastelka

 71. katka

 72. Wohma

 73. EvilGrace

 74. Dan

 75. Tom

 76. Milosh

 77. Knihovník

 78. rulen


  V první řadě se sluší poznamenat, že hra je velice hezky zpracovaná, ostatně jako většina dalších her od Mindoku (Doba kamenná, Vikingové, Agricola etc.). Jedná se o rodinnou hru, která se dá také velice dobře hrát jen ve dvou hráčích a na zábavnosti nebo atraktivnosti tomu neubírá. Hra je kromě toho celkem jednoduchá a pravidla vysvětlíte většinou za pár minut a pak už jen můžete hrát, hra samotná trvá zhruba hodinu.
  V čem tedy spočívá její princip? Sestavujete trasy, propojujete jednotlivá města ve stejných nebo různých zemích a poté stavíte poštovní stanice. Cílem hry je samozřejmě získat co nejvíce bodů, tak abyste porazili soupeře. Body získáváte jednak za to, když máte umístěny poštovní stanice v jedné zemi, za délku trasy a nakonec také za umístění alespoň jedné stanice v každém městě. Když jsme u těch měst, musím zmínit, že mám velkou radost, když na mapě vidím i dvě česká (Budweis, Pilsen).
  Hra je vhodná především pro hráče, kteří si tzv. rádi staví na vlastním písečku, protože neposkytuje příliš prostoru pro škodění spoluhráčům, snad jen tehdy, když jim seberete kartu, kterou by sami chtěli využít. Pokud Vám tohle nevadí a chcete se příjemně odreagovat s nějakou ne příliš složitou hrou, bude pro Vás Poštovní kurýr TO pravé 😉

 79. Dastík

 80. Chmelda

 81. Tomáš Jindra

 82. littlemole

 83. smotla

 84. Adam Svoboda

 85. Adam Svoboda

 86. peta007

 87. tanulo

 88. adela

 89. peta.nek

 90. tgrosser

 91. technologic

 92. Bumla

 93. giahra

 94. MirR

 95. Petr

 96. Rillanon

 97. Wotton

 98. Deth

 99. Michal

 100. anjuli

 101. Zenitos

 102. Smith-g

 103. ftoh

 104. Bonifác

 105. adelajda

 106. Laadevil

 107. JardaJaryn

 108. jas

 109. Milhaus

 110. aksile

 111. Hrabě z Carcassonne

 112. Abiosis

 113. Terw

 114. Vlad

 115. Joe

 116. 108

 117. saver

 118. andik007

 119. darwin

 120. PavlušaPG


  Hru jsme v minulých povánočních dnech zahráli již několikrát.Hezké je zpracování herní plochy a praktická je kartička s pokyny pro každého hráče. Nejdříve jsme hráli my dospěláci, abychom se naučili pravidla, ale ty jsou psána velmi jasně a teď už i dcerky (7,10). V každé hře nebylo až do konečného zúčtování jasné, kdo bude vítěz, což je dobré, nikdo se nevzdává předem. Vždy to bylo o 1 nebo 2 body a rozhodovaly bonusy. Jak se již někdo v recenzích zmínil, pomocníci jsou velmi často využíváni a dost často vyvolají reakci hráče, hrajícího až po vás – při použití např.správce. Rozhodně je to hra velmi pohodová a už pokukujeme po rozšířeních.

 121. skyfire

 122. Duhamuz

 123. bumbrlik

 124. Dafe

 125. Lada

 126. waf

 127. Pipla

 128. Mia

 129. steka

 130. Kendar05

 131. rach

 132. skume

 133. BuBen

 134. Akilian

 135. Machííírek

 136. PJ_HB

 137. Kajousek

 138. Matteso

 139. sakul

 140. ZdenaK

 141. ratwin

 142. Eyron

 143. jelda007

 144. tenista

 145. spartik

 146. Marcovan

 147. tlapka

 148. David

 149. omas

 150. Lubbo

 151. Semiš

 152. MartiN8029

 153. Jindřich „“Desgenais““ Cinka

 154. Pecajs

 155. Martin

 156. uno

 157. SasaKrasty

 158. filipes

 159. ni.kolet


  Poštový kuriér je pomerne nenáročná hra s jednoduchými pravidlami, ktoré však skrývajú umné poistky proti rýchlej výhre. Umožňuje viacero stratégií smerujúcich k víťazstvu. Vyzdvihnúť treba veľmi pekné výtvarné spracovanie. Pravidlá aj súčasti hry sú v dobovom šate. Na hernom pláne sú dokonca ilustrácie najznámejších pamiatok z herných miest, ku ktorým je pripojený aj popis.
  Roku 1490 Francesco Tasso, pochádzajúci z Cornella blízko jazera Comto, založil v Lombardii poštu. Vďaka premyslenému systému staníc vznikal postupne unikátny systém a rodina Thurn-Taxis zaznamenala výrazný spoločenský vzostup. Ako hráči sme v postavení tejto rodiny – našou úlohou je premyslene zriadiť poštové trasy a pobočky, aby sme vybudovali funkčnú sieť a samozrejme, porazili konkurentov, teda ostatných hráčov. Ako na to? Mestá, kočiare, pobočky… Na hernom pláne, ktorý je navrhnutý podľa dobovej mapy, sú znázornené mestá, ktoré máte za úlohu pospájať. Sú rozdelené do farebne rozlíšených krajov. Mestá si nemôžete voliť ľubovoľne. Ste obmedzení aktuálnym výberom šiestich miest z kartičiek, ktoré sa vykladajú na okraj hracieho plánu. Na začiatku si vyberáte mestá dve. Je nevyhnutné, aby navzájom susedili (boli spojené cestou), pretože len tie môžete spojiť. Poštovú trasu vytvárate tak, že kartičky miest vykladáte vedľa seba tak, aby ich aj ostatní hráči mohli vidieť. Prikladať k nim v nasledujúcich kolách môžete len na oboch okrajoch cesty, nie pomedzi už vyložené karty. Ak máte cestu zloženú z minimálne troch miest, môžete ju ukončiť, rozmiestniť pobočky, vziať si kočiar a prípadné body. Kočiarov je dohromady päť a udeľujú sa za každú ďalšiu cestu, ktorá však musí mať vždy určitú dĺžku a prípadné body sú za dĺžku cesty (od päť) a za obsadenie všetkých miest daného kraja. Potom môžete začať budovať novú cestu. Vašou úlohou je v konečnom dôsledku čo najrýchlejšie nahonobiť body a potom sa snažiť o ukončenie hry. To je možné dvomi spôsobmi: dosiahnutím najlepšieho kočiara alebo umiestnením všetkých poštových pobočiek reprezentovaných drevenými domčekmi vo farbách hráčov. V hre sa využívajú aj pomocníci: poštmajster, správca, poštár a kolár. Každý z nich je vám nápomocný v inej situácii. Poštmajster vám pomôže v prípade, že sa vám z aktuálnej ponuky miest hodí viac, pretože umožňuje vziať dve namiesto jedného. Správca, naopak, umožňuje vymeniť všetky kartičky miest za nové z balíka, ak sa vám žiadna práve nehodí. Pomoc Poštára môžete využiť, ak potrebujete v aktuálnom kole vyložiť dve mestá naraz, a Kolár vám umožní vziať si lepší kočiar aj v prípade, že nemáte cestu požadovanej dĺžky, ale len v prípade, ak máte ten predchádzajúci. V jednom kole však môžete využiť pomoc len jedného z nich.
  Ja mám túto hru celkom rada, ale pre ľudí, ktorí spoločenské hry moc nehrajú sa zdá byť trošku nudná. Koľko ľudí, toľko názorov.

 160. ondrasu

 161. zeppelin

 162. jakubko1717

 163. jakubko111

 164. lcl

 165. Chelsik

 166. Eduard Doležal

 167. JoeK

 168. gesslish

 169. Ajeenka007

 170. speedy

 171. Filip

 172. fasz

 173. Radobyhrac

 174. howska

 175. Paldík

 176. Tom a Maca

 177. palo75


  při koupi kurýra jsem měl na mysli zejména tu skutečnost, že hru chci hrát i s našimi dětmi. tedy nějakou hru, kde je neotráví větší „“chytrost““ dospěláka hned po pár tazích a hru budou chtít celou dohrát a opravdu si jí užít.

  skutečnost je taková, že se to u této hry povedlo a mohu ji jako rodinnou určitě doporučit. a i při hraní ve dvou nic hra neztratila ze svého kouzla.

  je pravda, jak čtu v některých jiných recenzích, že bych omezil používání pomocníků, ne snad tak direktivně pouze na tři za celou hru, ale v měnší míře (i když není nic více než rozzářený obličej dcery, která vám opakovaně odebere všechny karty na které se klepete, protože je prostě vymění :-))

 178. Dušan Takáč

 179. murdochay

 180. mara

 181. tondakolik

 182. Ross

 183. Honza

 184. Ditka

 185. Haňulka

 186. Ada

 187. Kubajs

 188. The Hammer

 189. Kabalenka

 190. Jirka

 191. trupik


  Hru jsem zatím moc nehrál, poprvé jsem ji zkoušel na letošním deskohraní, ale docela se mi líbila. Je to hra nekonfliktní (většinu času si víceméně hrajete pro sebe, ostatní vás nemají moc šancí ovlivnit), snadná na naučení, netrvá nijak dlouho. Prostě příjemná oddechovka před nějakou pořádnou taktickou řeží.

  Celou recenzi si můžete přečíst na https://trupik.aspweb.cz/deskove-hry/postovni-kuryr.aspx.

 192. Sagapo

 193. Wanderer

 194. jakubko


  Hra sa mi veľmi páči. Je dobré, že ju môžu hrať aj 2. Málokedy sa mi podarí naraz zohnať 3 osoby, ktoré by mali čas sa hrať.
  Trvalo nám trocha dlhšie, kým sme pochopili pravidlá. Ale keď sme ich po opakovanom hraní pochopili, začala byť hra super. Vyhovovalo by nám viac názorných ukážok k jednotilivým situáciám, ale dá sa pochopiť aj tak.
  Vymysleli sme si, že bonusové kartičky pred začiatkom hry pomiešame a náhodne, bez toho aby sme pozerali ich bodovú hodnotu ich uložíme na ich miesta. Pri dosiahnutí bonusovej kartičky ešte stále nepozeráme ich hodnotu a sme zvedaví. Úplne až na konci hry, keď si spočítavame body zistíme, koľko bodov sme naozaj nahrali. Je so super a zábava.
  Bolo by dobré, keby sa do čestiny alebo slovenčiny preložilo aj pokračovanie Poštového kuriéra.

 195. Josh

 196. slonik

 197. aneken


  Vynikajici hra, prakticky vse uz tu o ni bylo receno. Prezentovana absence interakce a nemoznost prilis ovlivnit to, jak hraji ostatni mezi hraci neni zcela na skodu, dusledkem je to, ze si hru muzete zahrat i s lidmi, kteri nema rada skodici hry:) Kazdy si tu v podstate jede po svem. Nekteri lide namitali, ze cesto zalezi na kartach, ale neni to pravda. Holt se nesmi hrat z tahu na tah, ale musi se pekne pripravovat ruka na tahy budouci:) No a ze je nekdy treba michat, tak to k tomu uz patri:) TaT me absolutne chytl, sice je mozne, ze me nekdy bavit prestane, ale presto mu davam 5b.

 198. eVik

 199. Sasa

 200. nency

 201. Kentril

 202. Rahlir


  Dost dlouho jsem se rozmýšlel jestli si mám tuto hru koupit. Když jsem se rozhodl myslím že jsem udělal dobře. Dávám tedy přednost složitějším hrám, ale nemohu říci že by tato hra byla pro amatéry. Baví mě, ale nedokážu jí hrát vícekrát za sebou.

 203. rockys


  Tahle hra mě fakt chytla! Nádherně propracovaná grafika a skvělý nápad. Člověk se až diví, kolik her se dá vymyslet a přitom neopakovat ty samé prvky.. Fakt hra za 5 bodů! 🙂

 204. ZUZKA

 205. Shaddy

 206. Zepheer

 207. Shade

 208. kaplanka

 209. Luky

 210. dajo

 211. sehes

 212. zuzka

 213. maros

 214. zasa

 215. Jezura

 216. firemanjp

 217. ghoston

 218. Dita

 219. TGa


  Pobýval jsem nějakou dobu v Německu a chtěl jsem si odvést něco, co by mi můj pobyt připomínalo. Rád hraju MSH a rád je hraju i se svou přítelkyní, která nemá ráda hry, kde se škodí. A tak Hra roku 2006 Thurn und Taxis byla pro mě jasnou volbou.
  Herní plán – mapa jižního Německa, Severního Švýcarska, Západního Rakouska a Jihozápadních Čech je prostě úžasně graficky vyvedená. Jen ta Polská Lodž na místě, kde bych očekával spíš Prahu mě trochu mátla. Vlastně, přítomnost Lodže je jednou z výtek, které k této hře mám. Nevím, jaký má smysl přítomnost tohoto města v samotné hře. Polsko není obonusovanou zemí. Když jsem u výtek, tak mě ještě trochu vadí odečítání nepostavených pošt po skončení hry od bodového zisku. Tímto ti nejlepší hráči jsou na tom ještě lépe a nejhorší, kteří neumístili tolik pošt, jsou na tom ještě hůře. Ale toto jsou opravdu jediné 2 výtky, které k této hře mám.
  Takže, pokud máte rádi hry na hezkých reálných mapách, pokud jste rádi, když o vašem vítězství rozhoduje spíše kombinace vašich schopností („“budovatelských““) a trocha náhody, než umění škodit druhému, aby na tom byl hůř, než vy, pak je Thurn und Taxis hrou pro vás.
  Úmyslně nepíšu o herním principu, neb o něm psali již jiní.

 220. Ladik81

 221. Don Aqila

 222. jpmce

 223. sweettom

 224. konpok

 225. Warfery

 226. Martin Plesnivý

 227. Yuri

 228. Sandy.czcz

 229. Pavla

 230. tomas

 231. oplprokop


  Osobně mám raději složitější komplexní hry, ale někdy mám i chuť vypnout hlavu a jen se bavit. A u těchto her jsem se bavil skvěle vždycky.

  Obě dvě hry patří mezi naprostou špičku „“rodinných““ her. Hrací doba je něco kolem hodiny a pravidla vysvětlíte nováčkům během 3-5 minut, což je určitě velké plus.

  Obě hry se vyznačují nádherným grafickým zpracovaním.Co najdete v krabicích? U TuT je to nádherně provedená hrací deska, 80 dřevěných domečků ve čtyřech barvách a něco kolem stovky hracích karet. U ZuZ najdeme o něco větší hrací desku, 225 umělohmotných vagónků v pěti barvách, 15 nádraží a spoustu hracích karet.

  Cílem hry u Zug um Zug je propojit všechny města, která máte vyznačená na vylosovaném lístku. Mezi městy jsou různě dlouhé spoje vyznačené různými barvami. K postavení trasy mezi určitými městy musíte z ruky vyložit daný počet barevných vagónků vyznačených na desce. Každé kolo si pak můžete buď vzít si dva nové vágonky do ruky z pěti otočených karet vagónků v nabídce. Nebo si postavit novou trasu. A nebo si vzít nové lístky. Během hry získáváte body právě za stavbu trasy a na konci hry se každému hráči ještě přičtou body za splněné lístky.

  V TuT se stáváte poštovním kurýrem a snažíte založit své poštovní pobočky ve městech různých regionů. Vždy když budete mít svou pobočku ve všech městech daného regionu, získáte body. Na hrací desce je vždy nabídka šesti karet měst otočených lícem nahoru, ze které si každé kolo jednu vyberete. Poté musíte jednu kartu vyložit na stůl před sebe, čímž vytváříte trasu vašeho kurýra. Ve třetí fázi můžete vaši trasu vyhodnotit a umístit své pobočky. Každé kolo mužete použít jednoho ze čtyř pomocníků, kteří vám dají nějakou výhodu ( vzít si 2 karty měst do ruky, vyložit 2 karty z ruky…)

  V TuT nemůžete soupeřům při hře vyloženě zaškodiť, za to v ZuZ můžete soupeřovi zablokovat nějakou trasu.

  Nevíte, kterou z nich si vybrat?
  TuT jo opravdu skvěle hratelné v jakémkoliv počtu hráčů (2-4). ZuZ si ve dvouch tak neužijete. Jestli chcete hru s větší mírou interakce mezi hráči, tak vám více sedne ZuZ. Pro TuT je určitě velké plus, že ji nyní pořídíte i u nás v české lokalizaci. ZuZ si u nás také pořídíte, ale starší americkou verzi a za dvojnásobek ceny. Pokud budete chtít její Evropskou verzi, budete se muset mrknout v zahraničí.

  Snad jsem vám trošku pomohl s rozhodováním. Obě hry jsou opravdu tím nejlepším z rodinných her a koupí jakékoliv z nich určitě neprohloupíte. Každému, s kým jsem tyto hry, hrál se velice líbily.

 232. a.r.p.i

 233. David

 234. jakub

  Hra Poštovní kurýr (Thurn und Taxis) rychle získala ocenění u hráčské veřejnosti i u kritiky. Oblíbili si ji také nehráči či příležitostní hráči. Vytváření sítě poštovních stanic přitom není téma na první pohled nijak ohromující a ani herní systém neslibuje nic převratného. Andreas Seyfarth, autor veleúspěšné hry Puerto Rico, však dokázal s přispěním své ženy Karen vytvořit hru, která je jednoduchá, výborně hratelná a pěkně provedená. Podařilo se mu pro hráče příjemně skloubit herní téma s mechanismem hry.

  Hráči se stávají „“říšskými““ poštmistry. Jejich úkolem je vybudovat vlastní poštovní společnost na území historické Svaté říše římské. Podobně, jak se to podařilo rodu Thurn-Taxisů. O tom, zda budou úspěšnější než konkurence, rozhoduje, jak hustou síť poštovních stanic vytvoří, jak dobré budou jejich kočáry a kolik nasbírají bonusů. Vyhraje ten, kdo získá nejvíce vítězných bodů.

  Základním prvkem hry je stavba cest mezi městy. Cestu hráč vytváří tak, že před sebe postupně vykládá karty měst. Když je cesta dostatečně dlouhá, může na ní vystavět poštovní stanice. Do určitých měst na cestě umístí domečky ze své zásoby a ověří si, zda nezískal některý z bonusů (za délku cesty, za země). Ve svém tahu hráč provádí tři akce: 1. musí si vzít jednu kartu města z aktuální nabídky, 2. musí před sebe vyložit jednu kartu města, 3. může svou cestu uzavřít, umístit domečky poštovních stanic a započítat si body. Kromě toho může jednou během svého tahu využít pomoci jednoho ze čtyř úředníků.

  Úředníci (pošťák, poštmistr, správce, kolář) umožňují „“bonusovou““ akci. Pokud hráč zvolí pošťáka, může vyložit dvě karty měst místo jedné, poštmistr zas umožní si vzít do ruky dvě karty, správce pak výměnu všech karet měst v aktuální nabídce a kolář dovoluje vzít si až o dvě karty vyšší kočár.

  Hrací plán zahrnuje osm zemí s celkem 22 městy, která jsou propojena cestami. Pro nové hráče může být zpočátku trochu nepřehledný, ale během první partie se rychle zorientují. Jednotlivé země jsou barevně odlišeny – usnadňuje to vyhodnocení bonusových bodů. Kdo postaví své stanice v příslušné zemi jako první, získá nejvíce bodů, druhý již méně. Podobně se rozdělují body za délku uzavřené cesty. Hra končí, když některý z hráčů získá nejhodnotnější kočár nebo umístí poslední svůj domeček (ohodnoceno speciálním bonusovým bodem). Dohrává se však kolo, takže všichni hráči odehrají stejný počet kol.

  Pravidla hry jsou opravdu jednoduchá, takže stačí hru připravit, vysvětlit základy a začít hrát. Vůbec nevadí, když spolu budou hrát děti s dospělými nebo méně zkušení hráči se zkušenými. Určitě ji mohu doporučit pro rodinné hraní i pro délku hry, jedna partie netrvá ani hodinu. Výhodou také je výborná hratelnost v různém počtu hráčů. Každá partie je také napínavá až do konce. Určitou roli hraje ve hře náhoda, která je daná aktuální nabídkou karet měst. Úspěch však záleží především na hráčích, jak s „“náhodou““ dokáží „“pracovat““. Hra dává hráčům velký prostor k promýšlení a rozhodování, jak ve hře postupovat.

  Graficky je hra velmi pěkně a do detailu připravena. Karty měst zobrazují vybranou historickou budovu z daného města. Domečky poštovních stanic jsou dřevěné, bonusové žetony a nápovědní kartička pro každého hráče jsou z papírového kartonu.

  Thurn und Taxis má všechny základní vlastnosti dobré moderní deskové hry: jednoduchá pravidla, pěkné provedení, partie trvá necelou hodinu, napínavost až do konce, zábavnost při různém počtu hráčů i při rozdílné herní zkušenosti. To jsou tedy plusy této hry. Jako mínus může někdo vnímat absenci přímé interakce mezi hráči. Chcete-li však ve hře uspět, musíte sledovat hru ostatních hráčů a například šikovným výběrem karet z aktuální nabídky narušit jejich plány.

  Již také vyšlo rozšíření Thurn & Taxis: Glanz und Gloria (Lesk a sláva, 2007). Představeno bylo v únoru na veletrhu v Norimberku. Obsahuje jednak nový herní plán a kartičky měst, jednak upravuje pravidla pro kočáry. Nový herní plán otevírá další teritoria pro poštovní trasy. Ke hře potřebujete základní hru s domečky. V magazínu Spielbox (5/2006) vyšlo jako speciální příloha minirozšíření Thurn und Taxis: Der Kurier der Fürstin (Kurýr paní kněžny, 2006). Hráči sbírají šlechtické dopisy a za ně získávají pomoc úředníků navíc. Posledním rozšířením je Thurn und Taxis: Alle Wege führen nach Rom (Všechny cesty vedou do Říma, 2008).

  Celou recenzi, ale i další články o hrách si můžete přečíst na webu Frodovy deskové hry.

 235. mfc

 236. ond

 237. Cholerus

 238. Acer

 239. Arvi

 240. Mariano

 241. paladin91

 242. rix

 243. Malicka

 244. Ranca

 245. GK_voyger

 246. richie

 247. muf

 248. Veronika

 249. Lapo

 250. matys

 251. ewuchka

 252. Shako

 253. Pelly

 254. Mirka

 255. dilli

 256. jerry

 257. greyhound


  Hru Poštovní kurýr vlastním již nějaký čas a beru ji jako příjemnou oddychovku. Princip hry je jednoduchý, hráči pomocí karet, které postupně přichází do hry, vytváří poštovní síť. Do hry během každého kola vstupuje nemalou měrou náhoda, hru každého hráče ovlivňuje to, jaká je aktuální nabídka karet s městy, hráčům, kteří nemají rádi náhodu, proto nemusí zcela vyhovovat. Na druhé straně je třeba jako klad hry vyzvednout skutečnost, že i méně zkušení hráči stolních her mají šanci uspět. Herní materiál je velmi hezký, vedle plánu s přehledně vyznačenými městy jsou tu dřevěné domečky poštovních stanic, karty měst a kočárů a žetony s body. Hráči postupně vybírají z nabídky karet měst a snaží se postavit co nejdelší cestu, současně také musí taktizovat a stavět domečky do měst, kde dosud nemá zastoupení a důležité je také vybudování sítě v co nejvíce zemích. Hra má velmi jednoduchá pravidla, plyne rychle a díky prvku náhody bývá většina her vyrovnaná. Zkušenost mám ve dvou a třech hráčích a v obou případech byla hra příjemným zpestřením večera. Pro zkušené hráče to asi není dobrá volba, ale pro začínající hráče nebo rodiny (včetně dětí) je to velmi dobrá oddychová hra.

 258. nfo


  Pred nedavnem jsem si poridil hru Postovni kuryr. Cely radosti roztreseny jsem si tahnul hezkou a skladnou krabici domu a ze jeste ten vecer zahrajeme s prateli. Provedeni hry je velmi hezke a jako obvykle i kvalitni. Hra ma velmi dobre a vkusne zpracovany cesky navod (neni to tedy zadna fotokopie cehosi). Co bych ocenil jako klady, rychle pochopeni pravidel i pro naproste laiky, pomerne originalni pristup, velmi kvalitni provedeni. Co povazuju za negativa, tech je bohuzel malinko vice. Je to zminovana komunikace s ostatnimi hraci, vlastne k nim za celou hru nemusite rict ani slovo. Nechapu vyznam mesta Lodz na mape, mozna kdyby tam byla Praha, bylo by to zajimavejsi pro ziskavani bonusu za dosazene zeme. Funkce ctyr pomocniku je sympaticka, jinymi slovy vzdycky at uz mate rozehrano jakkoliv, pouziti jednoho pomocnika vas obvykle vytahne z jakkoliv nesikovne rozhraneho tahu, cimz jsem se dostal k funkci pomocniku, mate na vyber bud si vzit dve karty z nabidky nebo vylozit dve karty do trasy, pouzit spravce a vymenit celou nabidku a nebo vyuzit kolare pro ziskani kocaru o 1-2 body vyssiho nez byste platne meli za vami postavenou trasu. Pouziti techto pomocniku, jak pravidla umoznuji v kazdem tahu zpusobuji, ze se mezi hraci neodehrava zadny liti boj o cokoliv, leda tak o nektere bonusy. Pomocnici se mi libi, ale chapu je jako „“achylovku““ cele hry a jejich pouziti melo byt omezeno, rekneme treba na max. 3 pouziti behem cele hry, hrace by to vedlo k lepsimu planovani tras a celkove herni strategii. Abych to ukoncil. Hru Postovniho kuryra mam a nelituju jeji koupe, rad si ji kdykoliv zahraju a da se hrat i s novacky bez dlouheho vysvetlovani pravidel. Za svych 620,- Kc jsem dostal dobrou hru a cena odpovida, ale pokud si budu chtit uzit nejake fajnšmekrovinky, sahnu po svem oblibenem Tikalovi.

 259. Sekac

 260. NoirOrioN


  Obaja to vo svojich príspevkoch vystihli: je to solitér pre viac hráčov naraz (každý si robí svoje bez ABSOLÚTNEHO obmedzovania a vplyvu druhých hráčov) a zároveň krásne spracovaná hra rodinného typu, kde aj úplný začiatočník môže prekvapiť. Však aj takéto hry treba. Osobne po nej siahnem celkom rád, aj keď je pravda, že moju hráčsku vášeň táto hra nenasýti, skôr tak „“predvarí““. Jednoduché pravidlá, niet sa veľmi o čom rozhodovať, hra ide rýchlo vpred, jedine je potrebné mať svoju stratégiu a tej sa držať. A keď karta nechodí…nuž, poviete si c´est la vie…ako hovoria Briti. :-)))

 261. Adam

 262. Darn


  Po vyzkoušení velice pěkně vypadající hry od autora Puerto Rica (hra, která se drží na prvním místě v žebříčku popularity, jak v Čechách, tak v zahraničí) musím říct, že Thurn & Taxis jsou pro mě velkým zklamáním a překvapuje mě, že tato hra vyšla z dílny právě Andrease Seyfartha. Zatímco v PR je náhoda maximálně potlačena, Thurn & Taxis trpí opačným extrémem.

  Ve hře představujete majitele poštovní společnosti a vaším cílem je vytvořit co největší poštovní síť za co nejvíce bodů. To činíte v několika fázích – v té první si doberete karty měst z nabídky, v té druhé z nich vytvoříte poštovní cestu (přiložením k té existující) a ve třetí vyloženou cestu vyhodnotíte (pokud ji nechcete už v dalších kolech prodlužovat) Za vyhodnocenou cestu dostanete body a můžete umístit své pobočky do některých měst na vyhodnocené cestě (ale většinou ne do všech). Pokud svými pobočkami obsadíte všechna města v určitém kraji (barevně odlišeno), pak dostanete ještě zvláštní bodový bonus. Kromě toho můžete jednou za vaše kolo využít služeb poštmistra (Postal Official), který vás v dané fázi nějak zvýhodní (povolené podvádění :o) ) Toto schéma se pak opakuje tak dlouho, než některý hráč nepostaví svoji pátou trať (ta musí mít alespoň sedm měst) a hráči si spočtou body.

  Hra trpí několika zásadními nedostatky. V prvé řadě je to absence zásadních rozhodnutí. Ve hře jsou de facto pouze tři momenty, ve kterých hráč uplatňuje svá rozhodnutí a ani jeden z těchto momentů s sebou nenese pocit zásadního rozhodnutí nebo i většího dilematu, protože většinou je zcela očividné, co je v danou chvíli nejlepší. Prvním momentem je výběr karet, kde jste ovšem přiliš často zcela odkázáni na náhodu, tím druhým je volba poštmistrovi pomoci, kde se málokdy rozhodujete, protože jedna z možností je pro vás nezbytná a tou poslední je vyhodnocení trati a umístění poboček do měst. Tato chvíle je asi nejzajímavější, protože při špatném naplánování vám může utéct bonus nebo ho soupeř může vzít dřív, než vy a tím vám jeho hodnotu snížit o celý jeden bod :o)

  Já však na hře vidím ještě jeden (zcela zásadní) nedostatek, který z Thurn & Taxis dělá nezajímavou a nudnou hru, a to naprostou absenci interakce a komunikace mezi hráči. Thurn & Taxis je spíš takové Solitare pro více hráčů. Člověk za celou dobu nemusí promluvit ani slovo a hlavně nemá pocit, že by jeho tahy nějak ovlivnily protihráče. Prostě si každý tvoří svoji poštovní síť a nijak tím neomezuje ostatní.

  Nepochybuji o tom, že si T&T najdou své příznivce. Já raději volím hry, ve kterých potřebuji živé protihráče a u stolu probíhá taky nějaká ta interakce nebo komunikace. Takže až někdo zase přijde s tím, jestli si nechci zhrát Thurn & Taxis, mám už připravenou odpověď: „“Ne, děkuji…““

 263. Stanley

 264. murphy


  Hra je velmi jednoduchá na pravidla, umožňující společnou hru zkušenějších a méně zkušených hráčů. Ti se snaží ovládnout se svou poštovní společností co největší část Bavorska a okolí.
  Body dostávám za pokrytí celé jedné lokality, za pokrytí alespoň jednoho města v každé lokalitě, za délku své trasy atp. Taktika není náročná, avšak hraje zásadní roli. Pro HC hráče to je však spíše slabá káva a dovedu si živě představit zklamání, které zakusí ten, kdo usíná s krabicí Portorika v ruce a při vydání této hry vyrazil zběsile do obchodu a se zbožným mumláním Seyfarthova jména ji bez uvážení zakoupil. Je to však chyba A. Seyfartha? To asi těžko, že. On se nesnažil o další Portoriko. A upřímně, kdo by o to taky stál (kromě pár pacientů)? Jak se traduje: Nevstoupíš dvakrát do… Chtěl udělat přehlednou, jednoduchou a vyváženou hru, kterou si může zahrát každý a to se mu podařilo skvěle.
  Zpracování, jak co do materiálu, tak po grafické stránce, je velmi kvalitní, slabší stránkou je nižší míra interakce mezi hráči (viz předchozí recenze). Ne zdaleka všichni však potřebují interakci a komunikaci ke hře, tudíž tento aspekt nebudu hodnotit.
  Zkrátka: Kdo srovnává tuto hru s Puertem, srovnává botky a bobky. Toto je rodinná hra, a jako taková je velmi dobrá.

 265. Basic

 266. BFM

 267. Shark

 268. Tacud

 269. leech

 270. lotr

 271. orsej@centrum.cz

 272. tučňák

 273. belisar

 274. Droll

 275. Robert

 276. REM

 277. Gandalf

 278. tonal

 279. Rubic(k)

 280. WillBlack

 281. J.R.


  Na Poštovním kurýru se mi asi nejvíce líbí, že je také pro dva hráče a že v něm prakticky není možné škodit. Sice si můžu vzít kartu, která by se mohla hodit soupeři, ale nedochází k ničení budov apod. Hra je zajímavá i ve více lidech, i když pak se logicky ke slovu dostává více náhoda neboť nabízené karty se během jednoho kola několikrát zcela změní. I tak lze volit mezi několika možnostmi, z nichž jenom jedna je ta nejlepší. Doporučuji.

 282. Sinka

 283. pogo

 284. Martin Blatný

 285. Agáta

 286. mesires

 287. Láďa Smejkal

  Pojďme si nejprve říci něco o samotné hře. Na první pohled se Thurn und Taxis tváří docela obyčejně – herní plán, balíček karet, domky ve čtyřech barvách a hromádka žetonů. Herní plán je pro nové hráče z počátku trochu nepřehledný. Je na něm celkem 22 měst, která jsou rozdělena do osmi zemí. Našince na něm potěší přítomnost českých měst Plzně a Budějovic.

  Hráči mají k dispozici 20 domků, které se snaží umístit do měst na plánu. Aby mohli domečky umístit, musí nejprve pomocí karet měst vyložit cestu skrz nejméně tři města. Když je hráč na tahu, nejprve si jednu kartičku města z nabídky vezme, poté jednu vyloží a na konci tahu může cestu ukončit a vyhodnotit. Při stavbě cesty pomáhají čtyři pomocníci. Během každého svého tahu může hráč ale využít služeb jen jednoho z nich.

  Během hry se získávají body ve formě bonusů za délku cest, umístění domečků do všech měst dané oblasti a za umístění domečků do všech osmi oblastí na plánu. Hodnota těchto bonusů se postupně snižuje. Prostě kdo dřív přijde,… Každý další hráč, který daný bonus získá, má za něj méně bodů. Na konci se ještě přičtou body za největší získaný kočár a odečtou za neumístěné domky.

  Asi si říkáte, no a co je na tom tak skvělého, jak to, že tato hra získala v Německu cenu Hra roku? K úspěchu hře Thurn und Taxis dopomohlo hned několik důležitých prvků:

  • Autorská dvojice manželů Sayfarthových dokázala pod jednoduchá pravidla ukrýt velice herně příjemný a zajímavý herní princip. Ostatně autor Portorika asi vymýšlet hry trochu umí :-).
  • K jednomu stolu spolu mohou zasednout jak zkušení herní harcovníci, tak i úplní herní nováčci. Požitek ze hry budou mít všichni a i ten, kdo hraje poprvé má jistou šanci vyhrát.
  • Nádherné grafické provedení, které hráči oceňují hru od hry více. Jak herní plán, tak především kartičky měst se ilustrátorovi (Michael Menzel) skutečně povedly. Doporučuji navštívit jeho internetové stránky a podívat se také na obrázky prototypů.
  • K úspěchu přispěla také výborná hratelnost při libovolném počtu hráčů (2-4) a herní doba pod jednu hodinu.

  Během prvních pár her jsem doslova propadl jejímu kouzlu. A nejen já. Spousta mých známých, které jsem hru naučil, se mne ptala, kdy si ji zase zahrajeme…

  Je ale nutno podotknout, že málokterá hra dokázala rozdělit herní komunitu na dva tábory tak jako Thurn und Taxis. Část hráčů hře vytýká příliš vysokou roli náhody. Nemyslím si, že by měli pravdu. Naopak hra nabízí nečekaně mnoho možností k zamyšlení a ve většině partií je sám svého štěstí strůjcem. 

  Daleko oprávněnější se mi jeví výtka (mimochodem již zazněla i na těchto stránkách) k absenci komunikace mezi hráči. Skutečně při hře nemůžete obchodovat, dražit nebo jinak působit na své soupeře. Jedinou možností, jak ovlivňovat tahy soupeřů, je nenechávat v nabídce ležet karty, které jsou pro ně klíčové k dosažení některého bonusu. To však lze provést jen někdy a navíc to hráče stojí část jeho tahu. Pokud tedy ve hře potřebujete mít možnost sem tam soupeři zbořit nějakou stavbu, vykoupit mu důležité zboží nebo ho prostě jen okrást :-), sáhněte po jiné hře. Pro nás ostatní je ale Thurn und Taxis jasná volba!

 288. Jaromír Kovařík

Přidat recenzi