Hrajeme.cz
Představení hryPro rodinné hraní

Kartografové již mapují Česko

Po hře Vítejte ve svém vysněném domově připravily REXhry ještě jednu hru využívající princip „flip and write“, otoč a zapiš. Zatímco Vítejte… ocení spíše náročnější hráči, novinka Kartografové je přístupnější širšímu publiku. Ocení ji ale i náročnější hráči, protože přináší prvek interakce. Hráči si mohou trochu zaškodit. Hra je určena pro 1–8 hráčů od 10 let.

Hra je zasazena do světa Hrdiny v kostce. Krabice i karty mají obdobný design. Jedná se ale o samostatnou hru. Představujete v ní kartografy, kteří mapují nová území pro království Nalos. Snaží se přitom zakreslit to, čeho si královna nejvíce cení, protože vám to přinese nejvíce bodů a zvýší vaši dobrou pověst. Na vše máte čtyři roční období, boduje se na konci každého. Zvítězí ten, kdo bude mít na konci zimy nejvíce bodů pověsti.

Jak se hraje? Před začátkem hry každý hráč obdrží mapový list. Ten je oboustranný. Základní je divočina, o něco náročnější pustina. Dále náhodně připravíte 4 bodovací karty. V každém ročním období se budou bodovat dvě, takže vám jejich pořadí napoví, co je v jakém ročním období pro vás výhodné. Nakonec připravíte balíček karet průzkumu. Ty všem hráčům budou určovat podmínky pro každý tah: jaký typ krajiny si mají zakreslit a v jaké podobě.

Mezi kartami průzkumu se ale mohou skrývat goblini či jiné nestvůry. Když se stane, že je odhalena karta přepadení, předáte svůj mapový list sousedovi. Ten vám do něj zakreslí uvedený tvar s nestvůrami. Při bodování si odečtete bod za každé volné pole sousedící s nestvůrami, takže není od věci, s tím něco udělat. Může se stát, že uvedený tvar zakreslit nepůjde, pak zaplníte jen políčko 1 x 1. Ale i to může vašemu spoluhráči narušit plány. Je to pěkný prvek.

Jakmile si Kartografy zkusíte, zjistíte, že jsou přístupní i příležitostným hráčům a dětem od 8 let (pokud již mají s hrami zkušenosti). Každá partie přitom bude jiná, protože hra má dostatek bodovacích karet. Variabilitu zvyšuje i náhodné odkrývání karet průzkumu a přepadení s nestvůrami. Navíc si můžete zahrát s minirozšířením, které je součástí hry.

Na krabici je uvedený počet hráčů 1–100, což je počet listů v bločku. Teoreticky si ve velkém počtu můžete zahrát, když si například budete karty promítat na stěnu, aby je všichni viděli. Prakticky jste limitováni velikostí stolu, respektive herní skupinou. My jsme si dobře zahráli v 6 hráčích. V krabici jsou ale jen 4 tužky s gumou, takže doporučuji přichystat ještě další. Nebo můžete použít pastelky, takže budete mít vaši mapu hezčí a přehlednější.

Kartografy vřele doporučuji. Je to výborná hra, kterou stihnete za půl hodiny zahrát a bude vás bavit i při opakovaném hraní.


Související články:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář