Hrajeme.cz
Chystá se

Na jaře 2019 vyjde v češtině oceňovaná hra Gloomhaven

Pokud jste si mysleli, že u nás nemůže vyjít cokoliv, pak vězte, že může. Na vyhlašování Hvězdy Hrajeme.cz 19. září Albi oznámilo, že připravuje české vydání aktuálně nejlépe hodnocené hry Gloomhaven. S přehledem vévodí světovému žebříčku na portálu BoardGameGeek. Ovládla ceny Golden Geek 2017, kde uspěla v kategoriích hra roku, nejinovativnější hra, kooperativní hra, hra pro jednoho hráče. Nyní ji ocenil i Dice Tower jako nejlepší hru roku 2017. Je nutno říci, že se jedná o velkou a drahou hru, kterou ocení hráči výpravných fantasy her s prvky RPG. Je to kooperativní hra, která je určena pro 1–4 hráče od 12 let. Jejím autorem je Isaac Childres.

Ukázka hry Gloomhaven (zdroj: BGG).

Gloomhaven je pozoruhodná hra v řadě směrů. Nepřehlédnutelná je velká a těžká krabice, která obsahuje velké množství herního materiálu. Ne vše ale budete potřebovat od začátku hry. Mnoho karet a komponent je skryto v krabičkách, které otevřete, až ve správnou chvíli. Ve hře představujete dobrodruhy, kteří se pohybují ve městě Gloomhaven, kobkami a podzemím. Plníte přitom různé úkoly dané scénářem a získáváte zkušenosti a vybavení. Základem hry je „dungeon crawl“, ve hře se setkáte s mnoha různými nepřáteli, které musíte porazit. Každá postava má své vlastnosti a karty, s nimiž během hry pracujete. Určují vaše možnosti a akce.

Hra využívá legacy systém. Vaše rozhodnutí ovlivňují další vývoj hry, polepujete mapu, otvíráte nové krabičky. Ve hře ale nic neničíte, jen upravujete mapu, respektive si můžete pořídit mobilní aplikaci, ve které si postup a změny na mapě zaznamenáváte, nebo si můžete pořídit speciální sadu polepek, které se dají z mapy sejmout.

Gloomhaven je propracovaná hra, která obsahuje velký počet scénářů. Postupně prozkoumáváte nové oblasti a vydáváte se na nová dobrodružství. Herní svět je velmi proměnlivý a podle toho, jak hrajete, rozvíjíte příběh. Vydrží vám proto po mnoho herních sezení.

Albi se pustilo do obřího projektu, který velmi oceňuji, protože díky české lokalizaci si hru bude moci naplno užít mnoho hráčů, kteří by se do ní jinak nepustili. Máme se na co těšit. České vydání bude k dispozici 4. května 2019 na Albi Game Day.


Související odkazy:

Gloomhaven v katalogu Hrajeme.cz:

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář