Hrajeme.cz
Pro rodinné hraníRecenze

Recenze: Fallout Shelter – desková hra

Fallout je především populární elektronickou hrou a Fallout Shelter je velmi oblíbená mobilní hra. Pokud patříte mezi fanoušky tohoto světa, tak si určitě užijete i převedení do deskovky. Českou verzi hry Fallout Shelter: Desková hra přinesl Blackfire. Zahrajete si ji ve 2–4 hráčích od 10 let. Hra je založena na mechanismu umisťování dělníků na akce, s jejich pomocí se budete starat o obyvatele ve vašem Vaultu.


Postarejte se o Vault

Ve hře představujete zástupce správce Vaultu. Správce je však mrtev a vy musíte svůj Vault provést bouřlivými časy. Žijete totiž v post-apokalyptickém světě a Vault je prostor, kam se uchýlilo přeživší obyvatelstvo. Komu se podaří postarat o obyvatele Vaultu nejlépe, má šanci stát se novým správcem.

Hra využívá grafiku mobilní hry, podle níž vznikla a zprostředkuje vám její atmosféru. Musíte se postarat o zdroje a zajistit bezpečí všech uvnitř Vaultu. Zároveň ale chcete, aby všichni byli co nejspokojenější.

Jak se hraje

Každý Vault má několik pater. Hru začínáte se šesti místnostmi, respektive lokacemi, pustinou, dveřmi, vstupem, vodárnou, jídelnou a generátorem. Další místnosti pak během hry přistavujete, každý hráč ve svém patře. Každé místo vám umožňuje realizovat akce. Herní plán si tedy vytváříte během hry.

Každý hráč má na začátku hry dvě figurky obyvatel, které posíláte na akce. Během hry můžete získat další, a tím mít k dispozici více akcí v daném kole. K realizaci řady akcí ale musíte zaplatit příslušné zdroje, může také dojít ke zranění (které následně bude nutné léčit). Svého človíka můžete poslat na jakoukoliv volnou akci, pokud získal určitou dovednost a na zvolené akci ji může uplatnit, získá dvojnásobek odměny.

Herní kolo začíná odhalením hrozeb. Do Vautu se umístí karty hrozeb, kterými překryjete určité místo. Dokud se hrozby nezbavíte, danou akci vám blokuje. Navíc na konci hry vás připraví o body. Následuje rozmisťování obyvatel, hráči se přitom střídají, dokud nerozmístí všechny své obyvatele. Kolo končí odvoláním obyvatel, vezmete si je zpět k sobě.

Kromě zdrojů můžete získávat karty zásob, které vám poskytují různé výhody a mohou vám přinést body na konci hry. Hodně se budete zajímat o nabídku dalších místností, které můžete postavit do svého parta Vaultu. Důležité ve hře totiž je, že na ně mohou umisťovat obyvatele i ostatní hráči, vy díky tomu získáte cenný zdroj. Pokud někdo dostaví šestou místnost, hra na konci kola skončí. Hra také skončí, když se doberou karty hrozeb.

Grafika a zpracování

Jak jsme si už řekli, hra plně využívá grafiku z mobilní hry. Pro příznivce Falloutu je to určitě plus, ale i pro ostatní dodává hře atmosféru. Kromě názvů místností je vše řešeno ikonami, s nimiž se rychle seznámíte. Pravidla jsou dobře strukturovaná a s příklady. Přečtěte si je ale pečlivě, některá důležitá pravidla jsou řešena tak trochu mimochodem. Celkově jsou ale pravidla jednoduchá, takže je zvládnou i příležitostní hráči.

Hru dostanete v plechové krabici, která má podobu kufříku (další odkaz na elektronickou verzi Falloutu). Uvnitř se skrývá šikovný inzert.

Celkové hodnocení

Fallout Shelter: Desková hra je přístupná strategická hra s větším podílem náhody. Díky tomu je hra přístupná i pro hraní v rodině či příležitostnými hráči, kteří mají k Falloutu blízko. Dobře si ale zahrajete, i když Fallout vůbec neznáte. Pro náročné hráče je v případě, že si ji zahrají víc pro zábavu.

Náhoda se projevuje například v tom, jaké karty předmětů a jaké místnosti přijdou do hry, respektive kdy. Náhoda určuje, kam přijdou hrozby, a jak dopadne vypořádání s hrozbou. Boj se řeší hodem dvou kostek. Pomoci vám mohou získané předměty, s jejichž pomocí si vylepšíte výsledek hodu. Na boj se tedy můžete připravit. Náhoda tedy vytváří podmínky, s nimiž se musíte vyrovnat. Každá partie díky tomu také bude trochu jiná.

Herní doba se pohybuje okolo hodiny, což s rychlou přípravou tuto hru předurčuje k častějšímu hraní. Hra mě velmi mile překvapila svou příjemnou hratelností i možnostmi, které nabízí. Pokud hledáte jednoduchý worker placement, pak si Fallout Shelter určitě vyzkoušejte.


Fallout Shelter: Desková hra

Autoři: Andrew Fischer

Počet hráčů: 2–4

Herní doba: 60–90 minut

Doporučený věk: od 10 let

Rok vydání: 2020 (česky 2020)


Související články:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář