Hrajeme.cz
Recenze

Recenze: Hadara

Jedna z nedávných novinek, která nenápadně vplula na český trh, má název Hadara, což je arabské slovo pro kulturu a civilizaci. Je to také téma, okolo kterého se hra točí. Zahrajete si ji ve 2–5 hráčích od 10 let. Pochází z dílny Hans im Glück, u nás ji vydal MindOK.

Hadara je jednoduchá hra založená na kartách, s jejichž pomocí postupně budujete svou civilizaci. Rozvíjíte ji v různých oblastech, abyste své říši zajistili prosperitu a slávu. Pomáhají vám v tom různé osobnosti, které získáváte. Dobře si ji tedy zahrajete i rodině a s přáteli. Jedna partie vám zabere necelou hodinu.


Jak se hraje

Hra je rozdělena do tří epoch. Pro každou je připraven vlastní balíček karet a jejich počet závisí na počtu hráčů. Díky tomu se do každé partie dostanou trochu jiné karty, a každá hra je jiná. Je to jednoduchý prvek, který zvyšuje variabilitu hry.

Herní plán slouží k uspořádání nabídky karet. Je rozdělen do pěti barevných výsečí, které označují různé oblasti: kulturu (modrá), zemědělství (zelená), ekonomika (žlutá), vojenská moc (červená), „věda“ (fialová). Ukazatel uprostřed pak označuje každému hráči balíček, z něhož si bude brát karty pro aktuální kolo. Kromě toho má každý hráč svou desku, na které má stupnici rozvoje pro každou oblast a pod níž si vykládá karty.

Herní plán.

Jak to ve hře funguje? Každá epocha se skládá z několika postupných kroků, které za sebou následují v přesném pořadí. To je důležité pro vaše plánování. Po skončení třetí epochy následuje závěrečné vyhodnocení a určení vítěze hry. Body získáte za kolonie, sochy, pečeti a především vyložené karty.

V první fázi epochy si dobíráte po dvou kartách z balíčku. Z nich jednu odložíte na herní plán a druhou si buď pořídíte a vyložíte pod svou desku, nebo ji prodáte a získáte peníze. Následuje příjem podle toho, na jakém stupni rozvoje je vaše ekonomika, dále můžete vydrancovat nebo připojit kolonii, záleží na tom, zda máte dostatečnou vojenskou sílu, a tesat sochy, pokud máte dostatečnou kulturní úroveň.

Ve druhé fázi epochy si postupně rozeberete karty odložené v první fázi, následuje příjem, kolonie a sochy. Navíc ale musíte zajistit výživu lidu. Porovnáte počet vyložených karet s úrovní zemědělství. Pokud je nižší, musíte přebytečné karty odhodit. Nakonec máte možnost koupit stříbrné a zlaté pečeti, které vám zajistí další body na konci hry.

Herní materiál.

Celkové zpracování hry

Hra je celkově výborně do detailu zpracovaná a graficky sladěná, takže je vše přehledné a příjemné při hraní. Hráčské desky jsou z tvrdého kartonu a s prolisy pro umístění bonusových žetonů. Vše je řešeno ikonami a symboly, takže je hra jazykově nezávislá. Karty mají výrazné barvy, které je řadí do jednotlivých oblastí. Na rubu nechybí symbol s počtem mincí, které získáte při prodeji karty.

Co se týče pravidel, jsou na první pohled delší. Mají 12 stran. Neobsahují však tolik textu, jak by se mohlo na první pohled zdát, vše je dobře strukturované a ilustrované, takže se v nich rychle zorientuje i méně zkušený hráč. Doporučuji ale, abyste si je dobře nastudovali. Každý hráč má k dispozici také větší kartu s průběhem každé epochy, takže všechny důležité informace má po ruce.

Hráčská deska.

Hodnocení

Hadara je až překvapivě příjemná hra, kterou si velmi dobře zahrajete opakovaně. Poskytuje celou řadu možností, na co se ve hře můžete zaměřit a kde získat potřebné body. Důležitou roli hraje to, jak se vám podaří vyvážit příjem, rozvoj a zisk bodů.

Tato hra má hned několik předností. Řadu akcí provádí všichni hráči současně, což velmi urychluje hru a nikdo zbytečně nečeká. Je to především při výběru, kterou ze dvou karet si necháte a kterou odložíte, ale i při dalších krocích. Celou ji zvládnete zahrát do hodiny, a klidně si ji zahrajete hned znovu. Autor hry také výrazně myslel na to, aby hra byla dostatečně variabilní. Řeší to různým počátečním nastavením pro jednotlivé hráče (s variantami A a B), variabilním složením základní desky a náhodným výběrem karet do hry. Dobře si také zahrajete v jakémkoliv počtu hráčů.

Hadara je poctivá hra evropského typu, ve které každý buduje své, bez zbytečné interakce, která by hráčům něco bořila, respektive je nutila něco si chránit. To samozřejmě nemusí vyhovovat všem. Více vychází vstříc rodinnému hraní a s příležitostnými hráči, ale na druhou stranu neurazí ani náročnější hráče, kteří si chtějí odskočit o složitých strategií.

Ukázka karet první epochy.

Hadara – základní informace

Autor: Benjamin Schwer

Počet hráčů: 2–5

Herní doba: 45–60 minut

Rok vydání: 2019

Doporučený věk: od 10 let


Související články:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář