Hrajeme.cz
Pro rodinné hraníRecenze

Recenze hry Ve stínu pyramid: Zásvětí

S blížícím se létem přineslo malé vydavatelství BoardBros pokračování karetní hry Ve stínu pyramid s podtitulem Zásvětí. Je to kapesní deckbuilding ze starověkého Egypta, který se velmi dobře hodí na cesty. Důležité je říci, že se nejedná o pouhé rozšíření, ale o samostatně hratelnou hru, kterou ale můžete s původní hrou dobře kombinovat, protože pravidla jsou stejná. Zásvětí si zahrajete v 1–4 hráčích od 12 let.

Hra Ve stínu pyramid v češtině vyšla v roce 2020, na pokračování jsem si tak museli pár let počkat. Hra jako taková je ale starší, původně vyšla v roce 2014 pod názvem Valley of the Kings. Vzhledem k tomu název Údolí králů nese jiná hra, musel český vydavatel najít jiný. Ve stínu pyramid je výstižné pojmenování.

Malá krabička skrývá plnohodnotnou na deck-buildingu postavenou hru. Každý hráč má stejný základní balíček karet, který v průběhu hry postupně obohacuje o nové karty, které mají silnější efekty a potencionálně vám poskytnou více bodů do závěrečného bodování. Záhrobí obsahuje nové sady karet s novými možnostmi kombinací.

Ve hře představujete velmože ve starověkém Egyptě, kteří se připravují na posmrtný život. Snaží se proto nashromáždit co nejhodnotnější a nejlepší artefakty. Zvítěz ten hráč, jehož sbírka bude nejhodnotnější. Který na konci hry získá nejvíce bodů.

Obrázek: Herní materiál

Jak se hraje

Než se do hry Ve stínu pyramid pustíte, je potřeba připravit balíček karet, který bude představovat Zásobu. Dospodu zamícháte karty třetího věku, na ně pak karty druhého věku. Karty prvního věku jsou základní karty, s nimiž hru budete začínat. Ze Zásoby vyložíte šest karet do podoby pyramidy, která tvoří nabídku pro nákup karet. Platí ale, že nakupovat budete moci jen ze spodní řady představující základnu pyramidy.

Každou kartu, kterou ve svém tahu zahrajete, můžete využít k jednomu ze tří způsobů. Využijete její kapitál k nákupu karty ze základny pyramidy. Nebo provedete akci, která je popsaná na kartě. Nebo ji zapečetíte do hrobky. To můžete udělat jen jednou za tah. S pomocí efektů karet ale můžete zapečetit během tahu i více karet. Proč byste to měli dělat? Jednoduše proto, že vítězné body získáte jen za karty, které máte na konci hry zapečetěné v hrobce.

Pokud ale nějakou kartu zapečetíte, již není ve hře a nemůžete tedy využívat její kapitál ani efekty akcí. Je to jeden z aspektů, který hru činí zajímavou a zábavnou. Dalším aspektem hry, který stojí za pozornost, je fungování pyramidy s nabídkou karet. Nakupovat můžete jen ze základny, ale pomocí efektů karet můžete s pyramidou manipulovat, a to tak, že zvolené karty vyměníte nebo je zcela vyřadíte. Tím se pyramida začne hroutit, to znamená, že se karty posunou na nižší patra.

Pyramida tvoří nabídku pro všechny hráče. Je proto dobré sledovat, co potřebují a sbírají, a jak jim trochu zaškodit například odhozením určité karty. Pyramida zároveň odměřuje konec hry. Konec nastane, když se dobere celý balíček Zásoby, z níž se pyramida doplňuje, a když se vykoupí všechny karty. Významné pro hru také je, že se pyramida proměňuje i v případě, že nikdo nic ve svém tahu nekoupil nebo s ničím nemanipuloval.

Ve hře jsou sady cenností vyznačené barvou a jménem. Najdete tu například šperky, zbraně či umění. Za ně získáte body podle toho, kolik karet ze sady budete mít, za jednu kartu bod, za dvě 4 body, za tři 9, za čtyři 16, atd. Další karty vám přinesou body podle své hodnoty.

Celkové hodnocení

Ve stínu pyramid je menší karetní hra zhruba ve stejném rozsahu jako například jiný deck-building Star Realms. Je ale o něco propracovanější a s menší mírou interakce mezi hráči. Každý si během hry buduje svou výbavu hrobky, zároveň usiluje o to, aby ostatní měli svou sbírku horší. Efekty některých karet ovlivňují ostatní hráče a mohou jim škodit. V základním balíčku ale máte k dispozici karetu, která vás může ochránit. Interakce tu tedy je, ale není fatální.

Větší vliv na hru ostatních hráčů má, jaké karty si pořizujete a jaké případně zničíte. Při výběru karet do svého balíčku tak můžete zvažovat hned několik věcí. Především, k jaké sadě karta patří, které budete sbírat, jakou hodnotu pro nákup vám poskytne a jaký efekt budete moci využít. Stejné je to pak při jejich zahrání. Díky tomu, že každou kartu můžete využít různými způsoby, nejsou ve hře slabé karty. Záleží jen na jejich správném využití v kombinaci s ostatními kartami a na správném načasování.

Vzhledem k tomu, že se jedná o karetní hru, tak vás nepřekvapí, že musíte počítat s náhodou. Především ve hře více hráčů se nabídka hodně promění, než přijdete na řadu. Za mě je hra zábavná v jakémkoliv počtu hráčů. Při první partii se budete s efekty karet seznamovat, což ji o něco prodlouží. Texty jsou ale nejsou dlouhé a jsou srozumitelně formulované, takže je rychle pochopíte.

Ve stínu pyramid je příjemná karetní hra a je v podstatě jedno, zda budete hrát základ nebo Zásvětí. Pokud se vám hra zalíbí, pak určitě uplatníte obě. Jejich kombinací zvýšíte už i tak výbornou variabilitu. Navíc si budete moci zahrát i 5 či 6 hráčích. Záhrobí na rozdíl od základu přináší i sólový mód. Mohu ji doporučit i pro hru se staršími dětmi.

Ve stínu pyramid: Zásvětí

Autor: Tom Cleaver

Počet hráčů: 1–4

Herní doba: 60 minut

Doporučený věk: od 12 let

Rok vydání: 2015 (česky 2024)

Související články:

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář