Hrajeme.cz
Pro rodinné hraníRecenze

Recenze: Malý princ – Udělej mi planetu

Malý princ od Antoine de Saint-Exupéryho je známá a oblíbená knížka již mnoha generací. Animovaná verze a nový film přiblížil postavu Malého prince i současným dětem. Na motivy knížky připravili Antoine Bauza a Bruno Cathala rodinnou hru Malý princ: Udělej mi planetu, která je určena pro 2 až 5 hráčů od 8 let. Každý hráč si z jednotlivých dílků sestaví svou planetu. Hru v češtině vydaly REXhry v roce 2014.

Pokaždé nová planeta

Maly-princ-box3DMalý princ ve své knižní podobě navštěvuje různé planety a setkává se s roztodivnými postavami. Originální ilustrace jsou použity i ve hře, takže se setkáte s Malým princem, lampářem, králem, liškou, beránkem, hadem, růží, bedýnkou pro beránka, ale i baobaby či sopkami.

Různé planety budete tvořit pro Malého prince. Pokaždé bude trochu jiná, vždy ale bude úplná, a vůbec nebude vadit, že je někdy lepší a jindy horší, než mají spoluhráči. Záležet bude také na postavách, které si v průběhu hry vyberete. Ty rozhodnou o tom, jak hodnotná vaše planeta bude.

Jak se hraje

Celá hra je založena na tom, že si hráči rozebírají dílky jednotlivých částí planety a sestavují z nich novou, každý svou originální planetu. Každý se snaží o to získal právě ty dílky, které mu přinesou nejvíce bodů.

Jednotlivé kartičky představují části planety, některé střed, jiné okraj. Zbylá hromádka vám poskytuje postavy, které určují podmínky pro bodování vaší hotové planety. Například Malý princ vám dá body za každou bedýnku a pak za každý druh zvířátka, lampář zas poskytne bod za každou lampu na vaší planetě, atd. Pozor si musíte dávat na baobaby. Dva ještě vaše planeta zvládne, ale třetí by planetu roztrhal, takže musíte dílky s baobaby otočit (tím přijdete o pár cenných bodů).

Maly-princ-Udelej-mi-planetu-hra-prubeh

Další prvkem, který vás může připravit o body, jsou sopky. V tom ale soupeříte s ostatními. Kdo bude mít nejvíce sopek, ten ztratí tolik bodů, kolik kartiček se sopkami na své planetě má. Můžete se setkat s postavou, která vám dá body za každý dílek bez sopky, o to víc se vám vyplatí sopkám vyhnout.

Maly-princ-Udelej-mi-planetu-postavyJak se tedy hraje? Pravidla jsou jednoduchá. Připravíte si čtyři sloupečky kartiček, které představují různé části planety a postavy. Nejmladší hráče začíná, vybere jeden sloupeček a z něj vytvoří nabídku, kterou si hráči postupně rozeberou. Začínající hráč si zvolí první, a pak určí jiného hráče. Poslední se stane začínajícím hráčem pro další kolo.

Zvolené kartičky si hned každý umístí na svou planetu. Začínající hráč má tedy nejlepší výběr. Takto pokračují, dokud nerozeberou dílky a všichni nemají postavené svou planetu složenou z 16 dílků. Následuje závěrečné bodování, které rozhodne o vítězi.

Zpracování a grafika

Grafická podoba hry vychází z původních ilustrací Saint-Exiperyho. To potěší všechny milovníky této kouzelné knížky. Kartičky jsou vyrobeny z pevného kartonu. Podle zadní strany je jednoduše roztřídíte a umístíte do krabice, abyste je měli připraveny pro další hru. Hru tak máte připravenu za pár sekund a můžete hned začít.

Maly-princ-Udelej-mi-planetu-inboxHodnocení

Malý princ je milá rodinná hra, kterou si rádi zahrajete s dětmi či příležitostnými hráči. Náročnější hráči mohou po hře příležitostně sáhnout jako po pěkném filleru. Hra je určena pro děti od 8 let, ale zvládnou ji i šestiletí, kteří se již naučili základní počty.

Náhoda má ve hře své místo. Nabídka se vytváří náhodně a výběr ostatních hráčů vás ovlivňuje v tom, co si zvolíte nebo na vás zbude. To je jedna z věcí, které vás nemusí potěšit, ale v tomto typu rodinné hry nevadí. Každý tak má šanci uspět. Díky tomu, že každý hráč si vytvoří svou vlastní originální planetu, jsou spokojeni i ti, kteří zrovna nezískali tolik bodů co ostatní. Jednu partii zvládnete do půl hodiny, po seznámení s hrou i rychleji, takže zvládnete i několik partií za sebou.

Malý princ: Udělej mi planetu

Autoři: Antoine Bauza, Bruno Cathala
Počet hráčů: 2–5 hráčů
Herní doba: 25 minut
Rok vydání: 2013 (české vydání 2014, REXhry)
Doporučený věk: od 8 let

 

Malý princ: Udělej mi planetu v katalogu Hrajeme.cz:

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář