Hrajeme.cz
Pro rodinné hraníRecenze

Recenze: Timeline

I letopočty mohou být zábavné. Nevěříte? Pak byste si co nejdřív měli vyzkoušet některou hru ze série Timeline. Ve hře budete přiřazovat na pomyslnou osu karty s vynálezy, objevy a různými událostmi tak, abyste je správně časově umístili. Znalosti a všeobecný přehled jsou výhodou, ale nemusí být pro úspěch rozhodující. Budete překvapeni, co všechno se dozvíte. Timeline je rychlá a co se týče pravidel jednoduchá karetní hra. Ocení ji jak příležitostní hráči, tak ti zkušení. Věděli byste například, kdy Juan de Pablo Bonet vytvořil znakovou řeč? Ne? Tipněte si, a čtěte dál. Timeline tvoří několik samostatných her, které můžete hrát jednotlivě nebo je kombinovat podle libosti.

Civilizace na časové ose

Timeline-hudba-film-box2
Nejnovější přírůstek do rodiny her Timeline.

Timeline vás zavede do historie naší civilizace, a to do té velmi vzdálené, ale i nedávné. Každý hráč obdrží několik karet, 4–6 podle počtu hráčů. Karty ukazují a pojmenovávají vynálezy nebo významné události z nejrůznějších oblastí života a kultury, například sirku, papír, jízdní kolo, teploměr. Jak vidíte, mnohé jsou již samozřejmou součástí našeho života. Víte ale, kdy a kdo je vynalezl? Kdy vznikl který film či poprvé zazněla určitá píseň? Úkolem hráčů je zbavit se všech svých karet. Vyhraje hráč, kterému se to podaří jako prvnímu.

Jak se tedy hraje? Hráči vyloží své karty před sebou. Potom se z dobíracího balíčku odkryje vrchní karta a položí doprostřed stolu tak, aby byla vidět strana s letopočtem. Začínající hráč vezme jednu ze svých karet a položí ji vedle první karty na jakousi pomyslnou časovou osu. Dále se hráči střídají. Ihned po zahrání karty se otočí na stranu s letopočtem a zkontroluje se, zda byla umístěna správně. Pokud ano, ponechá ji na místě, pokud ne, odloží ji a vezme si místo ní jinou.

Je potřeba upozornit na to, že hráči při jakékoliv manipulaci s kartami nesmí odkrýt zadní stranu karet, kde je uveden letopočet, a nesmí se na ni podívat. Nejenže by se ztratilo veškeré kouzlo hry, ale hra by ztrácela smysl. Z tohoto důvodu si karty předem neprohlížejte. A když je rozdáte, nechte je na stole tak, aby nikdo neviděl stranu s vyznačeným letopočtem.

Tajemství plechové krabičky

Timeline-vynálezy-kartyKaždá hra obsahuje 109 karet. Mají malý formát, aby se daly dobře rozložit na stůl, a jsou oboustranné. Počet je dostatečný na to, abyste si zahráli i několikrát po sobě a měli vždy nové karty. Hru dostanete v krásné plechové krabičce, která potěší i jako dárek. Pokud chcete někoho obdarovat, pak je to dobrý tip.

Každá karta je malý obraz ilustrující vynález/objev/událost/film/atd., nejde o žádné laciné obrázky. Hra je graficky na výborné úrovni. Jednotlivá témata karet (objevy, historické události, monumenty, umění, literatura, hudba) jsou odlišeny barevným podtiskem letopočtu.

Zábavné letopočty

Znalosti jsou ve hře výhodou, především dospělí jsou o něco zvýhodněni oproti dětem. Důležité je vnímat vztahy mezi jednotlivými kartami, resp. událostmi, které zobrazují. Můžete si podle toho tipovat. Nevadí tedy, když přesný letopočet neznáte (ve většině případů ani znát nemusíte). Záleží také na vašem rozhodnutí, kterou ze svých karet vyberete. Vidíte rovněž, co mají ostatní, a můžete tomu takticky přizpůsobit hru.

Zábavnost hře rovněž dodávají komentáře všech hráčů, ať už k vlastním nebo cizím kartám, a dobré rady. Je to přirozená součást hry. Budete se rozhodně bavit. Prověříte své všeobecné znalosti, a především, a to zaručuji, se něco nového dozvíte.

Timeline patří do rodinného „herního portfolia“

Timeline-ukázka-hryTimeline je jednoduchá a rychlá hra pro každého, ve které si připomenete nejeden významný moment vývoje naší civilizace. Na hře je znát francouzský šmrnc, a to díky grafice a většímu podílu „společenskosti“ – spíše jde o to užít si hru, než vyhrát. Přitom budete přemýšlet naplno, abyste si vybavili co možná nejvíc. Hra je skvělá i tím, že si dobře zahrajete v různém počtu hráčů, a to i v osmi. Hru také mohu doporučit jako učební pomůcku. Zábavně obohatí výuku, a přitom nezabere moc času.

Může se vám stát, že si u některého vynálezu nebude jistí „definicí“, a tedy ho dobře časově zařadit, pak se řiďte obrázkem (může se týkat například šeku, trezoru). Nehrajte také stále dokola jednu hru ze série Timeline, pak už nepůjde o hru, ale znalostní dostihy, kdo si zapamatoval více událostí. Nové sady karet z různých edic zaručují, že se vám Timeline jen tak neohraje.

Timeline-kartaHry ze série Timeline, které u nás vyšly:

(Jak se vám hra líbila? Zadejte vlastní hodnocení na stránce hry)

 

Timeline

Autor: Frédéric Henry

Počet hráčů: 2–8

Délka hry: 30 minut

Doporučený věk: od 8 let

Rok vydání: 2010 (první hra Timeline)

 

Timeline: VynálezyTimeline: ObjevyTimeline: UdálostiTimeline: Pestrá historieTimeline: Hudba a film

Původní recenze vyšla na herním webu Frodovy deskové hry (upraveno)

 

Mohlo by vás také zajímat

1 komentář

Připojte svůj komentář