Hrajeme.cz
Nové hryPro náročné

Rozhodněte, kdo se stane vládcem říše Ethnos

Ethnos je nová strategická hra, kterou vydaly REXhry. A ano, je to hra, jejíž hrací plán má podobu Slovenska. Ve hře se však jedná o ostrov. Zajímavé také je, že se jde o hru od Cool Mini or Not, která ale jako jedna z mála neobsahuje figurky. Hra je určena pro 2–6 hráčů od 12 let, ale zvládnou ji i mladší děti s herní zkušeností. Pravidla jsou jednoduchá, takže je hra přístupná širšímu okruhu zájemců. Hra vás zavede do fantasy světa Ethnos, ve kterém se za pomoci starobylých národů utkáte o to, kdo se stane jeho novým vládcem.

Ve hře je celkem 12 různých národů. Každý představuje balíček karet. Setkáte se například s hobity, elfy, kentaury, obry, čaroději. Budou vám pomáhat se získáváním kontroly nad jednotlivými částmi země. Probíhá to tak, že z ruky vyložíte skupinu karet spojenců, kteří buď patří k jednomu národu, nebo mají stejnou barvu. Barva karty vůdce skupiny pak určí, do kterého ze šesti království můžete položit svůj žeton kontroly, a můžete využít jeho speciální schopnost. V jedné partii bude ve hře jen 6 národů, díky tomu je hra velmi variabilní.

Tahy jsou jednoduché. Buď si najímáte spojence, vezmete si kartu z nabídky či dobíracího balíčku, nebo vykládáte skupinu spojenců. Hra je proto svižná i ve větším počtu hráčů. Důležitá jsou dvě pravidla. Jednak je to limit karet v ruce. Pokud máte na začátku svého tahu 10 karet, musíte vyložit skupinu spojenců. Dále pak je to pravidlo o obsazování území. Skupina spojenců musí být větší, než je počet vašich žetonů kontroly v daném království. K umístění prvního žetonu vám proto stačí jen jedna karta.

Celkem se hraje na tři věky. V každém se vám započítají body slávy za kontrolovaná území a body za skupiny spojenců, případně bonusové body u některých národů. Vítězem se stane hráč s nejvíce body.

Ethnos je přístupná strategická hra založená na několika herních mechanismech. Důležitý je area control (ovládání území), dominantní je ale sbírání souborů karet a jejich kombinace, podle barvy či národa. Během hry musíte reagovat na ostatní hráče, ale také na dostupnou nabídku karet. Ta se totiž automaticky nedoplňuje, ale vytvářejí ji samotní hráči z karet, které jim zbudou v ruce po vyložení skupiny.

Příjemné na hře je také to, že si ji dobře zahrajete v jakémkoliv počtu hráčů. Doporučuji, abyste si Ethnos vyzkoušeli, tato hra se podařila.


Související články:

 


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář