Hrajeme.cz
Nové hryPro náročné

V Rising Sun se do Japonska vrací zapomenutí bohové

Tento týden Blackfire přinesl české vydání Rising Sun, novou hry od CMON. Hráči, kteří tuto hru podpořili na Kickstarteru, ji už nějaký ten měsíc mají včetně bonusů. Nyní jsem se tedy dočkali retailové verze, a to v lokalizované podobě, nechybí ale nádherné velké figurky monster, které jsou do detailu propracované. Svou sadu figurek má i každý hráč, představují jeho klan. I mince a žetony klanů jsou plastové. Ostatní žetony, dílky mandátů a spojenectví jsou z tvrdého kartonu. Hra je určena pro 3–5 hráčů od 14 let. Počítejte s herní dobou 2 hodiny i více. Jejím autorem je Eric M. Lang, který stojí například za hrami jako Chaos in the old World, Blood Rage, Kmotr: Impérium Corleonů.

Autor hry Eric M. Lang

Rising Sun je velká strategická hra, která je zasazena do atraktivního prostředí feudálního Japonska, které je obohaceno o mytologické prvky. Zapomenutí bohové se vrátili, aby pomohli najít nového Šóguna, který bude vládnout zemi vycházejícího slunce lépe než ten dosavadní. Můžete se jím stát vy, pokud prokážete, že váš klan má čest, potřebné ctnosti a je zocelen v bitvách. Ve hře povedete svůj klan, Ryby, Vážky, Bonsaje, Želvy nebo Lotosu. Každý má své unikátní schopnosti, které ho odlišují od ostatních. Zvítězí ten, kdo získá nejvíce vítězných bodů. Případně rozhodne to, kdo má více cti.

Celá hra probíhá ve třech kolech, podle ročních období – jaro, léto, podzim. Na konci hry přichází zima, kdy se započítají zbývající vítězné body. Každé roční období začíná čajovým obřadem, v jehož průběhu uzavírají klany spojenectví. Je to jeden z nenápadných, ale výrazných prvků hry. Výhoda aliance se projeví v další, politické fázi hry, ve které jednotliví hráči vybírají akce. Ty realizují vždy všichni hráči. Hráč, který akci vybíral a jeho spojenec ale mohou z akce získat i další výhodu. Například povolat více jednotek, postavit pevnost, apod. Uzavírání vzájemně výhodných spojenectví a vyjednávání je důležitou součástí této hry a je klíčové na cestě k vítězství.

 

Hra poskytuje mnoho možností, jak ji můžete hrát. Během hry obsazujete provincie, jednak abyste získali vítězné body, ale také různé výhody. Na rozdíl od jiných převahových her nepotřebujete udržet dobyté provincie po celou hru, naopak potřebujete projít úspěšně celou zemí. Své priority si stanovujete pro každé roční období. K bojům pak dojde na konci ročního období. Mezi tím se připravujete, verbujete jednotky, sklízíte bohatství provincií, uctíváte bohy, protože každý bůh vám nabízí zajímavé výhody.

Rising Sun je přirovnáván k předchozí velké hře od Langa ke hře Blood Rage, někdy se hovoří jako o jeho nástupci. Za mě se jedná o odlišnou hru, u které musíte jinak přemýšlet a která poskytuje jiný herní zážitek. Zatímco v Blood Rage záleží především na tom, jaké si vyberete karty a jak zahrajete zvolenou strategii, v Rising Sun rozhoduje, jak využijete výhod svého klanu, možností, které postupně přicházejí do hry, a jaká spojenectví se vám podaří uzavřít. Celkově se tedy hraje jinak.

Pokud hledáte krásnou, bohatě vybavenou hru, pak budete nadšeni. Už první ukázky během minulého roku naznačovaly, že hra bude vypadat fantasticky. Otázkou tedy bylo, zda bude Rising Sun kvalitní i herně. Můj přístup byl zpočátku spíše rezervovaný, ale ve výsledku mohu říct, že se jedná o výbornou hru, k níž se budu rád vracet. Je napínavá a zábavná po celou hru, i přes delší herní dobu. Je pestrá a přináší řadu herních prvků, ty je potřeba si osvojit, abyste si ji užili naplno. Hru doporučuji především náročnějším hráčům, kteří mají rádi konfliktní hry s asymetrickými prvky využívající diplomacii a komunikaci mezi hráči. Podrobnější hodnocení si nechám do připravované recenze.

Blackfire již oznámil, že ke hře Rising Sun připravuje i rozšíření (sledujte Kalendář novinek 2018). Můžete se tedy těšit na další monstra, figurky bohů a dva nové klany, které vám umožní hrát až v 6 hráčích. Hru si ale nejlépe užijete ve 4 hráčích. Nové klany rozšíří variabilitu hry a možné strategie.


Související články:

Rising Sun v katalogu Hrajeme.cz:

 

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář