Hrajeme.cz
Představení hryPro rodinné hraní

Ve hře Similo hledáte ukrytou pohádkovou postavu

Čerstvou novinkou, kterou přineslo Albi, je kooperativní hra Similo. Pochází z dílny italské společnosti Horrible Games. Určena je pro 2 a více hráčů od 7 let. Jedná se o jednoduchou a rychlou deduktivní hru. Vaším úkolem je najít mezi vyloženými kartami ukrytou postavu. Vodítka vám přitom dává jiný hráč, který postavu zná. Nesmí však s vámi mluvit ani jinak komunikovat. Nápovědu vám dává prostřednictvím vyložené karty.

K dispozici jsou tři varianty hry: Pohádky, Báje, Historie. Každá obsahuje 30 karet postav. Jednotlivé sady můžete mezi sebou volně kombinovat, a tím zpestřit a prodloužit „životnost“ hry. Na každé kartě je velká ilustrace postavy, její jméno a něco o postavě, abyste si ji mohli zařadit.

Pravidla hry jsou jednoduchá. Jeden hráč si ze zamíchaného balíčku postav dobere jednu kartu a tajně se na ni podívá. Pak dobere dalších jedenáct karet, zamíchá je a rozloží obrázky nahoru do mřížky 4 x 3. Ze zbývajících karet si vezme 5 karet do ruky, ty bude používat k nápovědě hráčům. Během každého z pěti kol zahraje jednu kartu, ostatní hráči mají v první kole vyřadit 1 kartu, ve druhém 2, ve třetím 3, ve čtvrtém 4 a v posledním pátém 1 kartu. Pokud by vyřadili hledanou postavu, okamžitě prohrávají, jinak postupují do dalšího kola.

Pro hráče, kteří hledají skrytou postavu, je důležité, jakou kartu dostanou jako nápovědu, ale i to, v jaké poloze se nachází. Pokud ji napovídač položil svisle, znamená to, že postava na kartě má něco společného s hledanou postavou. Je-li však vodorovně, tak se v něčem liší. Dejme tomu, že hledanou postavou je Popelka. Napovídač může vyložit svisle kartu Alenky (aby naznačil, že se jedná o ženu), nebo vodorovně Petra Pana (tím naznačuje, že se nejedná o muže).

Před tím, než vyřadíte postavy, můžete o nápovědě diskutovat a probrat všechny možnosti, co měl napovídač výběrem karty na mysli. Musíte brát v úvahu i to, že má k dispozici vždy pět karet, z nichž nápovědu vybírá. Je to dost, ale zároveň tím jsou jeho možnosti výběru omezeny.

Similo je velmi vydařená deduktivní hra, kterou si výborně zahrajete v rodině s dětmi a s příležitostnými hráči. Stačí, když objasníte, jak napovídač s hráči komunikuje, a můžete začít hrát. Jedna partie vám zabere okolo 10 minut, ale zaručeně se budete chtít v roli napovídače vystřídat, a to vřele doporučuji.


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář