Hrajeme.cz

Coloretto

Originální název:
Coloretto
Rok vydání:
2003
Počet hráčů:
3 až 5
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 8 let.
Doba hraní:
Krátká hra do 20 minut
Doporučení rodiny:
Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne.
Doporučení hráče:
Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne.

Kategorie:

Popis

Jako chameleon umíte měnit barvy tak často jak potřebujete. Ale pozor. Kdo to přežene, zůstane pozadu za ostatními nebo schytá i mínusové body. Vyčkejte na správnou chvíli a seberte karty soupeřům dříve než se vzpamatují!

Další informace

Míra náhody

Počet hráčů

Věk hráčů

Doba hraní

Počeštění

Rok vydání

Míra interakce

Míra složitosti

Míra humoru

Doporučení rodiny

Doporučení hráče

Výrobci

Autoři

– Coloretto
– Svět deskových her
– Pravidla hry Coloretto

92 komentářů: “Coloretto”

  1. Skladná, nenáročná, rychlá, oddechová. Tak nějak by se dala tato karetní hra popsat. Hru nachystáte během chviličky, vysvětlení pravidel nováčkům nezabere ani pět minut a v batohu pro ni místo najdete vždycky.
    Coloretto má od začátku do konce svižné tempo, při kterém si snažíte nahrabat co nejvíce těch správných karet, ale zároveň donutit soupeře nabrat si co nejvíce těch špatných. Bohužel (bohudík) o to samé se budou pokoušet i ostatní hráči u stolu, takže váš boj o prvenství nebude zas tak lehký.
    Tu a tam je třeba zapojit také mozek, ale jinak bych osobně hru řadil spíše k relaxačním rychlovkám.

    + Jednoduchost (v té je vždycky krása)
    + Rychlost (jedna partička vám zabere maximálně 15 minut)
    + Skladnost (vleze se prakticky kamkoliv)
    + Varianta pro dva i více hráčů
    + Oddechovka

    – Z mého pohledu žádné

  2. Coloretto je ukázkou toho, jak by měla vypadat karetní hra. Přenositelná, lehce hratelná na cestách, rychlá, jednoduchá na pravidla, oddechová a zábavná. Přesně takovou hrou je Coloretto. Staví na těžké volbě hráče, kdy na výběr jsou jenom dvě možnosti. Ačkoli je hra stále jednoduchá, právě těžké rozhodování hráče, z ní činí taktickou a zábavnou hru pro každého. Není snad hráče, kterého by Coloretto nebavilo. Hra je to však jen výplňová, nebo cestovatelská. Nic víc, nic míň.


  3. Hru jsem vyhrál na turnaji v Bangu a od počátku jsem k ní přistupoval s velkým despektem, protože jsem očekával variaci na prší. To jsem se ale HODNĚ spletl. Hra je totiž parádní! Pravidla jsou jednoduché a vysvětlit je netrvá déle než pár minut. V kontrastu s jednoduchými pravidly je herní systém tak propracovaný, že jsem se nestačil divit. Ve hře se doplňují dva základní prvky – pomáhat sobě (kde to jenom jde) a škodit jiným (kde to jenom jde:-)) Hra vás postupně, jak tahy jdou, staví před desítky zábavných a mnohdy obtížných rozhodnutí. Nejlepší tah je samozřejmě ten, kdy sobě hodně pomůžete a jinému těžce uškodíte. Obecně není hra úplná oddechovka typu Střelených kachen, musí se u ní trochu zapřemýšlet. Přesto hra odsýpá svižně a hráč nemá možnost se nudit, neboť je pořád vtažen do hry a co chvíli je na tahu. Hra, !!!pozor!!!, není o náhodě, i když ta se tu vyskytuje, tak v omezené míře a dobří hráči vyhrávají častěji než ti horší. Hru si vychutnají nováččci i pokročilí hráči (když se dostanou do skupinky s nováčky, kteří prostě s vámi ten Axis and Allies nezahrajou) i když asi největší fandy bude mít hra v okruhu příležitostných hráčů, co si ji díky skladnosti vezmou třeba do batohu na hory, na dovču, a tak. Závěrem shrnu a podtrhnu, že Coloretto je hra až nečekaně vysokých možností, kdy na jednoduchém principuje je postavená výborná zábava.


  4. Coloretto je ve svém principu jednoduchá hra pro 3-5 hráčů (doporučuji hrát alespoň ve čtyřech), do jejíchž pravidel rychle a lehce zasvětíte své kamarády (i když první hru budou ještě lehce tápat a je vhodné jim alespoň trochu nastínit taktiku, zvlášť, pokud nemají předchozí zkušenosti s moderními hrami) A věřte, že i lidé od přírody nedůvěřiví k moderním či karetním hrám Coloretto velmi záhy chytne a nepustí a možná se vám stane, že nakonec na vás nezbyde místo u stolu.

    Cílem hry je sbírat chameleony jedné barvy (k dispozici je barev 7, každá má devět chameleonů a ještě jsou ve hře „“žolíci““ a bonusové body) Celý vtip je v tom, že na závěr se vám do hodnocení započítávají chameleoni pouze od tří barev, každá barva navíc pro vás znamená mínusové body. Chameleony sbíráte tak, že je přikládáte na „“vozíčky““ a potom sami jeden z „“vozíčků““ seberete. Vypadá to možná trochu zmateně a složitě, ale věřte – jedna hra a pochopíte a co víc – hru si zamilujete, zvlášť, pokud hrajete s lidmi s tím správným „“barvocitem““ :o)

    Hra je pěkná, skladná (jak se ostatně u karetních her předpokládá) a docela svižná (vejdete se do dvaceti minut, půl hodiny) Problém je v tom, že jedna hra většinou nestačí… Nezbývá, než poděkovat Albi, že Coloretto je od října k dostání i v Čechách


  5. Já jsem měl velice exkluzivní příležitost si tu hru zahrát a tak píšu recenzi:
    Velice jednoduchá pravidla a jednoduchý, leč propracovaný systém hry je výborný. Musíte sbírat chameleony různých barev, ale počítají se vám jen tři barvy. Nejlepší je, jak můžete ostatním hráčům pěkně škodit. Jinak hra se dá asi nejlíp přirovnat ke Ztraceným městům.

  6. Myslíte, že deset druhů karet je na dobrou karetní hru málo? Vyzkoušejte Coloretto! Již na první pohled vás překvapí, že krabička obsahuje vlastně jen a jen chameleony v různých barvách. Celkem jich je 8 barev po osmi kartách od každé. Navíc se v balíčku ukrývají tři duhoví chameloeni a jedinou větší odlišnost představují karty s dvojbodovými bonusy a kartička indikující blížící se konec hry. A to je vše. Ale i tohle „“málo““ stačí v rukách šikovného autora na vykouzlení kandidáta na hru roku!

    Jak vlastně hra funguje? Je založena na dvou principech. Prvním je, že hráči se snaží získat co nejvíce chameleonů jednotlivých barev, ale každý musí počítat s tím, že jen chameleoni tří barev mu přinesou kladné body, za další se naopak body odečítají.

    Druhým je geniální způsob získávání karet s chameleony. Ve středu stolu jsou hromádky odpovídající počtu hráčů a na ně hráči postupně přihazují otáčené karty. Počet karet v každé hromádce je omezen na max. tři. Pokud se nějaká hromádka hráči, který je na tahu líbí, může si vzít. Takto se pokračuje, dokud každý hráč nezíská jednu hromádku. Poté se opět zapojí všichni do vytváření nových hromádek.

    V okamžiku, kdy některých hráč otočí kartu signalizující konec hry, dokončí se již pouze aktuální vytváření a rozdělování hromádek. Poté se spočtou body. Duhoví chameloni se mohou použít jako chameleoni libovolné barvy, za bonusové karty se připočte odpovídající počet bodů. Hodnocení chameleonů je progresivní. Čím více chameleonů od jednoho druhu hráč nasbíral, tím více se zvyšuje počet bodů, které získá nebo o které přijde.

    V čem spočívá úspěch této hry? Prostě v tom, že každý hráč je v neustálém tlaku, když se musí doslova při každém tahu rozhodovat, zda si už má vzít hromádku nebo čekat na tučnější zisk; zda si má vylepšit hromádku, kterou by rád nebo by mu ji už někdo uzmul; jestli je lepší vylepšit hromádku soupeři nebo uškodit sobě apod. Samozřejmě málokdy je odpověď jednoznačná, záleží na strategii ostatních, na tom, jaké karty a kdy se otočí, ale také na momentální náladě soupeřů :-).

    Prostě Coloretto je jednoduchá, svižná, ale návyková hra pro malé i velké hráče. Pokud by vás přesto hra časem začala nudit, na stránkách autora si můžete stáhnout a vytisknout zdarma dvě minirozšíření hry. Více informací k rozšířením najde v tomto článku.

Napsat komentář