Hrajeme.cz
DomůKatalog herRodinná hraCarcassonne: Opatství a starosta (5. rozšíření)

Carcassonne: Opatství a starosta (5. rozšíření)

Originální název:
Carcassonne: Abtei & Bürgermeister
Rok vydání:
2007
Počet hráčů:
2 až 6
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 8 let.
Doba hraní:
Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut
Doporučení rodiny:
Není známo nebo nedokážeme zařadit.
Doporučení hráče:
Není známo nebo nedokážeme zařadit.

Katalogové číslo: 12389 Kategorie: Štítky: , ,

Popis

Jedná se již o 5. rozšíření známé hry Carcassone. Balení obsahuje 12 nových kartiček, 6 kartiček opatství a figurku starosty, stodoly a povoz pro každého hráče. Starostové jsou umísťováni do měst a jejich sílu určuje počet erbů v daném městě. Stodoly umožňují obodovat louku již v průběhu hry, ne jen na jejím konci. Povozy lze umísťovat na cesty, do měst či klášterů a po jejich uzavření se mohou přesunout na přilehlou neuzavřenou cestu, město či klášter.

Další informace

Počet hráčů

Věk hráčů

Doba hraní

Počeštění

Rok vydání

Míra náhody

Míra interakce

Míra složitosti

Míra humoru

Doporučení rodiny

Doporučení hráče

Výrobci

, ,

Autoři

Hra/Rozšíření

Pravidla:

Odkazy:

82 komentářů: “Carcassonne: Opatství a starosta (5. rozšíření)”

  1. Páté rozšíření základní hry Carcassonne, které je opět povedené. Přináší 12 kartiček krajiny, 6 kartiček opatství a dřevěné figurky statků, vozů a starostů. Opatství se přikládá do tzv. děr v krajině, což je skvělé, protože mne ty díry vždy štvaly. Figurka starosty se počítá do převahy podle počtu erbů ve městě. Statek se umísťuje na rozhraní čtyř kartiček louky a na konci hry přináší body a vůz se při uzavření př. cesty nemusí vracet do zásoby, ale může přesunovat na sousedící neobsazenou oblast.

  2. Rozšíření, které už pomalu začíná recyklovat starší nápady a nepůsobí zase až tak svěže. Skoro všechny prvky působí tak nějak našroubovaně na základní téma a už nejsou zase až tak inovativní. Právě z toho důvodu, se nové prvky u nás moc nevyužívají, až na stodolu, která je zase přehnaně přesílená a oproti ostatním rozšířením působí vážně zvláštně a nevyrovnaně. Právě díky ní ze hry odpadá hlavní zábavný prvek v podobě boje o louky s početní převahou. Zase je však pravdou, že po čase si na to zvyknete, zjistíte základní strategie a pochopíte, že i se stodolou může být vcelku zábava. Nejzajímavější je vůz, ten je však také těžký na využití.

  3. Toto rozšíření slibuje velice zajímavé herní zážitky. Bere si věci, které už ze hry dobře známe a přidává k nim něco navíc. Co ve hře najdeme a co to vlastně umí…

    – 12 nových kartiček krajiny – další zajímavé variace. Křížící se města, cesta jdoucí kolem města, která se města dotýká atd.
    – 6 kartiček opatství (každý hráč dostane 1) – fungují podobně jako kláštery, ale je možné je umístit pouze do „“díry v krajině““, která je alespoň ze čtyř stran (sousedících hranami) obklopená již dříve umístěnými kartičkami. Opatství uzavírá cesty a města, které jsou neuzavřené na těchto čtyřech hranách. Na opatství lze umístit figurku, ta je hodnocená stejně jako mnich na klášteře.
    – 6 dřevěných figurek statků (každý hráč dostane 1) – Statek položíte na louku (na průsečík čtyř kartiček, kde je pouze louka) a tato louka je okamžitě vyhodnocena. Vyhodnocena je louka i v té chvíli, kdy se  na louku se statkem napojí další louka (tady ovšem jen 1 bod za každé uzavřené město!). Na konci hry dostane statek 4 body za každé uzavřené město na louce.
    – 6 dřevěných figurek vozů (každý hráč dostane 1) – Vůz funguje jako běžná figurka, při vyhodnocení se ovšem nemusí vrátit zpět do zásoby, ale může se přesunout na sousedící neobsazené a neuzavřené město nebo cestu.
    – 6 dřevěných figurek starostů (každý hráč dostane 1) – Starosta se ve městě počítá za tolik figurek, kolik je ve městě erbů.

Napsat komentář