Hrajeme.cz
DomůKatalog herStrategická hraOsadníci z Katanu: Námořníci (rozšíření hry)

Osadníci z Katanu: Námořníci (rozšíření hry)

Originální název:
Osadníci z Katanu: Námořníci (rozšíření hry)
Rok vydání:
1997
Počet hráčů:
3 až 4
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 12 let.
Doba hraní:
Dlouhotrvající hra – 60 až 120 minut
Doporučení rodiny:
Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne.
Doporučení hráče:
Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne.

Katalogové číslo: 11130 Kategorie: Štítky: ,

Popis

„Osadníci z Katanu: Námořníci“ jsou nejoblíbenější rozšiřující sadou známé obchodně stavitelské hry. Poskytuje materiál pro sestavení více ostrovů, kromě cest umožňuje stavět i lodě a mezi suroviny začleňuje zlato. Pravidla obsahují devět rozdílných variant – způsobů, jak tohoto potenciálu využít.

Pozor: Toto rozšíření lze použít pouze dohromady se základní hrou, nikoli samostatně!

Další informace

Počet hráčů

Věk hráčů

Doba hraní

Počeštění

Rok vydání

Míra náhody

Míra interakce

Míra složitosti

Míra humoru

Doporučení rodiny

Doporučení hráče

Výrobci

,

Autoři

Hra/Rozšíření

Pravidla:

146 komentářů: “Osadníci z Katanu: Námořníci (rozšíření hry)”


  1. Snad ani nelze hodnotit negativně cokoli, co se týká Osadníků z Katanu, je to má nejoblíbenější hra, takže moje hodnocení může být hodně subjektivní.
    Toto rozšíření není nijak těžké na prostudování, pravidla se nijak neliší od základní verze, přibývá zde pouze možnost osidlovat nové ostrovy, které jsou za mořem. K těmto ostrovům se dostanete pomocí lodí, které se staví na principu cest, rozdíl je jen v tom, že loď stojí jednu ovci a jedno dřevo. Loď také můžete spustit na moře jen z vesnice nebo města, které máte postavené na pobřeží.
    Nové je také jedno pole s názvem zlatonosná řeka, které ovšem nedává žádnou novou surovinu. Pokud máte na tomto poli postavenou vesnici nebo město a padne příslušné číslo, berete kartu (nebo karty) vaší volby. Můžete si tedy vzít jakoukoli surovinu.
    V návodu naleznete hned několik scénařů, jak si postavit hrací desku, ale to je samozřejmě čistě jen na vás. Podle mého názoru jsou scénaře opravdu zajímavé a zábavné, takže jen doporučuji si je zahrát.
    Toto rozšíření opravdu rozšiřuje vaše hrací možnosti, takže nemůžu hodnotit jinak než plným počtem bodů. Pokud přeci jen chcete malé negativum, pak je to cena, která je totožná se základní hrou a to přece jen není málo, na to, že se jedná „“jen““ o rozšíření. A ještě upozorňuju, že budete potřebovat větší prostor na stole, popřípadě větší stůl 🙂


  2. Rád bych napsal krátkou recenzi na toto rozšíření Osadníků. Jak již bylo napsáno dříve, hra obsahuje několik scénářů ve variantách pro 3 a 4 hráče. Rád bych se zmínil o dvou scénářích. Nejraději hrajeme scénář Nový svět. Podle návodu se připraví díly krajin vč. moří, zamíchají a náhodně rozloží do rámu. Může vzniknout jeden nebo několik ostrovů. Náhodně se rozdělí i žetony s čísly, ovšem 6 a 8 nesmí ležet vedle sebe. Pak hráči umístí přístavy jak chtějí. Hraje se na 12 bodů, za každou první vesnici postavenou na cizím ostrově (pro daného hráče) obdrží hráč jeden mimořádný bod. Může se stát, že všechny díly s jednou surovinou mají nízká čísla, některé krajiny s čísly 6 a 8 jsou na malých ostrovech atd. Mám stavět pouze na jednom větším ostrově (a být hned u surovin) nebo stavět přes moře i na jiném malém ostrůvku, když tak získám bod navíc? Často hrajeme Osadníky ve třech hráčích a souhlasím s dříve uvedeným názorem, že pro 3 hráče jsou lepší Námořníci, protože na jednom ostrově „základních“ Osadníků je pro 3 hráče hodně místa a takto jsou Osadníci více strategičtí. Druhý scénář, který jsem hrál pouze jednou, a láká mě zahrát podruhé je Velký katan (scénář pro 4 hráče). Hráči mají k dispozici více vesnic a měst, herní plán se skládá větší. Dle návodu se postaví jeden větší a několik menších ostrovů. Všichni začínají na velkém ostrově. Na malých ostrovech nejsou žetony s čísly. Když během hry někdo dorazí na dílek krajiny bez čísla, tak se vytáhne z pytlíku. Později i ty dojdou a ubírá se z velkého ostrova (podle určitých pravidel). A hraje se na 18 vítězných bodů. Byla to legrace, ovšem když se někdo zpočátku nechytí, pak „dohrává“ hru, i když je jasné, že nevyhraje. Scénář potřebuje 2 základní sady, my jsme je neměli (máme ovšem rozšíření pro 5 a 6 hráčů), ale nějak jsme s materiálem zaimprovizovali (pajduláčci, sirky…). Zkrátka Námořníci jsou dobré zpestření Osadníků.


  3. Je to skvělá hra, nebo spíš super rozšíření. Moc se mi líbí, že teď se dá hrát mnohem více možností, nejenom samotný Katan a je mnohem větší prostor, takže je stavba jednodušší a zvlášť skvělá je nová ZLATONOSNÁ ŘEKA. Prostě skvělé rozšíření k Osadníkům. Jediný problém je, že to je tak drahé.


  4. Rozšíření Námořníci mám asi tři týdny, a už po prvních hrách je jasné, že je to oživení proti samotné základní hře, hraní je teď delší a zajímavější, jde si více vyhrát s hracím plánem, hra je tak variabilnější a zajímavější je boj o nejdelší obchodní cestu, zatímco v základní hře moc dlouhé silnice stavět nešlo kvůli nutnosti budovat vesnice a města, nyní je to boj o důležité dva body díky možnosti budovat vodní cestu 🙂 Take zvětšení plánu je dobré, i když většinou hrajeme tři nebo i dva (každý za dvě barvy), tak původní Katan byl poněkud těsný. Rozšíření tak každému doporučuji 🙂


  5. Hraji Osadníky pár měsíců a jsem jimi stále nadšen. Je to dle mého zatím nejlepší hra, se kterou jsem se setkal. Rozšíření – Námořníci jsem si koupil hned se základní sadou a její výhody doceňuji teprve teď, kdy už základní verzi mám řádně obehranou.
    Nějvětší předností tohoto rozšíření jsou vytvořené scénáře pro 3 hráče. Základní verze Osadníků v tomto počtu hráčů je přeci jen méně zajímavá (je v ní „“příliš““ místa na ostrově a tudíž se nemusí příliš přemýšlet kam se rozvíjet, nějaké místo se vždy najde, což považuji za mínus).
    Jednotlivé scénáře jsou zajímavé, nás asi nejvíce baví čtyři ostovy. „“Objevitelská““ varianta je určitě nejzábavnější, ale taky „“nejnáhodnější““ (stává se, že má někdo ostrovy s pevninou vedle sebe a tím získává rozhodující výhodu).
    K záporům snad jen klasický povzdech každého „“normálního““ hráče. Za 45 lodiček + jednoho piráta a vymyšlení několika scénářů není cena moc „“směroplatná““ (jak by řekla Máňa ve filmu Kulový blesk).


  6. První rozšíření osadníků má pouze několik změn od základních pravidel. Je zde nová stavba – loď. Za tu zaplatíte 1 ovci a 1 dřevo. Lodě lze spustit na moře jen z vesnice, kterou mám umístěnu na pobřeží. Lze navázat na silnici lodní cestou, ale musí být mezi silnicí a lodní cestou vesnice hráče, který ji chce stavět. Autoři připravili několik scénářů, které doporučuji hrát dle jejich návodu. Samozřejmě nic nebrání tomu, aby kdo chce hrát, si vytvořil svůj scénář. Co však považuji za velký plus tohoto rozšíření, je ta skutečnost, že jsou vytvořeny dva scénáře, jeden pro 3 hráče a druhý pro 4 hráče. To nenajdete v žádném jiném rozšíření. Autoři přidali nové hrací pole, a to zlatý důl. Ten však neprodukuje zlato, ale kdo jej obsadí má možnost, když padne jeho číslo si vzít z banku libovolnou surovinu. Je zde možnost získávat další body, když svojí plavbou objevíte nový ostrov a na něm založíte svojí vesnici, dostáváte bod. Rovněž zde můžete hrát i pirátskou variantu. To je černá loď a má téměř stejnou funkci jako zloděj v základní sadě.
    Co říci závěrem ? Hra je delší než základní sada, hraje se na 12 nebo 13 bodů, ale pokud chcete oživit své Osadníky, je toto ideální volba. Všechny scénáře jsou výborné. Nám se asi nejvíce líbil scénář Oceánie, kde máte mateřský ostrov ze kterého plujete na širé moře, ale políčka jsou otočena, tak nevíte zda narazíte jen na moře nebo se stanete novým objevitelem ostrovů. A surovinové políčko můžete začít osídlovat jako ostrov, i když vůbec netušíte jak bude ostrov veliký nebo to bude jen jedno surovinové políčko.
    Toto rozšíření vřele doporučuji, protože kdo má rád základní sadu, tímto rozšířením nebude určitě zklamán.

Napsat komentář