Hrajeme.cz
Nové hryPředstavení hry

Disney Lorcana si rychle nachází své hráče

Disney Lorcana je nová sběratelská karetní hra (TCG), která se velmi rychle zařadila mezi nejúspěšnější hry tohoto typu, Pokémon TCG a Magic: The Gathering. Díky Ravensburgeru se již oficiálně prodává i u nás, konkrétně její třetí sada Into the Inklands a měli bychom se dočkat i prvních dvou sad, First Chapter a Rise of the Floodborn. Ve světě hra vyšla loni v létě a zájem byl tak velký, že vydavatel neměl dostatečnou zásobu. K dispozici je hra v angličtině, a to včetně pravidel.

O Lorcaně se zatím u nám moc nehovoří. Pokud o ní uslyšíte, tak především v souvislosti s otevíráním boosterů. Nebude tedy na škodu, když se na hru podíváme blíže. Primárně se jedná o karetní hru, ve které se utkají dva hráči se svými unikátními balíčky, které si připravili před hrou. Jedná se o sběratelskou karetní hru, takže kromě startovního balíčku si můžete pořídit i doplňující balíčky, boostery, které obsahují různé karty a různě vzácné. Můžete je tedy sbírat a nepotřebné karty prodávat nebo vyměňovat.

Výhodou hry Disney Lorcana je, že si můžete pořídit předpřipravený startovní balíček, který vám umožní seznámení s hrou a plnohodnotnou zábavu. Můžete si na něm vyzkoušet, nakolik vás bude bavit a zda se vám vyplatí investovat další peníze do jeho rozšiřování. Nejspíš byste s ním neuspěli na nějakém turnaji, ale pro běžné hraní je naprosto dostačující. Na výběr jich je hned několik. Pokud si je pořídíte s partou kamarádů, můžete vyzkoušet jejich různé typy.

Čím asi hra oslovuje nejvíce, jsou postavy z široké palety kreslených Disney příběhů, které znají děti i dospělí. Nechybí ikonický Mickey Mouse, Sněhurka, Kačer Donald, Petr Pan a spousta dalších postav, které se během hry potkávají. Nejde ale jen o ně. Hra s tématem vytváření příběhu velmi úspěšně pracuje. Ve výsledku se tedy jedná o krásnou a zdařilou hru, která umožňuje mnoho stylů hraní a nečekaných kombinací efektů. Pravidla přitom nejsou složitá.

Jak se hraje

Cílem hry není zničit soupeře, jak tomu u podobných her bývá, ale nasbírat dříve než soupeř 20 dílů příběhu, ve hře jsou označeny jako lore. Případně můžete vyhrát, když soupeř dobere celý svůj balíček. Jednou z podmínek stavby balíčku je, že musí obsahovat alespoň 60 karet, maximálně 4 stejné karty) a můžete ho složit maximálně ze dvou druhů inkoustu.

Vybírat můžete ze 6 barev. Ve startovním balíčku již jsou zvolené. Při jeho výběru tedy můžete barvy zohlednit, protože každá barva podporuje ve hře jiné aspekty. Pojďme se na ně podívat:

  • Červená (Ruby) přináší útočné karty.
  • Fialová (Amethyst) představuje karty, které ovládají karty na stole.
  • Modrá (Sapphire) se soustředí na používání předmětů.
  • Šedá (Steel) přináší vysokou schopnost obrany.
  • Žlutá (Amber) představuje karty, které slouží k posilování a ochraně jiné karty.
  • Zelená (Emerald) přináší karty, které se dokáží vyhnout boji.

V balíčku budete mít karty různého typu, které budete používat různým způsobem. Postavy (characters) vám poskytují sílu, vyzývají postavy soupeře, chodí na dobrodružství, akce (actions) mají jednorázový efekt, takže po zahrání je odložíte na odkládací balíček, písně (songs) jsou speciální typy akcí, předměty (items) vám poskytují různé efekty a schopnosti, místa (locations) jsou karty, které vám poskytují výhodu a příběhy, dokud jsou ve hře.

Na začátku hry si do ruky doberete 7 karet. Pokud by vám nevyhovovaly, můžete si libovolný počet karet vyměnit a balíček znovu zamíchat. Hra pracuje s vyčerpáváním karet a jejich opětovnou přípravou. Na začátku svého tahu si nejprve připravíte vyčerpané karty (exert) a doberete si jednu kartu z balíčku (kromě prvního kola, kdy si první hráč kartu nedobírá).

Každý hráč má před sebou dvě herní zóny. Kalamář, kam přidává karty rubovou stranou. Ty představují inkoust potřebný k psaní příběhů, jednoduše k využívání efektů karet a především k jejich vykládání. V každém tahu můžete odložit do kalamáře jednu kartu z ruky s ikonou, která to umožňuje. Je to způsob, jak dobře využít karty, které zrovna nepotřebujete a jen by vám překážely v ruce. Díky tomu má i jinak slabá karta ve hře význam.

Dále můžete zahrát libovolný počet karet z ruky a zaplatit jejich cenu inkoustem. Zpočátku tak budete moci zahrát jen levnější karty, než si naplníte svůj kalamář. Použité karty v kalamáři tím vyčerpáte do konce kola. Dále můžete využít schopnosti postav a předmětů. Jen postavy, které jste v tomto kole vyložili ještě nemůžete použít, nejprve jim musí zaschnout inkoust. Aktivní postavy ale můžete poslat na dobrodružství a získat díl příběhu, a tím se přiblížit vítězství ve hře. Postavy poskytují různý počet dílů příběhu.

Pokud máte ještě aktivní postavu, můžete s ní vyzvat některou postavu soupeře k boji. Přitom platí pravidlo, že můžete vyzvat jen vyčerpané postavy (nebudete tedy moci vyzvat ty, které soupeř v předchozím tahu vyložil). Poškození utrpí nejen bránící se postava, ale i ta útočící. Pokud míra poškození dosáhne jejich sílu vůle (willpower), jsou postavy vyhnány a přesunou se na odkládací balíček.

Celkové shrnutí a tipy

Hra Lorcana díky velké variabilitě karet a možností výběru a sestavení balíčků umožňuje celou řadu strategií a postupů. Startovní balíčky vám výborně poslouží jako základ, který si postupně můžete obohacovat a rozvíjet. Umožní vám vyzkoušet různé herní styly a především si ověříte, zda vás bude hra skutečně bavit a zda tedy stojí za to pořizovat další rozšiřující balíčky.

Přestože rozšiřující balíčky obsahují náhodné karty, vždy z nich můžete některé využít, protože obsahují karty všech šesti barev. Samotný startovní balíček jeden booster obsahuje. Nepotřebujete jich tedy moc, abyste si mohli začít hrát s obměňováním karet a zkoušet různé varianty hraní karet a jejich kombinací.

Podmínkou pro hru je základní znalost angličtiny. Efekty ale nejsou složité a dají se naučit, takže hru dobře zvládne školák druhého stupně základní školy.

Primárně je hra určena pro dva hráče, ale můžete si ji zahrát i ve více hráčích. Pravidla se přitom nemění, jen se střídáte po směru hodinových ručiček.

Šikovným pomocníkem je oficiální aplikace Disney Lorcana TCG Companion, v níž naleznete seznam karet a videa s představením hry a pravidel. Můžete ji také využít jako počítadlo bodů.

Odkaz:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář