Hrajeme.cz
Pro náročnéRecenze

Recenze hry Expedice

Expedice je nová hra Jameyho Stegmaiera zasazená do světa, který znáte ze hry Scythe. Mohli jste stejně jako já narazit na to, že se jedná o nástupce hry Shythe, ale i s rozporuplnými hodnoceními. Byl jsem proto zvědav na to, jaká hra je a zda stojí za pořízení. Rovnou se s vámi podělím o celkové hodnocení. Je to propracovaná hra spojující známe mechanismy s novými nápady, které z dělají zábavnou a variabilní hru, ve které s každou partií objevujete nové vrstvy a možnosti.

Především musím upozornit na to, že se jedná o zcela samostatnou hru ze světa Scythe, který reprazentují úžasné ilustrace, jejichž autorem je Jakub Rozalski. Expedice na hru Scythe navazuje tematicky. Ve hře naleznete i prvky, s nimiž jste se setkali, například hvězdy, hexová políčka, mince jako body, plastové mechy a dřevěné dělníky. Jedná se kompetitivní hru, ale nebudete v ní bojovat, ani se nedostanete do přímá interakce s jinými hráči.

Ve hře Expedice představujete válečné hrdiny, kteří sestavili své soukromé expedice, aby se vypravili na Sibiř. Budete chtít prozkoumat, co se děje u řeky Tungusky, kde náraz meteoritu probudil prastarou zhoubu, a pokusit se zachránit Tarkovksého expedici, která se na místo vypravila jako první.

V této kartami řízené hře budete využívat princip provázaného spuštění efektů. Pomocí mechů budete prozkoumávat tajemné oblasti. Hraní karet vám poskytne sílu a chytrost, budete používat předměty, meteority a dělníky, abyste vylepšili své mechy. Pomocí síly a chytrosti přemůžete zhoubu, která se rozlézá po celé zemi. A za to všechno získáte bohatství a slávu. Ta nejúspěšnější expedice zvítězí.

Ve velké a bohatě vybavené krabici najde hexové dílky, z nichž sestavíte herní plán. Unikátní je v tom, že do volných míst umístíte karty, ty budou představovat nabídku. Získáte je díky různým efektům. Balíček obsahuje několik typů karet: předměty, úkoly, meteority. Ve hře je využijete několika různými způsoby. A nechybí ani již zmiňované detailně propracované figurky mechů. K nim dostanete desku. Každý mech má svou unikátní schopnost, která ho odlišuje od ostatních.

Obrázek: Herní materiál

Jak se hraje

Expedice je komlexní hra, kde spolu vše souvisí. Je proto potřeba se věnovat každému detailu. Přesto jsou základní pravidla celkem jednoduchá, a jakmile si hru vyzkoušíte, budou vaše tahy svižné. V tazích se budete střídat, dokud někdo nevyvolá konec hry položením čtvrté hvězdy slávy. Pak všichni odehrají ještě jeden tah.

K dispozici máte tři možné akce, z nichž zpravidla zahrajete dvě, a odpočinek. Pohyb vám umožňuje přesunout svého mecha po herním plánu po známých lokacích a případně objevovat nové. Sběr vám dovolí získat výhodu lokace, ve které se nacházíte. Pomocí hraní pak aktivujete jednu svou kartu ze své zálohy a získat její přínos, případně pomocí dělníka aktivovat její efekt. Pokud zvolíte odpočinek, akce neděláte, jen přesunete všechny karty z aktivní řady do zálohy a použité dělníky na desku mecha.

Přehled o tom, jaké akce můžete hrát, udržujete pomocí ukazatele na své desce mecha. Jednoduše nemůžete hrát akci, kterou ukazatel zakrývá. Ve svém tahu ho vždy musíte posunout. Když zvolíte odpočinek, akce neděláte, ale v následujícím tahu máte k dispozici akce tři.

Každý hráč má od začátku hry dvě karty, postavu a společníka. Další karty pak získáváte v průběhu hry. Budete je potřebovat, protože jsou důležitým prvkem hry. S jejich pomocí vylepšujete svého mecha, a to vám umožní umístit hvězdu slávy, pokud bude vylepšení dostatečné. K tomu, abyste hvězdu umístili, ale musíte využít efekt chlubení. Najdete ho v některých lokacích. Neděje se tedy automaticky splněním podmínky.

Ve hře toho děláte samozřejmě více, s dalšími možnostmi vás seznámí pravidla. Zde je ale dobré říci, že většinu efektů získáváte pomocí karet a výhod lokací a jejich kombinací. Karty a jejich správné využívání je ve hře klíčové. Při jejich výběru je potřeba zohlednit několik aspektů, jako je barva dělníka, který ji aktivuje, typ (úkol, meteorit, předmět), efekt, který poskytuje, atd. Každá karta je ve hře jedinečná a umožňuje vytvářet různé kombinace. Při prvních partiích vás proto výběr karet bude poněkud zdržovat.

Po skončení hry k získaným mincím připočítáte další mince za položené hvězdy slávy (hodnota závisí na počtu splněných úkolů), dále za vylepšené předměty a nakonec za každý žeton zhouby, který jste získali. Nejbohatší hráč zvítězí.

Celkové hodnocení

Na začátku první partie jsem měl trochu obavu, že půjde o čistě „ťapací“ hru se sbíráním zdrojů a jejich využíváním. Brzy jsem ale poznal, že je hra daleko propracovanější a že pro dobré zahrání bude potřeba promýšlet několik možných tahů dopředu, a především tak, abych využil co nejvíc dostupných výhod a efektů. Jejich objevování činí hru napínavou a zábavnou od začátku až do konce.

Hra vám umožňuje celou řadu strategií. Nemáte je ale nalinkové hned od začátku, musíte si k nim najít cestu a v průběhu hry a podle jejího vývoje zvolit to nejlepší řešení. Ideálně byste chtěli získat silné předměty, které vylepší vaše akce, roztavili ty nejlepší meteority, které vám přinesou bohatství už během hry, a splnili úkoly, a tím zvýšili hodnotu své slávy. V tom vám ale mohou bránit ostatní tím, že obsadili vyhlédnutou lokaci, a vybudete muset hledat jiné cesty.

Variabilitu hře zajišťuje hned několik prvků. Jednak jsou to různé schopnosti mechů, jednak proměnlivá nabídka karet a jejich efekty. Dále je to i různé rozmístění lokací, které jsou rozděleny do tří pásem. Díky tomu bude každá partie jiná a před vás hra klade nová rozhodnutí a hledání nejlepších kombinací.

Herní plán je pro všechny počty hráčů stejný. Rozdíl je tedy v tom, kolik lokací během hry odhalíte, respektive, kolik ji zůstane skrytých. Mohlo by se zdát, že ve větším počtu si hráči budou více překážet, ale není to úplně pravda. Záleží spíše na tom, jak moc budete objevovat a potírat zhoubu, která vám zakrývá potřebné efekty lokací. To je velmi pěkný princip, který dobře funguje. Dochází tak k přirozené regulaci samotnými hráči.

Pokud bych měl hře něco vytknout, nebo na něco upozornit, tak jsou to karty, respektive popis jejich efektů. Písmo je velmi malé, takže si musíte vzít každou kartu do ruky a pečlivě si efekt přečíst. To hru zdržuje při výběru karet, ale i v situaci, kdy si vybíráte kartu, kterou zahrajete. A když jsou použity nějaké ikony, jsou tak titěrné, že na ně potřebujete lupu. Snižuje to přehlednost hry. Ostatní komponenty, jako lokace a desky mechů, jsou přitom velké a přehledné.

Musíte si také zvyknout na řadu klíčových slov, které vám říkají, jak danou kartu a s jakými efekty můžete zahrát. Například, co znamená odhození, stažení, vyřazení či aktivace. V pravidlech jsou tyto situace dobře popsány, ale zpětně se někdy špatně hledají a při prvních partiích si je často připomínat. Po dvou partiích to ale zvládnete, zas tak složité to není. Hra vás odmění tím, když objevíte nové způsoby kombinací a násobením dostupných efektů.

Celkově je Expedice zábavná strategická hra, ke které se rád vracím. Každá partie je napínavá a umožňuje objevovat nové možnosti a efekty. Ale dokáže i potrápit, takže musíte hledat alternativní cesty.

Expedice

Autor: Jamey Stegmaier

Počet hráčů: 1–5

Herní doba: 60–90 minut

Doporučený věk: od 12 let

Rok vydání: 2023 (česky 2023)

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář