Hrajeme.cz
BleskovkyRady, nápady, tipy

Nejlepší hry pod stromeček 2023

Vánoce se rychle blíží. Mohly by se vám proto hodit tipy na hry, které by potěšily vaše blízké a přátele. Nabídka novinek je ještě větší, než tomu bylo v loňském roce. Věřím proto, že vám pár doporučení přijde vhod. Vybírám především z novinek z posledního roku, které u nás vyšly. Ale inspiraci můžete najít i mezi dříve vydanými hrami zde: 20222021202020192018201720162015.

Při výběru hry vždy zohledňujte, kdo ji bude hrát, co má rád, jak je zkušený hráč, v kolika hráčích bude obvykle hrát. Pro lepší přehlednost jsem hry rozdělil do těchto pěti kategorií:

  • dětské hry,
  • rodinné hry,
  • hry pro přátele,
  • hry pro náročné,
  • párty hry.

Poznámka: Vybrat nejlepší hry je vždy obtížné a mnohé skvělé hry se do výběru nedostanou. Doporučení vychází z mých zkušeností. Vlastní tipy na hry můžete uvést do komentáře pod článkem. Inspirace se hodí nejen na Vánoce. A doporučení z minulých let platí (mnohdy) stále. Dříve doporučené hry zde proto neopakuji.

Mohl by vám také pomoci přehled her, které získaly cenu Hrajeme.cz DOPORUČUJE:

Pro děti | Pro rodiny | Pro přátele | Pro dva | Párty hry | Kooperace pro rodiny | Kooperace pro náročné | Strategické hry |


Dětská hry

– pro děti předškolního nebo mladšího školního věku, dospělí mohou, ale nemusí hrát, zábavné hry zejména pro děti

Mysterium Kids: Poklad kapitána Skřípa

– dětská hra pro 2–6 hráčů od 6 let

Ve hře Mysterium: Kids společně hledáte poklad kapitána Skřípa, který je ukrytý ve starém panském sídle stojícím na okraji města. Musíte ho najít dříve, než měsíc přejde přes oblohu a noc skončí. Pomůže vám duch samotného kapitána. Moc toho ale nenamluví, umí ale hrát na tamburínu a s její pomocí napovídat.

Odkaz: Recenze hry Mysterium Kids: Poklad kapitána Skřípa

Medvídci HOP!

– dětská hra pro 1–4 hráče od 5 let

Medvídci HOP patří do stejné řady jako hra Ovečky HOP. Jedná se o kvalitně graficky zpracované hry, které šikovně využívají krabičku jako herní plán. Společně musíte pomoci čtyřem medvíďatům přeskákat přes kry za rodiči. Musíte to stihnout dříve, než se kry rozpustí. Je také potřeba, abyste si dávali pozor na tuleně, kteří nechtějí být rušeni.

Odkaz: Zachraňte společně čtyři medvíďata ve hře Medvídci hop!


Rodinné hry

– hry pro děti a rodiče, všichni mají šanci na výhru, méně náročné hry, které jsou zábavné pro všechny

Dům snů a rozšíření Slunečnicová ulici 156

– karetní hra pro 2–4 (s rozšířením až 6) hráčů od 8 let

Dům snů je oblíbená rodinná hra, která není nová, ale nějakou dobu nebyla dostupná. Díky dotisku si ji opět můžete pořídit. Navíc s rozšířením Slunečnicová ulici 156, které vám umožní hru až v 6 hráčích. Přináší i další doplňky, které obohatí hru těm, kteří již základ dobře znají. Během hry si pomocí karet různých místností postaví každý hráč svůj dům dnů. A ten nejšikovnější získá nejvíce bodů a zvítězí.

Odkaz: Postavte svůj Dům snů ve Slunečnicové ulici 156

Azul: Čokoládová edice

– rodinná hra pro 2–4 hráče od 8 let

Azul je oblíbená a oceňovaná rodinná hra, která letos vyšla v nové edici s podtitulem Mistři čokolády. Vypadá opravdu krásně. Je celá k nakousnutí, herní dílky v ní představují čokoládově pralinky. Během hry získáváte dílky, které umisťujete do mřížky 5 x 5, abyste vytvořili nejlepší bomboniéru. Jedná se o původní hru s drobnými inovacemi.

Odkaz: Azul vychází v čokoládové edici

Robin Hood a jeho dobrodružství

– kooperativní rodinná hra pro 2–4 hráče od 10 let

Robin Hood je netradičně pojatá příběhová hra, ve které se stanete různými postavami ze skupiny okolo Robina Hooda a budete čelit zlému šerifovi z Nottinghamu a jeho poskokům. Je to příběhovou hra, kterou si výborně zahrajete s dětmi. Nemusíte studovat pravidla, po rozložení herního plánu hned můžete začít hrát. Hra sama vás povede a do všeho vás zasvětí. Čeká vás série scénářů, které dohromady tvoří celou kampaň a ucelený příběh. Lze hrát i opakovaně, protože jednotlivé scénáře je možné vyřešit různými způsoby.

Odkaz: Recenze hry Robin Hood a jeho dobrodružství


Hry pro přátele

– hry pro dospívající a dospělé, všichni mají stejnou šanci na výhru, hráči jsou starší 10 let

Zámky šíleného krále Ludvíka a Rozšíření (2. edice)

– strategická hra pro 1–4 (s rozšířením až 5) hráčů od 10 let

Zámky jsou originálně zpracovanou strategickou hrou, kterou si díky přístupným pravidlům zahrajete v podstatě s kýmkoliv a ke které se budete rádi vracet. Každý hráč si v ní vybuduje jedinečný zámek, který má splňovat požadavky extravagantního bavorského krále Ludvíka. Hra vyšla ve druhé, vylepšené edici, kterou si můžete obohatit i o Rozšíření, které přináší řadu modulů. Zpestřují hru především těm, kteří základ dobře znají.

Odkaz: Recenze druhé edice hry Zámky šíleného krále Ludvíka a Rozšíření

Pokojovky

– strategická hra pro 1–5 hráčů od 10 let

Pokojovky jsou graficky i produkčně krásně připravenou hrou pro široké hráčské publikum. Dobře si ji zahrajete v rodině, ocení ji ale i náročnější hráči. Hra je založena na sbírání karet a jejich umisťování do mřížky 3 x 5 karet. Pod rukama vám budou na stole vyrůstat pokojové rostliny nejrůznějších typů a barev. Jedná se o velmi příjemnou kombinační hru, kterou zvládnete zahrát do hodiny.

Odkaz: Pokojovky zaplní váš herní stůl

Katedrála

– strategická hra pro 1–4 hráčů od 12 let

Ve hře Katedrála představují skupiny stavitelů, kteří si konkurují při stavbě honosného chrámu. Zvítězí ten, kdo dosáhne největší prestiže. Přestože se jedná o menší hru, obsahuje propracovanou ekonomickou strategii s řadou originálních prvků, například využívání kostek pro nastavení akcí. Náročnější hráči ocení pokročilou verzi hry, která je strategičtější.

Odkaz: Recenze hry Katedrála


Pro náročné

– hry s komplexními pravidly, vhodné pro hráče, kteří často hrají nebo hledají strategickou nebo epickou hru

Palírna

– strategická hra pro 1–5 hráčů od 14 let

Palírna je ekonomická strategie se silným tématem, které je velmi dobře zapracované do herních mechanismů. Stanete se v ní majitelem upadajícího lihovaru a vaším úkolem bude ho znovu postavit na nohy. Hráč, který bude mít po závěrečném vyhodnocení nejvíce bodů, obdrží titul Mistr lihovarník. Nad jiné novinky vyčnívá svým zpracováním, tématem, ale především hratelností.

Odkaz: Recenze hry Palírna

Frostpunk: Desková hra

– kooperativní strategická hra pro 1–4 hráče od 16 let

Frostpunk je kooperativní hra založená na úspěšné videohře. Jedná o detailně propracovanou strategickou hru s náhodnými prvky, které jsou ale silně tematické. Hra má díky tomu jedinečnou atmosféru a stále vás udržuje v napětí. Celkově se jedná o skvělou hru pro náročnější hráče, kteří ocení její obtížnost, protože vám nic nedá zadarmo a málo odpouští. 

Odkaz: Recenze hry Frostpunk: Desková hra

Arkham Horror – karetní hra

– kooperativní karetní (LCG) hra pro 1–4 hráče od 14 let

Karetní Arkham Horror je výborná kooperativní hra postavené na konceptu LCG (živá karetní hra, k níž postupně vychází doplňující balíčky karet a nový obsah). Společně procházíte jednotlivými scénáři a musíte spolupracovat, abyste uspěli. Ve hře představujete skupinu vyšetřovatelů, kteří odrývají nejrůznější hrozby ohrožující lidstvo. Jednotlivé scénáře před vás staví úkoly a záhady, s nimiž se musíte popasovat. V sázce je váš život a příčetnost. Již základní krabice vám přinese mnoho hodin zábavy.

Odkaz: Recenze hry Arkham Horror – karetní hra


Párty hry

– jednoduché, rychlé a zábavné hry, ve kterých jde především o to společně se pobavit

Dobble Connect

– postřehová hra pro 2–8 hráčů od 8 let

Dobble Connect je variantou úspěšné postřehové hry Dobble, která místo ikonických kulatých karet obsahuje karty šestiboké a kterou si můžete zahrát i týmově až v 8 hráčích. V krabičce je na 90 karet rozdělených do pěti barev. Karty během hry přikládat na stůl k sobě tak, abyste vytvořili řadu 4 karet své barvy. Jedná se rychlou, zábavnou hru, ve které jsou stále zapojeni všichni hráči.

Odkaz: Dobble Connect je týmová varianta známé postřehové hry

Dixit Disney Edition

– hra pro 3–6 hráčů od 8 let

Dixit Disney je nová edice známé a úspěšné hry Dixit, která obsahuje sadu 84 velkých karet s originálními ilustracemi s motivy z nejrůznějších pohádkových příběhů od Disney. V krabici najdete také další vylepšení herní materiál. Dixit je výborná hra, která rozvíjí obrazotvornost a fantazii bez rozdílu věku a zkušeností. Nová edice se hodí i těm, kdo mají původní hru.

Odkaz: Recenze hry Dixit Disney Edition


Související články:

Odkazy – mohlo by vás zajímat:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář