Hrajeme.cz
Pro rodinné hraníRecenze

Recenze deskové hry Dorfromantik

Dorfromantik je rodinná kooperativní hra, která dosáhla na prestižní ocenění Spiel des Jahres 2023. Určena je pro 1–6 hráčů od 8 let. Českého vydání se ujala TLAMA games. Ve hře pomocí šestibokých dílků budujete krajinu plnou polí, lesů, vesnic a potoků, kterou vede železniční trať. Když se díváte na hru rozloženou na stole, nenapadlo by vás, že se jedná o přepracovaní stejnojmenné videohry. V recenzi se dnes podíváme, jak se desková verze vydařila a zda si ocenění zaslouží.

Krabice obsahuje dvě sady šestibokých dílků, krajiny a úkolů. Odlišeny jsou rubovou stranou. Při hře je máte oddělené. Najdete na nich různé typy krajiny: les, pole, vesnice, železnice a potok. Ke každému z nich pak dostanete sadu žetonů úkolů. A podstatné pro hru také je, že obsahuje pět krabiček s tajným herním materiálem, který budete dostávat postupně.

Základ hry je jednoduchý až triviální. Postupně přikládáte dílky a vytváříte souvislou krajinu, přitom se snažíte plnit úkoly, abyste získali co nejvíce bodů. Dá se říci, že v žádné partii neprohrajete, jen vaše skóre určí, jak moc jste uspěli. Čím ale budete lepší, tím více nového obsahu si odemknete a tím více toho budete moci v další partii dělat. Hra se tak s každou partií rozvíjí a proměňuje.

Pokud si tuto hru budete chtít skutečně užít, budete ji muset hrát víckrát za sebou.

Obrázek: Herní materiál

Jak se hraje

Jak jsem již naznačil výše, se základními pravidly se seznámíte velmi rychle. I příprava vám zabere jen chvíli. Zamícháte zvlášť dílky krajiny a úkolů a také žetony jednotlivých úkolů. Budete se střídat v tazích, v přikládání dílků. Úkoly berete tehdy, pokud jsou ve hře aktuálně nesplněné méně než tři. Na začátku hry tedy postupně přiložíte tři dílky s úkoly, a pak pokračujete dílky krajiny.

Při přikládání dílků platí, že se vzájemně musí dotýkat celou hranou, aby tvořily ucelenou skupinu. Les, pole, vesnice a neutrální louky se mohou dotýkat libovolně. Nemusí tedy na sebe navazovat. Jinak je tomu u železnice a potoka, ty na sebe navazovat musí, takže hrana s potokem musí navazovat na jinou hranu s potokem a stejně tak u železnice.

Žetony úkolů určují, jak přesně velké musí být území daného typu krajiny, respektive jak přesně musí být dlouhý potok nebo železnice. Platí to pro okamžik splnění úkolu, později se území může rozrůst. Je také možné, aby v rámci jednoho území bylo více úkolů. Území se přitom tvoří jednou či více destičkami, které na sebe navazují hranami se stejným terénem.

Důležité je, že žeton úkolu položíte na dílek a pak přikládáte ke krajině. Jeho přiložením můžete hned úkol splnit. Splněné úkoly si shromažďujete stranou a na konci hru vám dají body podle jejich hodnoty. Navíc za započítáte body za nejdelší železnici a za nejdelší potok.

Hra končí, kdy přiložíte poslední dílek krajiny. Můžete se tak stát, že vám zůstanou nepřiložené dílky úkolů. To pak jsou promarněné příležitosti k zisku bodů. V průběhu se tedy snažíte jich přiložit co nejvíce, respektive všechny.

Po skončení partie si zaznamenáte svůj úspěch do svého archu kampaně, který vám řekne, jaký nový herní materiál či úkoly získáte pro další partii.

Celkové hodnocení

Dorfromantik je především rodinná hra, ale velmi dobře může posloužit i náročnějším hráčům, kteří si chtějí zahrát pohodovou, nekonfliktní hru, při které ale musí přemýšlet a plánovat, aby dosáhli co nejlepšího skóre. Dá se říci, že se jedná o ideální hru pro rodinu s dětmi, protože se s pravidly seznámíte během pár minut, takže hned můžete začít hrát. Nová pravidla a možnosti zapojujete do hry postupně. Díky tomu se hra rozvíjí nenásilně a přirozeně.

Pokud obvykle novou hru zahrajete maximálně dvakrát třikrát, tak u hry Dorfromantik vám mohu zaručit, že si ji zahrajete vícekrát za odpoledne nebo večer. Jednu partii zvládnete okolo 45 minut, později s novými možnostmi do hodiny. Každá hra se pro vás stane novou výzvou k překonání minulého výsledku. Zároveň vás v tom nový herní materiál a úkoly podpoří. Tajemství schované v krabičkách je lákavé a už po první partii poznáte, že se vyplatí.

Zpracování hry je na výborné úrovni, a to včetně inzertu, kde má vše své místo a počítá s tím, že budete hru postupně obohacovat. Jednotlivé typy krajiny jsou graficky dobře odlišeny, a pobaví vás i ilustrace na nových dílcích, které dostanete.

Hra je určena až pro 6 hráčů, což se vyplatí ve větší rodině nebo při setkání více hráčů. Nejlépe si zahrajete ve dvou nebo ve třech hráčích, případně při sólové hře. Dobré je, především při hraní s dětmi, diskutovat o tom, kam nový dílek nejlépe umístit. Možností a cest je vždy více. Je také možné riskovat, nebo hrát na jistotu. Přestože jsou pravidla jednoduchá, procvičíte si při hře hlavu.

Suma sumárum Dorfromantik mě velmi mile překvapil tím, že se nejedná jen o prosté přikládání dílků do jednoduchého puzzle, ale pěkně promyšlenou a rozvíjející se hru, která hráče přirozeně vtáhne. Nesmíte ale zůstat u jedné partii, ta především pro dospělé je jednoduchá. Jejím cílem je vás hru naučit, abyste poznali její mechanismus a uspěli v dalších partiích. Za mě si tedy ocenění zasloužila a mohu ji doporučit.

Obrázek: Detail hry

Dorfromantik: Desková hra

Autoři: Michael Palm, Lukas Zach

Počet hráčů: 1–6

Herní doba: 30–60 minut

Doporučený věk: od 8 let

Rok vydání: 2022 (česky 2024)

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář