Hrajeme.cz
Funny a párty hryPro rodinné hraníRecenze

Recenze hry Co tě žere?

Co tě žere? je rychlá a zábavná hra plná zvířat a blafování. V originálu se jmenuje Prey Another Day. Určena je pro 2–5 hráčů od 8 let. Díky jednoduchým pravidlům si ji zahrajete s dětmi i s dospěláky, kteří se jinak do hraní moc nepouští. Ve hře se stáváte lesními zvířaty, která se vydávají za potravou.

Za hrou stojí Matthew Dunstan, který je autorem nebo spoluautorem mimo jiné her jako Příští stanice Londýn, Moje knihovnička, Elysium nebo sérii her Echoes.

V krabici najdete velké a pevné karty s originálními ilustracemi zvířat. Pro každého hráče je připravena jedna sada. Ilustrace mají výrazné svítící barvy, které nemusí sedět každému. Na druhou stranu ale platí, že si na ně za chvíli zvyknete a dobře si je zapamatujete, což je při hře výhodou. Na kartách najdete medvěda, vlka, rysa, sovu a myš.

Obrázek: Herní materiál

Jak se hraje

Pravidla hry jsou jednoduchá až triviální. Nové hráče s nimi seznámíte během minuty. Vaším cílem je nasbírat dostatek potravy jako první hráč. Ve hře to znamená získat pět žetonů. Získáte je, když zůstanete na konci kola jako jediní ve hře nebo když přežijete vyložení tří karet. V případě, že zůstanete jediní, získáte dva a ostatní nic. Pokud přežilo více hráčů, všichni získají jeden, a hráč s nejvyšším součtem hodnot karet obdrží jeden navíc.

Jak to tedy funguje? Všichni tajně vyberou jednu kartu zvířete a položí ji před sebe. Tím určí, kdo jde na lov, a také, koho může ulovit. Vyhodnocení proběhne v pořadí od největšího zvířete po nejmenší: začíná medvěd, pak jde vlk, rys, sova a nakonec myš. Nejprve tedy přichází medvěd. Kdo má medvěda, kartu odhalí. Je-li někdo jediný medvěd, zvolí některé ze čtyř zbývajících zvířat, a to sežere. Hráč nebo hráči, kteří ho zvolili, pro dané kolo končí.

Může se ale stát, že stejné zvíře zvolí více hráčů. Například zmiňovaného medvěda. Medvědi se o kořist poperou, takže kořist má čas na to, aby se tiše vytratila. Predátor tak nesežere nikoho. V každém případě medvědi zůstávají před hráčem a vyhodnocuje se další zvíře v pořadí. Jako poslední se odhalí myš (za předpokladu, že ji nikdo nesežral).

Důležité je, že větší zvířata se vyhodnocují dříve, mají tak větší šanci někoho sežrat (a tím ho vyřadit ze hry), ale mají menší hodnotu, takže při vyhodnocování po zahrání tří karet může zvítězit ten, kdo byl odvážnější a zahrál slabší, ale hodnotnější zvířata.

Celkové hodnocení

Jak vidíte, hra Co tě žere? je svižná a velmi interaktivní hra s jednoduchými pravidly. Přitom vám dává prostor pro uplatnění vašich blafovacíh dovedností. Musíte sledovat ostatní hráč, odhadovat jejich volbu a snažit se je přechytračit. Postupně zjistíte, že můžete zkoušet různé strategie a protistrategie. To z jednoduché „přebíječky“ činí napínavou a zábavnou hru, kterou ocení i příležitostní hráči.

Karty jsou opravdu kvalitní a krabička není velká, takže se tato hra hodí na cesty. A můžete si zahrát ve volných chvílích na výletě či na rozehřátí před nějakou větší hrou. Především ji doporučuji pro hraní s dětmi, kterým dává šanci uspět i proti zkušeným dospělým hráčů, ale zároveň se učí zvládat neúspěch, kdy je někdo sežere.

Co tě žere?

Autoři: Matthew Dunstan, Brett J. Gilbert

Počet hráčů: 2–5

Herní doba: 20 minut

Doporučený věk: od 10 let

Rok vydání: 2023 (česky 2024)

Obrázek: Hra

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář