Hrajeme.cz
Představení hryPro náročné

Nový Lístkovec se díky železnici stává metropolí Divukraje

Nový Lístkovec je již čtvrtým rozšířením strategické hry Divukraj, které u nás vyšlo. Po Perlavě, Zvonkobraní a Skalověží tak obohacuje tuto úspěšnou a krásně ilustrovanou hru o nové možnosti. Především si hru můžete nastavit podle svých preferencí tak, aby vám nejlépe vyhovovala. Připomínám, že Divukraj je rodinná strategická hra určená pro 1–4 hráče, ve které pomocí karet budujete své město plné zvířátek.

Pokud jste si hru Divukraj oblíbili, pak rozšíření Nový Lístkovec patří určitě k těm, které byste si měli pořídit. Do hry přináší nové možnosti bodování a rozšiřuje strategické možnosti kombinace karet. Vlakové nádraží z Nového Lístkovce udělalo rušnou metropoli, která nabízí spoustu příležitostí. Můžete přilákat návštěvníky, naplánovat úkoly, zakoupit jízdenky do vzdálených měst a podílet se na budování skvělého města.

V krabici najdete přídavný herní plán s nádražím a vlakem, který přiváží různé návštěvníky a také zdroje. Především ale obsahuje velký počet nových karet tvorů a staveb. Nově můžete hrát za kočky, netopýry, hlemýždě nebo včely. Celkově přináší několik modulů, které můžete podle svého zájmu zapojit do hry.

Obrázek: Herní materiál

Nádraží Nový Lístkovec nabízí několik možností

Stěžejní novinkou rozšíření je nádraží s vlakem. Na přídavné desce, kterou přiložíte k základní desce Divukraje, dvě políčka, na která budete moci poslat své pomocníky. U políčka Nádraží najdete tři karty tvorů a budov. Můžete je vykládat stejně jako karty na Louce. Rozšiřuje se tak nabídka karet. Navíc si po vyložení karty můžete vzít odměnu uvedenou na vagonu vedle karty.

Druhým políčkem je Návrší, které vám umožní odložit tři karty z Louky a/nebo Nádraží a po doplnění novými kartami si vzít do ruky tři karty (z Louky a/nebo Nádraží). Poté si můžete vybrat jeden vagon a vzít si odměnu.

Na desce také najdete karty návštěvníků, které získáte, když umístíte svého pomocníka na políčko nádraží. Návštěvníci vám na konci hry přinesou body, pokud vaše město splňuje uvedené požadavky. Díky využití polička Nádraží obdržíte i odměnu z jednoho vagonu.

Karty Nového Lístkovce

Karty Nového Listkovce používáte stejně jako karty tvorů a staveb ze základní hry. Jen na ně nemůžete použít žetony obyvatel. Musíte na ně využít nové zlaté žetony. Na celou hru ale máte k dispozici pouze tři. Na nových kartách najdete zlatý praporek, který označuje karty pro umístění nového zlatého žetonu. Například tak můžete vyložit zdarma Vynálezce, pokud zlatý žeton položíte na libovolnou modrou kartu služeb.

Jízdenky

Můžete je použít při hře s novým rozšířením i bez něj jen při hře základu. Umožní vám dvakrát za hru přesunout již zahraného pomocníka, a tak získat akci navíc. Poprvé můžete jízdenku použít kdykoliv, jednoduše ji otočíte na druhou stranu, podruhé od léta a jízdenku odložíte.

Žetony rezervace

K dispozici budete mít jednu novou akce, a to rezervaci karty. Z Louky nebo Nádraží si vezmete jednu kartu a položíte ji pod svůj žeton rezervace. V následujících tazích ji můžete vyložit se slevou jednoho zdroje. Tuto akci můžete provést jednou za roční období. Rezervovaná karta se nepovažuje ani za kartu v ruce, ani na Louce či Nádraží.

Další doplňky

Rozšíření také obsahuje schopnosti nových pomocníků. Schopnosti pomocníků můžete znát z rozšíření Zvonkobraní. Umožní vám využít speciální schopnost. Do hry tak vnáší prvek asymetričnosti.

Využít také můžete dvě nové běžné události. Vělkoměsto vyžaduje, abyste ve svém městě měli alespoň 15 karet. Vyhlídkový let zas vyžaduje, abyste měli ve městě alespoň tři fialové karty rozkvětu.

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář