Hrajeme.cz

Fantom

Originální název:
Fantom
Rok vydání:
není známo
Počet hráčů:
2 až 5
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 8 let.
Doba hraní:
Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut
Doporučení rodiny:
Není známo nebo nedokážeme zařadit.
Doporučení hráče:
Není známo nebo nedokážeme zařadit.

Kategorie:

Popis

Po stopě tajemného zločince se vydává pět policistů. Po Praze, kde se hra odehrává, se mohou pohybovat několika dopravními prostředky. Kde se však skrývá fantom? Informátoři podávají informace o tom jakými prostředky se pohybuje a snad ho i dvakrát za hru zahlédnou. Podaří se policistům dopadnout fantoma?
(Hra je českou napodobeninou originální hry Scotland Yard).

Další informace

Míra náhody

Počet hráčů

Věk hráčů

Doba hraní

Počeštění

Rok vydání
Míra interakce

Míra složitosti

Míra humoru

Doporučení rodiny

Doporučení hráče

Výrobci

Autoři

– Funagain Gameweb

Recenze

 1. plecniak

  Staré mladé časy …

 2. Meeshab

  Tato hra je klasika. Při hraní hezky stmelí kolektiv detektivů, kteří musí spolupracovat, aby toho zpropadeného fantoma dopadli. Pravidla jsou jednoduchá, během chvilky naučená a zvládnou je i děti mladšího školního věku. Hrací doba záleží na schopnostech hráčů a taky někdy na náhodě. Párkrát se nám stalo, že jsme hru bohužel dohráli během pár minut, ale někdy se s ní bavíme klidně hodinu. Trošku těžkopádný mi přijde „papírkový“ systém jízdenek. Jejich rozdávání na začátku hry, pak odevzdávání,…myslím, že to hru zbytečně zdržuje. Možná by nebylo špatné, kdyby existovalo spíše nějaké počítadlo, na kterém by si detektivové použité prostředky odpočítávali. Pro mě jednoznačné plus je nutnost kooperace detektivů (Tedy ona to není vyloženě nutnost. Detektivové můžou pátrat i na vlastní pěst, ale šance na chycení fantoma se pak rapidně snižují). Tuto hru rozhodně doporučím těm, co se chtějí příjemně pobavit hrou delší než sedma, ale ne příliš zdlouhavou a náročnou.

 3. Slado42

  Není to asi nic převratného, nového, vlastně ani příliš originálního, ale na tuhle hru mám své vzpomínky z dětství a nostalgie z téhle hry jen čiší. Jednou za čas ji vytáhnu a stejně je to zábava.

 4. cSf.Loser

  Jedna z her, na které mám nostalgické vzpomínky. V dětství jsme toho nahrál opravdu mnoho partií. Hra je sice obšlehnutá z anglického originálu, ale baví i tak. Tajný pohyb fantoma, je okořeněný tím, že se čas od času musí ukázat. Hra trpí tím, že je plán omezený a tím i pohyb fantoma a pokud Fantom nějakou náhodou unikal i po 10. tahu tak měl téměř vyhráno, ale do 10. tahu to bylo peklo vydržet. Hra mi přišla vždycky nevybalancovaná, ale bral jsem to jako výzvu. Hvězdu navrch jsem přidal z nostalgie.

 5. matrosh

  Asi moje nejmilovanější hra z dětství, kterou jsem koupil v PNS v edici postav si vlastní hru. Jednoduchý nápad, který kopíruje i nový dracula, s obrovským množstvím možností a s parádním atmosferickým designem. Nejhorší je, že tu hru nemůžu najít a ta poslední verze co vyšla oficialně v obchodech má o třetinu menší hrací plán.

 6. matewr

  Fantom je hra doopravdy dobře vymyšlená a prvek asymetričnosti, kdy jeden hráč hraje za detektivy a druhý za fantoma, je zde na vysoké úrovni. Bohužel trochu vyváženosti by neuškodilo. Některé mechanismy působí hloupě (například nutnost policistů dávat žetony dopravy které použili) a dělají ze hry časem stále stejnou písničku (používání drožky až na konci hry). Co však Fantoma zvedá, je hlavně samotný systém hry, kdy se jeden hráč schovává před ostatními a objevuje se jen jednou za čas a prvek taktického pohybu vyšetřovatelů, kteří pomalu utahují smrtelnou smyčku.
  Bohužel dlouhá příprava, která vůbec nemusela být, nevyváženost a po čase stereotypnost myšlení obou znesvářených stran, z Fantoma činí čistě průměrnou hru. Když se ale podíváte na cenu… není nad čím přemýšlet. Hru si nejlépe zahrajete ve dvou.

  PS.:Fantom je napodobeninou hry Scotland Yard, to však v mém hodnocení promíjím z důvodu doopravdy nízké ceny.

 7. michellle1

 8. Trauma_Zero

 9. ladcu

 10. Gabebara

 11. hrazda

 12. JayTea

 13. Laala

 14. ivetacek

 15. RTMyšák

 16. ekyticka

 17. palcice

 18. Čaňa

 19. Zdenek_

 20. zegoda

 21. ikri

 22. Tom

 23. peta.nek

 24. esther.f

 25. JardaJaryn

 26. skypasmo

 27. Jan

 28. zvyshok

 29. mysula

 30. Mates

 31. samnung

 32. Lubbo

 33. WereWolf

 34. Tomajko

 35. treveris

 36. sam.uel

 37. luciáš

 38. kajak96

 39. Dušan Takáč

 40. tondakolik

 41. Gandalf


  Vlastním asi 20 let starou verzi této hry od firmy PAN.
  Je -na svou dobu- poměrně hezky graficky zpracována, kartičky jsou ale bohužel z měkkého papíru.
  Ke hře samotné: hra je velmi zábavná a je v ní důležitá hlavně spolupráce a komunikace mezi detektivi a naopak kamenná tvář Fantoma.
  Náhoda při hře nehraje žádnou roli, což je pro zkušené hráče asi to nejpodstatnější.

 42. Kabalenka

 43. aglaonema

 44. kjubik

 45. Clon

 46. bixinel

 47. JSat

 48. sirrka

 49. Milan Nižnanský

 50. Sandy.czcz

 51. tomas

 52. Frenkee

 53. mfc

 54. gaff

 55. Acer

 56. 2vkjmch

 57. danissimus

 58. Majak

 59. trikolka

 60. Pecky

 61. Peter Liska

 62. Asindor

 63. Stanley


  Fantom, nebo též Fantom Staré prahy či Scotland Yard má skvělý námět i herní princip.
  Tato hra je netradiční v tom, že tu 5 hráčů(detektivů) stojí proti jednomu(Fantomovi). Napadá mě příměr-dobro proti zlu.
  Na hracím plánu Prahy jsou propojené, očíslované uzlové body. Z jednoho bodu na druhý se můžete přemísťovat pomocí kartiček, které představují dopravní prostředky: TAXI, TRAMVAJ a DROŽKA. Fantom má ještě k dispozici dvojtah a říční cestu. Fantom vyhraje, pokud se mu podaří unikat detektivům 24 tahů. Detektivové vyhrají, když ho chytí(přesunou se na číslo, kde je Fantom). Fantom se pohybuje skrytě a jen několikrát se objeví na hracím plánu. Detektivové mají omezený počet(24) dopravních prostředků, takže musí pečlivě zvažovat, čím v každém tahu „“pojedou““. Použité dopravní prostředky navíc odevzdávají Fantomovi.

  + skvělý námět i herní princip
  + hra se výborně hraje ve dvou i v šesti lidech
  + vše je ve vašich rukách. Žádná náhoda, pouze strategie a schopnost předvídat.
  + hezké provedení hracího plánu. Jakoby jste byli přímo v ulicích Prahy.
  + u české verze přijatelná, nízká cena

  – pokud hraje začátečník v roli detektiva se zkušenými hráči, hra ho může nudit, protože o jeho pohybu budou pravděpodobně rozhodovat jiní
  – v české verzi (Fantom) nejsou dobře udělané figurky, protože pod nimi není vidět číslo a barva dopravního prostředku
  – u cizí verze (Scotland Yard) vysoká cena
  – někoho může dlouhé promýšlení tahů unavovat, ale zkušeným hráčům to naopak přinese potěšení

  Tuto hru jsme hráli už mockrát a v drtivé většině zvítězili detektivové. Mohlo by to tak být i v reálném životě, že?
  Ještě jeden postřech. Pokud se detektivům nepodaří Fantoma chytit do 12-15 tahu, tak s největší pravděpodobností prohráli, protože se nekterým z nich už nedostávají dopravní prostředky.
  Nezbývá mi, než tutu skvělou hru všem doporučit, protože přinese zábavu a potěšení jak začátečníkům, tak i zkušeným hráčům.

 64. Radek P

 65. Vořech

 66. Petr

 67. Kaspery

 68. Věrka Cicháková

 69. darebák

 70. Luko

 71. PepaK

 72. David Cichák

 73. golmon

 74. Hrubiduk

 75. Noodle

 76. Marta

 77. pogo

 78. Martin Blatný

 79. Hrubiduk


  Tuto hru jsem hrál poprvé ve verzi Fantom Staré Prahy a už tehdy se mi její princip dost zalíbil. Nyní ji díky Vánocům mám ve své minisbírce her její londýnskou verzi.
  Takže:
  – princip hry je vynikající, ale pokud můžu doporučit, začátek hry dle londýnské verze. Policie se přece také pohybuje a nikdo nedokáže přesně určit, kde Vás hláška o lupiči zastihne (pražskou verzi jsem vždy hrál tak, že si policie mohla vybrat, kde začne)
  – pravidla v obou verzích jasná a perfektní
  – provedení jasně lepší v anglické verzi (taky si za to připlatíte 🙂 )

  A proč jsem nedal 5 bodů? Občas mi dělá problémy najít soupeře, kterému by nevadilo, že se mnou zase prohraje 🙂

  Tuto hru jednoznačně doporučuji lidem, kterým při hře nevadí nutnost soustředit se, promýšlet varianty, kombinovat i za cenu, že hra pak ztrácí spád. Rozhodně to nezmenšuje radost z vítězství 🙂

 80. Matěj Baťha

Přidat recenzi