Hrajeme.cz

Go

Originální název:
Go
Rok vydání:
není známo
Počet hráčů:
2
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 8 let.
Doba hraní:
Není známo (nebo nelze určit)

Katalogové číslo: 11411 Kategorie:

Popis

Go je strategická a kombinační desková hra, která se hraje na hracím plánu (desce) 19 x 19 průsečíků černými a bílými kameny. Všechny kameny mají stejnou hodnotu (na rozdíl od např. šachu). Jedná se pravděpodobně o nejstarší dosud hranou deskovou hru na světě s velmi zajímavou historií. Původem pochází z Číny.

Pravidla go jsou velice jednoduchá. Je jich celkem 6 (zahájení partie a střídání tahů, zajímání kamenů, zákaz sebevraždy, zákaz opakování situace na desce – boj o ko, ukončení partie, počítání výsledku) a dají se vysvětlit během 5 minut.

Go je hra umožňující ohromné množství kombinací (řádově několikrát více než šachy), nicméně její filozofie je postavena tak, že ji mohou hrát okamžitě i hráči, kteří se teprve naučili pravidla. Zkušenostmi získanými hraním, případně studiem (určitě ve vyšších fázích svého hráčského vývoje) pak hráči pronikají do tajů hry a objevují další a další z nepřeberných variací, které tato hra umožňuje.

Další informace

Míra náhody

Počet hráčů

Věk hráčů

Doba hraní

Počeštění

Míra interakce

Míra složitosti

Míra humoru

Hra/Rozšíření

Pravidla:

Odkazy:

Recenze

 1. MMM

  GO je úplne najstaršia spoločenská hra, ktorá pretrvala dodnes. Kedysi pradávno si Číňania z dlhej chvíle začali ukladať zrnká bielej a tmavej ryže vedľa seba, nejako ich to pochytilo, vytvorili si pravidlá aby to malo aj nejaký zmysel a hľa, prvotriedny strategický abstrakt bol na svete. Pochytilo to ďalších a rozšírilo sa to ako epidémia. V našich končinách aj tak veľa ľudí túto hru nepozná, tu je preferovanejší šach. Go je *najprekombinovanejšia* hra vôbec a keďže je to úplny abstrakt, tak pôsobí dosť nepútavo. Napriek tomu myslím, že si zaslúži aby ju ľudia aspoň poznali, raz si ju zahrali a tí taktickejší si ju možno aj obľúbia.
  Pri GO sa dá ľahko dosiahnuť pocit, že vám každú chvíľu vybuchne hlava. A to je práve ten stav, pri ktorom sa mierne zvyšuje IQ (nečakajte, že to z vás urobí Einsteinov, ale možno skôr prídete na to, prečo je v Newcombovom probléme lepšie zobrať si len krabicu B).

 2. Slado42

  Letošním rokem trochu ztratila svůj primát jediné hry, ve které jsou lidé lepší, než počítače, což je až trochu děsivé. Každopádně za to jak dlouho odolávala si 5* rozhodně zaslouží. Je to zkrátka jednička mezi abstraktními hrami.

 3. Luksahol

  Hodnocení hry Go je jistě oříšek, jako abstraktní hra v lecčem podobná šachům totiž podléhá problémům učící křivky (abyste byli dobří, musíte co nejvíce hrát). S tím, že se zlepšujete, pak roste zábava, protože najednou dokážete předvídat, dokážete rozpoznat chyby, dokážete plošně strategizovat či si dokážete užívat tvary, jež na gobanu (hrací desce) vznikají. Jedná se tedy o časovou investici, pokud ale máte k abstraktním hrám blízko, mohu jen doporučit. S hraním Go se navíc pojí i sociální aspekt objíždění turnajů, které v ČR stále žijí, a kde se můžete setkat se spoustou zajímavých lidí.

 4. cinan

  nejdokonalejší abstraktní hra. Hluboká jak vesmír sám 🙂

 5. Satsugen

 6. Reagean

 7. Kafkan

 8. UEco

 9. Číňan

 10. palcice

 11. colonel

 12. pavlica

 13. ta*jemná*

 14. hammerhead

 15. tgrosser

 16. Sionn Latharn

 17. Tramvaj

 18. Zenitos

 19. yeetik

 20. Noni

 21. Savager

 22. Kalibulus

 23. Bajn

 24. palo75

 25. Dušan Takáč

 26. Sláva

 27. šnEk

 28. Pavel Jelínek

 29. Shade

 30. Zuzaa

 31. Michal

 32. roneth

 33. CzechCloud


  Obavam se ze hodnotit hru Go neni v mych silach, tak se jen pokusim o strucny pruvodce. Jedna se o hru kterou hraje zhruba jedna miliarda lidi aktivne. Existuje skoro 6000 let a do tech ji nikdo neprekonal. Jeji pravidla jsou odrazem zivotnich mouder a filozofie. Vic uz opravdu jen o hre. Zahrajte si ji a pokud vas uchvati, uz nikdy nepoznate nic lepsiho.

 34. mimoo

 35. jakub

 36. Krapnik

 37. Acer

 38. Martin Zeman

 39. Dodo

 40. Shako

 41. Pavel Tichy

 42. Mirka

 43. Bobr

 44. Dr.Lazarus

 45. Tarenor

 46. tučňák

 47. IKA

 48. káča

 49. jan

 50. yanca

 51. Piškuntál

 52. masik

 53. vlk1

 54. Hrubiduk

 55. Surt

 56. Láďa Smejkal

Přidat recenzi