Hrajeme.cz

San Juan

Originální název:
San Juan
Rok vydání:
2004
Počet hráčů:
2 až 4
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 10 let.
Doba hraní:
Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut
Doporučení rodiny:
Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne.
Doporučení hráče:
Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Katalogové číslo: 11636 Kategorie: , Štítek:

Popis

Zlatokop nebo guvernér, radní nebo stavitel? Ať už v Novém světě hrajete jakoukoliv roli, máte jen jeden cíl: dosáhnout co největšího blahobytu a věhlasu! V každém kole si každý hráč vybere jednu z rolí a stanoví tak určitou akci pro všechny hráče. Tak např.: s pomocí dozorce je vyráběno zboží, které bude pozdějc kupec prodávat v obchodním domě. Za vydělané peníze pak můžete ve fázi stavitele zřídit v San Juanu nové budovy. Kdo získá nejvíce vítezných bodu vyhrává.

Další informace

Míra náhody

Počet hráčů

Věk hráčů

Doba hraní

Počeštění

Rok vydání

Míra interakce

Míra složitosti

Míra humoru

Doporučení rodiny

Doporučení hráče

Výrobci

, ,

Autoři

– BoardGameGeek
– Funagain Gameweb
– Brett and Board – popis hry a recenze
– Pravidla v češtině (L.Smejkal)
– Pravidla v češtině (R.Haas)
– Informace o hře na internetovém obchodu Ostrov pokladů
– Svět deskových her
– Možnost nákupu na Slovensku.

Recenze

 1. Betty

  To hrajeme nejraději, když se sejdeme s návštěvou, líbí se mi i to, že se nikomu neškodí.

 2. hromadalidi

  San Juan patří do herní rodiny karetních her a k tomu ještě obchodovacích. Máte v něm za úkol stavět plantáže a různé další budovy, pěstovat různé suroviny a ty výhodně zpěněžit. Na závěr zvítězí ten, kdo má nejcenější stavby(největší bodový součet). Naprosto skvěle je vymyšlen způsob placení, ale i přidávání surovin v rámci produkce. Vše se děje pomocí karet. Pokud platíte za něco například 4, odhodíte 4 karty z ruky a podobně. Díky tomu jsou ke hře potřeba pouze právě zmiňované karty a tím je San Juan velmi skladný. Hra je suprově hratelná i ve dvou hráčích, ale taktické hody přichází až v plném stavu hráčů, tedy ve 4. Doba hraní se dá vtěsnat, pokud nevezmete šachové experty, do 45 minut.

 3. cicam

 4. Josef M.

 5. Gabebara

 6. vaseklu

 7. Jacob

 8. ivetacek

 9. bacil

 10. Mirek-Usti

 11. kocourecek

 12. ZdenT27

 13. Martin

 14. Flexx

 15. Bio

 16. littlemole

 17. giahra

 18. Deth

 19. 333halfdevil

 20. Terw

 21. saver

 22. skyfire

 23. Jan

 24. Kalibulus

 25. Lada

 26. waf

 27. rach

 28. Bača

 29. PJ_HB

 30. Kajousek

 31. Betty

 32. ZdenaK

 33. ratwin

 34. mzprx

 35. akat

 36. kanei

 37. spartik

 38. omas

 39. Buchtislav

 40. Míla

 41. Jindřich „“Desgenais““ Cinka

 42. SasaKrasty

 43. filipes


  Na začátku svého tahu si vybíráte jednu z pěti rolí (Obchodník, Stavitel, Radní, Výrobce a Zlatokop). Činnost, kterou role umožní vykonat, provedou všichni hráči, vy však budete mít proti ostatním výhodu privilegia. Výběr rolí je jediný způsob jak nepřímo ovlivnit ostatní hráče, ale ne vždy se podaří prodávat zboží, když mají ostatní prázdné sklady.
  Za velmi elegantní řešení považuji, že karty na ruce zastupují budovy i peníze. Při stavbě budovy je tak potřeba zaplatit její cenu kartami z ruky a při prodeji zboží tak získáte peníze i nové budovy zároveň. Neustále tak zvažujete, které karty si podržet a kterých se vzdát při placení, což je mnohdy nelehký úkol.
  Množství budov, které jsou k dispozici nabízí řadu různých strategií, ale zároveň jich není tolik, abyste se v nich zpočátku ztratili. Funkce budov jsou srozumitelné, ale jejich nejlepší využití budete objevovat postupně.
  Lze si dobře zahrát i ve dvou, ale s více hráči je hra zajímavější, jelikož se během jednoho kola vystřídá více rolí.
  Hra je velice svižná a má spád. Partie bývají poměrně vyrovnané, v závěru často dramatické a není vyjímkou vítězství o jeden bod.

 44. Eduard Doležal

 45. Mari

 46. fasz

 47. luciáš

 48. Last_Elf

 49. Jendulus

 50. Tom a Maca

 51. tondakolik

 52. Hanuš

 53. Kabalenka

 54. Hanzman

 55. Kadaver

 56. aneken

 57. Tharr

 58. nency

 59. Shaddy

 60. Shade

 61. dajo

 62. PJ

 63. H.O.N.Z.I.K

 64. Ladik81

 65. Delpiero

 66. budkin

 67. Skywalker

 68. sirrka

 69. Pavla

 70. tomas

 71. Martin

 72. zabena

 73. jakub

 74. Jekor

 75. Stinin

 76. Arvi

 77. paladin91

 78. rix

 79. Žížalka

 80. Ranca

 81. Hynek

 82. GK_voyger

 83. richie

 84. Papo Shimitz

 85. Markéta

 86. Petr Holub

 87. Kuba

 88. Shako

 89. Pelly

 90. Tom

 91. fil

 92. dilli

 93. jerry

 94. greyhound


  Je to tak trochu Puertorico a přece je to jiná hra. Stejně jako v Puertoricu zůstává výběr rolí, stavení produkčních a dalších budov i prodej surovin obchodníkem. Hra je ale zjednodušena, všechny komponenty (mimo rolí a ceníků zboží) nahrazují karty. V jednotlivých kolech si stejně jako v Puertoricu vybíráte roli, za jejíž zahrání máte výhodu oproti soupeři, stavíte produkční budovy, prodáváte vyprodukované suroviny za nové karty a získáváte bonusy z fialových neprodukčních budov. Hra končí poté, kdy je postavena někým 12.budova, vyhrává hráč, který má nejhodnotnější sestavu budov, přičemž se sčítají základní body za všechny budovy a bonusové, které obsahují pouze některé speciální budovy. San Juan není tak propracovaný jako jeho velký bratříček, je to ale kvalitní a přitom velmi jednoduchá hra, jednotlivé partie navíc netrvají dlouho, ve 3 lidech jsme se pohybovali na 45-50 minutách, při delším taktizování tak na hodině. Doporučuji všem, kteří chtějí nenáročnou karetní hru a kteří třeba již hrají Puertorico a mají ho rádi 🙂

 95. Flamberg

 96. jerry1989

 97. nfo

 98. Centime

 99. Gally

 100. Stanley

 101. murphy

 102. Ondra

 103. Irbis

 104. Shark

 105. Michal

 106. orsej@centrum.cz

 107. tučňák

 108. Marsha

 109. belisar

 110. Robert

 111. Michal

 112. REM

 113. káča

 114. Pepik

 115. V.S.

 116. tonal

 117. Věrka Cicháková

 118. Rubic(k)

 119. Richmond

 120. David Cichák

 121. golmon

 122. Odoren

 123. Čajovna 82 vůní

 124. Martin Blatný

 125. Láďa Smejkal


  Již grafické provedení krabice, název hry i shodné jméno autora nikterak neskrývá, že San Juan bude mít hodně společného s veleúspěšnou hrou Portoriko. Ve světě deskových her se častěji vydávají autoři cestou drobných (Carcassonne) či větších (Osadníci) rozšíření úspěšné hry. Málokterá hra se pak dočká přenesení z deskové do karetní podoby nebo naopak. V případě Portorika by byl ale skoro hřích nevyužít jeho obrovské popularity a o karetní verzi se nepokusit. Jak to dopadlo?

  Herní mechanismus samozřejmě do určité míry vychází z Portorika. Autor přišel i tentokrát s novou geniální myšlenkou, když spojil funkci budov, peněz a zboží dohromady. Ve hře existují pouze karty budov, samozřejmě opět jsou to jednak známé produkční budovy (po osmi kusech od každého druhu), ke kterým pouze přibyl stříbrný důl, jednak fialové budovy (po třech od každého druhu) zvětšující zisky z jednotlivých rolí. Při stavbě budovy prostě zaplatíme cenu odpovídajícím počtem karet z ruky. Při produkci si jednoduše umístíme jednu kartu z balíčku rubem nahoru na produkční budovu. Skladba a funkce rolí také doznala pár změn, marně by jste hledali kapitána a purkmistra, zato se můžete stát alespoň na chvíli radním a vybrat si do ruky nějakou pořádnou budovu. S počtem rolí také souvisí změna max. počtu hráčů. K San Juanu mohou zasednout maximálně čtyři hráči, na pátého už se nedostane.

  Cílem hry je získat nejvíce vítězných bodů za postavené budovy. Existují opět čtyři speciální fialové budovy, které se v balíčku nacházejí po dvou kusech. Každá z nich může hráči přinést celkem dost dalších bodů. Jde o to, jen mít tu správnou včas na ruce. Jakmile některý hráč postaví 12 budov, hra končí a vyhodnotí se výsledky.

  Ve třech a čtyřech hráčích je ve hře značný vliv náhody. Když mi na začátku slušné budovy nepřijdou, těžko s tím něco nadělám. Pokud ale náhoda působí zhruba rovnoměrně (což se většinou děje), zbývá pro každého hráče dost prostoru ukázat své umění. Naopak vynikající je hra ve dvou hráčích. Také tady samozřejmě jednomu mohou karty chodit lépe a druhému hůře, ale odpadá náhodný prvek v podobě neočekávaných tahů soupeřů.

  Asi logicky ode mne očekáváte srovnání hratelnosti San Juanu s Portorikem. Portoriko je a zůstane jednou z nejlepších strategických her. San Juan, byť vychází se stejného herního mechanismu, se ubírá jinou cestou a jde o hru pro trochu jinou skupinu hráčů. Oproti Portoriku je hra výrazně svižnější, průměrná partie trvá 30-45 minut. Převažují zde taktické prvky nad strategickými a výrazně vyšší roli hraje náhoda. V San Juanu může i začátečník porazit zkušeného hráče, což si lze v Portoriku jen stěží představit.

  San Juan je zábavná svižná karetní hra, vynikající zejména ve dvou hráčích. Sáhnou po něm třeba hráči, kteří rádi hrají třeba Bohnansu, Bez bázně a urozenosti a chtěli by zkusit něco maličko složitějšího. Nezklame ale ani většinu přívrženců Portorika.

 126. Matěj Baťha

 127. Jaromír Kovařík

Přidat recenzi