Popis
Zlatokop nebo guvernér, radní nebo stavitel? Ať už v Novém světě hrajete jakoukoliv roli, máte jen jeden cíl: dosáhnout co největšího blahobytu a věhlasu! V každém kole si každý hráč vybere jednu z rolí a stanoví tak určitou akci pro všechny hráče. Tak např.: s pomocí dozorce je vyráběno zboží, které bude pozdějc kupec prodávat v obchodním domě. Za vydělané peníze pak můžete ve fázi stavitele zřídit v San Juanu nové budovy. Kdo získá nejvíce vítezných bodu vyhrává.
Betty –
To hrajeme nejraději, když se sejdeme s návštěvou, líbí se mi i to, že se nikomu neškodí.
hromadalidi –
San Juan patří do herní rodiny karetních her a k tomu ještě obchodovacích. Máte v něm za úkol stavět plantáže a různé další budovy, pěstovat různé suroviny a ty výhodně zpěněžit. Na závěr zvítězí ten, kdo má nejcenější stavby(největší bodový součet). Naprosto skvěle je vymyšlen způsob placení, ale i přidávání surovin v rámci produkce. Vše se děje pomocí karet. Pokud platíte za něco například 4, odhodíte 4 karty z ruky a podobně. Díky tomu jsou ke hře potřeba pouze právě zmiňované karty a tím je San Juan velmi skladný. Hra je suprově hratelná i ve dvou hráčích, ale taktické hody přichází až v plném stavu hráčů, tedy ve 4. Doba hraní se dá vtěsnat, pokud nevezmete šachové experty, do 45 minut.
cicam –
Josef M. –
Gabebara –
vaseklu –
Jacob –
ivetacek –
bacil –
Mirek-Usti –
kocourecek –
ZdenT27 –
Martin –
Flexx –
Bio –
littlemole –
giahra –
Deth –
333halfdevil –
Terw –
saver –
skyfire –
Jan –
Kalibulus –
Lada –
waf –
rach –
Bača –
PJ_HB –
Kajousek –
Betty –
ZdenaK –
ratwin –
mzprx –
akat –
kanei –
spartik –
omas –
Buchtislav –
Míla –
Jindřich „“Desgenais““ Cinka –
SasaKrasty –
filipes –
Na začátku svého tahu si vybíráte jednu z pěti rolí (Obchodník, Stavitel, Radní, Výrobce a Zlatokop). Činnost, kterou role umožní vykonat, provedou všichni hráči, vy však budete mít proti ostatním výhodu privilegia. Výběr rolí je jediný způsob jak nepřímo ovlivnit ostatní hráče, ale ne vždy se podaří prodávat zboží, když mají ostatní prázdné sklady.
Za velmi elegantní řešení považuji, že karty na ruce zastupují budovy i peníze. Při stavbě budovy je tak potřeba zaplatit její cenu kartami z ruky a při prodeji zboží tak získáte peníze i nové budovy zároveň. Neustále tak zvažujete, které karty si podržet a kterých se vzdát při placení, což je mnohdy nelehký úkol.
Množství budov, které jsou k dispozici nabízí řadu různých strategií, ale zároveň jich není tolik, abyste se v nich zpočátku ztratili. Funkce budov jsou srozumitelné, ale jejich nejlepší využití budete objevovat postupně.
Lze si dobře zahrát i ve dvou, ale s více hráči je hra zajímavější, jelikož se během jednoho kola vystřídá více rolí.
Hra je velice svižná a má spád. Partie bývají poměrně vyrovnané, v závěru často dramatické a není vyjímkou vítězství o jeden bod.
Eduard Doležal –
Mari –
fasz –
luciáš –
Last_Elf –
Jendulus –
Tom a Maca –
tondakolik –
Hanuš –
Kabalenka –
Hanzman –
Kadaver –
aneken –
Tharr –
nency –
Shaddy –
Shade –
dajo –
PJ –
H.O.N.Z.I.K –
Ladik81 –
Delpiero –
budkin –
Skywalker –
sirrka –
Pavla –
tomas –
Martin –
zabena –
jakub –
Jekor –
Stinin –
Arvi –
paladin91 –
rix –
Žížalka –
Ranca –
Hynek –
GK_voyger –
richie –
Papo Shimitz –
Markéta –
Petr Holub –
Kuba –
Shako –
Pelly –
Tom –
fil –
dilli –
jerry –
greyhound –
Je to tak trochu Puertorico a přece je to jiná hra. Stejně jako v Puertoricu zůstává výběr rolí, stavení produkčních a dalších budov i prodej surovin obchodníkem. Hra je ale zjednodušena, všechny komponenty (mimo rolí a ceníků zboží) nahrazují karty. V jednotlivých kolech si stejně jako v Puertoricu vybíráte roli, za jejíž zahrání máte výhodu oproti soupeři, stavíte produkční budovy, prodáváte vyprodukované suroviny za nové karty a získáváte bonusy z fialových neprodukčních budov. Hra končí poté, kdy je postavena někým 12.budova, vyhrává hráč, který má nejhodnotnější sestavu budov, přičemž se sčítají základní body za všechny budovy a bonusové, které obsahují pouze některé speciální budovy. San Juan není tak propracovaný jako jeho velký bratříček, je to ale kvalitní a přitom velmi jednoduchá hra, jednotlivé partie navíc netrvají dlouho, ve 3 lidech jsme se pohybovali na 45-50 minutách, při delším taktizování tak na hodině. Doporučuji všem, kteří chtějí nenáročnou karetní hru a kteří třeba již hrají Puertorico a mají ho rádi 🙂
Flamberg –
jerry1989 –
nfo –
Centime –
Gally –
Stanley –
murphy –
Ondra –
Irbis –
Shark –
Michal –
orsej@centrum.cz –
tučňák –
Marsha –
belisar –
Robert –
Michal –
REM –
káča –
Pepik –
V.S. –
tonal –
Věrka Cicháková –
Rubic(k) –
Richmond –
David Cichák –
golmon –
Odoren –
Čajovna 82 vůní –
Martin Blatný –
Láďa Smejkal –
Již grafické provedení krabice, název hry i shodné jméno autora nikterak neskrývá, že San Juan bude mít hodně společného s veleúspěšnou hrou Portoriko. Ve světě deskových her se častěji vydávají autoři cestou drobných (Carcassonne) či větších (Osadníci) rozšíření úspěšné hry. Málokterá hra se pak dočká přenesení z deskové do karetní podoby nebo naopak. V případě Portorika by byl ale skoro hřích nevyužít jeho obrovské popularity a o karetní verzi se nepokusit. Jak to dopadlo?
Herní mechanismus samozřejmě do určité míry vychází z Portorika. Autor přišel i tentokrát s novou geniální myšlenkou, když spojil funkci budov, peněz a zboží dohromady. Ve hře existují pouze karty budov, samozřejmě opět jsou to jednak známé produkční budovy (po osmi kusech od každého druhu), ke kterým pouze přibyl stříbrný důl, jednak fialové budovy (po třech od každého druhu) zvětšující zisky z jednotlivých rolí. Při stavbě budovy prostě zaplatíme cenu odpovídajícím počtem karet z ruky. Při produkci si jednoduše umístíme jednu kartu z balíčku rubem nahoru na produkční budovu. Skladba a funkce rolí také doznala pár změn, marně by jste hledali kapitána a purkmistra, zato se můžete stát alespoň na chvíli radním a vybrat si do ruky nějakou pořádnou budovu. S počtem rolí také souvisí změna max. počtu hráčů. K San Juanu mohou zasednout maximálně čtyři hráči, na pátého už se nedostane.
Cílem hry je získat nejvíce vítězných bodů za postavené budovy. Existují opět čtyři speciální fialové budovy, které se v balíčku nacházejí po dvou kusech. Každá z nich může hráči přinést celkem dost dalších bodů. Jde o to, jen mít tu správnou včas na ruce. Jakmile některý hráč postaví 12 budov, hra končí a vyhodnotí se výsledky.
Ve třech a čtyřech hráčích je ve hře značný vliv náhody. Když mi na začátku slušné budovy nepřijdou, těžko s tím něco nadělám. Pokud ale náhoda působí zhruba rovnoměrně (což se většinou děje), zbývá pro každého hráče dost prostoru ukázat své umění. Naopak vynikající je hra ve dvou hráčích. Také tady samozřejmě jednomu mohou karty chodit lépe a druhému hůře, ale odpadá náhodný prvek v podobě neočekávaných tahů soupeřů.
Asi logicky ode mne očekáváte srovnání hratelnosti San Juanu s Portorikem. Portoriko je a zůstane jednou z nejlepších strategických her. San Juan, byť vychází se stejného herního mechanismu, se ubírá jinou cestou a jde o hru pro trochu jinou skupinu hráčů. Oproti Portoriku je hra výrazně svižnější, průměrná partie trvá 30-45 minut. Převažují zde taktické prvky nad strategickými a výrazně vyšší roli hraje náhoda. V San Juanu může i začátečník porazit zkušeného hráče, což si lze v Portoriku jen stěží představit.
San Juan je zábavná svižná karetní hra, vynikající zejména ve dvou hráčích. Sáhnou po něm třeba hráči, kteří rádi hrají třeba Bohnansu, Bez bázně a urozenosti a chtěli by zkusit něco maličko složitějšího. Nezklame ale ani většinu přívrženců Portorika.
Matěj Baťha –
Jaromír Kovařík –