Hrajeme.cz

Pilíře Země

Originální název:
Die Säulen der Erde
Rok vydání:
2006
Počet hráčů:
2 až 4
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 10 let.
Doba hraní:
Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut
Doporučení rodiny:
Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne.
Doporučení hráče:
Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne.

Kategorie:

Popis

Na začátku 13. století začala stavba největší a nejkrásnější katedrály v Anglii. Hráči jsou stavitelé, kteří se snaží co nejvíce se na stavbě podílet, což jim přináší cenné body.

Další informace

Míra náhody

Počet hráčů

Věk hráčů

Doba hraní

Počeštění

Rok vydání

Míra interakce

Míra složitosti

Míra humoru

Doporučení rodiny

Doporučení hráče

Výrobci

,

Autoři

,

– Funagain Gameweb
– BoardGameGeek
– Svět deskových her
– Možnost nákupu na Slovensku.
– Pravidla hry

Recenze

 1. Jiří Aberle

  Absolutně skvělá hra, krásně malovaná, přiměřeně dlouhá a až do závěrečného hodnocení není jasné kdo vyhrál. Je to naše nejoblíbenější, vřele doporučuji.

 2. dirgesinger

  Kdo kdy nestál uprostřed majestátní katedrály a nepřipadal si malý. Divil se, jak tu ohromnou stavbu byli v té době vůbec schopni postavit. Ve hře Pilíře Země se takovým stavitelem stanete.
  I když hra nemá kdoví jak složitá pravidla, vždy se mi zdá, že nejdéle trvá hru nachystat. Rozmístit tu spoustu kostiček po hracím plánu. Připomenout si pravidla, potažmo vysvětlit je novým hráčům. Možná proto se krabice na stole neobjeví často.
  Na začátku má každý hráč tři dělníky, které v průběhu kola střídavě rozmístíte po hracím plánu. Tím můžete natěžit potřebné suroviny, vydat se na tržiště, získat nějakou akční kartu, nebo najmout nové dělníky. Ten stavitel, který byl během stavby nejužitečnější, vyhrává hru a Svět si ho bude navždy pamatovat, jako velkého architekta monumentní katedrály.
  Pilíře Země mě osobně baví, ale je pravda, že její znovu hratelnost silně pokulhává. Zkušenější hráči v ní budou mít navrch.

 3. chajim

  Hru Pilíře země jsem dostal a hraji ji jen málokdy. Ve své podstatě to asi není špatná hra jen se mi zdá nedotažená. Princip umisťování dělníků není příliš originální, ale to by zase tak nevadilo. Největší slabinu hry vidím v tom věčném obsluhování. Tady vzít kartičku, vrátit ji, vzít kostičku, položit ji jinam a pořád dokola. Furt něco přemísťujete a to je trochu nudné. Největším kladem hry je podle mého názoru krásné grafické zpracování a líbí se mi i stavba katedrály jako počítadlo kol. Bohužel pro hru je to málo. Hru jsem hrál, jak ve čtyřech hráčích, tak i ve dvou, a to spíše s příležitostnými hráči. Jak už to tak bývá u těchto typů her, tak ve čtyřech byla hra zábavnější.

 4. hromadalidi

  U nás ve sbírce trošku opomíjená hra. Je to především proto, že obsahuje vcelku dost komponentů, jenž je třeba rozdat na hracím plánu a pak i docela dost drobných pravidel, která sice nejsou složitá, ale vysvětlit se musí. Ve hře jde o to, že přiřazujete své čuprlíky na různá místa hracího plánu, kde pak způsobí vždy nějakou akci. Tu natěží něco materiálu, jindy přinesou peníze, akční kartu nebo zajímavého stavitele. Celé to spočívá v tom, získat v určitém počtu kol, co nejvíce akčních bodů a kdo tak učiní, tak překvapivě vyhrává. Znalci by to asi označili za příklad Euro-hry. Klady vidím v zajímavém hracím prostředí(i když stavba katedrály může působit i poměrně chladně), a taky i v rychlosti hraní. Ve 4 lze dokončit do hodiny. Pokud dokážete do hráčů nacpat pravidla a následně si dvakrát, třikrát zahrajete, neměl by herní systém již činit potíže a můžete vesele stavět a stát se středověkými uznávanými architekty.

 5. XiQiX

  Stavitelská hra s nepříliš těžkými pravidli a ucházející grafikou u herním mechanismem. Nejsem z této hry nějak unešena, ale je to slušně funkční hra, která se dá hrát i s méně zkušenými hráči a poskytne ucházející zábavu. Sympatická je malá časová náročnost a prostředí stavby katedrály.
  Tuto hru si klidně zahraji znova, ale domu si ji pořizovat nebudu.

 6. Evasc

 7. amek

 8. littleturtle

 9. mlcuchj

 10. Gabebara

 11. rokoko73

 12. j

 13. Martin

 14. Opat

 15. Patrikhm

 16. MonaLisa Vox

 17. Tereza

 18. Smrták

 19. abekara

 20. Edge

 21. RadimB

 22. Mazec

 23. little

 24. karelik

 25. bacil

 26. Hans Joachim Marseille

 27. Frutis

 28. OIvanic

 29. Polylux1


  Pilíře Země jsem si pořídil coby ještě deskovkový zelenáč, zalíbil se mi tzv. „“worker placement““ systém, tedy umísťování pracantů na hrací plán, místo pobíhání jedním nebo druhým směrem…

  Hra je skutečně nádherná, plán je krásným a detailním vyobrazením takového menšího městečka se spoustou možností kam své pracanty poslat – dělníky pěkně do pískovny, kamenolomu, lesa nebo aspoň manufaktury, aby zásobili řemeslníky surovinami, Stavitele (každý hráč má tři) lze umístit na nejrůznější místa od tržiště, přes opatství či královské ležení až po město Kingsbridge k najmutí dalších řemeslníků … a tito řemeslníci pak pomáhají stavět katedrálu Pilíře Země, dosud největší stavbu jakou si kdy kdo vysnil a která se krásně, tzv. 3D skutečně rodí uprostřed hracího plánu…

  Cílem hry je sbírat co nejvíce bodů za co nejužitečnější participaci na stavbě. Každé kolo se obměňuje nabídka dostupných řemeslníků (začíná se kameníkem, kovářem, truhlářem … a postupně se porpracujeme až k Varhanáři, Zlatníkovi nebo Zvonaři.), což se mi opravdu líbí, jen je škoda že řemeslníků není k dispozici víc. Každá hra je tak bohužel dosti podobná, což sice pomáhá strategickým možnostem zkušenějších hráčů, ale dosti poznamenává znovuhratelnost. Po páté hře už vás hra prostě nemá čím překvapit a stává se z toho spíš jednoduchá násobilka…

  Přesto ji ale velmi rád vytáhnu z police vždy když si chceme něco zahrát s tzv. „“nehráči““. Jde o hru jednoduše vysvětlitelnou, každý se v ní poměrně snadno zorientuje a jak už jsem řekl, ten plán je prostě překrásný…

 30. kocourecek

 31. ZdenT27


  V této recenzi chci hlavně hodnotit hru s určitým počtem hráčů. Je pro dva až čtyři hráče, přičemž většina her je nejlépe hratelná v největším počtu hráčů, ale u této hry dle mě platí, že nejlepší je zlatý střed. Pokud jsme s manželkou sami dva a nebo se sejdeme ve čtyřech, tak tato hra zůstává ve skříni. Pokud se však sejdeme tři, okamžitě máme její krabici v ruce.
  Hodnotím sice 4,5 hvězdičky, ale je to omezeno právě tímto počtem hráčů.
  Ve dvou hráčích – hra je v duchu lehké strategie, kde si hráči až tak neškodí, jen si budují svůj vlastní plán k cíli. Tohoto mohou docílit tím, že vytahují stavitele na 14 volných míst na hracím plánu. Každý má 3 stavitele. Je zde 7-9 míst, které dávají jistotu bodů, proto ve dvou nemusí hráč příliš přemýšlet nad strategii a jde směle dopředu.
  Ve třech hráčích – jak jsem popsal výše, tady si už hráč musí pořádně rozmyslet kam postaví svého stavitele, tak aby dostal více bodů, než soupeř a zároveň mu nějakým způsobem alespoň trochu v bodech unikl. Na hracím plánu stojí již 9 stavitelů a je třeba si tah předem promyslet.
  Ve čtyřech hráčích – stojí již 12 stavitelů na 14 volných míst, ale pokud se stane (což se stává docela často:-)) Že Vaše stavitele vytáhnou až nakonec, nemáte umístění svých stavitelů příliš výhodné. Umísťujete jen na zbývající volná a ne přiliš lukrativní místa. Ztratíte tak až jedno kolo oproti soupeřům. Sice máte plnou pokladníci zlaťáku, ale nemáte je kde utratit. Ve 4 hráčích již velmi rozhoduje náhoda.
  Tím nechci říct, že hra není hratelná ve dvou nebo čtyřech hráčích, je to jen můj názor. My si ji však v tomto počtu málo kdy zahrajem. Pro počet dvou nebo čtyř vybíráme jinou hru, ale jikmile jsme tři, hra stojí ihned na stole.

 32. sully.mich

 33. Tom

 34. Milosh

 35. Nawist

 36. Slunicko

 37. Adam Svoboda

 38. Adam Svoboda

 39. ta*jemná*

 40. peta.nek

 41. toby

 42. hammerhead

 43. Bumla

 44. Sionn Latharn

 45. esther.f

 46. Wotton

 47. Michal

 48. Zenitos

 49. Smith-g

 50. danceman

 51. ftoh

 52. Tomáš

 53. JardaJaryn

 54. norba

 55. Abiosis

 56. Terw

 57. Vlad

 58. czechpastor

 59. Joe

 60. 108

 61. saver

 62. darwin

 63. skyfire

 64. Shadow

 65. luky.venca

 66. Jan

 67. Kalibulus

 68. steka

 69. Alf

 70. Kendar05

 71. sir beki

 72. Machííírek

 73. PJ_HB

 74. Matteso

 75. Jenn

 76. sakul

 77. Elena

 78. ratwin

 79. kolda

 80. kanei

 81. spartik

 82. Marcovan

 83. Jose

 84. omas

 85. Míla

 86. hrubajs

 87. jakubsofas

 88. hrajemecz

 89. Lubbo

 90. Semiš

 91. Bebe

 92. MartiN8029

 93. Gospeen

 94. Jindřich „“Desgenais““ Cinka

 95. cSf.Kostej

 96. Loxias

 97. nespik

 98. c00p3er

 99. zeppelin

 100. aja

 101. Sabera

 102. cahous

 103. Ajeenka007

 104. speedy

 105. Mari

 106. Filip

 107. fasz

 108. adam9

 109. hasak

 110. ver

 111. Ája

 112. gen37

 113. murdochay

 114. tondakolik

 115. Honza

 116. Dr.Dex

 117. chajim

 118. Haňulka

 119. The Hammer

 120. Fester


  O principu hry jste se mohli dočíst již prakticky všechno, takže dovolte v kostce:

  Hráč má zpočátku k dispozici tři stavitele, které každé kolo vysílá na různá místa herního plánu, aby mu přinesli nějakou z mnoha výhod, dvanáct dělníku, kteří těží kámen, písek, dřevo a vydělávají peníze a tři základní řemeslníky, kteří přetvářejí tyto suroviny na vítězné body (staví katedrálu). V průběhu hry získáváte řemeslníky výkonnější, což je jedním z klíčů vedoucích k úspěchu.
  Hra trvá šest kol, každé z nich má tři části. V první vysíláte dělníky do dolů a do manufaktury. Druhá část je nejdramatičtější, neb do hry vstupují stavitelé a s nimi jediná větší porce náhody, které se ve hře dočkáte. Figurky stavitelů jsou postupně vytahovány z pytlíku a umisťovány do pořadí, v jakém si budou hráči vybírat bonusy z herní plochy. Pořadí lze ovlivnit i penězi, což může být někdy velmi silnou zbraní. Na závěr druhé části se rozmístí stavitelé na plán. Hráči tak mohou získat mnoho výhod – přízeň biskupa, převora a samotného krále, nové řemeslníky, dělníky navíc, speciální karty či možnost obchodovat na tržišti. Ve třetí fázi se vyhodnotí postavení na hracím plánu a v samém závěru kola hráči pomocí řemeslníků postaví kus katedrály, což jim přinese vítězné body.
  Pravidla hry mohou zpočátku působit komplikovaně, ale stačí odehrát jediné kolo a všechno je jasné.

  A několik vlastních postřehů:
  – porce náhody je přisypána s citem – jako pikantní koření rukou kuchařského mistra
  – hra je zábavná v jakémkoli počtu a lze říct, že se pro každý počet musí volit odlišná taktika – zatímco ve dvou je míst, kam vyslat stavitele přehršel a vyzobáváte skutečně jen ty nejhodnotnější políčka, ve čtyřech se svádí tuhý boj o každé umístění
  – nepodceňujte sílu peněz – dobře investované zlaťáky v pravý okamžik mohou přinést rozhodující převahu
  – nebojte se obměnit základní řemeslníky
  – pokud máte pevné nervy a snesete pár kol pozici outsidera, můžete vybudovat taktiku, která vás na závěr katapultuje vpřed
  – snažte se během hry získat kov a rozhodně ho neprodávejte, finální řemeslníci jej potřebují a nesou nejvíc vítězných bodů

  Příjemnou zábavu a mnoho postavených katedrál!

 121. Kabalenka

 122. ichus2

 123. jarik88

 124. Sagapo

 125. Wanderer

 126. Kadaver

 127. Black Jack

 128. aneken

 129. Sasa

 130. ZUZKA

 131. Zepheer

 132. dajo

 133. PJ

 134. zasa

 135. Ratman

 136. Ladik81

 137. budkin

 138. jpmce

 139. Kveton.T

 140. sweettom


  Původně jsem neměl v úmyslu nějak hodnotit tuto hru, ale několik zde napsaných názorů a především přirovnání ke hře Caylus tento můj úmysl změnilo.
  O hře samotné zde bylo již napsáno mnohé, takže mohu jen potvrdit, že nejkladnější dojem okamžitě vyvolá opravdu velmi vydařený hrací plán a vlastně veškerý herní materiál. Hra probíhá v šesti kolech z nihž v každém v podstatě nezávisle na sobě se snažíte těžbou či nákupem různých surovin a jejich použitím získat co nejvíce výherních bodů. Je třeba si přitom dávat pozor na některé negativní prvky, jako je vybírání daní, náhodné události a samozřejmě hra soupeřů. Ovšem pozor, v momentě, kdy si vše pečlivě naplánujete, připravíte těžbu, řemeslníky a peníze, vstoupí takřka uprostřed každého hracího kola do hry velmi silně náhoda a to v podobě tahání stavitelů z pytlíku. Čím více hráčů, tím větší zářez se zde dá očekávat. Ano, chápu, že pro mnoho hráčů je právě toto okamžik, kdy hra získává pro ně svou zajímavost. Jen bych tu chtěl varovat právě milovníky hry Caylus, kde náhoda nemá místo a hra se mnohdy podobá spíše šachové partii. Shrnuto a podtrženo, Pilíře Země je hra na pohled velmi pěkná, je příjemné jí hrát, ale nemyslím si, že je to to pravé pro milovníky strategií typu Puerto Rico, či Caylus.

 141. Sam

 142. Yuri

 143. Sandy.czcz

 144. DwarfMan

 145. Martin

 146. Křepelka

 147. Pivrn

 148. a.r.p.i

 149. jakub

 150. mfc

 151. ond

 152. pecovarhy

 153. Acer

 154. Mariano

 155. RionMerist

 156. paladin91

 157. Ranca

 158. richie

 159. sirio

 160. Veronika

 161. Martin


  Po rozbalení na mne čekalo konečně po dlouhé době milé překvapení a to u designu hry. Je vidět, že si na jejím provedení dal autor dostatečně záležet a hrát hru která je dobře vymyšlená a zároveň pěkná, je jedno velké plus.

  Samotná hra je velmi vyvážená ikdyž je zde malý prvek náhody. Svým herním
  systémem mi připomíná výtečný Caylus a Portoriko. Hra je rozdělena do 6-ti kol,
  ta jsou pevně dána a po šestém kole je konec hry. Každé z těchto kol se dělí
  na tři fáze.
  Můžete si říci, že je to málo, ale když jsme ji hráli ve třech tak nás jedna hra
  vyšla na hodinu. Ve čtyřech to může být hodina a půl.
  Pravidla hry nejsou vůbec náročná, když je jednou pochopíte, tak už se ve hře
  „“neztratíte““.

  Průběh hry je velmi svižný. Jak jsem již psal v jednom kole jsou „“jen 3 fáze““, takže
  kola letí jedno za druhým. Musíte se rozhodnou kdy budete chtít více zlaťáků a
  kdy naopak za získané zboží dostat více výherních bodů. Protože je ve hře malé
  procento náhody, tak se i její směr občas zajímavě stočí jinam a vy musíte
  okamžitě reagovat.
  Hlavně díky této náhodě (tahání stavitelů z pytlíku) je hra daleko zábavnější.

  Nemohu jinak než tuto hru všem doporučit, pokud máte rádi Caylus, ale chtěli
  byste občas něco lehčího, tak tato hra je přesně pro vás.

 162. Lapo

 163. Shako

 164. Pelly

 165. dilli

 166. Kreator

 167. Gally

 168. Stanley

 169. murphy

 170. Basic

 171. Shark

 172. leech


  Pilíře země je hra vytvořená na základech historického románu Kena Folletta. Hodně může připomínat „složitější“ Caylus, ale nepatrně rychlejší. Hry mají zvyšující se spád a všechny, které jsem hrál byly napínavé po celou dobu.

  Hra vyšla kompletně přeložena do češtiny a to včetně hrací desky a karet.

  Hrací deska je kouzelná – shora viděná vesnička s katedrálou ve středu. Karetní grafika je kvalitou někde u Faiducciho her (Citadela apod.). Nechybějí dřevěné kostičky surovin, stavitelů/dělníků (kteří připomínají figurky z Carcassonne) a ukazatele skóre – musím si postěžovat, že jsem měl jeden žetonek poškozený, ale na to už jsem si zvykl i v Carcassonne, kde mám „invalidního“ panďuláka. A hlavně 6 dílů katedrály jejíž stavba ukazuje kola hry.

  Osm barevných stránek pravidel s mnoha obrázky a příklady vám za chvilku pomohou ovládnout pravidla a můžete je vysvětlit ostatním…
  Tady je stručný nástin:
  – počet hráčů: pro hru je 2-4 a myslím, že je hra zábavná v jakémkoliv počtu, při hře 4 hráčů je nedostatek surovin a naopak hra ve dvou je víc oddychová (proto ji miluje i moje přítelkyně ?)
  – dělníci: těží důležité suroviny (pomocí karet) a ti, kteří se v daném kole neuplatnili mohou vydělávat penízky. Každý hráč má k dispozici 12 dělníků
  – stavitelé: tvoří nejzajímavější část hry. Jsou vhozeni do plátěného pytlíku (jež je součástí balení) a hráčí je umisťují na několik míst na hrací ploše. Tito pak poskytují výhody danému hráči – např. 2 vítězné body či dělníci navíc…
  Vše má svou posloupnost a platí se penězi.
  – řemeslníci: proměnují vaše suroviny na vítězné body a v průběhu hry je získáváte ve formě kartiček. Jsou tu ovšem i speciální, kteří vám poskytují penízky a dokonce body bez útraty surovin
  – karty událostí: (je jich 8) a jedna ze šesti pro každou hru se otočí na začátku kola a ovlivní dění ve hře a to jak pozitivně, tak negativně
  – karty výhod: získáte jen postavením stavitele na Kingbridge a ty vám umožní získat nějaký benefit a to buď jednorázově či napořád

  I když je štěstí jeden z faktorů hry (míchání kartiček a tahání náhodných stavitelů), určitě vás smůla nedovede k prohře… Myslím si naopak, že to dělá každou hru jinou a zajímavou. Donutí vás stále k novým strategiím ?

  Pilíře Země bych doporučil všem, kteří hledají zábavnou hru se zajímavým tématem, krásnými součástkami a přehršlí strategie. JDĚTE DO TOHO!

 173. tučňák

 174. REM

 175. vod5ka

 176. Rubic(k)

 177. Mirunak

 178. tonda007

 179. Agáta

 180. Roy


  Na počátku bylo slovo. Respektivě slov několik, poskládaných v dosti objemnou knihu. Knihu čtivou, napínavou a dokonale uspokojující své čtenáře.
  A potom přišla hra, stejně jako kniha objemná – plná různých komponentů, od velkého hracího plánu, přes figurky, karty a různobarevné žetony, po dřevěné dílky potřebné ke stavbě katedrály. A samozřejmě byla (a stále i po několikerém hraní pořád je) dobře hratelná, napínavá a dokonale uspokojující své hráče.
  S knihou Pilíře Země má hra samozřejmě společné téma a tím je stavba katedrály. Této akce se účastní všichni (2-4) hráči dohromady za pomoci svých dělníků a stavitelů (figurky) a najímáním potřebných řemeslníků (karty). Jisté výhody nám přinášejí i postavy (karty) vystupující v příběhu autora knihy Kena Folletta a nečekaně se vše odehrává i v reáliích tohoto románu. Tato hra je prostě pro fanoušky knihy jakousi nezbytností.

  Po otevření velké krabice nás na první pohled zaujal hrací plán. Ten je dosti rozlehlý a pro jeho rozložení a vyložení dalších herních komponent je zapotřebí poněkud větší stůl (jídelní). Tento plán je vlastně jakási mapa nebo obraz krajiny, v níž najdeme například hrad Shiring, královské ležení, pískovnu kamenolom, biskupství, tržiště a samozřejmě staveniště samotné katedrály.
  Další důležitou součástí hry jsou karty. Těch je tu několik druhů, karty řemeslníků, surovin, událostí a výhod. Karty i hrací plán jsou vybaveny opravdu nádhernými obrázky a tím tato záležitost v naší rodině právem získala titul nejkrásnější hra.
  Také ostatní součásti hry jsou v kvalitním provedení. Šest dílků katedrály (hraje se na šest kol a v každém se postaví jeden dílek), figurky dělníků a stavitelů, hrací kostka a žetony, to vše je vyrobeno ze dřeva ve vhodném barevném provedení.

  Nebudu se tu rozepisovat s pravidly, to by bylo na dlouho, neboť ta jsou poměrně obsáhlá, na první pohled složitá, ale vcelku rychle stravitelná. Každé kolo hry se skládá z mnoha tahů, které jsou ale přehledně popsány přímo na hracím plánu. Nakupují se řemeslníci a suroviny, posílají se stavitelé zaujmout vhodná strategická místa na plánu, získávají se výhody od hry vstupujících postav, vydělávají se peníze a v neposlední řadě se získávají vítězné body – kdo jich má po šesti kolech nejvíc, samozřejmě vyhrává.
  Hra nabízí několik možností, jak vítězné body získávat a je vždy na hráči, jaký postup v každém kole zvolí. Víc než nějaká předem připravená strategie, se v této hře osvědčí dobrá reakce na vzniklou situaci. Svůj úkol tu má i určitá dávka náhody, která dokáže hru vhodně okořenit. Na krabici je uveden doporučený věk od dvanácti let, ale dokáže ji s přehledem zahrát i náš sedmiletý syn (a ne, že by mu se mu nedařilo).

  Shrnutí:
  + nádherné zpracování
  + dobrá a variabilní hratelnost
  + rychle pochopitelná, ač obsáhlá, pravidla
  + velká návaznost na stejnojmenou knihu
  – velký hrací plán, na hraní je třeba větší stůl
  – hodně komponentů znamená delší přípravu hry a následné uklízení
  – velká krabice (kam to mám všechno dávat?)

Přidat recenzi