Hrajeme.cz

Vládci podzemí

Originální název:
Dungeon Lords
Rok vydání:
2009
Počet hráčů:
2 až 4
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 12 let.
Doba hraní:
Dlouhotrvající hra – 60 až 120 minut

Katalogové číslo: 12617 Kategorie: Štítky: , ,

Popis

Vydali jste se někdy s družinou dobrodruhů do podzemních chodeb dobývat slávu, zkušenosti a získat nějaký ten poklad? A zamysleli jste se někdy nad tím, jak složité je takové podzemí plné chodeb a nestvůr vybudovat a provozovat? Ne? Tak nyní si to budete moci zkusit. Vžijte se do role vládce podzemí, svolejte své služebníčky, vybudujte síť chodeb a místností, nastražte v nich pasti, najměte nestvůry, a zkuste zabránit hrdinům, aby vám vaše dílo dobyli a vyrabovali. Uvidíte, že se od nynějška budete na temná zákoutí různých doupat a jejich obyvatele dívat úplně jiným pohledem!

Každý, kdo někdy hrál klasické RPG, to zná. Neohrožený bojovník, moudrý čaroděj a šikovná zlodějka se se sejdou v krčmě u městských hradeb nad korbelem piva či vína, a než skončí noc, je tu nerozlučná družinka připravená zbavit svět všeho zla. A podívejme, zrovna támhle za městem se usídlil nějaký Temný pán. Provrtal kopec tunely, ty pak zabydlel zlými stvůrami, ke vchodům nastražil pasti a všeobecně se chová temně a podezřele. Kdo ví, jaké poklady tam skrývá!

A tak naši hrdinové dají ještě jednu rundu, a ráno, jen co kohout zakokrhá (nebo nejpozději k večeru, až se vyspí z opice) vyrazí podzemí dobýt a zlotřilého vládce ztrestat ve jménu Dobra… a samozřejmě také pro nějaké ty poklady a zkušenosti. Je to všeobecně uznávaný postup, a každý správný dobrodruh souhlasně pokýve hlavou, že tak to má být.

A co na to onen Temný pán? Ptá někdo, co na to říká on? Hrdinové, kteří nikdy o skutečnou práci ani nezavadili, nemají tušení, kolik úsilí stojí vybudovat takový podzemní komplex. Nemají představu, co to je razit tunel v žulové skále, kolik dneska stojí kvalitní past, jak těžké je sehnat kvalifikovaného a pracovitého impa nebo kolik jídla potřebuje průměrný troll. Netuší, jak těžké je sehnat licenci na provozování této živnosti, jakými regulacemi se řídí těžba zlata nebo jaké výhody vymohla potvorám jejich odborová organizace. Jediné, co hrdiny zajímá, je množství zkušenosti za tu kterou potvoru. A to, jak sami uznáte, je velmi jednostranný pohled.

 

Další informace

Počet hráčů

Věk hráčů

Doba hraní

Počeštění

Autoři

Rok vydání

Výrobci

,

Míra náhody

Míra interakce

Míra složitosti

Míra humoru

Doporučení rodiny

Doporučení hráče

Hra/Rozšíření

Pravidla:

Odkazy:

Videopředstavení hry (IZMAX production, délka videa: 1:40 min.):

Recenze

 1. plecniak

  Naj hra !

 2. Adam Walder

  Pro mě bezkonkurenčně jedna z nejlepších her všech dob a trvalý účastník TOP 3 her mé sbírky. Nádherné zpracování, atmosféra a znovuhratelnost způsobí, že hra se defacto nemůže omrzet a každá nová přináší jedinečný zážitek. Přiznám se, že moc neuznávám rozšíření, které původně kompaktní hru časově hodně nafoukne a dohromady mi přijde, že už to je až moc překombinované.

 3. mymoslav

  Tato hra je mojí druhou hrou od Vlaadi Chvátila a prostě nemá chybu. Hra si mě získala netradičním skloubením budovatelské strategie s bojováním s otravnými „kladnými“ hrdiny; nádherným zpracováním komponentů, herních plánů, kartiček (vše je pastva pro oči); perfektně vyladěným herním systémem vyžadujícím strategické myšlení a plánování na několik kol dopředu; nutností neustálé pozornosti nejen při vlastních tazích, ale také při tazích ostatních hráčů. Hra je super i pro dva hráče – mám osobně vyzkoušeno na několika partiích. Příprava hry i samotná hra zabere více času, ale po dohrání budiž odměnou skvělý pocit z vybudovaného podzemního panství pro všechny zúčastněné.

 4. dirgesinger

  To si tak v klidu sedíte ve svém podzemí a popíjíte výluh z ropuch, když z ničeho nic Vám nějací rádoby hrdinové rozrazí dveře, rozmlátí nábytek a vyrabují spižírnu. „Tak takhle tedy ne!“ Zahrozíte jim pěstí. Po své krásné kobce rozmístíte pár pastí, najmete strážce, rozšíříte ji o pár tunelů a místností a teď si zkuste přijít znovu vy otravní dobrodruhové. „To já jsem tady Vládce podzemí!“

  Hra má zábavné a pro mnohé zajímavé téma a líbivé grafické zpracování. Komplexní, i když dobře zvládnuté pravidla, do kterých budete ze začátku nejspíš hodně nahlížet. Delší dobu hraní, kdy si každý hráč buduje to svoje vlastní doupě. Pro mě osobně musím mít na Vladce podzemí tu správnou náladu, jinak po krabici nesáhnu.

 5. eMdzeJ

  Jako malý jsem na počítači zbožňoval hru Dungeon Keeper. Po x letech jsem objevil Vládce podzemí a zase se cítil jako dítě. Není nad to, si postavit svoje podzemí, plánovat a pak se divit, že první hrdina, který se rozhodne projít mým podzemím, jím opravdu projde! Díky skrytému plánování akci ne vždy totiž vyjde váš plán a možná o to víc legrace a zábavy hra nabízí. Vládci podzemí je kvalitní hra, která by neměla chybět v žádné sbírce.

 6. cSf.Loser

  Pojďme to vzít popořadě, grafika super a zpracování úžasné. Pravidla dobře napsaná a nápady tak zajímavý (hrát za ty zlé), ale tím pozitiva končí. Hra se tváří jako hrozně zajímavé téma, ale ve výsledku je to prostě jen obyčejný suchý worker placement. Prostě hra mi nepřišla vůbec zajímavá a celou dobu jsem se u ní udil, ale vrchol byl konec hry, když sem zjistil, že se boduje téměř absolutně všechno, prostě takový bodový salát, až to hezké nebylo. No prostě takhle ne.

 7. Behe

  Nesedla. Zbytečně zdlouhavé a nudné. Dvě v podstatě stejná kola, kdy vylepšujete podzemí, kupujete příšery a pasti… Celé kolo se dost táhne. Někdy nevíte, co dělat a jindy nevíte co dřív. Na konci každého kola přijdou hrdinové a poměří síly s vaším podzemím. Čekáte bitvu epických rozměrů (nebo aspoň zajímavou řež), když už tak dlouho trvalo se k ní dopracovat, ale ono ne. Za chvilku je po bitvě, kterou v podstatě už nemáte moc šancí ovlivnit a ve vás zůstane tak akorát pocit křivdy: „kvůli tomuhle jsem se trápil hodinu a půl?“ Potenciál byl dle mého mnohem větší… škoda.

 8. Senjorota

  Pokud jste euro pozitivní. Hra se Vám bude líbit. Ale pokud ne je to utrpení největšího kalibru.

 9. MMM

  + grafika
  + velký podíl strategie
  + komplexnost
  + originalita
  + variabilita her
  – nevhodná pro začátečníky
  – každý se hrá „na vlastním písečku“

 10. Dimp

  Vládce podzemí jsem obdržel k Vánocům a je to hra, která mě přivedla hlouběji do světa stolních her. Takže pro mě Vládci znamenají hodně a rád se k nim vracím.

  Zezačátku se může zdát složitá (návod je dlouhý, avšak krásně a vtipně sepsaný), ale po nějakých pěti hrách budete hrát se všemi komponenty bez větších problémů.

  Ve hře se stanete vládcem svého dungeonu, který si během hry rozšiřujete o chodby a místonoti (které vám přinášejí nějaké bonusy), o nepostradatelné gobliní pomocníky, nebo o nestvůry, které budou chránit vaše podzemí před otravnými hrdiny, kteří si snaží dobýt svou slávu.
  Cílem je získat co nejvíce bodů, které obdržíte za počet surovin, nedobytých chodeb vašeho dungeonu na konci hry nebo za to, kdo je nejvýše na stupnici zla.

  Hra je neuvěřitelně dobře zpracovaná; náhoda tu má své místo, a proto plánovat si vaši hru 5 kol dopředu nemá moc smysl. Plánovat ale už na kolo následující je nutné, pokud nechcete skončit v rukách paladina a vaším dungeonem rozpadlým na prach.

  Pro náročnější hráče jsou Vládci ideální. Nějaká ta strategie tu má své místo, jediné co hře tak nějak chybí je trocha interakce mezi hráči navzájem. Každý se stará pouze o své a hrdinové postupují automaticky vaším dungeonem.
  Jediný dodatek ke hře „Předměty“ – trochu té interakce přidal.

  Přesto je hra však nádherná, jak grafickým zpracováním, tak hratelností a to i ve dvou hráčích.

  + grafické zpracování
  + hratelnost
  + možná hra i při dvou a třech hráčích
  + nestalo se mi, že by se hra vyvíjela jako při předchozích hrách – čili neomrzí
  + vyšli už další hry od Vlaady Chvátila s podobnou tématikou (což nahrazuje některé dodatky, které bych například u Vládců uvítal)

  +- jednoduše si budujete to svoje a nikdo vám do toho neleze
  +- může trvat až hodinu

  – málo interakce mezi hráči

 11. mesires

  Dnes jsem dostal speciální kickstarter výroční edici.
  Je to něco neskutečného. Takovou kvalitu zpracování, použitých materiálů a všech těch bonusů, to jsem ještě u žádné hry nezažil.

 12. Boulderman

  Moje nejoblíbenější hra s neskutečným vtipem

 13. zdenekstefan@gmail.com

  Hra s velmi zajímavých nápadem hrát za zlouny proti hodným rytířům :). Hra je velmi pěkně zpracovaná, ale přijde mi, že je až příliš individualistická. Možnost hráčů ovlivnit jeden druhého není až tolik omezující ve výběru akcí, a při fázi útoku se společné hraní rozpadá úplně. Každý hráč si brání podzemí a není ovlivněn ostatními hráči. Pokud hráči nehledají hru, kde proti sobě budou útočit, nebo si významně škodit, můžu jen vřele doporučit.

  + pěkná grafika
  + dobrý herní čas ( kolem 2 hodin)
  – malá interakce mezi hráči

 14. hromadalidi

  Vládci mají velmi propracovaný herní systém, přicházejí s neotřelým tématem a krabice s nimi nabízí krásné karty, ale i například vymazlené figurky impů. Motiv hraní za vlastně zápornou stranu hodnotím taky kladně. Kromě kladů má hra však i pár záporů, především pro ty, kteří nemohou strávit hraním i několik hodin vkuse. Hra totiž zabere poměrně dost času a ani pravidla nejsou nejstručnější, jejich pročítání se především při řešení soubojů s hrdiny nevyhnete. Další nevýhodu vidím u poměrně mnoho komponentů a vcelku velkého prostoru, který hra zabírá rozložená. Pokud, však máte na deskovky vždy vyhraněno dostatek času 2-3 hodiny a příhodný správnými rozměry vybavený stůl, neberte tyto výtky zas tak vážně.

 15. P.

  Graficky krásná hra se zajímavým námětem a perfektně zpracovanými pravidly. Líbí se mi i herní mechanismus pro méně než 4 hráče, zapojením „fiktivních“ hráčů – má však i své nevýhody, zejména proto, že je pak vyšší podíl náhody (nelze tahy ostatních hráčů dobře odhadnout). Hra je delší a je lépe ji hrát se zkušenějšími hráči – nováčci mohou být znevýhodněni a pravidla také vezmou nějakou dobu na vysvětlení.

 16. matewr

  Vynikající hra o budování vlastního podzemí. Díky tajnému a současnému plánování akcí, je hra silně dedukční a interakce mezi hráči je na vysoké úrovni, a to i přes fakt, že přímo škodit nelze (neberu v potaz bezplatné rozšíření). Možností jak získat body je nespočet, díky čemuž je hra velmi komplexní, ale zábavně komplexní. Každý tah který provedete dává logický smysl a posouvá vás blíže k závěrečná zkoušce v podobě souboje proti hrdinům, kteří prověří sílu vašich rozhodnutí během hry. Právě souboj patří mezi nejlepší zážitky v deskových hrách vůbec. Bohužel, stejně jako u dalších her Chvátila, samotné mechanismy jsou až moc rozkouskovány. Hra je hratelná v každém počtu hráčů.

 17. Vladislavs2

  hra sice trošku zdlouhavá, ale graficky perfektní a impové jsou skvělí

 18. koly

Přidat recenzi