Hrajeme.cz
O hrách a hraníPro rodinné hraní

Dračí Hlídka je nová česká hra na hrdiny

Dnes se nebudeme věnovat deskovce, ale jinému typu společenské hry, a to hře na hrdiny, často se můžete setkat se zkratkou RPG (role-playing game). Určitě jste někdy slyšeli o zahraničních hrách Dungeon & Dragons či Pathfinder nebo o českém Dračím doupěti. Hráči představují skupinu dobrodruhů, kteří společně procházejí nebezpečným fantasy světem a tvoří příběh, jehož zápletku připravil vypravěč. K hraní vám stačí pár kostek, tužka a papír. Zpravidla ale využíváte i příručku pro vypravěče a pro hráče.

Koncem září u nás vyšla Dračí Hlídka. Je to výjimečný projekt, který navazuje na již nerozvíjenou a nedostupnou hru Dračí doupě. Hra je určena pro 2–6 hráčů od 9 let a je plně k dispozici v češtině. Vytvořil ji s pomocí širokého týmu Pavel „Tirus“ Ondrusz. Pokud si hru pořídíte, obdržíte dvě samostatné příručky: pro hráče a pro vypravěče, sadu záznamových archů postav a dvě kostky (6k a 10k). I vy tak můžete zažít fantasy dobrodružství na vlastní kůži.

Dračí Hlídka vznikala pět let. Nyní se vydala na cestu k hráčům a fanouškům her na hrdiny. Na výsledku je znát, že prošla důkladným testováním a laděním. Hra navazuje na Dračí doupě a tvůrci se k této návaznosti hlásí. Původním nápadem bylo znovu vydat Dračí doupěte, ale jednání s původním vydavatelem, firmou Altar, nebyla úspěšná, ani o odkoupení autorských práv. Vznikl proto samostatný projekt nové české RPG zasazené do středověce laděného fantasy světa, která je přístupná i novým hráčům.

Dračí Hlídka pracuje s podobnými rasami a využívá šestistěnnou a desetistěnnou kostku stejně jako Dračí doupě. Postavy ale využívají více zvláštních schopností, které mohou v průběhu hry získat. Kromě toho ale přináší i další možnosti. Díky přehlednému uspořádání pravidel, kde je popis povolání rozdělen na pro nižší a vyšší úrovně, se i začátečník rychle s hrou seznámí, můžete hned začít hrát. Tvůrci kladli důraz především na zábavnost a přístupnost, takže vás nebudou omezovat hromady tabulek a detailní pravidla.

Ve hře si můžete zvolit některé ze šesti povolání: válečník, hraničář, alchymista, kouzelník, zloděj a klerik. S každou dosaženou úrovní zkušenosti vaše postava získá nové schopnosti a možnosti. Budete hrát také za postavu jedné ze sedmi ras (barbar, člověk, elf, gnóm, obr, půlčík, trpaslík). S každou rasou jsou spojené určité tělesné a intelektuální dispozice.

Klíčové místo má ve hře vypravěč, nebo-li PJ, pán jeskyně. Této role se ujme jeden s hráčů. Ten provádí ostatní hráče celou hrou, připravuje zápletku a rozhoduje o výsledku akcí a postupu hráčů. Pomáhá mu v tom Příručka vypravěče, která obsahuje užitečné rady, jak si připravit dobrodružství, jak hru začít a dále ji vést, jak být dobrým vypravěčem. Nechybí přehled nehráčských postav, s nimiž se skupinka může během hry setkat, ani bestiář s popisem nestvůr, s nimiž se může střetnout. A je toho samozřejmě daleko víc.

Pokud nemáte tolik invence a času na to, abyste si celé dobrodružství připravili sami, můžete využít některý některé dobrodružství, které vytvořila komunita hráčů okolo Dračí Hlídky. K dispozici jsou na webové stránce v sekci Ke stažení. Vybere si zde začátečník i zkušený vypravěč.

Je potřeba vyzvednout famózní ilustrace, s nimiž se v příručkách i na webu Dračí Hlídky setkáte. Výborně vykreslují fantasy atmosféru hry a je radost si příručkami jen listovat.

K tomu, abyste se mohli do hry pustit, nemusíte prostudovat celá pravidla bezezbytku. Je však výhodou, když znáte vše nezbytné ke své postavě a když pravidla dobře ovládá vypravěč. S detaily a nezbytnými informacemi se seznámíte během hry. Pak už stačí stačí popustit uzdu své imaginaci a společně hrou začít vyprávět jedinečný příběh.

Odkaz: Webové stránky Dračí Hlídky s podrobnostmi o hře i komunitě


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář