Hrajeme.cz
Nové hryPro náročné

Fallout v deskové podobě je tu, vstupte do pustiny

Horkou novinkou tohoto léta je hra Fallout, kterou v češtině vydal Blackfire. Vznikla podle počítačové předlohy stejnojmenné hry, konkrétně podle Fallout 4 z roku 2015. Vstoupíte v ní do post-apokalyptického po jaderné válce. Představujete přeživší, kteří se vydávají do krajiny plné nepřátel, mutantů, radiace a dalších nebezpečí. Uspějete jen tehdy, pokud budete získávat zkušenosti, prozkoumávat, obchodovat a plnit různé úkoly. Zahrajete si v 1–4 hráčích od 12 let.

Na první pohled a po přečtení úvodu byste mohli nabýt dojmu, že se jedná o kooperativní hru, ale není tomu tak. Desková hra Fallout je dobrodružná hra, ve které každý hraje na sebe. Vyberete si jednu z pěti postav a jeden ze čtyř scénářů, které určí podobu variabilního herního plánu složeného z hexových mapových dílků a další podmínky pro hru. Vaším úkolem je pomáhat lidem, kteří přežili, a získávat vliv. Vyhraje ten, kdo dosáhne potřebného vlivu jako první. Hra ale také může skončit prohrou všech hráčů, když se moci ujme jedna ze dvou frakcí, které sledují své vlastní zájmy.

Základní pravidla nejsou složitá. Každý hráč ve svém tahu odehraje dvě akce a kolo zakončí aktivace nepřátel. Těch postupně přibývá s tím, jak objevujete nové oblasti. Průzkum je jednou akcí, pohyb další (k dispozici máte 2 pohybové body a můžete ho přerušit druhou akcí) a samozřejmě boj s nepřáteli. Dále můžete dokončit dostupný úkol nebo si vytáhnout na určitých místech kartu střetnutí a tu vyřešit. V nich tkví velká část půvabu této hry. Spoluhráč vám přečte popis situace a dvě tři možnosti řešení, ale bez vyhodnocení. Na vás je, jak se rozhodnete. Když uspějete, zpravidla něco získáte, zkušenosti, vybavení, společníky, vliv.

Boj je v této hře založen na třech kostkách. Ty současně určí, kolik jste dali zásahů a kolik obdržíte zranění. Získané zkušenosti a vybavení vám pak pomáhají zlepšovat šance na úspěch. Pěkně je vyřešena hráčská deska, na které si zaznamenáváte zranění, zásah radiací, zkušenosti. Máte tak stále přehled o svých možnostech. Může se stát, že vaše zdraví klesne na nulu. Zemřete, ale vaše hra nekončí, jen přijdete o nějaké karty z inventáře. Horší to bude, pokud budete zasaženi kritickým množstvím radiace. Pak budete vyřazeni ze hry.

Desková hra Fallout je navržena tak, aby byla jednoduchá a přehledná, a zároveň aby vám plně umožnila prožít dobrodružství ve válkou zničeném světě. Musíte činit různá rozhodnutí, která ovlivní vaše budoucí setkání a střetnutí, například tím, jakou získáte reputaci. Ve hře je velké množství karet střetnutí, které ale do hry vstupují postupně podle vašich rozhodnutí. Každá vaše nová partie vám tak odhalí nové možnosti a příběhy.

Od her založených na licencích moc neočekávám, o to víc mohou překvapit. Fallout není náročná strategie. Náhoda zde hraje velkou roli, ale ta odpovídá tématu a rozvíjí příběh. Je to dobrodružná hra, kterou si budete chtít zahrát znovu. Má kvalitní figurky postav a další komponenty. Doporučuji ji vyzkoušet.


Související články:

Hra Fallout v katalogu Hrajem.cz:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář