Hrajeme.cz
DomůKatalog herStrategická hraOsadníci z Katanu: Rozšíření Města a rytíři

Osadníci z Katanu: Rozšíření Města a rytíři

Originální název:
Osadníci z Katanu: Rozšíření Města a rytíři
Rok vydání:
1998
Počet hráčů:
3 až 4
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 12 let.
Doba hraní:
Velmi dlouhá hra – trvá většinou více než 2 hodiny
Doporučení rodiny:
Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne.
Doporučení hráče:
Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Katalogové číslo: 11127 Kategorie: Štítky: ,

Popis

Tato sada je rozšířením veleúspěšné hry Osadníci z Katanu. Samostatně je nehratelná – potřebujete základní sadu. K základní hře přibyli rytíři a města. Hráči získávají možnost budovat další typy staveb a také stavět vojsko, které jim pomáhá k ochraně před nájezdy barbarů…

POZOR: Nová verze tohoto rozšíření je kompatibilní pouze s novou plastovou základní verzí Osadníků.

Další informace

Počet hráčů

Věk hráčů

Doba hraní

Počeštění

Rok vydání

Míra náhody

Míra interakce

Míra složitosti

Míra humoru

Doporučení rodiny

Doporučení hráče

Výrobci

,

Autoři

Hra/Rozšíření

Pravidla:

Recenze

 1. Behe

  Pro mě osobně nejlepší rozšíření pro Osadníky. Hra se lehce zkomplikuje, prodlouží a není tak přímočará. Hráči mají na výběr z více možností, jak hru hrát, jakou strategii zvolit. Pravidla se zdají složitější, ale po několika partiích přejdou do krve. Palec nahoru

 2. Cesarea

 3. V69

 4. Eva88

 5. radohu

 6. Patrikhm

 7. Ptacnik

 8. RTMyšák

 9. Petr

 10. OIvanic

 11. colonel

 12. ZdenT27

 13. rulen


  Rozšíření doporučuji všem zkušenějším hráčům Osadníků. Na první pohled se zdá, že jsou pravidla komplikovaná, ale po dvou nebo třech zahráních už je budete dokonale ovládat.
  Ještě větší roli zde hraje dobrá strategie. Začátečníkům ale samozřejmě doporučuji nejprve vyzkoušet základní verzi a poté například rozšíření Námořníci, kdy je hra celkem podobná té základní verzi.
  Toto rozšíření mě osobně příliš nezaujalo. Hra je roztažena a prodloužena. Akční karty jsou zajímavé a pestré, ale vnáší do hry víc náhody (jedna z nich dokonce umožní promíchat čísla na polích, což se mi tedy vůbec nelíbí)! Obecně nemám moc ráda, když mě okrádají nebo mi spoluhráči škodí a tahle verze tomu jen nahrává. Navíc není ani moc jednoduché získávat suroviny, protože je kolikrát vyplýtváte na boj s barbary. Takže něco postavit je občas docela těžká věc. Každopádně pokud jste již unaveni základní verzí a máte přehrané všechny scénáře Námořníků, pak bude asi toto rozšíření pro vás jasnou variantou, vždyť kdo by nemiloval jakékoli Osadníky z Katanu?

 14. Forbik

 15. pavlica

 16. Karloss

 17. joda

 18. Sionn Latharn

 19. AntonGorodecky

 20. esther.f

 21. zaklin

 22. Zenitos

 23. Bonifác

 24. Milhaus

 25. Terw

 26. Savager

 27. skyfire

 28. Kalibulus

 29. macek

 30. Elena

 31. ratwin

 32. neline

 33. tenista

 34. oromis

 35. Jose

 36. Míla

 37. sydo

 38. Scharz

 39. MartiN8029

 40. tommys1

 41. filipes

 42. lcl

 43. druid Panoramix

 44. Radobyhrac

 45. mara

 46. tondakolik

 47. chajim

 48. Petr

 49. vlkova

 50. Kryštof

 51. Manas

 52. Eva M.

 53. Jirka

 54. Wanderer

 55. Kachni

 56. marty

 57. Luky

 58. dajo

 59. Kroll

 60. Worm

 61. Rawen

 62. Zuzaa

 63. Jezura

 64. HomeBoy

 65. Mirek H

 66. milanz

 67. dusko1234

 68. jpmce

 69. martinecku

 70. jan

 71. pyty

 72. hurak

 73. danielraska

 74. Martin Plesnivý

 75. Lukas


  Barbari, barbari útočia na nás barbari!!! Toto rozšírenie sa veľmi vydarilo a podľa mňa je omnoho lepšie než rozšírenie Námornici. V hre sa objavujú nové suroviny ako kniha, mince, látka. Zisk týchto surovin je náročnejší ako sa zdá. Keď vlastníte mesto a majú prísť vám napríklad dve dreva tak dostanete drevo a knihu, pozor toto neplatí pre žito a obilie. Takže z dvoch kameňov máte kameň a mince, z dvoch oviec máte ovcu a látku. Ale začiatočné kolo, keď hráte snažíte sa stavovať na odiely rytierov, keď spolu medzi hráčmi máte troch rytierov,a keď dorazia barbari, ak ste sa nezáchranili tak hráč s najmenším počtom alebo žiadnym počtom stráca mesto. Postupne v hre barbari budú skôr pomáhať ako škodiť, a to preto, lebo ten, ktorý má najväčší počet rytierov, dostáva jeden bod. Potom môžete stavať aj nejaké budovy za nové suroviny (kniha, mince, látka), ak niekdo dovŕši piatej budovy dostáva metropolu s hodnotou 2 bodov. Potom je tu ešte jedna stavba ktorá umožnuje poča éry zlodeja držať v ruke viac kariet, za každú máte o dve viac v ruke. Táto hra má veľmi oslovila, keď porovnáte klasických Osadníkov tak je to veľký rozdiel, lepší sú než Námorníci, a preto dávam tejto hre hodnotenie 4.5 zaslúži aj viac ale to musí počkať.

 76. Kessy

 77. Yuri

 78. Sandy.czcz

 79. peto

 80. Ondra

 81. kajax22s

 82. Ariadna

 83. Dr.Wiza

 84. DwarfMan

 85. wray

 86. David

  Rozšíření Města a rytíři patří mezi mé nejoblíbenější hry a domnívám se, že povyšuje již beztak výborné základní osadníky nejméně o jednu úroveň. My jsme určitý čas hráli pouze základní verzi, poté jsme přikoupili rytíře a nyní již několik měsíců hrajeme dohromady základ, rytíře i námořníky. Hra je nyní neuvěřitelně komplexní a podíl náhody se se zvýšenou náročností nepochybně výrazně snižuje. Hráč má nyní mnoho strategií(které musí ovšem nepochybně kombinovat), jak bojovat o vítězství např:

  1. bere 3 různé druhy akčních kartiček, kterými buduje, krade, škodí, dosahuje lepších kurzů pro výměnu,eventuelně získává body(bod, obchodník, 2cesty, levnější město….). Karty jsou opravdu mimořádně vymakané a v jejich výběru se odráží charakter a styl hráče, situace ve hře apod.
  2. pomocí kartiček se šplhá k metropolím či k výhodám, které zajišťuje vysoké postavení v příslušném cechu – zvláště v pozdějších fázích bývají boje o metropole opravdu nervy drásající.
  3. samozřejmě se klasicky staví města a vesnice – města jsou, díky revolučnímu rozšíření rytíři, pojímána zcela jinak než dříve a správné vybrání měst má klíčový význam pro úspěch.
  4. další body přináší vítězství statečných rytířů nad mepřátelskými barbary, ale jako strategii lze zvolit i případnou celkovou porážku, která může velmi ublížit protihráčům a vlastní strany se nedotkne. 
  5.  rozšíření námořníci navíc přináší možnost vydání se na daleké plavby – které mohou přinést prémiové body za kolonizace ostrovů, šanci dosáhnout univerzálního políčka, které přináší libovolnou surovinu, případně většinou znamenají boj o nejdelší cestu.

  Zde jsem se pokusil ve zkratce popsat některé hlavní varianty, které toto skvělé rozšíření nabízí, hráč jich nepochybně během hry musí zkombinovat více (ale již výběr prozrazuje mnoho např: jak jsou pro mne atraktivní ostrovy, jestli budu mít v dohledné době „“surovináč““,o kterou metropoli mám šanci bojovat, jak často asi ke mne bude chodit zloděj, jak mohu využít přístavy, s kterými akčními kartami přijdu nejpravděpodobněji do styku, dokážu se ubránit barbarům atd.).

  Hra je opravdu vynikající, složitá a promakaná. My doma (nejčastěji hrajeme ve 3) jsme učinili 3 drobné změny, které hru učinili pro nás ještě zajímavější.

  1. zvýšili jsme počet bodů potřebných k vítězství jen u základu + rytířů na 14, u základu + rytířů + námořníků na 16. Díky tomu jsme získali nervydrásající boje o metropole i komplexnější využití nejrůznějších strategií. Hra dostala pro většinu případů výraznější dramatičnosti a delší průběh může zmenšit dosah pádu města při prvním nájezdu barbarů.
  2. změnili jsme trochu pravidlo pro případ, když barbaři roznesou rytíře a dojde k vyvrácení měst. Hráč, který měl pouze (!) 1 město, které barbaři smetli, může postavit město za 2 rudy a 1 obilí a navíc může do postavení města držet v ruce 9 karet. Toto zlepšení jsme udělali, aby první (tedy nejčastěji první, ale týká se to i dalších nájezdů) a mnohdy nejnebezpečnější útok barbarů nebyl nepřekonatelnou katastrofou, ze které se hráč dostává velmi těžko a mnohdy ztrátu jím způsobenou nemá šanci dohnat. Vždyť získat 3 potřebné suroviny na aktivního rytíře je často téměř neřešitelný problém a je škoda o hře někdy téměř rozhodnout už na počátku.
   Hráči (především ti, kteří pokládali města jako poslední a mají je dost mizerná) mohou za jistých okolností z pádu vlastního města udělat i taktický prvek hry. Nechají si spadnout město a soustředí se na jiné priority – po porážce od barbarů, povýší na město 2. vesnici, kde mněli kvalitnější čísla a suroviny – tím se mohou trochu i vyrovnat eventuální výhody či nevýhody pořadí při stavění měst a vesnic. 
  3. kladení číslic na plochu – nám se při častém hraní zdálo kladení dle abecedy trochu schematičtější a tak stavíme dle sebe. Nikdy nedáváme vedle sebe 8/6, či 2/12, nikdy nedáváme vedle sebe dvě stejná čísla, snažíme se o jistou vyrovnanost celé desky, pouze trochu preferujeme čísla kolem pouště, abychom kompenzovali absenci 1 pole.

  To je vše k této vynikající hře a bylo by super, kdyby se někdy konal nějaký turnaj i s tímto rozšířením.

  David

 87. jakub

 88. Lucax_cz

 89. HaroHaro

 90. Marek

 91. Cholerus

 92. Jekor

 93. drek

 94. zelí

 95. rix

 96. Marty

 97. Žížalka

 98. Darth Vader

 99. Milan

 100. Myshitchka

 101. kislik


  Osadníci mají podle mne oproti ostatním deskovým hrám jednu nespornou výhodu, a to, že se u nich musí komunikovat, tudíš je při jejich hraní lidově řečeno sranda.
  Menší podíl náhody a širší spektrum možných akcí dávají této hře zcela nový rozměr (oproti standardním osadníkům). Pro mne je tato hra něčím, u čeho se můžu pobavit s kamarádama a přitom zatížit mozkové závity.

 102. Dodo

 103. GK_voyger

 104. muf


  Když jsem si přečetl poprvé pravidla byl jsem nadšen. Při prvních hrách docela také. Nyní však musím říct, že množství zajímavých dopňků ještě neznamená zkvalitnění hry. Hra je rozmělněna, prodloužena, pravidla obsáhlá a herní princip stejný. Akční karty jsou zajímavé a pestré, ale vnáší do hry víc náhody (jedna z nich dokonce umožní promíchat čísla na polích ! To je pak veškerá strategie fuč, zvlášť když ktomu přičtu zloděje a další „“okrádací karty““).
  Získávat suroviny není lehké, je jich už hodně druhů a ty kolikrát vyplítváte na boj s barbary nebo vám je někdo ukradne. Takže něco postavit a dokonce do 13 bodů je zkouška trpělivosti.
  Hra je prostě krásná, pestrá, ale bez hlubšího obsahu. Je to škoda, protože ty všechny nové prvky jsou velice lákavé, nicméně časem se okoukají a zbyde jen pěkný obal. Komu však náhoda vůbec nevadí a chce si jen tak hrát, bude určitě spokojen.

 105. borivoj

 106. Martin

 107. Majak

 108. Elvid

 109. Papo Shimitz

 110. Shako

 111. Friend

 112. Kája

 113. XioN

 114. jerry1989

 115. Klop

 116. Anonym

 117. PavelK


  Když jsem rozbalil krabici a začal číst pravidla, tak jsem myslel, že to dojdu vrátit a vyměnit to za námořníky, ale pak jsme se dohodli a ve třech jsme si zahráli.

  Rozšíření to je zajímavé, přinese plno zajímavých zvratů do hry a snižuje to podíl náhody, ALE stále nechápu boje s rytíři, naštěstí jsme to vůbec nepotřebovali použít, protože jsme se nikde nesetkali se silnicema.

  Hru toto rozšíření prodlouží o hodinku a u první hry o dvě (čtení pravidel a chápání jednotlivých „“akčních karet““.

  Nějak jsem nepochopil k čemu jsou velkoměsta (kromě 2 bodů navíc), a k čemu ty malé papírové znaky, které pokládám na kalendář.

  Těch věcí, co je potřeba dovysvětlit, je tam více, ale doufám, že další a další hry nám přinesou více světla do pravidel.

  SHRNUTÍ: Skvělé rozšíření, pokud nechcete jen zvětšit plochu, ale i trochu pozměnit pravidla, doporučujeme. Námořníci mi prijdou jen jako drobná změna základních osadníků.

  DOPORUČENÍ pro Albi: Co takhle udělat jednu rychlovku s profesorem Snadným, bylo by to super pro pochopení práce s rytíři, kartami pokroku a metropolemi. Stačí i kus rozehrané hry a udělat pár tahů…

  PK

 118. enia

 119. beagutofomor

 120. stepan

 121. Lemon Dog

 122. Bidlo

 123. Honza


  Tohle rozšíření Osadníků mě moc nezaujalo.

  Asi bych se dokázal přenést přes ne úplně jednoduchá pravidla (ačkoli i ta mohou leckoho odradit) popisovaná v jiných příspěvcích. Je třeba se každopádně připravit na jejich alespoň dvouhodinové studium a vysvětlování.

  Co mě ale odradilo mnohem víc je, že do hry přibylo velké množství nekonstruktivních či přímo destruktivních prvků. Piráti ničí, rytíři spolu bojují, kartami s kouzly/schopnostmi si hráči navzájem docela dost škodí atd. Zejména při hře ve čtyřech (která může být i u základní verze Osadníků zpočátku trochu zdlouhavá) tyhle prvky hře spíše ubírají než přidávají.

  Asi všichni ze základní verze Osadníků znají situaci, kdy zoufale několik kol čekají na jednu či dvě konkrétní suroviny. V rozšířené verzi je jakýkoli rozvoj ještě dále ztěžován. Suroviny se v ruce kumulují pomalu a navíc v nevhodné skladbě (celkem je jich myslím již 8 druhů), a ty potřebné (pokud je někdo neukradne) investujete primárně do udržování statusu quo (odrážení pirátů a zloděje, opravování měst apod.) Systém omezení počtu karet vlastností v ruce na maximálně čtyři a jejich rychlé vyděláváníhráče vysloveně nutí, aby protihráčům škodil (mám těch karet hodně a než bych je vyhazoval, to je radši proti někomu použiju. Hraní karet se schopnostmi hru navíc dále zpomaluje, takže získávání surovin se spíše mění na jejich přerozdělování.

  To, co lze v karetních Osadnících (kde se hráči střídají jen ve dvou a mají rychlý přísun surovin víceméně zajištěn) považovat za sympatické zpestření, způsobuje ve hře pro čtyři zdlouhavost a nudnost. Hřebíčkem do rakce hratelnost je zvýšení požadovaného počtu vítězných bodů z 10 na 13. Naposledy, když jsme to zkoušeli, jsme hru po skoro dvou hodinách zabalili s tím, že „“nejúspěšnější““ hráč měl asi 5 nebo 6 bodů.

 124. Pigin

 125. Radek P

 126. Kvokal


  Mám vcelku rád složitější a komplexnější hry, ale Města a rytíři jsou podle mého názoru nepovedená. Původní jednoduchý a lehce pochopitelný koncept se zbytečně zesložiťuje a rozmělňuje přidáním velkého množství nových mechanismů. Zmenšení podílu náhody je sice fajn, stejně jako náznak nutnosti kooperace, ale celkově na mne hra působí nevyváženě a zdlouhavě a také se trochu vytratila svižnost a zábava z původních Osadníků.

  Jako pokus oživit fenomén Osadníků (a vytřískat ještě něco peněz) je to vcelku dobré a pro fanatické fanoušky Osadníků určitě povinnost, nicméně já si za ten docela velký obnos raději koupím jinou hru…

 127. Karlovka

 128. Irbis

 129. Jitka


  Osadníci z Katanu si mě získaly již před několika lety a s nadšením jsem přijímala i jejich nové varianty – historické scénáře a poslední verzi – tedy karetní hru pro dva hráče. Karetní varianta mě nadchla natolik, že když jsem se doslechla, že se chystá karetní verze Osadníků pro více hráčů, nemohla jsem se dočkat. Města a rytíři jsou jakýmsi pokusem skloubit dohromady prvky z několika předchozích a také velmi povedených variant. Otočný kalendářík, který symbolizuje města s možnostmi nákupu akčních karet, je do značné míry kopií prvků z karetní verze, stejně tak i akční (třetí) kostička, na které padají akce hodu. Hra je obzvláště vhodná pro takové nadšence, kteří mají zkušenosti s předchozími historickými scénáři či Námořníky a Karetní hrou, neboť pro ně jsou nové kombinační prvky velmi snadno osvojitelné již během první hry Měst a rytířů. Pro hráče, kteří s Osadníky začínají, doporučuji nejprve klasickou verzi a Karetní hru a pak teprve pořídit Města a rytíře. Jsem si ale jistá, že tato zatím poslední verze této neuvěřitelně úžasné hry si získá mnoho příznivců a budou se časem pořádat turnaje i ve Městech a rytířích, kterých bych se s velikou chutí zúčastnila. Nevýhodou je snad jen velmi přemrštěná cena již vhledem k faktu, že ke hře je jako u jiných historických scénářů potřeba i původní základní verze hry. Tedy dohromady je to hra za více než 2000 Kč. Věřím ale, že již brzy si Albi uvědomí, že vysoká cena určité množství zákazníků odradí již vzhledem k faktu, že v Německu jsou tyto hry výrazně levnější. Přeji Městům a rytířům hodně skalních fanoušků jako jsem já.

 130. lotr

 131. Lee

 132. orsej@centrum.cz

 133. karel

 134. Marsha

 135. Panzer

 136. Droll

 137. navratka


  Měli jsme už Osadníky a rozšíření Námořníci; s Městy a rytíři přináší hra více prostoru pro strategii. Snižuje se podíl náhody ve hře a na rozdíl od Osadníků a Námořníků, se díky neustálým zvratům a možnosti snížení počtu soupeřových bodů se o vítězství bojuje do poslední chvíle. Pokud jste si Osadníky oblíbili, neváhejte ani chvíli!

 138. zajíček

 139. Michal

 140. Anna

 141. REM

 142. Bluefish

 143. xdavid

 144. Gandalf

 145. kvetinka

 146. Šidlo

 147. Roman

 148. Tygr

 149. Juventus

 150. MasterII

 151. Citron

 152. Hrubiduk

 153. Odoren


  Rozšíření vřele doporučuji všem zkušenějším hráčům Osadníků. Na první pohled se zdá, že jsou pravidla komplikovaná, ale po jedné dvou hrách už vám to nepřijde. Větší roli hraje dobrá strategie a menší náhoda. Začátečníkům ale doporučuji nejprve vyzkoušet základní verzi. Přeji hodně zábavy 🙂

 154. Aja_Drakopes

 155. Renella


  Perfektní, rozšíření původních Osadníků dává této hře nový rozměr, je nutné vhodně vybrat to, do čeho budu investovat, jak správně rozložit své suroviny a hlavně nezapomenout na piráty, kteří mohou každou chvíli přepadnout Katan.

 156. chloridka

 157. Čajovna 82 vůní

 158. Mirunak

 159. marcel

 160. pogo

 161. Martin Blatný

 162. Agáta

 163. Ratty

 164. JaSt Sluníčko

 165. Kolík Aťsepicnu

 166. Jersey

 167. Láďa Smejkal

 168. Matěj Baťha

 169. Jaromír Kovařík

Přidat recenzi