Hrajeme.cz
DomůKatalog herRodinná hraCarcassonne: Hostince a katedrály (1. rozšíření)

Carcassonne: Hostince a katedrály (1. rozšíření)

Originální název:
Carcassonne: Die Erweiterung
Rok vydání:
2002
Počet hráčů:
2 až 6
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 8 let.
Doba hraní:
Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut
Doporučení rodiny:
Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.
Doporučení hráče:
Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne.

Katalogové číslo: 11134 Kategorie: Štítky: ,

Popis

Líbí se vám hra Carcassonne? A chtěli byste si ji zpestřit o nové kartičky nebo si ji chcete zahrát v šesti hráčích? Tak potom je toto rozšíření přímo pro vás. Kromě nových figurek a kartiček obsahuje také počítací žetony. Tuto hru můžete hrát pouze se základní sadou.

Další informace

Počet hráčů

Věk hráčů

Doba hraní

Počeštění

Rok vydání

Míra náhody

Míra interakce

Míra složitosti

Míra humoru

Doporučení rodiny

Doporučení hráče

Výrobci

,

Autoři

Hra/Rozšíření

Pravidla:

Recenze

 1. Cermakov1

  Mám doma všechny rozšíření, když bych chtěla hrát všechny, byla by hra tak na půl dne a hodně velký stůl. 🙂 Toto rozšíření přináší zajímavé obměny, střídavě zapojujeme do hry s dalšími. Nehrajeme s ním však pravidelně.

 2. GADICEK

  Kdo má hodně kostelů, má vysoké šance na výhru 🙂

 3. Jiří Aberle

  První rozšíření k základní hře Carcassonne. Obsahuje 18 nových kartiček krajiny s 6-ti hostinci u jezera a 2-mi katedrálami. Tyto kartičky zvyšují počet bodů při uzavřených cestách a městech.
  Dále rozšíření přináší figurky pro 6 hráče, bodovací kartičky a velké figurky, které se při bodování počítají jako dvě menší.
  Je to povedené rozšíření a vřele ho doporučuji 🙂

 4. Effka

  jedno z nejlepších rozšíření, přidání dalšího hráče i kdytiček na více bodů se vážně hodí 🙂

 5. vasek

  Jedná se o první rozšíření ke Carcassonne. Pokud někdo kupujete Carcassonne, tak rovnou vemte i toto rozšíření, které by podle mě mělo být součástí již základu. Většina dalších rozšíření(kromě2. Kupci a stavitelé) je do počtu a jejich přínos již není takový.

 6. valchy

  Hostince a katedrály jsou první rozšíření ke hře Carcassonne. Přidávají do hry nové kartičky pro stavbu měst a okolí. Rozšíření není těžké na pochopení takže si ho zahrajete i s dětmi.

 7. cSf.Loser

  První rozšíření ke klasické hře. Přidává variabilitu v podobě dalších dílků, takže lehce natáhne hru což beru jako plus. Katedrály krásně zapracují prvek náhody respektive musíte správně odhadnout jestli město / cestu uzavřete nebo ne. Pokud se Vám to nepovede nedostáváte body, což je dost nepříjemné a soupeř vám tak může pěkně prasit hru. Což je další pozitivní věc. Celkově, ale rozšíření nepřináší nic závratného a základní hru zas tak moc nerozšiřuje, proto jen 3 hvězdy.

 8. Zweter

  Hned první rozšíření mi přijde nejpovedenější. Nekomplikuje hru složitými novými pravidly. Hostince i katedrály přinášejí dynamiku, když i malá cestička může přinést dost bodů. A naopak i velké město s katedrálou nepřinese vůbec nic, když se vám ho nepodaří ukončit. Pokud máte hodně jiných rozšíření, zjistíte že vám už budou chybět figurky pro všechny ty kartičky. Právě to ale tohle rozšíření napravuje a přináší další figurku – a nejen ledajakou. Velká figurka dost ovlivní poměry ve městě a v kombinaci s létajícím strojem vás o něj může hned připravit. Nových kartiček je sice trochu míň než bych si přál, jsou však přesně takové, jaké vám dosud chyběly.

 9. pAndulka

  Skvělé rozšíření, které do hry přidá kartičky a nové prvky, ale nezatěžuje hráče složitými novými pravidly (vysvětlujte hru nováčkům, když máte k základní sadě i několik rozšíření s dalšími pravidly a figurkami). Další super věcí, kterou rozšíření přináší jsou kartičky k počítání bodů po projití padesátky. S více kartami a malým počtem hráčů jí můžete projít i několikrát a tyto kartičky se opravdu hodí… navíc ten pocit, když si jí můžete vzít 🙂

 10. Xaws

  Podle mě nejlepší rozšíření základní hry. Doplňují a obohacují původní hru.

 11. tds

  Pokud se základní Carcassonne alespoň trochu líbilo, je prakticky nutné pořídit k němu další rozšíření, kterých je na výběr hodně. Hostince a katedrály jsou taková „povinná výbava“ k základní hře a to i když hrajete pouze ve dvou a figurky pro 6. hráče ani nevyužijete. Získáte další kartičky a hlavně nové možnosti hraní, které mohou docela zahýbat bodováním (katedrály), pokud se podaří postavit dostatečně velké město a uzavřít ho. Hostince u cest jsou také příjemným bonusem.

 12. bejka

  Rozšíření naprosto zapadne do základní hry, aniž by to nějak zásadně ovlivnilo pravidla.
  Najdete v něm dvě kartičky s katedrálou- když s ní uzavřete město- získáte za kartu a erb místo dvou bodů tři. Při neuzavření města však žádný bod nezískáte. Karty s hostincem u rybníka přidávají při uzavření cesty bod navíc, pokud cesta není uzavřená, žádné body nedostanete.
  + nové kartičky krajiny
  + získáte figurky pro 6. hráče
  + získáte větší figurky pro všech 6 hráčů- hodí se při boji o louku, město, či cestu- počítá se za dvě obyčejné
  – rozšíření Vám brzi stačit nebude, a zatoužíte ještě po dalších 🙂

 13. hromadalidi

  Jestli má nějaké rozšíření této velmi oblíbené hry smysl, tak je to právě toto. Nové typy krajin se hodí, nejsou spíš jen prvoplánové, aby v rozšíření něco bylo, jak se tomu děje u dalších krabic. Nové figurky umožňují lepší taktiku a plánování a dvojnásobné body se hodí (myslím tím katedrálu a hostinec). Navíc lze pak ke hře přizvat i šestého stavitele, což je taky pozitivní neboť tuto hru pochopí opravdu i menší, a tak sehnat hráče není zas takový problém. I ti co úplně nehoví deskovkám si Carcassonne zahrají rádi. První rozšíření hry hodnotím velmi kladně a vhodně doplňuje originál. (bez něj samozřejmě hrát nelze)

 14. Naifa

  Velmi pěkné rozšíření k již úžasné základní hře. Zejména při hraní více lidí oceníme šestou sadu pro hráče. Velké figurky nepoužíváme. Je to tak více zaměřeno na strategii a při nasazování tolika figurek bylo snadné přehlédnout, že jedna je větší (mnohdy tuto skutečnost přehlédl i hráč, který velkou figurku přiložil).
  Další vhodnou částí rozšíření jsou kartičky s bodováním nad padesát a nad sto. Při menším počtu hráčů – např. při hraní ve dvou, využíváme tyto kartičky i vícekrát. Občas se stane, že dosahneme i na hodnocení 150+.
  Velmi příznivě jsme ocenili kartu katedrály. Je nejen pomocníkem, když ji člověk vytahne na začátku hry a má tak velkou šanci získat velké město za hodně bodů. Současně ale také může uškodit, zejména když ji protivník vytahne ke konci hry a zablokuje vám tak krásně rozjeté město – sice by nebylo hodnoceno trojnásobkem, ale i tak by byl bodový zisk slušný (zejména, když je zde hodně karet se štíty). Ale i to ke hře patří a nelze se na nikoho zlobit. Pouze ocenit strategii a dobrou ruku při volbě karty.
  Taktéž nové karty krajiny, které se v tomto rozšíření objevili jsou přínosem. Nová zakončení měst, cest a nové kláštery jsou přínosem pro pestrost hry.
  V současné době hrajeme základní hru s několika rozšířeními a je to mnohdy hodně myšlenkově náročné zvažovat, jestli daný dílek ještě může, či již nemůže přijít atd.
  Každopádně toto rozšíření vřele doporučuji.

 15. Spud.Murphy

 16. SASAN_KING

 17. Cesarea

 18. nelus

 19. Katy

 20. Trauma_Zero

 21. MK2

 22. Baliend

 23. Lachvos

 24. majlo

 25. marciska

 26. Veronika

 27. cartas

 28. gutalin

 29. Mrkew


  Musím uznat, že spoustu rozšíření, ke hrám nemám moc rád, Buďto mi přijdou už moc přeplácané, a nebo s nedomyslenými pravidly. Ale toto rozšíření, ke hře Carcassonne mě zaujalo, už jen proto, že nás je 6 a takto jsme získali možnost hrát ot všichni, díky 6 barvě figurek. A potom hostince i katedrály, které zvyšují možnost vyššího skóre a pak 6 kartiček s padesátkou a stovkou, pro přehlednější vbodování mi přijde zcela dostačující a dokonalé rozšíření. Na závěr bych řekl, že tov ani moc hru neprodlouží, za to je to zábavnější než pouze s normální klasickou verzí 😉

 30. hrazda

 31. anupinka


  V ostatních recenzích se objevují stížnosti na nedostatek herního materiálu v rozšíření. Což je sice pravda, ale to rozhodně neznamená, že by rozšíření bylo špatné. Musíte si prostě jen ujasnit, co od takového rozšíření očekáváte. Pokud chcete, aby Carcassonne s rozšířením bylo komplikovanější a delší, pak toto rozšíření opravdu není pro vás. Naopak ale, pokud nechcete hru více a více prodlužovat a ani nechcete, aby se vám ještě ztížila pravidla hry, pak je toto rozšíření pro vás ideální. Samozřejmě je také vhodné pro ty, kdo chtějí hrát v šesti lidech. Já osobně jako největší klad v tomto rozšíření vidím kartičky, které ukazují, kdo už kolikrát objel počítadlo kolem dokola. Pokud hrajete více než ve dvou, je totiž poměrně obtížné tuto věc sledovat. Takže, jak už jsem říkala: Ujasněte si, co vlastně od rozšíření hry očekáváte a až pak se rozhodněte, které koupit.

 32. evave

 33. paulhunter

 34. Gothalgo

 35. Martin

 36. Pavel

 37. Aulus

 38. vaseklu

 39. Katulinka

 40. Raiden

 41. Jacob

 42. morgouse

 43. čáu

 44. Patrikhm

 45. Januška

 46. Vojta

 47. Tereza

 48. RTMyšák

 49. MikZap

 50. Davides9

 51. Mofik

 52. sheila9

 53. tomeška

 54. RadimB

 55. Kuba

 56. Lirka

 57. Asindor

 58. palcice

 59. Tosha

 60. Davides

 61. Zdenek_

 62. dubis

 63. Kelt

 64. ZdenT27

 65. Milas


  Největším lákadlem tohoto rozšíření je asi možnost hry dalšího hráče. Pravidla se skoro nijak výrazně nemění a tak se hra protáhne jen o tahání a umisťování kartiček z rozšíření. Můžete dostat více bodů za město a za cestu(za tu ve finále i žádné). Dalším dárečkem je velká figurka, která se počítá za dva body a je dobrá k obsazování cizích měst. Určitě dobré vyzkoušet. Doporučuji přitom i sáhnout po rozšíření Kupci a stavitelé.

 66. Neila

 67. Knihovník

 68. rulen

 69. acedrac

 70. littlemole

 71. Pavluša

 72. zmisak

 73. PesBobes

 74. 70000

 75. harry

 76. giahra

 77. MirR

 78. Fanda

 79. Sionn Latharn

 80. AntonGorodecky

 81. esther.f

 82. Michal

 83. anjuli

 84. Martin

 85. Smith-g

 86. Phoenix

 87. Laadevil

 88. Fruiko

 89. babara

 90. norba

 91. Róbert Polomský

 92. jas

 93. Hrabě z Carcassonne

 94. Noni

 95. Terw

 96. Joe

 97. tomas

 98. darwin

 99. kazwein

 100. Akvadevz

 101. slonik-em

 102. Carcassonnemaniak

 103. skyfire

 104. Duhamuz

 105. bumbrlik

 106. Makabi

 107. Lemur

 108. Dafe

 109. Kalibulus

 110. Deathmers

 111. mysula

 112. Brisco

 113. Beholder

 114. Gaspar

 115. Akilian

 116. Pete

 117. Matteso

 118. sakul

 119. Mialee

 120. Bobešek

 121. neline

 122. akat

 123. Krocan

 124. Jose

 125. David

 126. Darth Wiros

 127. dan

 128. WereWolf

 129. MartiN8029

 130. Jindřich „“Desgenais““ Cinka

 131. Bibík

 132. Honzék

 133. daneel

 134. zeppelin

 135. jakubko1717

 136. jakubko111

 137. Eduard Doležal

 138. JoeK

 139. Ajeenka007

 140. Mari

 141. treveris

 142. fasz

 143. Tom a Maca

 144. Bajn

 145. Sláva

 146. mara

 147. Evina

 148. Katka

 149. tondakolik

 150. VasekVydra

 151. tom

 152. chajim

 153. Hanuš

 154. gramla

 155. The Hammer

 156. Manas

 157. Zik9

 158. Kabalenka

 159. Sagapo

 160. Wanderer

 161. P.

 162. slonik

 163. aneken

 164. BeryCB

 165. nency

 166. Vicq

 167. patrmont

 168. alonsanfan

 169. Mat

 170. deril

 171. dajo

 172. MajkHany

 173. Aníška

 174. muffen

 175. sehes

 176. zuzka

 177. Zuzaa

 178. Jezura

 179. Lucie Dudková

 180. flanelek

 181. Michael

 182. standa

 183. azzinello

 184. Don Aqila

 185. thg.

 186. Aldomoro

 187. Mick

 188. Kveton.T

 189. bíneund

 190. Cmroz

 191. Joachim

 192. JSat

 193. PeterPP

 194. pyty

 195. hurak

 196. Ajfel

 197. Honza103

 198. Marty

 199. danielraska

 200. Luban

 201. qcpx

 202. poutník


  Tak nejdříve co mě vadí. Jiná barva kartiček, to je omyl od výrobce. Se šesti lidmi se hra už trochu táhne a je více o náhodě a diplomacii, proč budovat a neparazitovat, že? Cena za pár kartiček je vysoká.
  Stavitel oproti prasátku je silný, ale to tak nevadí, spíše se mě zdá, že rozhodují města. Katedrála je za trest, dávám ji vždy do soupeřova města.
  Carcassonne je dobrá hra, rozšíření ji vylepšují, ale toto je tak trochu rozpačitá vyjímka. Přesto jsem rád, že ho mám i když za krvavý prachy.
  Shrnuto: hru to vylepší, ale rozšíření nic moc.

 203. Lukas

 204. Martin

 205. Tommy

 206. MM

 207. Ondra

 208. Frodo

 209. Ariadna

 210. alinn

 211. u4a2

 212. Lookash

 213. Dr.Wiza

 214. Pavla

 215. tomas

 216. MeanAngel

 217. DwarfMan

 218. mathew

 219. damor

 220. Matej

 221. ramirese

 222. a.r.p.i

 223. Kristýna

 224. TomasK

 225. David

 226. Marek

 227. jakub

 228. Krapnik

 229. gambler

 230. Marek

 231. Nick

 232. Cholerus

 233. aMPY

 234. Stinin

 235. Alfons

 236. eklp fistronek

 237. Mariano

 238. Frigo

 239. serbam

 240. Mikša

 241. sulzik

 242. Veena

 243. paladin91


  Barva katriček je odlišná od základní sady a proto strhávám půl bodu, ikdyž na hru samotnou to nemá zádný vliv. Palác i hospoda jsou jsou dobrým rozšířením, ale bez dalšího rozšíření „“Kupci a stavitelé““ se hlavně města s katedrálou těžko uzavírají. Navíc jsou trochu zvýhodněni destruktivní hráči typu „“když nebudu mít body já, tak ani ty““. Dalšího půl bodu pak strhávám za herní materiál, neboť ho skutečně není mnoho.

 244. rix

 245. Lenny

 246. karolína

 247. zuznana

 248. karolína

 249. Zu

 250. karolina

 251. karol

 252. Malicka

 253. Linhard

 254. Hynek

 255. Smugi

 256. Bajn

 257. Martin Zeman

 258. Radanka

 259. Dodo

 260. RiderX

 261. exnapady

 262. GK_voyger

 263. muf

 264. borivoj

 265. Veronika

 266. Martin

 267. Skymessenger

 268. kepk

 269. Bunda

 270. trikolka

 271. Papo Shimitz

 272. matys

 273. ewuchka

 274. Ajvo

 275. Pecky

 276. Markéta

 277. Malič

 278. vizard

 279. MORT

 280. Vlasta

 281. Manka

 282. Kuba

 283. Shako

 284. Monika

 285. Penguin

 286. Friend

 287. Macho

 288. Peter Liska

 289. Pavel Tichy

 290. gree

 291. Ferdinand

 292. PB

 293. Honza

 294. Fanda

 295. dilli

 296. jerry

 297. joannes

 298. gaunt

 299. greyhound


  Toto rozšíření mi připadá proti kupcům a stavitelům poněkud chudší, zatímco sbírání surovin je výrazným zpestřením a stavitel zase urychluje hru, katedrály jsou o náhodě (jsou jen dvě ve hře) a figurky pro 6.hráče využije málokdo. Vlastním nicméně obě rozšíření, a proti samotné hře je to určitě podstatně zajímavější 🙂

 300. XioN

 301. Asindor

 302. Ferdas

 303. GeniuZ

 304. Klop

 305. Michal 37

 306. Draken

 307. PavelK

 308. Sekac

 309. Michelle

 310. ondrashek

 311. enia

 312. stepan

 313. Fanda

 314. Paters

 315. Darn

 316. Merlin

 317. Lucinka21CL

 318. Honnza

 319. Stanley


  Od každého rozšíření jakékoliv hry očekávám, že přinese něco nového, zajímavého, prostě dá hráčům nové možnosti, posune hru někam jinam-k lepšímu. Bohužel se to tvůrcům tohoto rozšíření nepovedlo. Proč?

  – když porovnám cenu a herní materiál se základní sadou, je částka téměř 400,- nehorázná
  – velkou vadou je, že kartičky mají jiný odstín, takže podle zadní strany poznáte, zda se jedná o kartičku novou nebo základní. Brát kartičky z pytlíku je podle mne nepraktické.
  – KATEDRÁLA. Co k tomu dodat? Škodit je mnohem jednodušší než vybudovat město s katedrálou. Podle mne tato kartička silně kazí hru. Pro použití katedrály prostě nepotřebujete zapojit mozek.
  – nejlepší je hra do 4 hráčů. To platí i u základní sady. S vyšším počtem stoupá výrazně podíl náhody. Rozšíření na 6 hráčů je tedy zbytečné a hra v šesti je o ničem.

  + figurka stavitele
  + přidání hostinců zatraktivňuje cesty

  A závěr? Základní Carcassonne je povedené, ale místo tohoto rozšíření si raději koupím jinou, kvalitní hru. A to doporučuji i všem ostatním.

 320. mealy

 321. murphy

 322. Trauma Zero


  Teprve s tímto rozšířením dostává základní verze Carcassonne pořádné taktické grády. Skromný balíček obsahuje právě ty karty které vás zachrání od naprostého fiaska „“nedokončitelného““ města z původní verze. Skvělé nové karty a tvary. Výborně navrhnutý systém katedrál a hostinců (který povyšuje paběrkování se stavěním cest na výnosný podnik). Jasná koupě k základní verzi.

 323. Nata

 324. Radek P

 325. Mr Krtek

 326. thomas

 327. Tacud

 328. Peetrson

 329. lotr

 330. buralien

 331. Espanol

 332. dooly

 333. Lee

 334. tučňák

 335. l_amalthea

 336. Merlin

 337. Mišel

 338. newrock

 339. Tony

 340. tomas

 341. Droll

 342. IKA

 343. Bluďa

 344. Radka

 345. Dušan

 346. JaraT

 347. Anna

 348. Nikolka

 349. Maximus

 350. REM

 351. Jira

 352. Bluefish

 353. xdavid

 354. Krtek

 355. tommy

 356. postuli

 357. kvetinka

 358. tereya

 359. Hroch

 360. GL

 361. Pepik

 362. dusanek

 363. Roman

 364. Jirka

 365. tonal

 366. Tygr

 367. MacD

 368. Veverka

 369. Libor

 370. Rubic(k)

 371. Wolf

 372. MasterII

 373. darebák

 374. Luko

 375. PepaK

 376. Šatra

 377. Nogard

 378. Pitr

 379. Milan Jakubec

 380. Richmond

 381. Jouda

 382. WillBlack

 383. golmon

 384. Luky79

 385. Otto

 386. Odoren

 387. vlaada

 388. Evik

 389. Viki

 390. mathes

 391. Renella

 392. Bercik

 393. iii

 394. elysa

 395. Marta


  K rozšířením zaujímám obecně negativní postoj. Je logické, že se výrobci snaží vytěžit z úspěšné hry maximální zisky v podobě prodeje rozšiřující sady, ale již jen málo z výrobců dovede rozšířením potěšit nejen své kapsy a zároveň i hráče. Jak se to povedlo firmě Hans im Gluck ?

  V malé krabičce bylo uschováno:

 396. 6 bodovacích karet s 50/100 body pro rozlišení hráčů, kteří jednou či dvakrát prošli cílem
 397. nové figurky:

  – šedé figurky pro šestého hráče

  – jedna velká figurka pro každého hráče mající hodnotu dvou malých figurek
 398. 18 nových karet krajiny

  – hostinec u cesty 6x (zdvojnásobuje hodnotu cesty)
  – katedrála 2x (znásobuje hodnotu města – 3 body za každou kartičku)
 399. speciální karty, které nejsou v základní sadě 10x

  – (město s loukou uprostřed, klášter s cestou na obě strany, křižovatka s dvojím zakončením města, město s dvěma loukami)
 400. Nové kartičky výrazně přidávají hře na její hravosti. Figurka velkého hráče umožňuje jednoduše škodit a přebírat kontrolu nad městy, které si pracně budoval protihráč. Stejně tak i katedrála hraje roli škodiče. Pokud se podaří uzavřít město s katedrálou, získá hráč 3 body za každou kartičku. Uzavřít velké město však bývá komplikované a mnohdy se tam zablokují figurky, které se do uzavření města nedají použít na jiné osidlování.

  Velice jsem uvítala i přidání figurek pro šestého hráče. Někdy se nás sejde víc hráčů najednou a hra v šesti lidech je opravdový souboj o každý bod.

  Co se však výrobci nepodařilo je zachování stejného odstínu rubu kartiček – rozšiřující kartičky jsou světlejší. Vzhledem k tomu, že rozšiřující kartičky většinou přinášejí větší bodový zisk, je výhodnější sáhnout po světlejší kartičce.

  Pokud se Vám líbilo základní Carcassonne a již se Vám trochu „“ohrálo““, doporučuji zakoupit rozšíření, které vnese do hry nový náboj.

 • Morgue


  Mno, tohle se mi moc nelíbí. To, že dostanu za solidní peníz jen pár kostek, figurek, ukazatel aj. bych skousl, ale že tato expanze naopak(reakce na jinou recenzi, která tvrdí, že je přidává) blokuje strategie, to už je pro mne dost špatné, zvláště pro mou oblíbenou strategii. Často se mi povedlo, že druhý hráč měl všechny ! figurky zaseknuté v nedokončitelných městech, nedokončitelných klášterech a na loukách, sice vedl o dvacet bodů, leč již skončil, ale tomu je s novými kostkami konec (naštěstí, těch kostek není tak moc), takže expanze možná přidává, jednu strategii, ale tuto zase výrazně degraduje. Velká figurka je sice pěkný nápad, ale proč tam je – minimálně, ale někdy dost citelně zvyšuje míru náhody – těsně před koncem – mám dobré město, zbývají tři kostky , to udržím. Hle… a oponent úplnou náhodou dostal potřebnou kostku, pak ještě jednu a město je jeho (vím je to blbý příklad, takto si nechat ukrást město vyžaduje nepozornost, nebo relativní nezkušenost). Hra se také zbytečně zesložiťuje – katedrála – dobře, ale k čemu, někdo tvrdí, že to hru vyvažuje, podlě mě ale naopak. Další „“výhoda““ : dá se hrát až v šesti hráčích – podle mě je hra stejně nejlepší ve dvou, či ve třech, chce li hráč nějakou tu diplomacii, čtyři je ideální počet. Kostky jsou jinak barevné, než v základním Carcassonnu pro mne další mínus. Ono švindlovat se dá docela dobře i v základním Carcassonne – stačí se dívat na spodní hrany kostek, cesty jsou bílé čárečky uprostřed a hrany měst jsou hnědé, ale to jen tak okrajem. Tedy, pokud vás Carcassonne nudí, nebo do něj chcete „“vlít novou šťávu““, expanzi berte. My konzervativci zůstaneme u základního (ostatně o Lovcích a Sběračích také valné mínění nemám, i když jsou pořád skvělí, jenže ten nápad tu už byl, a Lovci a Sběrači by mohli mít statut „“datadisku““, byť velmi podařeného) Carcassonnu. Za co ten bodík v hodnocení ? Nevím, expanze podle mého hru degraduje. Asi za to, že turnaje a většína soutěží se hraje bez tohoto rozšíření

 • chloridka

 • Čajovna 82 vůní

 • Surt

 • pogo

 • tonda007


  Už od ledna jsem dalším z majitelů rozšíření. Je sice pravda, že za své peníze obdržíte malou krabičku s malým počtem dílů, ale rozšíření katapultovalo hru k zcela jiným obzorům a zábavu, kterou takto obdržíte přeci nelze ocenit penězi.

  Nyní se dá lépe taktizovat, lépe stavět. Tak záleží jenom na vás, budete-li stavěči, loukaři nebo škodiči. Celá hra je nyní napínavější, zábavnější a hráčsky komplikovanější. A víte proč? Např. nedostavěné město s katedrálou – to je oblíbená taktika našeho škodiče. Nemáte žádné body a celou dobu vám toto město blokuje figuru(y). Naopak kartičky s průjezdným městem nebo kostelem výrazně pomohli lepší hratelnosti.

  Spolu s dalšími kamarády jsme víkendoví hráči a mezi nakoupenými hrami jednoznačně vedou Carcassonne a Katan. U obou her se dobře bavíme, dají se hrát opravdu dlouho. Ale poslední dobou Katan začíná ustupovat do pozadí. Jeho pravidla jsou přeci jen více komplikovaná a náročnější na soustředění.

  Rozšíření mohu jen a jen doporučit. Máte-li základní sadu, nelitujte peněz a kupte si i rozšíření. Nebudete litovat.

 • Martin Blatný

 • Agáta

 • HNUP


  Rozšíření je dobré. Nové kartičky jako katedrála či hostinec obohacují hru a mírně zostřují průběh. Po koupi rozšíření jsem byl překvapen, že jsem koupil relativně málo kartiček, ale to nijak nezhoršuje můj pohled na hru. Horší je ale, že poté, co jsem zahrál hnusnou lest a vyhrál tím o více než 50 bodů, se mnou celá rodina odmítá hrát. Kartičky jsou udělané světlejší, což v dohrané hře působí trochu neesteticky. Já osobně nemám rád velké panáčky, vytvářejí nepřátelské klima u přátelských zápasů, řeším to tím, že se většinou na začátku domluvím s ostatními hráči, že velcí panáčci počítají body. Pak se nikdo nemusí obávat, že mu náhodou někdio jedním panáčkem ukradne město apod. Celkově dobré rozšíření.

 • Veverka


  Rozšíření hru pěkně doplňuje a zpestřuje. Určitě doporučuji, zejména těm, kteří hrají častěji ve větších počtech než ve dvou. Podrobněji jsem se vyjádřila již v recenzi základní sady. Veverka

 • Alnagon

  Toto rozšíření skvěle doplňuje základní sadu a přidává hře nový rozměr, hlavně katedrálami, ale ani hospody nejsou od věci. Velká figurka hře taká dodává nečekané napětí.

  Pravidla jsou stejně přehledná jako v základní verzi.
  Design nástavby není také žádným nepříjemným překvapením – kvalita jako u základní verze, jen jsou kostičky trochu světlejší, což by u krajiny zas tolik nevadilo, ale podle rubu lze poznat, zda berete kostku ze základní sady nebo z rozšíření, ale zneužitelnost této znalosti je mizivá. Nicméně strhávám za to půl bodu.

  Další půlbod v hodnocení strhávám za to, že se mi těch kostiček v rozšíření zdá za tu cenu dost málo, čekal bych jich minimálně dvojnásobek.

 • Danyi


  Toto rozšíření dělá z již skvělé základní sady Carcassonne ještě lepší. Určitě je to výborná investice.

  Nové kartičky skýtají nové možnosti taktizování a plánování. Například pokud protihráči přiložím k jeho městu katedrálu, musí se hodně ohánět, aby město uzavřel. Jinak jeho rytíř nezíská ani bod! Výborné možnosti se nyní nabízejí lupičům, kteří v základní sadě byli spíše do počtu a pokládali se až když bylo jasné, že kartičkou uzavřu cestu. Většinou to „“hodilo““ pár bodíků. Nyní s hostincem u cesty má každý díl hodnotu 2 bodů! A to je podstatný rozdíl. Do hry přichází spojování cest… a hra se stává zajímavější.

  Další nové kartičky mají rovněž svůj smysl. Lépe se pak oddělují města (pokud na vás někdo „“parazituje““ 🙂 a louky.

  Výborné jsou rovněž velké figurky, které se počítají za dvě malé. Figurky pro šestého hráče jistě také přijdou vhod. A pro ty kteří, nebyli spokojeni v základní sadě s počítadlem jsou tu žetony s hodnotou 50 a 100 bodů, takže je každému jasné kolikrát jste prošli „“0″“.

  Zpracování kartiček a figurek je jako u originálu na výborné úrovni, překlad pravidel je jasný a přesný!

  Nezbývá než fandům Carcassonne doporučit.
  Tak už přestaňte číst a běžte hrát CARCASSONNE!

 • mesires

 • Lukas

 • R.U.R.


  Nevím, proč by mělo někomu vadit, že jsou kartičky jinak barevné – pravda, výrobce se moc nevytáhnul, ale když už nic, přidal na ně ke hře pytel, takže stejně nejsou vidět, než si je člověk vylosuje!
  Mě u rozšíření vadí, že je dle mého názoru příliš orientované na města, zatímco ostatní „“nemovitosti““ trošku ustupují do pozadí.

  Stavitel je úplně skvělá figurka, dává budování nový rozměr.
  Prasátko se podle mě moc nevyužije, neboť nové díly způsobují vytváření většího počtu menších luk (opačně oproti základní verzi) a navýšení bodového zisku za louku s prasátkem je tak často minimální.

  Jinak nemám asi co dodat – rozšíření se obecně docela povedlo!

 • JaSt Sluníčko

 • Honza

 • Láďa Smejkal

 • Matěj Baťha

 • Přidat recenzi