Hrajeme.cz

Abalone

Originální název:
Abalone
Rok vydání:
1998
Počet hráčů:
2 až 6
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 8 let.
Doba hraní:
Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut
Doporučení rodiny:
Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne.
Doporučení hráče:
Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne.

Kategorie:

Popis

Hráči se snaží pomocí pohybu svých kuliček vytlačit soupeře z hrací desky. Vždy ale musí mít více kuliček v řadě než soupeř. Pokud má hráč v řadě tři kuličky, s touto řadou nelze hnout.

Další informace

Míra náhody

Počet hráčů

Věk hráčů

Doba hraní

Počeštění

Rok vydání

Míra interakce

Míra složitosti

Míra humoru

Doporučení rodiny

Doporučení hráče

Výrobci

,

Autoři

,

– Pravidla hry
– Svět deskových her
– BoardGameGeek

Recenze

 1. valchy

  Jedná se o strategicky kombinační hru kde je nutné promýšlet tahy dopředu. Hra je dobře hratelná jak ve dvou tak ve čtyřech hráčích. Hra netrvá dlouho a má rychlí průběh navíc je snadná na pochopení. Hru je nutné hrát na rovné podložce protože kuličky jsou na nerovné podložce trochu živější. A v případě že vás hra neosloví můžete kuličky využít k tradičnímu cvrnkání kuliček do důlku.

 2. Candy

  Hru jsme hráli poprvé doma, kde zaujala jak starší tak mladší (hráli jsme ji ve třech asi 30 min). Hru bych doporučila všem, kteří mají rádi logické hry a chtějí si procvičit logické myšlení. Zpracování je velmi pěkné. Pravidla nejsou napsána složitě, což jistě ocení mnozí z nás 🙂 Co se týče skladování hry- hra je zabalena do šestihrnné krabice, ale i tak se vleze téměř všude.

 3. jarmuk

  Ve dvou lidech zase tak moc nefunguje. Mám ji rád ve 4 hráčích, nečekáme dlouho na chybu soupeře.

 4. Patrix

  Dobře vymyšlená hra, ale je fakt, že se dost podobá klasickým šachům a to v dnešní době moc lidí hrát nechce a dává přednost spíše kreativnějším hrám.

 5. katemar

  Hra je to celkem zajímavá, ale mě moc logické hry nejdou 🙂 Každopádně doporučuji nepoztrácet kuličky, špatně se pak nahrazují 😀

 6. thielson

  Hru mám a moje verze je určena pouze pro 2 hráče. Abalone je logická, strategická hra, kde se snažíte vytlačit soupeře z herní plochy. Každým pohybem tak vznikají nové kombinace , které vám mohou zajisti rozbití soupeřovy obrany nebo si také můžete zajisti rozbití té své 😀
  Díky kuličkovému provedení hra zaujala kdykoliv jsem jí vytáhl z batohu a s jednoduchými pravidly, si jí chtěl hned každý zahrát. nešvar teto hry je že je jenom pro 2 hráče, ale i tak u ní zažijete spoustu zábavy.

 7. Pepogn

  V kategorii abstraktních her, se kterými jsem měl tu čest, patří Abalone mezi ty lepší, nicméně není to zrovna ,můj šálek čaje. Občas jsem si ji zahrál, než jsem propadl světu moderních deskových her a na Abalone a spol již není čas ani chuť.

 8. tondakolik

  velmi dobrá abstraktní hra, ale já mám raději jiný typ her

 9. skleník

 10. majlo

 11. Mič

 12. Vašek

 13. rokoko73

 14. Martin

 15. ton

 16. RTMyšák

 17. ho-le

 18. palcice

 19. little

 20. onča

 21. Tomáš Jindra

 22. Tadži

 23. Mafian

 24. Bonifác

 25. JardaJaryn

 26. Bunny84

 27. saver

 28. andik007

 29. darwin

 30. mraky

 31. Lada

 32. Ringo

 33. sakul

 34. Semiš

 35. Jindřich „“Desgenais““ Cinka

 36. filipes

 37. SnurkaBill

 38. luciáš

 39. Radobyhrac

 40. Tom a Maca

 41. Bajn

 42. Dušan Takáč

 43. klekytom

 44. tondakolik

 45. kubiceq

 46. Gandalf

 47. jarik88

 48. Pavel Jelínek

 49. JardaD

 50. Lucian

 51. zbjesila

 52. Don Aqila

 53. jpmce

 54. Mick

 55. konpok

 56. Martin Plesnivý

 57. poutník


  Je to výborná hra tedy alespoň pro ty, kteří mají vůli trochu kombinovat. S bratrem ji hrajem děsně rádi, manželku k tomu pro změnu zase nepřemluvím. Chce to hrát několik partií, aby si člověk zapamatoval všechny fígle, jako třeba úskok s kuličkama stranou apod. Samozřejmě raději vyhraju, ale zde jsem rád i za porážku, protože si tu hru fakt užiji. Jediná nevýhoda je šestiboká krabice, která se blbě vejde do skříně.

 58. Ariadna

 59. michalpech

 60. benny

 61. jakub

 62. ond

 63. deeDee

 64. eklp fistronek

 65. Veena

 66. bl

 67. Elvid

 68. matys

 69. Markéta

 70. Škoďák

 71. Brdla

 72. Lukáš

 73. Shako

 74. Kamčatka

 75. dilli

 76. Petr K

 77. Flamberg

 78. Salvator

 79. Advid

 80. NoirOrioN

 81. Adam

 82. Fanda

 83. Nezmar


  Veľmi jednoduchá a pri tom dôvtipná dosková hra, úplne závislá od logiky a stratégie ťahov. Vylúčená je náhoda. Kedysi dávno vydali Mladé letá knihu podobných hier Mu-to-rere, tablut, go, kde bol kopec podobných hier. Jediná výtka je na niekedy neúspešný pohyb, keď guličky odskakujú inak, ako ich hráč tlačí. Hra je vhodná pre tých hráčov, ktorý majú radi logické hry, hry bez kociek, hry bez kartičiek, ktorí chcú hrať hru bez zložitých pravidiel. K dokonalosti jej chýba asi len prijatelnejšia cena. Myslím, že pár stoviek za plastový výlisok, aj keď slušnej kvality a prevedenia, pár guličiek je trochu vysoká, aj keď oproti konkurenčným hrám ešte priaznivá….

 84. Bidlo

 85. Stanley

 86. Bobr

 87. Nata

 88. Mr Krtek

 89. lotr

 90. buralien

 91. Lee

 92. bux

 93. Anna

 94. Mařka

 95. Vintersorg

 96. david roesel

 97. Gandalf

 98. kvetinka

 99. káča

 100. tereya

 101. jan

 102. V.S.

 103. Skaut

 104. Juventus

 105. masik

 106. Merlin

 107. Věrka Cicháková

 108. Rubic(k)


  Abalone je výborná hra a tak mě už delší dobu dráždí absence recenze a pozitivního hodnocení… Abalone svým žánrem spadá do skupiny abstraktních strategií – je to takový nepříliš vzdálený příbuzný šachu, dámy, go, quarta, piškvorek…, ale svoje místo na výsluní mezi moderními společenskými hrami by podle mého názoru mít mělo.
  O co v Abalone jde? Cílem je vytlačit šest soupeřových koulí z šestiúhelníkové hrací plochy, při dodržení několika málo základních pravidel. Mezi ně patří axiomy typu: během jednoho tahu hráč může pohnout maximálně třemi svými koulemi a to jedním směrem. Při tlačení soupeřových koulí musí mít „“tlačící““ hráč „“přesilu““ – tedy pomocí tří svých koulí může přetlačit jednu nebo dvě koule soupeřovy, pomocí dvou svých koulí může přetlačit jednu kouli soupeřovu. Tah nelze vynechat…. Během tahu jednoho z hráčů se tedy může pohnout od jedné do pěti koulí… všechny se však posunou stejným směrem a pouze o jedno políčko.
  Nezní to hrozně, že ne? A pokud ano, při názorném předvádění se to napraví. Svým kamarádům jsem pravidla vysvětlil během dvou minut. Pravidla jsou jasná, stručná a v češtině – obsahují i popis základních strategií. (např. Divide et impera – tedy rozděl a panuj)
  Hra je výborná jako duel a na zajímavosti graduje při hře více hráčů… Abalone lze totiž hrát i ve třech ( tři samostatní hráči), čtyřech (dva páry) a šesti hráčích (tři páry nebo dvě trojice). Do hry pak vstupuje další oživující prvek: při tlačení lze použít i spoluhráčovi koule, pohyb však musíte začínat koulí vlastní.
  Hra samotná obsahuje 1) hrací desku plastovou (je levnější a černá) nebo zajímavě dřevěně vypadající (světlé dřevo, dražší) s výstupky vedoucími koule žádaným směrem, 2) pravidla, 3) sadu bílých a černých koulí. K pravidlům ani desce nelze mít poznámky ani výtky. Koule samotné lze jedině pochválit, jsou relativně těžké, příjemné na omak a při posouvání vydávají zajímavý, příjemně znějící zvuk. Rozehraná partie na stole zabírá místa „tak akorát“.
  Abalone se vyrábí i v cestovní neboli mini verzi, ta mi však do oka nepadla. Představa maximálně dvou hrbících se hráčů nad „prakticky ničím“ se mi nezdá dostatečně důstojná. Naopak impozantně musí vypadat verze, o které jsem slyšel kdysi v jedné prodejně na Karlově náměstí v Praze 2: jedná se o dřevěné Abalone (deska i koule) s téměř metrovou hrací deskou za bezmála 25.000Kč. Takovou sumu bych za žádnou hru nedal, ale de gustibus non es disputandum.
  Hra si zaslouží pět hvězdiček proč jí je tedy nedávám? Mám k ní dvě výhrady: 1) je to strategie takže podobně jako v šachách vyhrává ten lepší, dokola a dokola – což někomu (např. mojí manželce) může vadit 2) zajímavá hra více hráčů je možná až po zakoupení dodatečných sad koulí. Nad jejich kvalitou jsem se už rozplýval výše, navíc koule v rozšiřujících sadách bývají mramorované a nádherně zbarvené. Jedna sada však stojí okolo 150-ti Kč, což hru v šesti lidech dosti prodraží.
  Každopádně, až někdy navštívíte prodejnu Albi nebo Billard Centrum, věnujte pozornost černé šestiúhelníkové krabici. Kdo koupí, určitě litovat nebude.

 109. helibeli

 110. Skrnda

 111. muf211

 112. David Cichák

 113. Hrubiduk

 114. Odoren

 115. Aja_Drakopes

 116. Amarth

 117. iii

 118. elysa

 119. Čajovna 82 vůní

 120. Surt

 121. marcel

 122. pogo

 123. Martin Blatný

 124. Alnagon

 125. Matěj Baťha

 126. Jaromír Kovařík

Přidat recenzi