Popis
Jako v každé osadnické hře i zde stavíte cesty, vesnice, města a najímáte rytíře. Není zde žádný ústřední ostrov, ale hráči mají každý vlastní desku – building sheet. Ke stavbě také potřebujete suroviny. Získáváte je hodem 6 kostek, které mají na sobě symboly surovin. Máte tři hody a po každém z nich se můžete rozhodnout, které suroviny si ponecháte. Body získáváte za dokončené stavby. Hra končí po 15 kolech.
zdenda –
Vím, že pro mnohé hráče trošku odsuzovaní Osadníci. Kostky? Je to možné? Je!! A funguje to náramně. Hra má svoje kouzlo. Je skladná a proto skvělá na cesty. Je jednoduchá a dá se hrát i s úplnými začátečníky. Dá se i v omezené míře taktizovat a reagovat na soupeřovy množící se body. Ale přeci jenom to jsou kostky a když to nepadá . . .
Hrajeme ji doma si nejčastěji.
Trauma_Zero –
rokoko73 –
kroksmrti –
amexa –
Honzik –
Michal –
zaklin –
Jose –
omas –
luciáš –
Radobyhrac –
tondakolik –
To by jeden nevěřil, jak se dají hrát Osadníci. Jednou musíte stavět vesnice a města tak, aby vám vynášela co nejvíce surovin, podruhé musíte rozšiřovat své panství při karetním souboji s protivníkem, můžete se pomocí lodí plavit a osazovat nové ostrovy… a nebo můžete prostě suroviny které potřebujete jednoduše naházet kostakama.
K té poslední variantě – Kostkoví osadníci:
V této nedržíte žádné suroviny v ruce, ani je nepočítáte na kartách, do každého kola vstupujete s „“prázdnýma rukama““. Vezmete si šest surovinových kostek a už hážete. To co vám padlo se vám nelíbí, tak si třema kostkama hodíte znovu a už se vám ty suroviny tak nějak rýsují na vesnici, tak hodíte už jen dvěma. Jde prostě o to, ve třech hodech, naházet na kostkách takovou kombinaci surovin, která vám umožní něco udělat.
Můžete tu stavět cesty, vesnice, města a nebo rytíře. Cesty vám umožňují rozšiřovat se a stavět tedy i vzdálenejší vesnice nebo města, která vám potom přinesou body, rytíři vám umožňují využití žolíka.
Ve hře jsou dvě odlišné hry. (ty názvy jsou moje – neoficiální)
„“Klasik““: V této hře jde o to, získat 10b. Body získáváte za vesnici – 1b, za město – 2b, za nejdelší cestu – 2b a za největší vojsko – 2b. Kdo získá 10b jako první vítězí!
„“Patnáctka““: V této hře jde o to, za 15 kol získat co nejvíce bodů. Body získáváte za cesty – 1b, vesnice – 3b až 11b, města – 7b až 30b a rytíře – 1b až 6b. Ale běda vám, když v nějakém kole nepostavíte vůbec nic – to se vám potom odečtou 2b. Po patnácti kolech si spočítáte body a kdo jich má víc vítězí!
Původně jsem si myslel, že se mi bude více líbit „“klasik““, ale zatím mě více zaujala „“patnáctka““ – upozorňuji, že se to může klidně změnit, neboť jsem toho zatím moc neodehrál a upřímě se k tomu přiznávám! protože osadníky už trochu znám a tak myslím, že mi ani tato hra není „“neznámá““ po pár odehraných partiích. „“Patnáctka““ mi také přišla jaksi strategičtější a náročnější.
Kostkoví osadníci jsou pro mne takovou „“cestovní verzí““. Nezabírají totiž žádné místo, herní plán si může každý držet na koleni a jediné co potřebujete je tedy podložku pro házení kostek.
Navíc tato hra je určena pro 1 až 4 hráče – to není omyl! „“Klasik““ asi nikdo sám hrát nebude, ale „“patnáctku““ si klidně můžete odehrát doma a potom se pochlubit „“soupeři““ s vaším „“hajskór““. Jediné co to potom vyžaduje je vaše férovost.
U mne si našli místo Osadníci z Katanu, Karetní osadníci a teď i Kostkoví osadníci. Co přijde dál???
Petr –
Manas –
Arvi –
rix –
Mirka –
Zofan –