Hrajeme.cz
Pro rodinné hraníRecenze

Recenze hry Zboduj město

Zboduj město je karetní hra, která navazuje na hru Zbodni salát. Obě u nás vydal MindOK. Opět se jedná o svižnou hru s podobnou mechanikou, která využívá obou stran karet a je založena na vytváření sad. Je o něco náročnější, protože přidává správu zdrojů a budování vlastního města pomocí získaných karet. Zboduj město je také pro menší počet hráčů, zahrajete si v 1–4 hráčích od 10 let.

Hra obsahuje na160 karet zdrojů a budov. Rozděleny jsou do tří úrovní, takže do hry budou přicházet postupně. Před začátkem hry některé vyřadíte v závislosti na počtu hráčů. Novinkou jsou kulaté bodovací žetony veřejných budov. Pro každou partii jich náhodně vyberete 12.

Pomocí karet, které si během hry budete postupně dobírat, postaví každý hráč svoje město složené z budov. Ty vám pomohou získávat trvalé zdroje, zvláštní bonusy a také body. Vaším cílem je postavit nejhodnotnější město. Kdo celkově získá nejvíce bodů, ten zvítězí.

Obrázek: Herní materiál

Jak se hraje

Před začátkem hry rozložíte na stůl kromě bodovacích žetonů veřejných budov také karty z připraveného dobíracího balíčku na tržiště. Celkem to bude 16 karet v mřížce 4 x 4 karty. Všechny budou na začátku stranou zdrojů nahoru.

V tazích se budete střídat, dokud nerozeberete celý balíček karet, takže není možné doplnit tržiště. Každý odehraje 17 tahů. Tahy hráče jsou rychlé. Musíte si vzít dvě karty, které spolu vodorovně nebo svisle sousedí, nebo dvě vrchní karty z balíčku. Dobírání zdrojů je přitom zdarma, slouží k úhradě nákladů za karty budov. Buď odhodíte karty zdrojů, nebo využijete trvalé zdroje poskytované budovami (můžete libovolně kombinovat).

V případě, že postavíte veřejnou budovu, vyložíte si ji jako ostatní budovy před sebe. Nemají sice bodovou hodnotu ani neposkytují trvalé zdroje, můžete si ale vybrat jeden z dostupných bodovacích žetonů. Každý obsahuje kritérium pro získání bodů na konci hry. Například dostanete dva body za každý trvalý zdroj peněz nebo tři body za kombinaci dvou trvalých zdrojů.

Možná vám vrtá hlavou, jak se dostanete ke kartám budov? Je to jednoduché. Máte k dispozici volnou akci, která vám dovolí otočit kartu zdroje na druhou stranu s budovou, pokud jsou v celém sloupci nebo celé řadě jen karty zdrojů. Druhým způsobem je doplňování nových karet. Na místo, kde jste si brali kartu zdroje, doplníte budovu, a naopak na místo budovy stranu se zdrojem. Nabídka se tak každým tahem proměňuje.

Při závěrečném bodování si spočítáte bodovou hodnotu všech svých budov a body za bodovací žetony z veřejných budov. Zbylé karty zdrojů se nepočítají, ale rozhodují v případě shody bodů.

Celkové hodnocení

Zboduj město je svižná karetní hra, ve které sbíráte karty tak abyste vytvořili nejhodnotnější sety. Oproti hře Zbodni salát je o něco propracovanější, protože přidává správu zdrojů. Body tentokrát nezískáváte jen za karty, ale i bodovací žetony, které nejsou vázány na konkrétní karty. Díky tomu je hra strategičtější, umožní vám plánovat a vybírat karty, které plán pomohou naplnit.

Využívání obou stran karet je opět kreativně zakomponovánu do hry a činí z ní zábavnou záležitost pro celou rodinu a jako filler i pro náročnější hráče. S pravidly se seznámíte rychle. Musíte si jen dát pozor na to, abyste správně dokládali karty na tržiště. Pomohou vám v tom dva pomocné žetony.

Přestože má náhoda ve hře své místo, máte velký prostor pro to, abyste vymysleli, co pro vás bude nejlepší. Oslabuje ji například to, že od začátku znáte bodovací žetony nebo že před výběrem karet můžete z karty zdroje udělat budovu (při splnění podmínky plné řady se zdroji). Je také zábavné sledovat, jak se nabídka tržiště proměňuje.

Celkový počet tahů je dostatečný na to, abyste své město vybudovali, zároveň si budete přát, aby hra ještě nekončila. Díky nastavení balíčku přicházejí do hry stále náročnější, ale i hodnotnější karty. Hře to zajišťuje vývoj a napětí.

Zdobuj město je výborně fungující hra, kterou si rádi zahrajete opakovaně. Jednu partii zvládnete i v plném počtu do 30 minut, takže můžete hned dát odvetu. Je také potřeba ocenit její variabilitu danou bodovacím žetony i tím, jak karty postupně přichází do hry. Vřele doporučuji ji vyzkoušet.

Zboduj město

Autoři: Molly Johnson, Robert Melvin, Shawn Stankewich

Počet hráčů: 1–4

Herní doba: do 30 minut

Doporučený věk: od 10 let

Rok vydání: 2023 (česky 2024)

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář