Hrajeme.cz
Funny a párty hryRecenze

Recenze hry Sázky, prosím!

Máte rádi koně a dostihové závody? S hrou Sázky, prosím! si je užijete naplno. Budete sázet na koně a fandit svým favoritům, jejichž osudy visí na každém hodu kostkou. Jedná se o párty hru určenou pro 2–9 hráčů od 10 let. Pod názvem Ready Set Bet vyšla v roce 2022 a hráči jí udělili ocenění Golden Geek 2022 pro nejlepší párty hru. U nás ji vydala TLAMA games koncem roku 2023.

Během čtyř kol se uskuteční čtyři dostihy, při nichž budete sázet své žetony na na vítěze, ale i na další vedlejší sázky. Snažíte se přitom vydělat co nejvíce peněz. Odhadnete, který kůň protne cílovou pásku jako první, nebo se necháte strhnout ostatními? Vsadíte brzy, kdy je kurz nejvýhodnější, nebo budete pokoušet štěstí a počkáte, jak se dostih bude vyvíjet?

V krabici najdete velkou desku sázek a desku závodní dráhy s figurkami koní. Každý hráč obdrží sadu žetonů sázek ve vybrané barvě. Karty vedlejších sázek použijete pro každý dostih a karty mimořádných finišů budete odhalovat postupně. Karty VIP vám poskytnou jedinečný bonus.

Místo závodní dráhy a házení kostek můžete využít  webovou aplikaci, která je k dispozici v češtině. Dostih za vás vyhodnotí a nebude tedy potřeba, aby některý hráč představoval komentátora.

Obrázek: Herní materiál

Jak se hraje

Pravidla jsou jednoduchá, ba triviální. Vysvětlíte je rychle. Ideální je, když se jeden hráč, který hru zná, ujme role moderátora a hru představí a řídí. Má tak možnost podporovat i atmosféru hru. Jak se tedy hraje?  Každý hráč obdrží svou sadu sázecích žetonů, které bude používat k sázení na koně ve čtyřech dostizích.

U dostihů se na chvíli zastavíme, protože okolo nich se všechno točí. Samostatná deska představuje dostihovou dráhu, na které jsou seřazeni koně s čísly ve čtyřech barvách. Jejich distribuce je založena na pravděpodobnosti při hodech dvěma šestistěnnými kostkami. Modrá jsou čísla krajní: 2/3, 4, 10 a 11/12, oranžová 5 a 9, červená 6 a 8, černá je 7. Toto rozdělení vám může připomenout označení polí z Osadníků z Katanu.

V této hře hrají všichni najednou. Respektive od okamžiku zahájení dostihu až do chvíle, kdy se třetí kůň dostane za červenou čáru, pak je konec sázek. Vtip je v tom, že na každém poli může být jen jeden žeton sázek a vy je můžete umisťovat jen během dostihu. Snažíte se přitom reagovat na vývoj dostihu a být rychlejší než ostatní hráči.

Koně se posouvají podle toho, zda padne jejich číslo na dvou kostkách, kterými háže komentátor. Ten zároveň glosuje dění na dostihové dráze. Místo moderátora můžete ale využít webovou aplikaci, která funguje skvěle a celý závod vám odkomentuje, a je v češtině.

Všechny koně v jejich barvách a s čísly najdete také na hlavní desce sázek, která představuje pole pro umístění vašich sázecích žetonů. Můžete si vsadit na vítěze, nebo na to, že kůň skončí na prvním či druhém místě, nebo na to, že skončí na stupních vítězů, tzn. první, druhý, nebo třetí. Zároveň můžete vsadit na to, že vyhraje modrý, oranžový či červený kůň. Pokud hrajete plnou variantu, máte k dispozici i pole pro vedlejší sázky a pro mimořádný finiš.

Vaše žetony sázek mají hodnotu od 2 do pěti. Velké číslo na desce sázek vynásobíte hodnotou svého žetonu a výsledek představuje vaši výhru v dolarech. Ale jen v případě, že se dané pole takto vyhodnocuje. Výsledek závodu musí odpovídat danému políčku. Například se vyhodnotí, když kůň daného čísla zvítězil. Pokud jste si ale vsadili na pole, které ve výsledné listině nefiguruje, o určitou částku přijdete.

O vítězi hry rozhodne množství dolarů, které během čtyř dostihů sázkami získáte.

Celkové hodnocení

Hra Sázky, prosím! je napínavá a zábavná párty hra, kterou vám mohu vřele doporučit. Věřím, že zaujme i ty, kteří jsou podle prvního dojmu skeptičtí. Většina lidí má ráda, ač si to nepřizná, soutěže a závodění, obzvláště v pasivní formě, kdy se nemusí sami angažovat. Zde to budou malí dřevění koníci na nedlouhé dostihové trati na stole, kteří vás ale dokážou zvednout ze židle.

Přestože velkou roli hraje náhoda, máte prostor pro taktizování a snižování rizika v tom, kam své žetony sázek umístíte. Záleží také na tom, zda zariskujete a položíte je dříve, nebo zda počkáte až na to, jak se závod bude vyvíjet. Je dobré, že se hraje v reálném čase, takže jsou hráči trochu pod časovým tlakem.

Výhodou hry je, že můžete hrát až v devíti hráčích, a i v tomto počtu hru zvládnete okolo hodiny. Nejlepší je ve větším počtu 6–8 hráčů, ale výborně si zahrajete i od 4 hráčů výše. Pravidla jsou jednoduchá, takže si zahrajete s kýmkoliv, kdo není bytostně proti dostihů a sázkám.

Pokud byste hráli i s dětmi, a chtěli hru zjednodušit, můžete vynechat vedlejší sázky, mimořádný finiš a karty VIP. Pokud to ale není nutné, tak je do hry zařaďte, protože ji zpestřují a dávají hráčům více možností.

Sázky, prosím!

Autor: John D. Clair

Počet hráčů: 2–9

Herní doba: 45–60 minut

Doporučený věk: od 10 let

Rok vydání: 2022 (česky 2023)

Obrázek: Ukázka sázek

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář