Hrajeme.cz
Pro rodinné hraníRecenze

Recenze hry Klofni rybku

Mezi aktuálními novinkami od MindOKu je i rodinná hra Klofni rybku, která je plná plná tučňáků, rybiček a jiné mořské havěti. Určena je pro 1–6 hráče od 6 let. Jedná se o jednoduchou hru, kterou si dobře zahrajete i s malými školáky na prvním stupni. Je jazykově nezávislá a rychlá. Jednu partii zvládnete do 20 minut.

Herně je založena push you luck mechanismu (pokoušení štěstí) a sbírání setů. Každý hráč má svou skupinku tučňáků, které vysílá do moře na lov ryb a další potravy. Snaží se klofnout co největší úlovek. Musí si ale dávat pozor na predátory, jejichž počet s hloubkou narůstá.

V krabici kromě šesti sad dřevěných tří figurek tučňáků pro šest hráčů najdete také velký počet žetonů s ilustracemi podmořského světa. Rozděleny jsou do pěti skupin podle toho, jakou hloubku představují.

Obrázek: Herní materiál

Jak se hraje

Pravidla hry Klofni rybku jsou jednoduchá, takže s nimi během několika minut seznámíte i své netrpělivé ratolesti. Než  začnete hrát, je potřeba rozložit dílky podle hloubky, odložit náhodné dílky podle počtu hráčů a dílky zamíchat.

Tah hráče je jednoduchý. Začnete na mělčině, vezmete jeden dílek a prohlédnete si ho. Buď si ho necháte a váš tah končí, nebo pokračujete a pohoříte se hlouběji, kde může být větší rybka. Váš tah tedy končí tím, že si kořist vezmete a hraje další hráč. Může se ale stát, že skončíte bez úlovku, protože narazíte na predátora, který vašeho tučňáka chytí.

Kromě kořisti či predátora můžete narazit také na bubliny (nic se neděje, můžete pokračovat do větší hloubky) nebo na kámen. Kámen si můžete vzít stejně jako kořist. Později ho použijete k tomu, abyste vybranou hloubku přeskočili, a tak se dostali dále pro hodnotnější kořist. Přeskočit můžete i oblast, ve které je jiný váš chycený tučňák.

Je to dětská hra, takže nemusíte mít strach, že byste o své tučňáky přišli. Když je chycen váš třetí tučňák, získáte všechny zpět a navíc i s nějakým jídlem, abyste nepromarnili všechny tři tahy.

Kořist je ve hře ve třech barvách a v různých hodnotách od 1 do 10. Během hry usilujete o to, abyste nasbírali co nejvíce sad. Za celou sadu dostanete na konci hry tolik bodů, jaký je součet všech tří žetonů. Pokud není sada úplná, obdržíte jen polovinu bodů.

Hra končí, když v některé hloubce otočíte poslední žeton.

Celkové hodnocení

Klofni rybku je příjemná a svižná hra pro děti a hraní v rodině. Má jednoduchá pravidla, je rychlá a dostatečně variabilní, abyste si ji mohli zahrát opakovaně. Push your luck mechanismus zajišťuje napětí a také dává šanci uspět každému hráči. Zároveň je ale potřeba zvažovat riziko a výhodnost tahu, takže se děti učí rozhodovat. Vsadí na jistotu, nebo zariskují ztrátu tučňáka?

Hru dostanete v menší krabičce, kterou po vyloupání dílků moře téměř celou zaplníte. Nabízí se jako vhodná hra pro deštivé odpoledne nebo i na víkend na chalupu či na prázdniny. Pokud hledáte rychlou a zábavnou hru pro své děti, kterou by si mohly dobře zahrát například s babičkou či dědou, pak Klofni rybku bude dobrá volba.

Klofni rybku patří k hrám, které se hodí mít doma, protože si je zahrajete s dětmi i příležitostnými hráči, když nechcete nic složitého na přemýšlení, ale chcete hru, která pobaví a má nápad.

K dispozici je i minirozšíření s žolíkovými žetony potravy. Můžete je zamíchat mezi ostatní dílky. Při jejich získání si sami zvolíte barvu, kterou budou představovat. Zpestříte si tak hru o nový prvek.

Obrázek: Minirozšíření

Klofni rybku

Autoři: Molly Johnsonová, Robert Melvin, Shawn Stankewich

Počet hráčů: 1–6

Herní doba: 20 minut

Doporučený věk: od 6 let

Rok vydání: 2023 (česky 2024)

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář