Hrajeme.cz
DomůKatalog herRodinná hraCarcassonne: Opatství a starosta (5. rozšíření)

Carcassonne: Opatství a starosta (5. rozšíření)

Originální název:
Carcassonne: Abtei & Bürgermeister
Rok vydání:
2007
Počet hráčů:
2 až 6
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 8 let.
Doba hraní:
Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut
Doporučení rodiny:
Není známo nebo nedokážeme zařadit.
Doporučení hráče:
Není známo nebo nedokážeme zařadit.

Katalogové číslo: 12389 Kategorie: Štítky: , ,

Popis

Jedná se již o 5. rozšíření známé hry Carcassone. Balení obsahuje 12 nových kartiček, 6 kartiček opatství a figurku starosty, stodoly a povoz pro každého hráče. Starostové jsou umísťováni do měst a jejich sílu určuje počet erbů v daném městě. Stodoly umožňují obodovat louku již v průběhu hry, ne jen na jejím konci. Povozy lze umísťovat na cesty, do měst či klášterů a po jejich uzavření se mohou přesunout na přilehlou neuzavřenou cestu, město či klášter.

Další informace

Počet hráčů

Věk hráčů

Doba hraní

Počeštění

Rok vydání

Míra náhody

Míra interakce

Míra složitosti

Míra humoru

Doporučení rodiny

Doporučení hráče

Výrobci

, ,

Autoři

Hra/Rozšíření

Pravidla:

Odkazy:

Recenze

 1. Cermakov1

  Mám doma všechny rozšíření, když bych chtěla hrát všechny, byla by hra tak na půl dne a hodně velký stůl. 🙂 Toto rozšíření přináší zajímavé obměny, ale u nás doma se moc neujalo.

 2. Jiří Aberle

  Páté rozšíření základní hry Carcassonne, které je opět povedené. Přináší 12 kartiček krajiny, 6 kartiček opatství a dřevěné figurky statků, vozů a starostů. Opatství se přikládá do tzv. děr v krajině, což je skvělé, protože mne ty díry vždy štvaly. Figurka starosty se počítá do převahy podle počtu erbů ve městě. Statek se umísťuje na rozhraní čtyř kartiček louky a na konci hry přináší body a vůz se při uzavření př. cesty nemusí vracet do zásoby, ale může přesunovat na sousedící neobsazenou oblast.

 3. Effka

  je to fajn zpestření základní hry, nicméně kdybych si musela vybrat které z mnoha rozšíření které mám vyřadit kvůli zkrácení hry, asi by mězi ně tohle patřilo.

 4. vasek

  Další rozšíření k Carcassone. Pokud patříte mezi velké fanoušky Carcassone a chcete mít všechna rozšíření, tak si ho pořiďte. Pokud zatím nemáte žádné rozšíření, tak bych raději sáhnul po rozšíření č. 1 a 2.

 5. matewr

  Rozšíření, které už pomalu začíná recyklovat starší nápady a nepůsobí zase až tak svěže. Skoro všechny prvky působí tak nějak našroubovaně na základní téma a už nejsou zase až tak inovativní. Právě z toho důvodu, se nové prvky u nás moc nevyužívají, až na stodolu, která je zase přehnaně přesílená a oproti ostatním rozšířením působí vážně zvláštně a nevyrovnaně. Právě díky ní ze hry odpadá hlavní zábavný prvek v podobě boje o louky s početní převahou. Zase je však pravdou, že po čase si na to zvyknete, zjistíte základní strategie a pochopíte, že i se stodolou může být vcelku zábava. Nejzajímavější je vůz, ten je však také těžký na využití.

 6. nelus

 7. MK2

 8. Lachvos

 9. majlo

 10. hrazda

 11. paulhunter

 12. Raiden

 13. čáu

 14. Patrikhm

 15. fleurette

 16. carcassonne

 17. Tereza

 18. Davides9

 19. Mofik

 20. Davides

 21. dubis

 22. ZdenT27

 23. Pavluša

 24. PesBobes

 25. 70000

 26. Fanda

 27. AntonGorodecky

 28. Michal

 29. anjuli

 30. Smith-g

 31. Laadevil

 32. jas

 33. Hrabě z Carcassonne

 34. smoly

 35. Noni

 36. Joe

 37. tomas

 38. darwin

 39. slonik-em

 40. Carcassonnemaniak

 41. skyfire

 42. Duhamuz

 43. bumbrlik

 44. mysula

 45. Beholder

 46. Akilian

 47. Pete

 48. sakul

 49. Mialee

 50. neline

 51. akat

 52. David

 53. dan

 54. Honzék

 55. c00p3er

 56. zeppelin

 57. fasz

 58. Tom a Maca

 59. Joerg

 60. Evina

 61. Katka

 62. chajim

 63. Haňulka

 64. Hanuš

 65. The Hammer

 66. Selda.cz

 67. Kryštof

 68. Manas

 69. Kozy9

 70. slonik

 71. Kveton.T

 72. Ajfel

 73. MM

 74. u4a2

 75. Lookash

 76. Pavla

 77. a.r.p.i

 78. ewuchka

 79. Kuba

 80. REM

 81. Pepik

 82. pogo

  Toto rozšíření slibuje velice zajímavé herní zážitky. Bere si věci, které už ze hry dobře známe a přidává k nim něco navíc. Co ve hře najdeme a co to vlastně umí…

  – 12 nových kartiček krajiny – další zajímavé variace. Křížící se města, cesta jdoucí kolem města, která se města dotýká atd.
  – 6 kartiček opatství (každý hráč dostane 1) – fungují podobně jako kláštery, ale je možné je umístit pouze do „“díry v krajině““, která je alespoň ze čtyř stran (sousedících hranami) obklopená již dříve umístěnými kartičkami. Opatství uzavírá cesty a města, které jsou neuzavřené na těchto čtyřech hranách. Na opatství lze umístit figurku, ta je hodnocená stejně jako mnich na klášteře.
  – 6 dřevěných figurek statků (každý hráč dostane 1) – Statek položíte na louku (na průsečík čtyř kartiček, kde je pouze louka) a tato louka je okamžitě vyhodnocena. Vyhodnocena je louka i v té chvíli, kdy se  na louku se statkem napojí další louka (tady ovšem jen 1 bod za každé uzavřené město!). Na konci hry dostane statek 4 body za každé uzavřené město na louce.
  – 6 dřevěných figurek vozů (každý hráč dostane 1) – Vůz funguje jako běžná figurka, při vyhodnocení se ovšem nemusí vrátit zpět do zásoby, ale může se přesunout na sousedící neobsazené a neuzavřené město nebo cestu.
  – 6 dřevěných figurek starostů (každý hráč dostane 1) – Starosta se ve městě počítá za tolik figurek, kolik je ve městě erbů.

Přidat recenzi