Hrajeme.cz
DomůKatalog herRodinná hraDoba kamenná (Stone Age)

Doba kamenná (Stone Age)

Originální název:
Stone Age
Rok vydání:
2008
Počet hráčů:
2 až 4
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 10 let.
Doba hraní:
Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut
Doporučení rodiny:
Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.
Doporučení hráče:
Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne.

Katalogové číslo: 12427 Kategorie: Štítek:

Popis

Doba kamenná je doba kamenná. A rozhodně to není doba jednoduchá.

Nejdůležitějším úkolem vašeho kmene je obstarat dostatek jídla pro všechny své členy. A proto je potřeba vyrazit na lov, a nebo alespoň vypěstovat obilí na prvních zoraných polích. Civilizace se pomalu začíná rozvíjet, a aby se mohla rozvíjet dále, je třeba natěžit dostatek dřeva, jílu, kamene a také zlato ve zlatonosné řece. Pak můžete dále rozšiřovat vesnici, získávat kvalitnější nástroje a další civilizační výhody. K úspěchu vašeho kmene je třeba dobré plánování a také kousek štěstí.

Hra s velmi pěkným originálním systémem využití hodů kostkami, které samozřejmě znamenají určitý prvek náhody, ale zase zpřístupňují hru široké veřejnosti. Hra funguje velmi pěkně a hraje se většinou něco přes hodinu. České vydání proběhlo společně s prvním vydáním německým a anglickým v dubnu 2008.

Související hra:

Další informace

Počet hráčů

Věk hráčů

Doba hraní

Počeštění

Rok vydání

Míra náhody

Míra interakce

Míra složitosti

Míra humoru

Doporučení rodiny

Doporučení hráče

Výrobci

,

Autoři

Hra/Rozšíření

Pravidla:

Odkazy:

Recenze

 1. Wolvik

  Krásně zpracovaný kousek, který vlastní můj tchán. V letních dnech u něj na chatě s pivkem v ruce občas zahrajeme. Jedná se o workplacement strategii, kdy posíláte své divochy a divoženky těžit, sbírat obilí, nebo se prostě množit. V principu je to klasická eurovka, kdo má víc bodů, vyhrává. Bohužel, tady se dostáváme k poměrně velké vadě na kráse. Existuje jedna naprosto jistá cesta k vítězství a i když hra nabízí cest několik, žádná jiná není zdaleka tak efektivní. Prozrazovat samozřejmě nebudu a pokud už na ni přijdete, doporučuji se na ni vykašlat, protože si hru s ostatními ani moc neužijete. A o to přeci jde. Ke hře vyšlo rozšíření, ale nevlastním, nemohu posoudit, zdali byl systém nějakým způsobem vybalancován. Taktéž doporučuji hrát v HC modu, tedy dojde jídlo, křováci umírají. Přijde mi to krapet lepší než je krmit klackama.

 2. Cermakov1

  Moje první strategie, ráda si ji ještě teď zahraji. Uvažuji, že pořídím rozšíření.

 3. pavel t

  pěkně udělaná hra, která krásně vychází z tématu Doby kamenné. Herně nabízí hráčům zajímavé možnosti, při tom ale není nijak zvlášť těžká na vysvětlení. Zařadil bych jí do kategorie těžší rodinné hry anebo lehčí eurovky, což je milá kombinace, která může sloužit jako vstupenka nehráčů do světa náročných eurovek

 4. VinceCZ

  Při hraní této hry je důležité strategické rozhodování, můžete se vydat hned několika cestami. Hned od začátku se vydat cestou technologie a vývoje? Ale co budou vaši lidé jíst?
  Budete se rozmnožovat a zároveň shánět jídlo pro novorozence? Ale co vývoj a stavby?

  Nejvíce jsem si to užil při hraní se 4 hráči, kde díky omezenému prostoru už opravdu bojujete o každou surovinu.

 5. JakSeRodi

  Skvělá strategie tak akorát náročná, aby se dalo krásně strategizovat a zároveň byla hra dostatečně jednoduchá na to, aby si jí užil prakticky každý kdo o hru projeví zájem. Pokud jste na hru narazili v obchodě a krabice se vám líbila, tak se tam vraťte a hru kupte, špatně rozhodně neuděláte. 🙂

  Pozor na jídlo, všichni musí jíst i vy!

 6. dalik

  Plusy:
  – Suverénně nejkrásnější hra, kterou doma máme.
  – Suverénně hra s nejlepší atmosférou, kterou máme doma (Agricola na tohle prostě nemá).
  – Způsob zanesení náhody do hry.
  – Způsob plánování a sledování toho, co dělají spoluhráči.
  – Nesouhlasím s tím, že hra není určena pro náročné hráče, spíše naopak. Hraji ji pravidelně s hráči, kteří holdují Puerto Ricu, Agricole a jím podobným hrám. Nedokáži si představit, že bychom tuto hru nehráli.
  – Je to klenot v naší sbírce her.
  – Malá násobilka – děcka se pěkně procvičí.

  Mínusy:
  – Pokud hrajete s dětmi, musíte ubrat plyn a přizpůsobit se jejich tempu a uvažování (jinak je převálcujete velkým rozdílem skóre a od hry je do budoucna odradíte).
  – Pokud hrajete s dětmi, tak se připravte na to, že hru možná nedohrajete (do konce je často daleko, ale hlavně že spočítají, kolik si můžou vzít suroviny o ceně 3, když hodily 3, 4, 6, 1) 🙂
  – Hra se dá cíleně urychlit (například kupováním budov z jedné hromádky). Při hře s dětmi je to výhoda, ale pokud hrají zkušení hráči a jednoho z nich to přestane bavit, dokáže tímto hru tak trochu zkazit 🙂

  Resumé:
  – Nejkrásnější, nejatmosféričtější a prakticky nejhranější a nejpůjčovanější hra v rodině.
  – Srovnání: Agricola/Puerto Rico mají propracovanější systém a větší variabilitu výběru strategie (a tím pádem složitější pravidla), ale horší atmosféru a zpracování a delší dobu hraní.
  – Na tuto hru nedám dopustit.

 7. Slado42

  Jeden z prvních worker placement, který jsem hrál. Velmi se mi líbí zapojení kostek a stylového kalíšku ve stylu pralidí. Komponenty a plán se mi velmi líbí. Samotná hra je ideální pro nováčky díky jednoduchým pravidlům. Vždy si ji rád znovu zahraji.

 8. wraith

  Hezky udělaná hra, na které není nic špatného, ale chybí ji přitažlivost volající po opakovaném hraní.

 9. cinan

  vůbec není špatná, tak nějak ale z mého pohledu nevyčnívá ničím navíc

 10. SOVRIN

  Pravděpodobně první euro, které jsem kdy hrál. Ve hře těžíte suroviny, stavíte chýše, živíte své domorodce a snažíte se vybudovat co nejmocnější kmen. Poutavé téma, líbivá grafika, jednoduchá pravidla, nechybí ani prvek náhody v podobě kostek. To všechno dohromady dává velice zajímavou hru, kterou bych doporučil všem začátečníkům. Pokročilejším hráčům už se bude zdát ve hře příliš málo možností a raději sáhnou po nějaké novější, komplexnější hře. Přesto mám pocit, že Doba kamenná je jakýsi předchůdce dnešních her, které často jen obměňují, případně rozšírují téma. Ačkoli jsou novější hry komplexnější, tak se kdykoli rád vrátím k Době kamenné, protože na dobré věci se nezapomíná.

 11. Nathien

  Parádna hra žánru umiestňovania pracovníkov. Tématicky trochu slabá. Dosť podobná Lords of Waterdeep (tá má viac témy ale je komplikovanejšia).
  Dostatočne zaujímavá pre milovníkov hier a pritom jednoduchá aj pre začiatočníkov, ktorí predtým podobné/žiadne hry nehrali.

 12. mousimo

  Hra je náročnější, strategická a zaujala. Nic extra to ale není

 13. Tindo

  Jednoduchá a zároveň i trochu strategická hra, na které se mi nejvíce líbí krásně namalovaný herní plán. Dobrý a jednoduchý workerplacement. Náročnější hráče asi moc nezaujme. Ze hry mám bohužel pocit, že šíře možných strategií, které mohou vést k vítězství, není dostatečná. A to je škoda, protože hra je na pohled velmi hezká.

Přidat recenzi