Hrajeme.cz
Představení hryPro rodinné hraní

Iniciativa je kooperativní hra s šiframi vedená komiksem

V pátek 9. dubna měla celosvětovou premiéru hra Iniciativa, včetně českého vydání, které připravil Blackfire. Je to projekt, za kterým stojí známý autor Corey Konieczka (mezi jeho oceňované hry patří Panství hrůzy, Star Wars: Rebelie, Runewars či Battlestar Galactica) a jeho nové studio Unexpected Games. Iniciativa je kooperativní hra pro 1–4 hráče od 8 let. Jedna herní partie trvá okolo 30–60 minut. Hra má podtitul Příběhová kooperativní hra plná hádanek a šifer.

Hra je unikátní tím, jak propojuje několik elementů do jednoho celku, který slibuje jedinečný herní zážitek. Průvodcem se vám stává komiks, který najdete v Průvodci hrou. Postavami příběhu jsou děti, které získaly tajemnou hru nazvanou The Key, tu rozehrávájí, a uvádějí tak do pohybu celý příběh a tajemné události. Je to taková hra ve hře, která se však objeví na vašem stole, a vy se zároveň hrajete postavu z komiksu a ze hry. Ve hře Iniciativa hrajete hru The Key.

Začnete tedy hrát The Key, jejíž pravidla najdete v na čtyřstránkovém listu. Nejsou tedy nijak obsáhlá ani komplikovaná. Rychle vás seznámí s přípravou i průběhem hry a podmínkami vítězství. A zbyde místo i na příklad celého tahu hráče. Zároveň se dozvíte, že s některými dalšími pravidly se seznámíte v průběhu hry.

Scénáře na sebe navazují, každý představuje jednu misi, kterou po dohrání již nemůžete opakovat. Bez ohledu na to, zda jste uspěli, či nikoliv, budete pokračovat další misí. Záznamník kampaně vám prozradí, jakou kapitolu komiksu si máte otevřít na začátku mise a po jejím skončení. Celkem vás čeká 14 kapitol (a na webu vás čekají další, pokampaňové mise, sympatické je, že jsou v češtině, najdete je v sekci Mission Control).

Každý hráč si na začátku vybere jednu ze čtyř postav s unikátní schopností. V tazích se střídají až do vyřešení mise nebo prohry. K dispozici máte 4 karty zdrojů s hodnotami od 1 do 12. Ve svém tahu zahrajete 1 nebo 2 akce tak, že vyložíte kartu z ruky na akční kartu a vyhodnotíte její efekt. Podmínkou ale je, aby zahraná karta měla vyšší hodnotu než karta na vrchu balíčku na akci. Musíte si tedy hlídat, jaké hodnoty a kam zahráváte. Jako akci můžete také využít speciální schopnosti své postavy. Pak musíte ze své ruky odhodit dvě karty. Nakonec si doberete karty do ruky tak, abyste měli opět 4 karty.

Herní plán představuje spleť místností, v nichž jsou poschovávané stopy. Snažíte se sbírat ty, které souvisí s vaší misí – najdete je na konzoli mise. Cílem je odpovědět na otázku, která je na horní části karty mise. Kdykoliv se můžete dohodnout a pokusit se misi splnit. Vyslovíte odpověď a zkontrolujete ji. Pokud je správná, vyhráváte. Když se mýlíte, byť v jediném písmenu, prohráváte. Prohrajete také v případě, že doberete celý balíček karet a z nového balíčku následně odhalíte karty se třemi symboly času.

Vzhledem k množství kvalitních her není poslední roky neobvyklé, že si většinu her zahrajete jen párkrát. Díky příběhu a postupnému vývoji hry vás s Iniciativou čeká celá série her. V každé partii se objeví něco nového a nechybí nejrůznější překvapení a odhalování tajemství. Základní pravidla jsou jednoduchá, mise se však od sebe liší a navazují na to, co už jste se naučili.

První dojmy jsou velmi pozitivní. Zatím za sebou máme několik misí, které nás v rodinném kruhu bavily, ale na hlubší hodnocení je zatím brzy. Propojení hry, hádanek a komiksu funguje pěkně, nic zbytečně nedrhne. Dobře se hraje i v jednom hráči, primárně ale doporučuji hrát ve 2 či 3 hráčích, kteří musí spolupracovat. Hraje se se zakrytými kartami a nesmíte si sdělovat jejich hodnoty, jinak komunikovat můžete. Jedině dobrá spolupráce vede k úspěchu. Uvidíme, jaká překvapení na nás v dalších misích čekají, těšíme se na ně.

Pokud jste již vyzkoušeli, podělte se se svými dojmy v komentáři pod článkem.


Související články:


Video: How to Play (v angličtině, délka videa: 20:06 min.):

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář