Hrajeme.cz
Nové hryPro rodinné hraní

Kingdomino je rychlá a milá rodinná hra

Aktuální novinkou, kterou přinesl MindOK, je rodinná hra Kingdomino. Je to jednoduchá a rychlá hra pro 2–4 hráče od 8 let, ale zvládnou ji i děti od 6 let, které ovládají základní počty. Z dominových dílků krajiny si každý hráč vytvoří své království s obilnými poli, jezery, lesy i nehostinnými skalami. Zvítězí ten, kdo dokáže ze svého království vytáhnout nejvíce bodů. Až do 20. prosince se můžete zúčastnit soutěže o tuto hru, viz vyhlášení soutěže.

Cílem hry je sestavit z dílků krajinu v rozměru 5 x 5 políček tak, aby vám přinesla co nejvíce bodů. Dílky krajiny připomínají domino, protože se skládají ze dvou políček se stejným či různým typem krajiny. Hra probíhá v několika kolech. V každém si hráči postupně rozeberou dílky z aktuální nabídky, která odpovídá počtu hráčů. Zároveň si svou figurkou označí dílek nabídky pro následující kolo, a tím určí i pořadí.

Pravidla pro přikládání jsou jednoduchá. Dílky se napojují celou stranou alespoň jednoho políčka na stejný druh krajiny nebo na startovní dílek. V případě, že dílek napojit nemůžete, musíte ho zahodit. Nově připojené dílky nesmí přesáhnout vymezený prostor 5 x 5 políček.

Jak se počítají body? Počítají se souvislé oblasti stejného typu krajiny, kde alespoň jeden dílek obsahuje obrázek korunky. Pak stačí vynásobit počet políček počtem korunek. A sečíst body za všechny oblasti. Když některá oblast neobsahuje korunku, nepřinese žádné body. V případě rovnosti bodů rozhoduje o vítězi celkový počet korunek.

Můžete také hrát na bonusové body, například za centralizované království (hrad na startovním políčku musí být uprostřed království) či za harmonii (pokud jste nezahodili žádný dílek). Jednu partii zvládnete za 15 minut, takže můžete zahrát tři partie za sebou. Součet bodů pak určí celkového vítěze.

Dílky krajiny jsou vyrobeny ze silného kartonu a mají pěknou grafiku s vtipnými detaily a hrady si na začátku sestavíte do malého 3D modelu. Celkově má hra kvalitní zpracování včetně vnitřního uspořádání krabice pro uložení herních komponent. Je to milá rodinná hra, s níž rychle seznámíte kohokoliv, takže můžete hned začít hrát. Přes svou jednoduchost ale není triviální, musíte plánovat a výběr dílků si rozmyslet, bude proto bavit i dospělé.

 

Související články:

Kingdomino v katalogu Hrajem.cz:

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář